Kolej Linowa Palenica
Małopolskie,  Pieniny

Kolej Linowa Palenica w Pieninach. Ceny biletów, godziny otwarcia, dojazd.

Kolej Linowa Palenica w Pieninach to jedna z największych atrakcji turystycznych Szczawnicy. Kolej linowa Palenica to wyciąg krzesełkowy, który zlokalizowany jest centrum Szczawnicy i który pozwala wjechać na Palenicę – bardzo widokowy szczyt o wysokości 722 m. n.p.m. Z kolei linowej na Palenicę mogą korzystać zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Jest to więc wspaniała okazja na zaplanowanie ekscytującego, rodzinnego wypadu w góry. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was zbiór informacji na temat kolei linowej Palenica, które pozwolą wam zaplanować wspaniałą wycieczkę na Palenicę ze Szczawnicy. Dowiecie się tutaj jak dojechać pod kolej linową w Palenicy, jakie są ceny biletów na wyciąg krzesełkowy i jak możecie je zakupić oraz jakie są godziny otwarcia kolei linowej na Palenicę. Pokażemy wam również jak wygląda sama jazda wyciągiem na szczyt i czy wyciąg ten jest bezpieczny dla waszych dzieci. Zapraszamy!

Kolej Linowa Palenica – dojazd i parkingi

Na początek mamy dla was wskazówki dotyczące dojazdu do kolei linowej Palenica. Dolna stacja kolei na Palenice znajduje się na początku Promenady Nad Grajcarkiem w Szczawnicy. Promenada ta leży nieopodal skrzyżowania ulic Głównej, Szalaya oraz Zdrojowej. Na promenadę tę możecie wybrać się pieszo lub dojechać tam rowerami, własnym samochodem oraz kursującymi po Szczawnicy busami. Jeżeli macie zakwaterowanie w Szczawnicy to najlepszą opcją, aby dotrzeć do wyciągu krzesełkowego na Palenicę jest po prostu dojście tam pieszo. Szczawnica to niewielka miejscowość w Pieninach, którą piechotą pokonuje się w w całości w około 30 minut. Dojazd do kolei linowej na Palenicę rowerem również jest ciekawą i polecaną przez nas opcją. Rowery na czas wycieczki na Palenicę można przypiąć do stojaka po drugiej stronie potoku Grajcarek lub zostawić na terenie dolnej stacji kolei linowej Palenica. Jeżeli chodzi o dojazd do kolei linowej busem to polecamy tą opcję osobom, które mają pensjonat w Jaworkach lub w Krościenku Nad Dunajcem. Aktualny rozkład jazdy busów na tych kierunkach znajdziecie na przystankach autobusowych w miejscowości pobytu. Ostatnią opcją dotarcia do dolnej stacji kolei linowej Palenica jest oczywiście dojazd własnym autem. Pamiętajcie że wiąże to jednak z poniesieniem dodatkowych kosztów w postaci opłaty za parkowanie. Poniżej dla osób zmotoryzowanych zostawiamy linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów w okolicy dolnej stacji kolei linowej Palenica:

Kolej Linowa Palenica – ceny biletów (2023)

Aby skorzystać z usług kolei linowej w Palenicy trzeba oczywiście zakupić bilet na przejazd. Wyciąg ten w swojej ofercie ma przejazdy góra-dół, tylko góra oraz tylko dół. Ceny biletów na przejazd wyciągiem różnią się nieco w zależności od sezonu, w jakim będziecie odwiedzać Szczawnicę: wyróżniamy tu sezon wysoki oraz niski. Bilety na przejazd koleją linową Palenica możecie zakupić przez Internet lub w stacjonarnych punktach sprzedaży w Szczawnicy oraz na szczycie Palenicy. Dodatkowe informacje dotyczące cen biletów:

 • Dzieci do lat 4 – mają darmowy przejazd (na podstawie biletu opiekuna).
 • Bilet ulgowy – przysługuje dzieciom powyżej lat 4, młodzieży szkolnej, studentom, osobom powyżej 65 roku życia, osobom niepełnosprawnym o znacznym stopniu niepełnosprawności, osobom niewidomym z przewodnikiem lub psem przewodnikiem.
 • Rabat dla członków PTTK – 10% rabat
 • Karta Dużej Rodziny – 5% rabat

Ceny biletów na kolej linową na Palenicę w roku 2023 prezentują się następująco:

Sezon wysoki – cennik 2023
08.06.2023-30.09.2023

Góra-dół:
Normalny – 29 zł
Ulgowy – 24 zł
W jedną stronę:
Normalny – 24 zł
Ulgowy – 19 zł
Opłata za rower: 10 zł

Sezon niski – cennik 2023
 1.10.2023-17.12.2023

Góra-dół:
Normalny – 25 zł
Ulgowy – 19 zł
W jedną stronę:
Normalny – 19 zł
Ulgowy – 16 zł
Opłata za rower: 10 zł

Kolej Linowa Palenica – godziny otwarcia

Godziny pracy kolei linowej Palenica różnią się diametralnie w zależności od pory roku oraz sezonu wysokiego i niskiego. Godziny otwarcia będą dłuższe w przypadku sezonu wakacyjnego (czerwiec, lipiec, sierpień) oraz w sezonie zimowym (styczeń, luty). Najbezpieczniej będzie założyć, że z usług wyciągu można korzystać od godziny 09:00 do godziny 17:00. Szczegółowe godziny otwarcia kolei linowej Palenica możecie znaleźć na ich oficjalnej stronie internetowej. My tutaj podamy wam ogólne godziny otwarcia wyciągu dla poszczególnych miesięcy jakie udało nam się znaleźć na oficjalnej stronie PKL. Uwaga! Godziny otwarcia kolei linowej Palenica mogą ulec zmianie. Przed wybraniem się na wycieczkę warto uprzednio sprawdzić godziny pracy kolei linowej na oficjalnej stronie internetowej PKL Palenica.

Godziny otwarcia kolei linowej Palenica w poszczególnych miesiącach (2023):

 • Styczeń – luty: 08:00 -17:00 (ferie zimowe: 08:00 – 21:00)
 • Marzec: 08:00 – 17:30 (w marcu 2 tygodniowa przerwa techniczna)
 • Kwiecień: 09:00 – 16:30
 • Maj i czerwiec: poniedziałek – piątek: 09:00 – 18:30; sobota – niedziela: 09:00 – 19:30
 • Lipiec i sierpień: od 09:00 do 19:30
 • Wrzesień: poniedziałek – piątek: 09:00 – 17:30 (sobota – niedziela: 09:00 – 18:30)
 • Październik: poniedziałek – piątek: 09:00 – 16:30 (sobota – niedziela: 09:00 – 17:30)
 • Listopad: przerwa techniczna! (3 tygodnie)
 • Grudzień: 09:00 – 15:30 (przerwa świąteczna: 08:00 – 21:00)
Dolna stacja Kolejki Linowej Palenica w Szczawnicy

Wjazd Koleją Linową na Palenicę

Palenica w Pieninach to jeden z najczęściej wybieranych szczytów na krótką, aczkolwiek emocjonującą wycieczkę w Szczawnicy. Wybierając się na Palenicę możecie wjechać tam koleją linową PKL Palenica. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzicie czas, ale też nie będziecie musieli wkładać wysiłku w pokonanie dość stromego podejścia na Palenicę ze Szczawnicy. No i oczywiście sam wjazd wyciągiem krzesełkowym na Palenicę jest atrakcją samą w sobie, która na pewno zachwyci zarówno was jak i wasze dzieci. Podczas jazdy koleją linową będziecie mogli podziwiać wspaniałe widoki na Szczawnicę oraz cyknąć sobie kilka fantastycznych fotek z wakacji. Naszą przygodę z koleją linową Palenica rozpoczynamy na dolnej stacji kolejki tuż obok Promenady Nad Grajcarkiem. My osobiście do wyciągu na Palenicę dotarliśmy rowerami, które na czas wycieczki zostawiliśmy na stojaku przy potoku Grajcarek. Wiele osób przychodzi na dolną stację kolei linowej po prostu pieszo, głównie w ramach zwiedzania Szczawnicy. Aby skorzystać z kolei linowej na Palenicę należy zakupić bilet na przejazd. Bilety te można kupić w stacjonarnej kasie biletowej na miejscu. Gdyby podczas waszej wycieczki do kasy biletowej ustawiła się długa kolejka możecie również zakupić bilet przez Internet lub w specjalnych automatach biletowych. Automaty te ustawione są vis a vis okienek kas biletowych więc nie sposób ich przeoczyć. Po otrzymaniu biletów wstępu pora ruszyć przez specjalne, obrotowe bramki wejściowe. Aby wejść na wyciąg wystarczy zeskanować kod kreskowy z zakupionych wejściówek. Po przejściu przez bramki obsługa poinstruuje was co robić dalej oraz jak przygotować się do wjazdu na szczyt Palenicy.

Stacjonarna kasa biletowa dolnej stacji Kolei Linowej Palenica
Automat biletowy – Dolna stacja Kolei Linowej Palenica
Wejście na wyciąg na dolnej stacji Kolei Linowej Palenica w Pieninach

Samo przygotowanie się do jazdy koleją linową na Palenicę jest bardzo proste i na pewno nie przysporzy wam żadnych problemów. Jest kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować podczas korzystania z tego typu wyciągów: Przede wszystkim jeszcze przed wejściem na teren kolejki sprawdźcie co macie wartościowego w kieszeniach i odpowiednio to zabezpieczcie. Jeżeli nie możecie zasunąć kieszeni to przełóżcie telefon, pieniądze czy portfel do plecaka. Kolej linowa Palenica to wyciąg krzesełkowy dlatego też przed jazdą obsługa poprosi was o ściągnięcie plecaka. My na wycieczkę na Palenicę zabieraliśmy ze sobą przytroczone do naszych plecaków kijki trekkingowe i inne luźne elementy. Jeżeli też zamierzacie zabrać ze sobą takie rzeczy to upewnijcie się, że są one porządnie przymocowane i nie odpadną wam w trakcie jazdy. Kiedy będziecie już gotowi aby wsiąść na wyciąg obsługa zaprosi was na specjalne miejsce namalowane na bruku niebieską farbą. A dokładniej będą to rysunki stóp namalowane na niebieskim polu, które oddzielone są od siebie kreskami. Wystarczy że staniecie na jednym z tych stóp i poczekacie na nadjeżdżający za waszymi plecami wagonik. Gdy krzesełko wagonika będzie już bardzo blisko waszych ud wystarczy po prostu na nim usiąść. Gdy już wszyscy pasażerowie znajdą się na swoich miejscach zaciągacie specjalną, metalową barierkę bezpieczeństwa, stawiacie stopy na podestach i jedziecie już na Palenicę.

Dolna stacja kolei linowej PKL Palenica – przygotowania do wjazdu

Widoki podczas wjazdu na Palenicę

No to teraz krótko opiszemy wam dlaczego warto skorzystać z usług kolei linowej Palenica w Szczawnicy. Kiedy wyjedziecie już wagonikiem z dolnej stacji kolei linkowej to po waszej prawej stronie będziecie mieli świetny widok na Promenadę Nad Grajcarkiem jak i na potok Grajcarek. Im wyżej będziecie wjeżdżać tym lepsze będziecie mieli widoki na całą okolicę. Podczas wjazdu na Palenicę będzie mieli okazję zobaczyć Szczawnicę z zupełnie innej perspektywy. Warto tu dodać, że podczas jazdy w górę wszystkie fajne widoki będą się pojawiały za waszymi plecami. Jest to więc to świetna okazja aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wakacji ze Szczawnicą w tle. Jeżeli nie zabraliście ze sobą aparatu, a chcielibyście mieć pamiątkowe zdjęcie z wjazdu kolejką na szczyt to nic straconego, nie będziecie musieli wracać po aparat do pensjonatu i wjeżdżać ponownie na Palenicę. Kolej linowa PKL Palenica podczas wjazdu oraz zjazdu zrobi wam pamiątkowe zdjęcie, które będziecie mogli następnie zakupić na jednej ze stacji końcowych. Wjazd na szczyt Palenicy trwa około osiem do dziesięciu minut w zależności czy zdarzą się jakieś nieprzewidziane postoje (czasami wyciąg jest zatrzymywany, gdy ktoś ma trudności z siadaniem na wagoniku lub gdy podpinane są rowery). Podczas jazdy należy cały czas trzymać nogi na metalowych podestach i nie otwierać barierki bezpieczeństwa. Do ziemi nie jest jakoś szczególnie wysoko, więc osoby z lękiem wysokości nie powinny odczuwać tu dużego strachu.

Krzesełka wyciągu najpierw przejeżdżają nad potokiem Grajcarek w Szczawnicy
A następnie suną powoli na szczyt Palenicy pomiędzy drzewami
Podczas wjazdu za plecami będziecie mieli coraz lepsze widoki na Szczawnicę

Górna stacja Kolejki Linowej Palenica

Po kilku minutach jazdy wagonikiem docieramy do górnej stacji kolei linowej na Palenicy. Czas zatem na kilka słów na temat wysiadania z wyciągu krzesełkowego. Żeby lepiej zorientować się kiedy będzie czas na wysiadanie z wagonika dodaliśmy do artykułu zdjęcie górnej stacji kolei linowej Palenica. Kiedy będziecie się do niej zbliżać będzie pora, aby przygotować się do zejścia z wyciągu. Kiedy miniecie ostatni betonowy wspornik zobaczycie specjalną siatkę bezpieczeństwa, która rozwieszona jest przy górnej stacji kolejki. Gdy wagonik do niej dojedzie należy zdjąć stopy z podpór barierki, którą zamykaliście na dolnej stacji i zdecydowanym ruchem podnieść ją do góry. Po wjechaniu na górną stację wyciągu wagonik mocno zwolni i powoli będzie sunął przez całą stację. Tutaj należy szukać wzrokiem kolejnych specjalnych oznaczeń, tym razem w postaci czerwonych strzałek. Strzałki te pokazują kierunek waszej „ucieczki” po zejściu z wagonika. W odpowiednim momencie wystarczy po prostu wstać z krzesełka i ruszyć w wyznaczonym przez strzałki kierunku. Drobna uwaga: podczas zsiadania wagoniki kolejki się nie zatrzymują. Należy jak najszybciej usunąć się z toru jazdy wagonika, aby was on nie uderzył.

Dojeżdżamy do górnej stacji kolejki na Palenicę
Górna stacja Kolei Linowej Palenica w Pieninach

I tym sposobem jesteśmy już na szczycie Palenicy w Pieninach. Dla tych z was, którzy wybierają się na Palenicę bez rowerów przygotowaliśmy krótki przewodnik po tym szczycie. Znajdziecie w nim opis wszystkich atrakcji, które warto zobaczyć na Palenicy oraz propozycje tras wycieczkowych, na które możecie się wybrać z tego szczytu. W artykule tym zamieściliśmy również opisy szlaków prowadzących ze Szczawnicy na Palenicę, gdybyście jednak nie chcieli korzystać z wyciągu. Wpis na temat szlaków na Palenicę oraz znajdujących się tu atrakcji znajdziecie tutaj: Szczyt Palenica w Pieninach – łatwa wycieczka górska w Pieniny dla każdego. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto wybrać się na Palenicę, zwłaszcza jeżeli zabieracie ze sobą rowery. Na szczycie tym przygotowano dla rowerzystów specjalne trasy zjazdowe MTB. Przy górnej stacji kolei linowej udało nam się dostrzec punkty startowe dla tras o wdzięcznych nazwach „Rozbójnik” oraz „Ciupaga”. Trasy te mają różny stopień trudności i będą wspaniałym urozmaiceniem pobytu w Pieninach dla osób uwielbiających jazdę wyczynową na rowerze. Mamy nadzieję że artykuł ten przyda wam się podczas planowania waszego wypadu na Palenicę w Pieninach. Życzymy wam udanej wycieczki oraz pięknej pogody podczas waszej jazdy koleją linową PKL Palenica w Szczawnicy.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze