kopalnia soli wieliczka
Małopolskie

Kopalnia Soli Wieliczka: zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia. Atrakcje Małopolski.

Kopalnia Soli Wieliczka to wielka atrakcja turystycznych Małopolski i jeden z naszych największych skarbów narodowych. Kopalnia Soli w Wieliczce każdego roku odwiedzana jest przez setki tysięcy turystów z całego świata. Kopalnia ta jest jedną z najstarszych kopalni soli kamiennej na świecie i wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wybierając się do Małopolski warto odwiedzić Wieliczkę i zobaczyć znajdującą się tu kopalnie soli na własne oczy. Oprócz zwiedzania wykutych w soli kamiennej korytarzy i komór czeka tu na was mnóstwo innych, zachwycających atrakcji. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was szczegółowy opis wycieczki do Kopalni Soli w Wieliczce. Dowiecie się tu jak dojechać do do Wieliczki i gdzie szukać tanich miejsc parkingowych. Znajdziecie tu również informacje na temat godzin otwarcia oraz cen biletów wstępu do Kopalni Soli Wieliczka. Opowiemy wam również co nieco o dodatkowych atrakcjach, które warto odwiedzić przy okazji wizyty w Kopalni Soli Wieliczka. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi

Tytułowa kopalnia soli znajduje się w Wieliczce – mieście powiatowym w woj. małopolskim. Miasto Wieliczka leży około 14 kilometrów na południowy wschód od centrum Krakowa. Aby dojechać do Wieliczki możecie skorzystać z własnego auta, jak i ruszyć w podróż pociągiem lub autobusem. Zacznijmy od dojazdu do Wieliczki pociągiem: Do Wieliczki dojeżdżają pociągi Kolei Małopolskich KMAL oraz KMŁ, które odjeżdżają z Dworca Głównego w Krakowie. Pociągi kolei Małopolskich dojeżdżają na Dworzec Wieliczka Rynek-Kopalnia i kursują na tej trasie co pół godziny. Koszt biletu na pociąg do Wieliczki z Krakowa w jedną stronę to 6,50 zł. Czas podróży pociągiem z Krakowa wynosi około 25 minut. Do Wieliczki możecie również dojechać z Krakowa autobusem: do kopalni jeżdżą autobusy linii 304, które zatrzymują się w Krakowie na przystankach Dworzec Główny Zachód, Nowy Kleparz, Plac Inwalidów czy Muzeum Narodowe. Autobus ten odjeżdża do Wieliczki średnio co 10 minut, a czas dojazdu wynosi około 25-30 minut. Jeżeli chodzi o podróż do Wieliczki samochodem to czas dojazdu z różnych rejonów Polski przedstawia się następująco:

  • z Wrocławia – 3 godziny i 30 minut
  • z Warszawy – 3 godziny i 30 minut
  • z Gdańska – 5 godzin i 30 minut

Dla zmotoryzowanych poniżej zostawiamy linki z zaznaczoną lokalizacją proponowanych przez nas parkingów przy Kopalni Soli Wieliczka:

Jeden z parkingów przy Kopalni Soli Wieliczka

Godziny otwarcia i ceny biletów

Zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka jest płatne. Wejście do kopalni soli odbywa się wyłącznie w asyście przewodnika. Bilety możecie zakupić albo w stacjonarnej kasie biletowej albo online na stronie internetowej Kopalni Soli w Wieliczce. Wejście na zwiedzanie odbywa się w turach co 15-25 minut, jednorazowo do kopalni może wejść do 35 osób. W okresie wakacyjnym warto zakupić bilety przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem, gdyż są one wykupywane bardzo szybko. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia kopalni oraz ceny biletów do Kopalni Soli Wieliczka na rok 2023:

Godziny otwarcia Kopalni Soli Wieliczka

Trasa Turystyczna:
czynna 7 dni w tygodniu od 08:00 do 18:00
Trasa Górnicza:
czynna 7 dni w tygodniu od 10:00 do 17:00
zwiedzanie odbywa się w turach o godzinach: 10:00, 13:00, 16:00

Ceny biletów do Kopalni Soli Wieliczka (2023)

Trasa Turystyczna:
Bilet normalny – 92 zł
Bilet ulgowy (studenci i seniorzy) – 82 zł
Bilet ulgowy (dzieci i młodzież) – 72 zł
Bilet rodzinny (2+2) – 270 zł
Dzieci do 4 roku życia – 0 zł
Trasa Górnicza:
Bilet normalny: 92 zł
Bilet ulgowy (studenci i seniorzy) – 82 zł
Bilet ulgowy (dzieci i młodzież) – 72 zł

Kopalnia Soli Wieliczka – wejście

Zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka rozpoczynamy od Szybu Daniłowicza. To tutaj znajduje się główne wejście na trasę turystyczną, gdzie zaczyna się całe zwiedzanie. Jako że my swoje bilety wstępu mieliśmy zakupione z wyprzedzeniem i na konkretną godzinę, mieliśmy sporo dodatkowego czasu, aby pozwiedzać otoczenie całej kopalni. Jeżeli również przyjedziecie na zwiedzania nieco wcześniej, to warto przejść się wokół terenu kopalni, gdzie czeka na was sporo ciekawych miejsc i atrakcji. Pierwszą z nich znajdziecie tuż obok Szybu Daniłowicza. Stojąc przodem do wejścia skręćcie w lewo i po przejściu około 50 metrów natkniecie się na wmurowany w kamień znak światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie polecamy wam ruszyć ulicą o nazwie „Park Kingi” w stronę hotelu Grand Sal Wieliczka. Przed hotelem stoi fontanna z przepiękną rzeźbą górnika, który w swojej dłoni dzierży bryłę soli. Przechadzając się dalej alejkami parku natraficie na liczne ciekawe rzeźby bardziej i mniej znanych artystów, ławeczki oraz ekspozycję w postaci kolejki górniczej. Kiedy przyjdzie w końcu wasz czas na wejście do kopalni, w głośnikach zostanie nadany specjalny komunikat, iż zwiedzający z biletami na tą i tą godzinę proszeni są o zebranie się pod namiotem przy Szybie Daniłowicza. Po krótkiej chwili pojawi się tam przewodnik wraz z obsługą i po sprawdzeniu biletów całą grupą ruszycie przez Szyb Daniłowicza na zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka.

Wejście Główne do Kopalni Soli Wieliczka
Fontanna przy Grand Sal

Zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka

Początek zwiedzania kopalni soli w Wieliczce to dość długie zejście pod ziemię Szybem Daniłowicza. Szyb ten powstał w latach 1635-1642 i obecnie służy jako główne zejście do kopalni dla grup indywidualnych. W głąb kopalni schodzi się tu po drewnianej klatce schodowej, pokonując podczas zejścia ponad 50 poziomów. Po zejściu na poziom 51 znajdziecie się na głębokości ok. 64 metrów pod powierzchnią i przewodnik wprowadzi was na podziemny szlak turystyczny. Szlak turystyczny, który przyjdzie wam pokonać w Kopalni Soli Wieliczka ma ponad 3 kilometry i prowadzi on przez ponad 20 komór solnych. Tempo zwiedzania kopalni możemy określić jako umiarkowanie szybkie. Na szlaku turystycznym panuje spory ruch i gdy nasz przewodnik kończył opowiadać ciekawostki na temat danego miejsca, za naszymi plecami już pojawiała się kolejna kilkudziesięcioosobowa grupa prowadzona przez kolejnego przewodnika. Na szczęście korytarze w kopalni soli Wieliczka są szerokie i świetnie przygotowane na przyjęcie tak dużej ilości turystów. Podczas zwiedzania kopalni dowiecie się sporo na temat historii Kopalni Soli Wieliczka. Przewodnik opowie wam również co nieco na temat każdej z odwiedzanych przez was solnych komór czy licznych kaplic, które na przestrzeni wielu lat były wykuwane przez górników pracujących w tej kopalni.

Szyb Daniłowicza, którym schodzimy w głąb kopalni soli
Korytarze kopalni są doskonale oświetlone
Dawny kierat używany w kopalni do wydobywania soli

Komory, solne rzeźby i jeziora solankowe

Podczas zwiedzania Kopalni Soli Wieliczka zapoznacie się z dawnymi i obecnymi metodami wydobywania soli kamiennej. Podczas wędrówki wykutymi w soli korytarzami zwiedzicie ponad 20 unikatowych komór, które powstały za sprawą pracujących w kopalni od wielu wieków górników. Pierwsze komory solne zostały wykute tu w XVII wieku. Praktycznie wszystkie z nich mają swoje unikatowe nazwy. I tak na przykład przejdziecie tu przez Komorę Janowice, w której znajdziecie grupę solnych figur opowiadające legendę o pochodzeniu podkrakowskiego złoża solnego. Odwiedzicie też Komorę Pieskowa Skała, w której znajduje się makieta używanego niegdyś urządzenia do transportu pionowego wydobytych w kopalni brył solnych. Jedną z szalenie ciekawych atrakcji, które zobaczycie w Kopalni Soli Wieliczka są liczne solne rzeźby wykonane przez górników. Będziecie mogli tu podziwiać na przykład popiersie króla Kazimierza Wielkiego, pomnik solnego skarbnika pilnującego skarbów kopalni czy pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Na trasie zwiedzania czekają na was również liczne solne płaskorzeźby, o których opowiemy wam nieco więcej w dalszej części tego wpisu. Na całej trasie turystycznej jest pełno ciekawych miejsc, także gwarantujemy wam że nie będziecie się nudzili podczas zwiedzania kopalni.

Rzeźba solna przedstawiająca króla Kazimierza Wielkiego
Kolejna z ciekawych rzeźb solnych w Kopalni Soli Wieliczka – Skarbnik
Rzeźba solna przedstawiająca Józefa Piłsudskiego

Podziemna trasa turystyczna w Kopalni Soli w Wieliczce prowadzi przez trzy poziomy. Całą trasę turystyczną pokonuje się piechotą. Przejście trzech kilometrów korytarzy i komór solnych zajmuje mniej więcej półtorej godziny. Co do wspomnianych przed chwilą ciekawostek: jedną z nich są na przykład krasnale, które według legendy po dziś dzień wydobywają w kopalni sól. W niektórych komorach czeka was projekcja multimedialna – na przykład pokaz wypalania metanu w kopalni. Na kolejnych poziomach przewodnik pokaże wam solną studnie, z której niegdyś czerpano solankę, którą następnie odparowywano i uzyskiwano sól. Podczas zwiedzania kopalni wejdziecie też do ogromnej komory, której strop podparty jest dziesiątkami a nawet setkami ogromnych drewnianych bali. Dodatkowo z jej sufitu zwisają przepiękne kandelabry w całości wykonane z solnych kryształów. Po prostu bajka! W kopalni natkniecie się również na liczne solne jeziora. Przy jednym z nich będziecie mieli okazję posłuchać muzyki klasycznej. Takich smaczków w Kopalni Soli Wieliczka znajdziecie co nie miara a najlepsze dopiero przed nami!

Solne krasnale wydobywają tu sól kamienną od wielu lat
Studnia solankowa w Kopalni Soli Wieliczka
Przepiękna komora z kryształowym żyrandolem i drewnianymi podporami

Kaplica św. Kingi w Kopalni Soli Wieliczka

Podczas zwiedzania Kopalni Soli Wieliczka odwiedzicie również liczne kaplice wykute w soli kamiennej. Jedną z najbardziej znanych kaplic w Kopalni Soli w Wieliczce jest Kaplica św. Kingi. Kaplica św. Kingi ma ok. 54 metry długości, ok. 18 metrów szerokości i ok. 12 metrów wysokości i jest to największy podziemny kościół na świecie. Kaplica ta znajduje się na głębokości 101 metrów pod powierzchnią ziemi. W kaplicy umieszczone są relikwie związane ze świętą Kingą. Regularnie odbywają się tu również uroczystości religijne oraz organizowane są tu liczne koncerty muzyki klasycznej. Posadzka kaplicy wyrzeźbiona jest w jednolitej bryle soli a wiszące nad głowami żyrandole wykonane są w całości z solnych kryształów. Na ścianach Kaplicy św. Kingi można podziwiać liczne solne płaskorzeźby, które przedstawiają wydarzenia z Nowego Testamentu. I tak będziecie mieli tu okazję zobaczyć ilustrację Ucieczki z Egiptu czy Ostatnią Wieczerzę. W Kaplicy św. Kingi ustawione są również liczne solne rzeźby, w tym rzeźba Kingi – Królowej Polski i najnowsza rzeźba przedstawiająca Papieża Jana Pawła II. Kiedy dotrzecie już do tej kaplicy przewodnik zrobi krótką przerwę i będziecie mogli swobodnie porobić mnóstwo pamiątkowych zdjęć. Tutaj jednak nie kończy się zwiedzanie kopalni soli i po krótkiej przerwie ruszycie za przewodnikiem na dalsze zwiedzanie.

Kaplica św. Kingi wykuta w soli kamiennej
Ołtarz w Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli Wieliczka

Po przejściu około 2/3 trasy turystycznej przewodnik zaprowadzi was do wielkiej komory z ekspozycją minerałów. Od tego momentu zwiedzanie pozostałych komór w kopalni soli odbywa się już bez asysty przewodnika. Ale spokojnie, nie ma potrzeby panikować – będziecie tam wędrować po specjalnie wytyczonym i dobrze oznaczonym szlaku. Pierwszą atrakcją, którą przyjdzie wam zwiedzać już samodzielnie, jest wspomniana wystawa minerałów. Głównie można tu pooglądać różne odmiany soli kamiennej: na wystawie znajdują się okazy soli różowej, żółtej czy zielonej. Następnie szlak poprowadzi was przez kolejne komory aż do samego wyjścia z kopalni. Uzupełnieniem trasy turystycznej w Kopalni Soli Wieliczka jest zwiedzanie podziemnego Muzeum Żup Krakowskich. Muzeum to jest częścią trasy turystycznej i znajduje się na III poziomie kopalni. Zbiory muzealne są udostępnione dla turystów w 14-tu wykutych w soli komorach. Zwiedzanie muzeum jest już wliczone w cenę biletu wstępu. Aby wejść do muzeum należy odnaleźć wejście, które znajduje się w ciągu szlaku turystycznego i oznaczone jest ogromnym drogowskazem i żelazną bramą. Na bramie tej widnieje napis Muzeum Żup Krakowskich więc na pewno go nie przeoczycie.

W muzeum minerałów będzie okazja zobaczyć różne odmiany soli
Sól kamienna w różnych postaciach

Restauracja i wyjazd na powierzchnię

Ostatnim etapem zwiedzania Kopalni Soli Wieliczka są odwiedziny w podziemnej restauracji i wejście do sklepu, gdzie można zakupić pamiątki. My z oferty restauracji nie korzystaliśmy, ale dania wyglądały naprawdę zachęcająco a ceny były całkiem przystępne. Zaraz za restauracją znajduje się sklepik, gdzie można zakupić pamiątki, w tym: kosmetyki z zawartością soli leczniczej, sól kamienną w woreczkach, magnesy, rzeźby solne i wiele innych. My z naszych wycieczek zawsze staramy się przywieźć magnes na lodówkę i taki magnes udało nam się tu zakupić. Przedostatnim punktem na trasie wycieczki jest przejście przez ogromną salę, gdzie organizowane są różne przyjęcia i uroczystości (w tym śluby). Po króciutkim marszu docieramy do końca trasy turystycznej, gdzie czeka nas powrót na powierzchnię.

W restauracji czeka na was pyszny, gorący posiłek
Jedna z wind, którą wyjeżdża się na powierzchnię

Z Kopalni Soli w Wieliczce wyjeżdża się windą. Przewodnik, który towarzyszył nam podczas zwiedzania poinformował nas że windy są dwie: jedna jest przy szybie Daniłowicza (tam gdzie zaczynaliśmy zwiedzanie), a druga przy szybie Regis. W zależności jak duży ruch panuje w kopalni, na powierzchnie wyjeżdża się albo jednym albo drugim szybem. Jeżeli trafi wam się szyb Regis to najpierw czeka was około15 minutowy marsz podziemnym korytarzem. Po wyjściu z windy w Szybie Regis czeka was zatem około 15-minutowy marsz z powrotem na parking przy wejściu do kopalni. Warto mieć ze sobą naładowany telefon z mapą Google, jeżeli nie znacie okolicy. Tutaj kończy się zwiedzanie głównej atrakcji Kopalni Soli Wieliczka. Nie oznacza to że to koniec całego zwiedzania. Warto zastanowić się nad odwiedzeniem jeszcze jednego ciekawego miejsca tuż obok Kopalni Soli Wieliczka – czyli Tężni Solankowej.

Szyb Regis – drugie wyjście z Kopalni Soli Wieliczka

Tężnia Solankowa Wieliczka

Po wyjściu z Kopalni Soli Wieliczka warto odwiedzić jeszcze Tężnię Solankową. Tężnię tą znajdziecie jakieś 200 metrów od szybu Daniłowicza przy parkingu samochodowym. Wejście na tężnię jest dodatkowo płatne. Bilet można zakupić w kasie biletowej kopalni lub przez Internet. Tężnia solankowa czynna jest od godziny 09:00 do godziny 18:00. Bilety na zwiedzanie tężni można zakupić na dany dzień, ale nie później niż do godziny ostatniego wejścia (do 18:00). Tężnię zwiedza się bez przewodnika. Aby uzyskać zdrowotny efekt na tężni należy przebywać minimum 30 minut. Ceny biletów wstępu na tężnię: 9,00 zł za bilet normalny i 7,00 zł za bilet ulgowy. Tężnia solankowa w Wieliczce ma dwa poziomy. Na dolnym poziomie spaceruje się po dużym placu, który otoczony jest drewnem modrzewiowym. Na drewno to kapie solanka wypływająca z rynien na górnym poziomie. Solanka ta następnie odparowuje i nasyca powietrze solą. Taki solny aerozol ma działanie lecznicze: wspiera leczenie chorób dróg oddechowych i pomaga je oczyścić z zanieczyszczeń. Na górny poziom tężni wchodzi się po drewnianych schodach, które zaprowadzą was również na wieżę widokową. Ze szczytu wieży będziecie mieli okazję zobaczyć cały kompleks Kopalni Soli Wieliczka wraz z zakładem produkującym sól spożywczą – tą którą możecie znaleźć na półkach sklepowych w całej Polsce.

Tężnia Solankowa w Wieliczce – wejście główne
Spacerujemy wewnątrz tężni wdychając leczniczą solankę
Zakład produkujący sól spożywczą w Wieliczce

Po zwiedzaniu Kopalni Soli w Wieliczce i Tężni Solankowej możecie jeszcze wybrać się na zwiedzanie Zamku Żupnego. Zamek ten był dawną siedzibą zarządu kopalni Wieliczka i Bochnia. Od 2013 roku jest on wpisany na światową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Jest to jednak temat na zupełnie osobny artykuł, który już niedługo na pewno pojawi się na naszym blogu. Zwiedzanie całego kompleksu Kopalni Soli w Wieliczce wraz z tężnią solankową spokojnie zajmie wam zatem około cztery godziny. My Kopalnię Soli w Wieliczce odwiedziliśmy dwukrotnie – pierwszy raz kilkadziesiąt lat temu jeszcze jako dzieci podczas szkolnej wycieczki i drugi raz w 2023 roku. Przez cały ten czas sporo się tu zmieniło. Ale możemy ze spokojem przyznać że była to fantastyczna wycieczka i świetna podróż w przeszłość. Przypomniały się te stare dobre czasy, gdy wraz z całą klasą wybieraliśmy się autokarem w podróż życia pod Kraków, aby zjechać pod ziemię i zobaczyć Kopalnię Soli. Ciekawe, czy ktoś jeszcze oprócz nas za małolata polizał po kryjomu ścianę kopalni, żeby sprawdzić czy to rzeczywiście sól i czy jest słona… Dajcie nam znać w komentarzu pod tym wpisem!


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze