westerplatte
Pomorskie,  Trójmiasto

Westerplatte Gdańsk – zwiedzanie, dojazd. Atrakcje Trójmiasta.

Westerplatte to półwysep położony na terenie miasta Gdańsk i jedna z największych atrakcji turystycznych pomorza. Westerplatte to miejsce, gdzie odbyły się ważne historycznie wydarzenia w dziejach Polski. To właśnie tutaj funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona 1 września 1939 roku stała się symbolem początku II wojny światowej oraz oporu narodu polskiego przeciwko agresji III Rzeszy. Westerplatte jest obecnie wpisane na listę pomników historii i stało się ważnym punktem na mapie Polski. Wybierając się na Westerplatte w Gdańsku będziecie mogli cofnąć się w czasie i na własne oczy zobaczyć co przeżywali obrońcy polskiego wybrzeża w pierwszych dniach wojny. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was szczegółowy opis zwiedzania półwyspu Westerplatte. Dowiecie się tu również jak dojechać do Westerplatte i gdzie na miejscu szukać miejsc parkingowych. Zapraszamy!

Dojazd i parking na Westerplatte

Westerplatte znajduje się na Wyspie Portowej w północno-wschodniej części Gdańska. Na miejsce można dojechać albo własnym samochodem, lub możecie wybrać się tam z pomocą komunikacji miejskiej miasta Gdańsk. Zacznijmy od opcji dojazdu komunikacją miejską: Na Westerplatte dojeżdżają autobusy linii 106 i 138, które odjeżdżają spod Dworca Głównego w Gdańsku. Jeżeli na Westerplatte będziecie chcieli dojechać z Gdyni lub z Sopotu to do Gdańska możecie dojechać korzystając z usług Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM). Dojazd autobusem na Westerplatte z Gdańska zajmuje około 30 minut i jest to naszym zdaniem najlepsza opcja dojazdu. Jeżeli na Westerplatte wolicie wybrać się własnym autem to przejazd przez miasto zajmie wam od 15 do 30 minut w zależności od natężenia ruchu. Po dojechaniu na miejsce samochód będziecie mogli zaparkować na Parkingu Westerplatte, który jest płatny (ok. 5 zł za każdą godzinę parkowania). Zwiedzanie Westerplatte jest darmowe. Poniżej dla zmotoryzowanych zostawiamy link z zaznaczoną lokalizacją parkingu na Westerplatte:

Z tego przystanku odjeżdżają autobusy na Westerplatte

Zwiedzanie Westerplatte

Zwiedzanie Westerplatte rozpoczynamy od Stacji Kolejowej Westerplatte przy ul. Majora Henryka Sucharskiego. Pierwszym ciekawym miejscem, które od razu rzuca się w oczy po wyjściu z autobusu jest wielki betonowy napis „Westerplatte”. Naprzeciwko napisu, po lewej stronie ulicy widać terminal kontenerowy. Tutaj mieściła się niegdyś placówka „Prom”, którą podczas obrony wybrzeża dowodził porucznik Leon Pająk. Obok asfaltowej drogi przebiegają również tory kolejowe, które prowadziły do dawnej stacji kolejowej na Westerplatte. Przy torach kolejowych swój początek ma ścieżka edukacyjna, prowadząca przez wszystkie ciekawe punkty na Westerplatte. Dlatego też nie tracąc więcej czasu ruszamy ścieżką edukacyjną na dalsze zwiedzanie półwyspu. Kolejne ciekawostki będą czekały na was dosłownie kilkanaście metrów od torów kolejowych. Mijamy tu placówkę „Wał”, która podczas wojny dowodzona była przez kaprala Edmunda Szamlewskiego, a następnie dochodzimy do betonowego schronu. Wbrew pozorom nie jest to schron, który służył do odpierania ataków niemieckich podczas II wojny światowej. Bunkier ten powstał w latach 50-tych XX wieku i wchodził w skład 25 Baterii Artylerii Stałej. Artyleria ta rozlokowana była w Porcie Północnym, dzielnicy Gdańsk Stogi i właśnie na Westerplatte. Naprzeciwko bunkra czeka was jeszcze oglądanie betonowej wieży obserwacyjnej, a następnie ścieżka skieruje was ku kolejnej atrakcji na Westerplatte, czyli ku placówce „Fort”.

Napis Westerplatte przy wjeździe na półwysep
Takie tablice spotkacie na całej trasie zwiedzania Westerplatte
Umocnienia obronne z lat 50-tych na Westerplatte

Placówka „Fort” i Wartownia nr. I

Kolejnym punktem zwiedzania Westerplatte jest placówka „Fort”. Do placówki tej docieramy idąc brzegiem zatoki Gdańskiej. Podczas obrony polskiego wybrzeża w 1939 roku placówkę fort wykorzystano do obrony przeciwdesantowej oraz powiązania systemu ognia broni maszynowej z innymi obiektami obronnymi. Dowódcą placówki „Fort” w momencie wybuchu II wojny światowej był mat Bernard Rygielski. Za placówką „Fort” kolejnym punktem na planie zwiedzania jest Cmentarz Obrońców Westerplatte, który niestety podczas naszej wizyty był w remoncie. Zza wysokiego ogrodzenia nie sposób było nic zobaczyć, dlatego też udaliśmy się dalej na zwiedzanie Wartowni nr I i ruin Nowych Koszar. Wartownia nr I to niewielki, prostokątny budynek składający się z parteru i piwnicy. W piwnicy wartowni znajdowały się ukryte stanowiska karabinów maszynowych, które zaskoczyły nacierających Niemców i przyczyniły się do skuteczności obrony Westerplatte. W momencie wybuchu II wojny światowej dowódcą Wartowni nr I był plutonowy Piotr Buder. Nieopodal wartowni przy szlaku docieramy do kolejnego ciekawego miejsca, czyli do ruin Nowych Koszar. Obiekt ten powstał w 1934 roku i został mocno zniszczony podczas bombardowań – trafiły go aż dwie bomby. Mimo tego koszary nie utraciły zdolności obronnych i dalej służyły dzielnym obrońcom. Dzisiaj ruiny wartowni udostępnione są dla turystów, ale zwiedza się je na własną odpowiedzialność z uwagi na zły stan całej konstrukcji. Przed budynkiem Nowych Koszar ustawione są tablice pamiątkowe ufundowane przez Radę Miasta Gdańsk, przedstawiające imiona i nazwiska wszystkich obrońców Westerplatte.

Do placówki „Fort” prowadzi nowy deptak brzegiem Zatoki Gdańskiej
Budynek Wartowni nr. 1
Ruiny Nowych Koszar na Westerplatte

Kopiec i Pomnik Obrońców Wybrzeża

Ostatnim punktem na trasie zwiedzania Westerplatte jest Kopiec, na którym stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża. Przed samym kopcem szlak wprowadzi was jeszcze na niewielki placyk, przy którym znajduje się ogromny napis „Nigdy Więcej Wojny”. Na placu pod pomnikiem regularnie odbywają się oficjalne uroczystości upamiętniające wydarzenia 1 września 1393 roku. Tutaj też rozpoczyna się podejście na kopiec. Kopiec ten powstał jako pozostałość po rozbudowie Portu Gdańskiego i systemu nabrzeży. Wydobytą w czasie pogłębiania kanału portowego ogromną ilość materiału postanowiono w jakichś sposób zagospodarować i tak powstał wysoki na 22 metry kopiec. Na jego szczycie postawiono pomnik zaprojektowany przez artystów z Gdańska. Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte ma 25 metrów wysokości i składa się z 236 bloków granitu. Jako że powstawał on w okresie PRL-u to niestety nie ma on wiele wspólnego w bohaterskimi obrońcami Westerplatte. Jego treść jak i postać miała za zadanie szerzyć w okresie PRL radziecką propagandę. W takiej formie pomnik ten przetrwał do czasów współczesnych i dzisiaj jest on bardzo popularną atrakcją turystyczną Gdańska. Po wejściu na szczyt kopca będziecie mieli okazję podziwiać wspaniałe widoki na port oraz Zatokę Gdańską. Często można tu również obserwować ogromne statki, które zawijają do portu w Gdańsku.

Plac przed kopcem na Westerplatte
Napis „Nigdy Więcej Wojny” na placu na Westerplatte
Wchodzimy na szczyt Kopca aby zobaczyć pomnik na Westerplatte

Po zwiedzaniu kopca warto w drodze powrotnej podejść jeszcze do tablic opisujących wydarzenia z 1 września 1939 roku. Tablice te znajdziecie naprzeciwko ruin Nowych Koszar. Dowiecie się z nich w kolejności chronologicznej co dokładnie wydarzyło się na początku II wojny światowej i jak przebiegała obrona polskiego wybrzeża dzień po dniu. Dowiecie się tu również co stało się z obrońcami Westerplatte po zakończeniu walk i jak później układały się losy Polski aż do zakończenia wojny. Po zwiedzaniu całego półwyspu Westerplatte wystarczy że wrócicie po własnych śladach na parking przy placówce „Fort”. Tam będziecie mogli zakupić pamiątki z wycieczki i złapać autobus powrotny do Gdańska. Zwiedzanie całego półwyspu Westerplatte zajmuje około 1,5 godziny czasu. Na koniec warto jeszcze udać się na plażę Westerplatte, z której rozciąga się wspaniały widok na Zatokę Gdańską. Leżąc na piasku i odpoczywając po wycieczce wspomnijcie bohaterskich obrońców polskiego wybrzeża, którzy walczyli tu z nazistami w 1939 roku.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze