decin
Czechy,  Góry Połabskie

Děčín (Decin). Piękne miasto blisko Czeskiej Szwajcarii. Co warto zwiedzić w Decinie.

Děčín (Decin) to miasto w północno-zachodnich Czechach, które jest świetnym miejscem na spędzenie wakacji. Děčín dzięki ogromnej ilości atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc do zwiedzania w okolicy zachwyci nawet najbardziej wybrednego turystę. Decin utworzono w Czechach w 1942 roku i od tego czasu stało się popularnym ośrodkiem turystycznym. Miasto to często nazywane jest bramą do Czeskiej i Saksońskiej Szwajcarii, gdyż dzięki swojemu położeniu stanowi świetną bazę wypadową w Góry Połabskie i Góry Łużyckie. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was opisy najciekawszych atrakcji turystycznych, jakie możecie zwiedzić w mieście Děčín jak również w jego okolicach. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu do Děčíny oraz mapę z zaznaczoną lokalizacją wszystkich opisanych przez nas najciekawszych atrakcji miasta Děčín. Zapraszamy!

Dojazd do Děčíny

Miasto Děčín znajduje się w Czechach, w Górach Połabskich, w kraju usteckim nad rzeką Łabą, tuż przy granicy z Niemcami. Na wycieczkę do Děčíny najlepiej jest wybrać się własnym samochodem, ale istnieje również możliwość dotarcia tam z pomocą pociągów PKP i Deutsche Bahn. Jeżeli chodzi o dojazd własnym autem – do Deciny prowadzi trasa, która przebiega Autostradą A4 przez Wrocław i Zgorzelec. W Zgorzelcu przekraczamy granicę polsko-niemiecką i wjeżdżamy do Görlitz. Następnie należy jechać niemieckim odcinkiem autostrady A4 w stronę Drezna i odbić na autostradę A17, która prowadzi do Czech. Alternatywna trasa do Deciny prowadzi przez niemieckie miasta Löbau i Rumburk. Czas dojazdu do Deciny z różnych regionów Polski to:

 • z okolic Wrocławia – 3 godziny i 30 minut.
 • z okolic Warszawy – 6 godzin.
 • z okolic Krakowa – 5 godzin i 30 minut
 • z okolic Gdańska – 7 godzin.

Jeżeli chodzi o dojazd do Děčíny koleją: według nas najlepiej jest ruszyć na wycieczkę do Deciny z Wrocławia. Z pomocą pociągów kolei dolnośląskich dostaniecie się do Zgorzelca lub Drezna i tam przesiądźcie się do pociągu Deutsche Bahn, który jedzie już bezpośrednio do Deciny. Podróż pociągiem z Wrocławia zajmuje około cztery i pół godziny. Koszty biletów na taką podróż to około 80-100 zł za odcinek Wrocław-Drezno (KD) i około 20 euro za odcinek Drezno-Decin (DB).

Co warto zwiedzić w Děčínie: lista atrakcji

Děčín to miasto, które oferuje naprawdę wiele i znajdziecie tam mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzania. Nawet najbardziej wybredni turyści znajdą w Decinie coś, co na pewno ich zainteresuje. Oprócz wielu atrakcji turystycznych w samym Decinie, tak i wokół miasta jest mnóstwo ciekawych miejsc, do których można zaplanować całodniową wycieczkę. Przedstawiamy zatem naszą listę 15 atrakcji, które warto zobaczyć w mieście Děčín w Czechach.

1. Zamek Děčín

Zamek w Děčínie to obowiązkowy punkt do zwiedzania na mapie atrakcji miasta Děčín. Zamek Děčín to forteca położona na wysokiej skale nad ujściem rzeki Łaby i Ploučnicy niejako w centrum miasta. Zamek Děčín pochodzi z X wieku i w pierwotnej formie był on drewnianym fortem wzniesionym przez czeski ród Przemyślidów. W XIII wieku zamek został przebudowany na gotycki zamek kamienny, który służył do kontroli ruchu statków wzdłuż Łaby. Obecnie zamek Děčín prezentuje się w stylu klasycystycznym i jest udostępniony dla zwiedzających jako jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. Będziecie mieli tu okazję zwiedzić wspaniały dziedziniec, barokową stajnię, piwnice zamkowe czy prywatne komnaty księcia Franza Thun-Hohensteina – byłego namiestnika Czech i premiera Austrii. Jedną z wielkich atrakcji Zamku Decin są żyjące tu swobodnie Pawie Królewskie, które w nocy strzegą bram zamku. Pawie te chodzą sobie tu całkowicie bez żadnych przeszkód i często podchodzą do turystów w oczekiwaniu na jakiś smakołyk.

Zwiedzanie zamku Decin jest płatne. Ceny biletów wstępu:

 • zwiedzanie z audio przewodnikiem: 200 CZK
 • zwiedzanie z przewodnikiem obcojęzycznym: 280 CZK
 • zwiedzanie muzealnej wystawy zamkowej: 60 CZK

Godziny otwarcia zamku Decin:

 • sezon zimowy (styczeń – luty): nieczynne
 • sezon letni (czerwiec – sierpień): 09:00 – 18:00
 • pozostałe miesiące: 09:00 – 17:00
Dziedziniec Zamku Děčín

2. Ogród Róż (Růžová zahrada)

Ogród Róż (Růžová zahrada) to część zamku Děčín i jednocześnie szalenie popularna atrakcja w całym Decinie. Ogród ten został założony w XVII wieku i swego czasu był największą kolekcją róż w całej Monarchii Habsburskiej. Ogród Róż na zamku Děčín został zaprojektowany w formie ogrodu włoskiego, ze żwirowymi alejkami i licznymi kamiennymi rzeźbami. Służył on jako ogród reprezentacyjny, w którym goście mogli podziwiać rzeźby nawiązujące do klasycznych waz czy kolumn. Najlepszym okresem aby wybrać się na zwiedzanie Ogrodu Róż jest oczywiście sezon letni, gdy wszystkie rosnące w ogrodzie róże pięknie zakwitają. Warto wtedy usiąść na jednej ze znajdujących się w ogrodzie ławeczek i rozkoszować się wspaniałym zapachem kwiatów i pięknymi widokami z zamkowych murów. Ogród Róż na zamku Decin jest drugą najbardziej popularną atrakcją w całym mieście zaraz po Zamku Děčín.

Wstęp do Ogrodu Róż jest płatny. Ceny biletów wstępu:

 • bilet wstępu – 30 CZK

Godziny otwarcia Ogrodu Róż:

 • od kwietnia do sierpnia: 10:00 – 18:00
ogród różany w decinie
Ogród Róż na Zamku Decin
ogród róż decin
Kamienne rzeźby w ogrodzie róż na Zamku Decin

3. Punkt widokowy na miasto Děčín

Zwiedzając Zamek Děčín i Ogród Różany polecamy wam wejść na znajdujący się w ogrodzie róż punkt widokowy na miasto Děčín. Po zwiedzaniu Ogrodu Różanego udajcie się żwirową ścieżką na sam koniec ogrodu. Odnajdziecie tam bogato zdobiony kamienny łuk z ustawionymi na jego szczycie dwoma rzeźbami. Rzeźby te przedstawiają walczących ze sobą rzymskich gladiatorów. Aby wejść na punkt widokowy, będzie trzeba pokonać kilkadziesiąt szerokich schodów. Z punktu widokowego w ogrodzie różanym na Zamku Decin rozpościera się przepiękna panorama miasta Děčín. Świetnie widać stąd również okoliczne górskie szczyty, na których na wielu z nich można dostrzec wieże widokowe. Jest to świetna atrakcja, która przyciąga tłumy turystów i doskonały punkt na pamiątkowe zdjęcie z wycieczki do Děčíny. Po zwiedzaniu punktu widokowego w ogrodzie różanym warto udać się następnie na zwiedzanie południowych ogrodów Zamku Děčín. Południowe ogrody można zwiedzać już bez żadnych dodatkowych opłat.

 • Wstęp na punkt widokowy zawarty jest w cenie biletu do ogrodu róż.
 • Godziny otwarcia punktu widokowego są takie same jak ogrodu róż.
Punkt widokowy na miasto Děčín w Ogrodzie Róż
Panorama miasta Děčín i okolicznych szczytów

4. Plac Masaryka (Masarykovo náměstí)

Plac Masaryka to dawne centrum miasta Decin, które otoczone jest przez liczne domy mieszczańskie o bardzo ciekawej architekturze. Domy mieszczańskie na Placu Masaryka w większości zbudowane są w stylu nordyckiego renesansu. Ozdobione są one licznymi portalami, które miały za zadanie odzwierciedlić bogactwo mieszkających w nich mieszczan. Dawniej wokół Placu Masaryka w Decinie można było podziwiać kilka fontann z XIV wieku, w tym jedną, którą wybudowano aż w 1509 roku. Do dnia dzisiejszego zachowała się tu tylko jedna fontanna secesyjna autorstwa Rudolfa Weyra z 1907 roku. Na Placu Masaryka swego czasu odbywały się liczne targowiska dla mieszkańców miasta. Dzisiaj Plac Masaryka służy jako miejsce relaksu i wypoczynku. Warto tu przyjść, aby przysiąść na jednej z ławeczek pod kwitnącymi na różowo drzewami i relaksując się podziwiać piękno architektury mieszczańskiej. Wokół Placu Masaryka znajdziecie też liczne kawiarnie, sklepiki i hotele. Miejsce to jest może niepozorne, ale w okresie letnim urzeka odwiedzających je turystów spektaklem barw, kolorów i zapachów. Jeżeli szukacie miejsca w Decinie, gdzie będziecie mogli odpocząć po długich, górskich wędrówkach to koniecznie dodajcie Plac Masaryka do swoich planów zwiedzania.

 • Wstęp wolny (część miasta Decin).
Plac Masaryka

5. Spacer brzegiem Łaby

Jeżeli szukacie miejsca na wieczorny spacer po Decinie to polecamy wam wybrać się na spacer deptakiem Smetanovo brzegiem Łaby. Deptak ten zaprowadzi was tuż przy rzece przez kilka ciekawych miejsc: na most łańcuchowy Řetězová lávka czy do parku miejskiego Mariánské louce. Spacerując deptakiem Smetanovo, będziecie mieli okazję pooglądać piękne widoki na Decin. Warto wybrać się tu zwłaszcza wieczorową porą gdy budynki na przeciwległym brzegu Łaby zostają podświetlone. Świetnie widać wtedy wieżę widokową na szczycie Ściany Pasterza. Deptakiem Smetanovo będziecie mogli również spacerować wokół Zamku Decin, który w nocy również zostaje podświetlony. W niewielkiej odległości od deptaku, przy rzece Łabie zlokalizowany jest stary kamienny most miejski. Kiedy będziecie tam spacerować w godzinach wieczornych to po minięciu niewielkiego zamkowego stawu poświęćcie chwilę czasu, aby podejść na zamek. Z jego murów będziecie wtedy mogli podziwiać fantastyczną panoramę miasta Decin w nocnej szacie kolorów i świateł. Po spacerze deptakiem Smetanovo możecie udać się w okolice Placu Masaryka lub na drugi brzeg rzeki i skorzystać z oferty lokalnych pubów i restauracji.

 • Wstęp do każdego wymienionego powyżej miejsc jest bezpłatny.
Rzeka Łaba w Decinie wieczorową porą

6. Tiské Stěny – Skalne miasto Tisa

Tiské Stěny to przepiękne skalne miasto w Górach Połabskich nieopodal miasta Decin. Skalne miasto Tiské Stěny to obowiązkowy punkt na mapie tutejszych atrakcji turystycznych, które z pewnością was zachwyci. Tiské Stěny to zespół unikalnych formacji skalnych, który znajduje się w południowo-zachodniej części Wyżyny Dieczyńskiej, w sąsiedztwie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Jest to jedna z najlepiej zachowanych części Łabskich Piaskowców oraz część Děčínských stěn. W Skalnym Mieście Tisa (Tiské Stěny) będziecie mieli okazję oglądać liczne skalne bramy, iglice, szczeliny, wąwozy oraz skalne tarasy. Wszystko razem tworzy niesamowity klimat i sprawia że Tiské Stěny od lat są bardzo popularną atrakcją turystyczną w Czechach w okolicy Deciny. Skalne miasto Tiské Stěny znajduje się na północnych obrzeżach miejscowości Tisá, około 10 km na zachód od centrum miasta Děčín. Atrakcję tę szerzej opisaliśmy w innym naszym wpisie dostępnym na naszym blogu. Więcej informacji na temat zwiedzania skalnego miasta Tiské Stěny znajdziecie tutaj: Tiskie Ściany – Tiské Stěny – Skalne Miasto Tisa.

Zwiedzanie Tiské Stěny jest płatne.

 • Dorośli – 50 KC / 2 Euro
 • Dzieci – 25 KC / 1 Euro

Godziny otwarcia skalnego miasta:

 • 01 styczeń – 31 grudzień od 9:00 do 17:00
Tiskie Steny wspinaczka
Skalne miasto Tiské Stěny

7. Park Narodowy Czeska Szwajcaria – Pravčicka Brama

Park Narodowy Czeska Szwajcaria to wyjątkowe miejsce na mapie atrakcji turystycznych w Czechach. Czeska Szwajcaria każdego roku przyciąga do siebie ogromne tłumy turystów z całej Europy oraz innych kontynentów. Symbolem Parku Narodowego Czeska Szwajcaria jest Pravčicka Brama. Pravčicka Brama to ogromny, naturalny łuk skalny i największy most skalny w Europie. Występujący tu łuk skalny ma 26,5 metrów u podstawy i 16 metrów wysokości, co czyni go jedną z największych tego typu formacji skalnych na świecie. Na Pravčickiej Bramie znajduje się kilka dodatkowych punktów widokowych, z których będziecie mogli pooglądać wspaniałe widoki na okoliczne góry i miasteczka. Zjecie tu również przepyszne dania kuchni czeskiej, które serwowane są w restauracji zlokalizowanej w przepięknym górskim schronisku. Wycieczkę na Pravčicką Bramę można połączyć ze zwiedzaniem innych atrakcji dostępnych w okolicy Wśród nich największą popularnością cieszy się spływ flisacki czy zwiedzanie pięknej wsi Hřensko. Więcej informacji na temat zwiedzania Parku Narodowego Czeska Szwajcaria i Pravcickiej Bramy znajdziecie w innym naszym wpisie, który dostępny jest tutaj: Pravcicka Brama. Park Narodowy Czeska Szwajcaria.

Wejście na Pravcicką Bramę jest płatne.

 • Dorośli – 95 CZK / 4 EUR
 • Dzieci (6-14 lat) – 30 CZK / 1,5 EUR
 • Studenci/Emeryci – 30 CZK / 1,5 EUR

Godziny otwarcia Pravcickiej Bramy:

 • Kwiecień – Październik codziennie: 10:00 – 18:00
 • Listopad – Marzec sobota, niedziela: 10:00 – 16:00
 • 26 Grudnia – 1 Stycznia codziennie: 10:00 – 16:00
Pravcicka Brama
Pravcicka Brama w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria

8. Děčínski Śnieżnik

Deciński Śnieżnik (Dieczyński Śnieżnik), po czesku Děčínský Sněžník to góra stołowa w północnych Czechach, która jest popularnym celem wycieczek turystów z całego regionu. Szczyt ten wznosi się na wysokość 723 m. n.p.m. w środkowo-zachodniej części Wyżyny Dieczyńskiej, w granicach obszaru chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce. Góra ta znajduje się niedaleko miasta Děčín, które jest świetną bazą wypadową w Góry Połabskie. Deciński Śnieżnik stał się popularną atrakcją turystyczną już w 1864 roku, a to za sprawą wybudowanej na jego wierzchołku przepięknej, kamiennej wieży widokowej. Ze szczytu wieży rozciąga się okrężny widok na góry stołowe w Szwajcarii Saskiej, Szwajcarii Czeskiej oraz na Góry Łużyckie, Rudawy i Czeskie Średniogórze. Wycieczka na Deciński Śnieżnik należy do grona wycieczek bardzo łatwych. Szlaki prowadzące na Děčínský Sněžník będą idealne dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych. Na szczycie czekają na was przepiękne widoki oraz możliwość zwiedzenia kamiennej wieży widokowej. Dodatkowo będziecie mogli tu spróbować wyśmienitego czeskiego piwa. Więcej informacji na temat wycieczki na Děčínski Śnieżnik możecie znaleźć w jednym z naszych artykułów, który dostępny jest tutaj: Deciński Śnieżnik – Děčínský Sněžník. Płatność we wszystkich obiektach na Decińskim Śnieżniku możliwa jest tylko gotówką.

 • Wstęp na wieżę widokową jest płatny (koszt około 30-50 CZK)
Deciński Śnieżnik
Wieża widokowa na Dieczyńskim Śnieżniku

9. Punkty widokowe w Děčínie

Wokół miasta Děčín znajdziecie wiele miejsc, które oferują wspaniałe widoki. Do wielu tych punktów widokowych można zaplanować szalenie ciekawe krótkie wycieczki piesze. Będą one świetnym dodatkiem do waszych planów zwiedzania Děčíny. Punkty widokowe w Děčínie znajdziecie w samym mieście jak i przy wielu szlakach turystycznych wychodzących z Děčíny. Z wielu punktów widokowych rozpościerają się fantastyczne widoki na Łabskie Piaskowce i miasto Děčín, które na pewno was zachwycą. Punkty widokowe, które warto odwiedzić w Decinie to:

 • Vyhlídka nad Vlajkou,
 • Wieża Widokowa na szczycie Ściany Pasterza
 • Horní Vyhlídka

Wszystkie te miejsca znajdziecie na zachodnim brzegu Łaby. Szczególnym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się wieża widokowa na szczycie Ściany Pasterza. Wieża ta przylega do przepięknego, białego zameczku, w którym działa kawiarnia. Kolejnym punktem widokowym, które warto odwiedzić jest Stoličná hora lub góra stołowa Kvádrberk z punktem widokowym o nazwie “Imperial Prospect” oraz punkt widokowy Belvedere – w tym przypadku jest to już nieco dłuższa wycieczka. Wszystkie wymienione powyżej punkty widokowe zaznaczyliśmy dla was na mapie, którą znajdziecie na końcu tego artykułu.

 • Wstęp na punkty widokowe, które wymieniliśmy w tym zestawieniu jest bezpłatny.
Punkt widokowy Belveder

10. Zoo Děčín

Zoo Děčín to miejsce, które warto dodać do swoich planów zwiedzania miasta. Zoo Děčín zostało założone w 1948 roku i obejmuje około 6 hektarów na terenie parku leśnego. Ogród zoologiczny w Decinie powstał dzięki Ludvíkowi Grácowi – miejscowemu przedsiębiorcy i zoologowi z Podmokly – oraz grupie entuzjastów zwierząt. W Zoo Děčín można oglądać ponad 400 zwierząt należących do 150 różnych gatunków. Zoo w Decinie zwiedza się spacerując wytyczonymi tu specjalnymi szlakami wycieczkowymi. Ogród zoologiczny w Decinie jest jednym z mniejszych obiektów tego typu, jakie można zwiedzić w innych rejonach Czech. Wyróżnia się ono jednak hodowlą rzadkich zwierząt, których próżno szukać w innych tego typu ogrodach na terenie Czech. W Zoo Decin można zobaczyć różne gatunki zwierząt z Europy, Azji i Ameryki. Żyją tu między innymi niedźwiedzie grizzly, dzikie świnie – babirusy, indyjskie antylopy mishmi takin oraz wiele gatunków rzadkich gryzoni. Zoo dysponuje także kilkoma akwariami z tropikalnymi rybami oraz odtworzoną rafą koralową wraz z zamieszkującymi ją zwierzętami i roślinami. 

Wstęp do Zoo Děčín jest płatne.

Sezon wysoki (kwiecień – wrzesień):

 • dorośli – 150 CZK
 • dzieci (od 3 do 15 lat) – 100 CZK

Sezon niski (październik – marzec):

 • dorośli – 120 CZK
 • dzieci (od 3 do 15 lat) – 80 CZK

Godziny otwarcia Zoo Děčín:

 • sezon wysoki (maj – sierpień): 08:00 – 19:00
 • sezon niski (wrzesień – październik, marzec – kwiecień): 08:00 – 18:00
 • sezon zimowy (listopad – luty): 08:00 – 16:00

11. Via Ferrata Ściana Pasterza (Pastýřská Stěna)

Jedną z największych atrakcji turystycznych w Decinie jest Via-ferrata na Ścianie Pasterza (Pastýřská Stěna). Via-ferrata Pastýřská Stěna to sporej wielkości masyw skalny, który znajduje się przy rzece Łaba naprzeciwko Zamku Decin. Miasto Decin postanowiło wykorzystać ten teren i stworzyło tu Via-ferratę (żelazną drogę). Jest to specjalny szlak turystyczny o charakterze wspinaczkowym, gdzie stosuje się autoasekurację z liną stalową. W Decinie funkcjonuje Via-ferrata, na której poprowadzono kilkanaście dróg wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. By móc bezpiecznie wspinać się po żelaznych drogach potrzebna jest specjalna uprząż, kask i lonża z absorberem. I tu uwaga! Wcale nie musicie od razu biec do najbliższego sklepu ze sprzętem wspinaczkowym i kupować całe to wyposażenie. Przy Via-ferracie w Decinie funkcjonuje miejska wypożyczalnia sprzętu wspinaczkowego. Za niewielką opłatą możecie również wynająć instruktora, który wprowadzi was w tajniki zakładania uprzęży i zasad autoasekuracji. Instruktor podpowie wam również, które trasy warto wybrać na początek przygody z Via-Ferratą. Podczas naszego pobytu z atrakcji tej korzystali zarówno dorośli jak i dzieci. Będzie to więc fantastyczny, nieco bardziej ekstremalny dodatek do waszej wycieczki do Deciny.

 • Wstęp na via ferratę na Ścianie Pasterza jest bezpłatny.
 • Via Ferrata dostępna jest całą dobę – miasto Decin rekomenduje wspinaczkę w dzień i wyłącznie przy dobrej pogodzie.
Via-Ferrata Pastýřská Stěna Źródło: Wikipedia.pl Miaow Miaow – Praca własna

12. Velký Chlum – wieża widokowa

Kolejnym ciekawym miejscem niedaleko miasta Decin, które warto odwiedzić jest bazaltowe wzgórze Chlum. Wzgórze to posiada dwa wierzchołki – Malý Chlum (447 m n.p.m.) i Velký Chlum (507 m n.p.m.). Z tych dwóch wierzchołków to właśnie Velký Chlum jest popularnym miejscem wycieczek zarówno lokalnych mieszkańców jak i turystów odwiedzających Děčín. Główną atrakcją tego miejsca jest zbudowana na Velkým Chlumie kamienna wieża widokowa. Niegdyś pod szczytem Velký Chlum znajdowała się niewielka chatka. W 1924 roku na jej miejscu powstała restauracja, która zaczęła przyciągać do siebie licznych turystów. Aby zachować ruch turystyczny na szczycie wzgórza dobudowano wieżę widokową. Wieżę widokową na Velkým Chlummie zaprojektował architekt Děčín Jahnel, która według projektu miała mieć 16 metrów wysokości. Na szczyt wieży wchodzi się po 83 stopniach i jest ona udostępniona dla zwiedzających przez cały rok. Velký Chlum oferuje wspaniałe widoki na České středohoří z Kletečną i Milešovką. Patrząc na zachodnią stronę doskonale widać Rudawy oraz Děčínský Sněžník. Wycieczka piesza na Velký Chlum nie jest trudna i będzie świetnym dodatkiem do waszych wakacji w Decinie w Czechach.

 • Wstęp na wieżę widokową na Velký Chlumie jest bezpłatny.
 • Wieża widokowa na Velkým Chlumie otwarta jest cały rok.
Wieża widokowa Velky Chlum, źródło: Wikipedia Autor: M-Decin –dzieło własne

13. Sokolí vrch

Sokolí vrch to kolejny ciekawy szczyt w pobliżu wsi Dobrná niedaleko Deciny. Sokolí vrch to niewielkie wzniesienie, które wznosi się na wysokość 506 m n.p.m. Na Sokolí vrch prowadzi łatwy szlak turystyczny wychodzący z punktu Děčín, Nemocnice. Podejście na Sokolí vrch zajmie wam około dwie godziny czasu a do przejścia będziecie mieli jakieś cztery kilometry. Na szczycie przywita was wieża widokowa o nietypowym kształcie. Wieża widokowa na Sokolím vrchu zbudowana została w 2004 roku a jej wysokość wynosi 34 metry. Na jej szczyt wchodzi się, pokonując 162 stopnie. Wieża widokowa na Sokolím vrchu jest drugą najwyższą wieżą widokową w północnych Czechach. Można z niej oglądać wspaniałe widoki na wieś Dobrná, miasto Děčín, Bukową Górę czy Děčínský Sněžník. Wycieczka na Sokolí vrch polecamy szczególnie rodzinom z dziećmi. Jeżeli nie macie ochoty na pieszą wędrówkę to nic nie szkodzi. Na Sokolí vrch możecie również dojechać samochodem.

Wstęp na wieżę widokową na Sokolím vrchu jest płatny.

 • dorośli – 30 CZK
 • dzieci – 20 CZK

Godziny otwarcia wieży widokowej Sokolí vrch:

 • wieża czynna od 1 kwietnia do 31 października
Sokolí vrch Źródło: wikipedia.cz Autor: M_DC_CZ – Vlastní dílo, Volné dílo

14. Ruiny zamku Falkenštejn

Ruiny zamku Falkenštejn znajdują się na obszarze Parku Narodowego Czeska Szwajcaria na skałach południowego zbocza wzniesienia Havraní skála. Atrakcja ta znajduje się nieopodal miejscowości Jetřichovice. Falkenštejn był niegdyś zamkiem skalnym, wzniesionym na trudno dostępnym piaskowcowym bloku skały. Zamek usytuowany jest na piaskowcowych skałach a droga na jego górny poziom zamku prowadzi szczelinami między skałami. Głównym budynkiem zamku była niegdyś drewniana wieża mieszkalna, wokół której znajdowały się mniejsze drewniane zabudowania. W środku wysokości na skalnym występku w załomie, znajdowała się studnia wydrążona na planie okręgu. Na górnym poziomie zamku znajduje się obecnie obszerna wnęka w skale z wyciosanym oknem oświetlającym wnętrze. Miejsce to służyło dawniej jako zamkowa kaplica. Wejście na górny poziom zamku umożliwiał system schodów. Dostęp do poziomu schodów umożliwiały drabiny, które w czasie ataku wroga były wciągane na wyższy poziom zamku. W obecnych czasach na terenie zamku zachowały się jedynie jego elementy, które zostały wykute w skałach. Za najciekawszą uznawana jest komora z niszą okienną. Sama skalna formacja Falkenštej, która zaopatrzona jest obecnie w system wykutych w skale schodów i przejść jest bardzo ciekawym i wartym obejrzenia miejscem. Dla zwiedzających umieszczono tu szereg blaszanych chodników i ramp, które umożliwiają łatwiejsze zwiedzanie całej atrakcji.

 • Zwiedzanie ruin zamku Falkenštejn jest bezpłatne.
 • Ruiny zamku Falkenštejn można zwiedzać cały rok.

15. Mała Pravčická brama

Mala Pravčická brama to ostatnia atrakcja, która przedstawimy wam w naszym zestawieniu. Jest to miejsce, które możecie zwiedzić przy okazji zwiedzania Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Początek trasy na Mala Pravčická bramę znajduje się w miejscowości Mezní Louka. Do celu zaprowadzi was czerwony szlak turystyczny, który liczy sobie około 3,5 kilometra. Szlak ten nie jest trudny do pokonania, choć momentami natkniecie się na miejsca, gdzie trzeba będzie zachować nieco większą ostrożność za sprawą występujących przy szlaku urwisk. W drodze na Mala Pravčická bramę będziecie mieli okazję podziwiać przepiękną przyrodę i skałki z piaskowca występujące w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Jedną z takich skałek jest właśnie Mala Pravčická brama. Jest to taka mniejsza wersja Pravcickiej Bramy, którą opisaliśmy dla was nieco wyżej. Mala Pravcicka Brama ma ok 2,3 m wysokości 3,3 m szerokości i 1,5 m. grubości. Zwiedzanie Małej Pravcickiej Bramy można połączyć ze zwiedzaniem ruin Zamku Falkenštejn, gdyż do obu tych atrakcji prowadzi ten sam szlak turystyczny.

 • Zwiedzanie Małej Pravčickiej bramy jest bezpłatne.
 • Mała Pravčická brama jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok

Děčín – mapa atrakcji

Na koniec zostawiamy dla was mapę z zaznaczonymi wszystkimi opisanymi powyżej atrakcjami turystycznymi w Děčínie. Mapę możecie wysłać sobie na adres email czy udostępnić ją sobie na Facebooku, a następnie dołączyć do waszych Map Google. Tym sposobem będziecie mieli gotowy przewodnik po największych atrakcjach w mieście Děčín. Życzymy wam przyjemnego i udanego zwiedzania!


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze