schronisko pod durbaszką
Pieniny

Schronisko pod Durbaszką – wycieczka ze Szczawnicy. Wyprawa w Pieniny dla całej rodziny. Szlaki, mapa, opis trasy.

Schronisko pod Durbaszką to górskie schronisko turystyczne położone w Małych Pieninach na północnym stoku Durbaszki. Schronisko to jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów schronisk górskich w Pieninach. Budynek schroniska znajduje się na wysokości 850 m. n.p.m. i prowadzą do niego łatwe i widokowe szlaki turystyczne ze Szczawnicy oraz z Jaworek. Dzięki swojej lokalizacji Schronisko pod Durbaszką to świetny cel wycieczki w Pieniny dla całej rodziny. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was opis wycieczki do Schroniska pod Durbaszką ze Szczawnicy. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu do obu miejscowości oraz lokalizację parkingów przy szlakach do Schroniska pod Durbaszką. Podpowiemy wam również jakie atrakcje czekają na was podczas wędrówki na Durbaszkę ze Szczawnicy. Zapraszamy!

Schronisko pod Durbaszką – dojazd i parkingi

Zacznijmy od wskazówek na temat dojazdu do Szczawnicy oraz do Jaworek. To właśnie w tych dwóch miejscowościach rozpoczynają się nasze trasy wycieczkowe do Schroniska pod Durbaszką. Zarówno do Szczawnicy jak i do Jaworek możecie dojechać autobusem lub własnym samochodem. Niestety na obecną chwilę nie dojeżdżają tu żadne pociągi. Zacznijmy od opcji dojazdu do Szczawnicy autobusem: do Szczawnicy regularnie kursują autokary i busy wyjeżdżające z Krakowa z Małopolskiego Dworca Autobusowego. Autokary i busy kursują na tej trasie aż pięć razy dziennie. Szczegóły na temat godzin odjazdu autokarów z Krakowa do Szczawnicy bez problemu znajdziecie w Internecie. Jeżeli do Schroniska pod Durbaszką chcecie ruszyć z Jaworek to po dotarciu do Szczawnicy będziecie musieli podjechać drugim busem do Jaworek. Dokładny rozkład jazdy busów kursujących na trasie Szczawnica – Jaworki znajdziecie na przystankach w Szczawnicy. Dużo wygodniejszą opcją jest dojechanie do Szczawnicy własnym autem. Poniżej dla osób zmotoryzowanych zostawiamy linki z zaznaczonymi lokalizacjami parkingów w Szczawnicy oraz w Jaworkach:

Szlaki do Schroniska pod Durbaszką

Trasa na Durbaszkę z Palenicy
Czas: 4 godz. 30 min. Dystans: 13,10 km. Suma podejść: 646 m.

Trasa do Schroniska pod Durbaszką ze Szczawnicy to propozycja na jednodniową wycieczkę w Pieniny dla całej rodziny. Wędrówkę rozpoczynamy tu przy dolnej stacji kolei linowej PKL Palenica w Szczawnicy. Tutaj warto skorzystać z wyciągu, aby wjechać na Palenicę co pozwoli wam zaoszczędzić siły na dalszą wędrówkę. Po wjechaniu na Palenicę ruszamy na kolejny szczyt Szafranówka, gdzie należy odnaleźć niebieski szlak turystyczny. To właśnie tym szlakiem będziemy wędrować w stronę Schroniska pod Durbaszką. Z Szafranówki czeka was około pięciokilometrowy marsz do schroniska. Podczas wędrówki miniecie kilka pomniejszych szczytów jak Załazie, Łaźne Skały czy Cyrhle. Podczas wycieczki tą trasą będziecie mogli podziwiać wiele fantastycznych widoków. Więcej informacji na temat tej trasy wycieczkowej znajdziecie w dalszej części tego wpisu.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowySzczawnica – dolna stacja kolei linowej Palenica
Odległość do celuok. 7,80 km.
Długość całej trasyok. 13,10 km.
Czas przejściaok. 4 godz. 30 min.
Stopień trudnościŁatwa
Punkty GOT20

Trasa z Jaworek przez Wysoką
Czas: 4 godziny. Dystans: 12,20 km. Suma podejść: 612 m.

Schronisko pod Durbaszką można również odwiedzić jako jeden z punktów pośrednich podczas wycieczki na Wysoką w Pieninach. W tym wariancie wycieczka rozpoczyna się w miejscowości Jaworki, gdzie należy wejść na zielony szlak turystyczny prowadzący przez Wąwóz Homole do Rezerwatu Wysokie Skałki. Po dotarciu do rezerwatu odbijamy w lewo na niebieski szlak turystyczny, który zaprowadzi was na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką. Po zdobyciu Wysokiej należy wrócić na skrzyżowanie pod Wysoką i kontynuować marsz niebieskim szlakiem do Schroniska pod Durbaszką. Po dotarciu do schroniska możecie zejść jedną z nieoznakowanych ścieżek do Jaworek lub kontynuować marsz niebieskim szlakiem aż do Szczawnicy. Trasę tą polecamy osobom z nieco lepszą kondycją, którym niestraszne są długie i dość strome podejścia.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyJaworki
Odległość do celuok. 6,80 km.
Długość całej trasyok. 12,20 km.
Czas przejściaok 4 godziny
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT17

Jak dostać się na Palenicę w Szczawnicy

Na wycieczkę do Schroniska pod Durbaszką polecamy wam wybrać się ze Szczawnicy w Pieninach. Wybierając ten wariant wycieczki będziecie mogli skorzystać z super atrakcji czyli Kolei Linowej PKL Palenica. Pozwoli wam to na ominięcie dość stromego podejścia na Palenicę no i oczywiście sam wjazd na szczyt Palenicy wyciągiem krzesełkowym będzie już super atrakcją samą w sobie. Nie będziemy się tu rozpisywać na temat samej kolei linowej na Palenicę, gdyż na naszym blogu jest już pełny artykuł na ten temat i znajdziecie go tutaj: Kolej Linowa Palenica w PieninachPo dotarciu na Palenicę ruszamy w dalszą drogę żółtym szlakiem turystycznym i podchodzimy na wznoszący się obok Palenicy niewielki szczyt Szafranówka (742 m. n.p.m.) Po wejściu na Szafranówkę polecamy wam odbić na chwilkę w prawo, gdyż znajduje się tam niewielki punkt widokowy, z którego świetnie widać Szczawnicę oraz Dunajec. Kiedy już nacieszycie oczy pięknymi widokami wystarczy że wrócicie na stok na zboczu Szafranówki i odnajdziecie ukryte pod drzewami skrzyżowanie szlaków. Na skrzyżowaniu tym odnajdujemy szlak niebieski, gdzie rozpocznie się wasz pięciokilometrowy marsz granicą polsko-słowacką do Schroniska Pod Durbaszką.

Kolej Linowa PKL Palenica to najlepsza opcja aby rozpocząć wycieczkę na Durbaszkę
Początek niebieskiego szlaku z Palenicy na Załazie i Łaźne Skały
Miejscami niebieski szlak prowadzi tu po łagodnym terenie

Widokowy szlak z Palenicy na Durbaszkę

Pokonanie początkowego odcinka niebieskiego szlaku z Palenicy będzie wymagało odrobiny wysiłku. Występują tam nieco bardziej strome podejścia i zejścia po skałach, które po większych opadach deszczu stają się śliskie. Skały te występują głównie na odcinku między Szafranówką a szczytem Witkula (736 m. n.p.m.). Nie jest to jednak nic, z czym wy oraz wasze dzieci nie będziecie sobie w stanie poradzić. Po minięciu Witkuli szlak prowadzi już bo dużo łatwiejszym terenie, a cały wasz trud zostanie nagrodzony wspaniałymi widokami. Z niebieskiego szlaku z Palenicy na Durbaszkę roztaczają się przepiękne widoki na Beskid Sądecki, Szczawnicę oraz Pieniny. Kiedy dojdziecie na dużą polanę przy szczycie Załazie (733 m. n.p.m.) polecamy wam odbić na chwilkę ze szlaku i wejść na jej skraj. Na polanie tej nie dość że będziecie mieli super widok na Szczawnicę oraz Jaworki, to jeszcze będzie okazja aby popatrzeć na migocącą na horyzoncie Wysoką. Obok szczytu Załazie znajduje się też kameralny punkt widokowy na słowacką część Pienin. Aby go odnaleźć wystarczy że opuścicie polanę pod Załaziem i po przejściu około 100-200 metrów niebieskiego szlaku wejdziecie na leśną ścieżkę, która odbija od szlaku w prawo i prowadzi ostro w górę. Na końcu tej ścieżki znajduje się wspomniany wyżej punkt widokowy na słowackie Pieniny.

Polana pod szczytem Załazie (733 m. n.p.m.)
Punkt widokowy na słowackie Pieniny obok Łaźnych Skał (770 m. n.p.m.)

Na wycieczkę do Schroniska Pod Durbaszką ze Szczawnicy śmiało możecie wybrać się w rodzinnym gronie. Pomimo opisanych powyżej początkowych utrudnień na szlaku z Palenicy, wasze pociechy na pewno nie będą miały żadnego większego problemu z pokonaniem tej trasy. Podczas naszej wycieczki do Schroniska pod Durbaszką spotkaliśmy wiele rodzin z dziećmi. Wszystkie dzieci dziarsko maszerowały po szlaku wraz ze swoimi rodzicami i żadne z nich nie było niezadowolone. Największą grupę rodzin z dziećmi spotkaliśmy na Polanie pod Huściawą. Natknęliśmy się tam też na sporą grupę kolonijną, która wracała właśnie spod Schroniska pod Durbaszką. Zdecydowanie jest to więc szlak, który sprawdzi się na rodzinny wypad w góry. Jeżeli już o Polanie pod Huściawą mowa, to miejsce to świetnie sprawdzi się jako punkt odpoczynkowy przed dalszą drogą do schroniska. Można tu przysiąść na jednej ze stojących na polanie ławeczek czy po prostu położyć się na trawie i chłonąć naturę w ciszy i spokoju. Nie brakuje tu też pięknych widoków na okoliczne góry. Na Polanie pod Huściawą szlak niebieski łączy się ze szlakiem żółtym przychodzącym ze Szlachtowej i to właśnie tym łączonym szlakiem będziemy podążać w dalszą drogę do Schroniska pod Durbaszką.

Polana pod Huściawą (748 m. n.p.m.)
Szlak żółto-niebieski prowadzi do bacówki pod Wysokim Wierchem
Bacówka pod Wysokim Wierchem gdzie można zakupić przepyszne oscypki

Wysoki Wierch w Pieninach

Kolejnym ciekawym punktem na trasie wycieczki jest szczyt Wysoki Wierch i znajdująca się tam niewielka bacówka. Po minięciu Polany pod Huściawą czeka was jeszcze krótkie i łagodne podejście zboczem Huściawy. Po jego pokonaniu wyjdziecie na ścieżkę biegnącą obok Wysokiego Wierchu, na końcu której odnajdziecie wspomnianą bacówkę. Koniecznie wejdźcie do jej wnętrza, gdyż można w niej zakupić oscypki. Baca produkuje tu oscypki rozmaitej wielkości i o różnych kształtach, począwszy od kultowych małych oscypków, które skrzypią podczas jedzenia, przez gołki aż do największych, trójkątnych serów. Bacówka pod Wysokim Wierchem to również świetne miejsce na mały odpoczynek w drodze do Schroniska pod Durbaszką. Za bacówką możecie też na chwilę odbić z niebieskiego szlaku i wejść na sam Wysoki Wierch (898 m. n.p.m.). Jeżeli jesteście łowcami świetnych widoków to właśnie na Wysokim Wierchu będziecie mieli do tego najlepszą okazję. Warto też wspomnieć, że na zboczach Wysokiego Wierchu znajduje się pastwisko, na którym można spotkać pasące się stado krów. Krówki mają przyczepione do szyi dzwonki, które przy każdym ich ruchu wydają z siebie charakterystyczny dźwięk. Dźwięki dzwonków w połączeniu fantastycznymi, górskimi widokami tworzą tą niepowtarzalną górską atmosferę, dla której warto tu przyjechać.

Granica polsko-słowacka za Wysokim Wierchem i widoki na słowackie Pieniny
Pod Wysokim Wierchem często można spotkać pasące się krowy
Odcinek szlaku z Wysokiego Wierchu na Durbaszkę

Za Wysokim Wierchem rozpoczyna się podejście na Durbaszkę, ostatni szczyt na naszej trasie do Schroniska Pod Durbaszką. Podejście to ma około 900 metrów długości ale na szczęście jest ono stosunkowo łagodne. Gdy wejdziecie już na prawie na sam szczyt Durbaszki natkniecie się na duży, drewniany drogowskaz z napisem „Pod Durbaszką” 10 min. Drogowskaz ten wskazuje miejsce, gdzie należy odbić z niebieskiego szlaku, aby dotrzeć do Schroniska pod Durbaszką. Początkowo będzie wam się wydawało, że idziecie w złym kierunku, gdyż za najbliższymi drzewami będzie widoczny jakiś mały szałas. Niech was to jednak nie zwiedzie – właściwy budynek schroniska ukryty jest nieco dalej za linią drzew. Po około 10 minutach przez łąkę ścieżka zakręci w lewo i waszym oczom ukaże się budynek Schroniska pod Durbaszką.

Pod szczytem Durbaszka (934 m. n.p.m.) odbijamy na schronisko

Schronisko pod Durbaszką

Czas zatem na kilka słów na temat samego schroniska. Schronisko pod Durbaszką, czy też MDK Górski Ośrodek Szkolno-Wypoczynkowy im. Władysława Pilińskiego „Pucka” od wielu lat cieszy się świetną opinią wśród odwiedzających go turystów. Budynek schroniska powstał w latach 1949 – 1952 jako bacówka do wypasu owiec. Ostatecznie jednak zmienił on swoje przeznaczenie i obecnie stanowi on filię Młodzieżowego Domu Kultury MDK „Dom Harcerza” z Krakowa. Wnętrze schroniska jest bardzo przytulne, a sam ośrodek prezentuje się naprawdę świetnie. Schronisko pod Durbaszką posiada aż 89 miejsc noclegowych, w pokojach 2,3,4 i 6-cio osobowych. Znajdziecie tu również bufet, salę kominkową, w której można odpocząć oraz pograć w gry planszowe, toalety, oraz ciekawie zaaranżowany, ogromny taras. Podczas naszego pobytu w schronisku mieliśmy też okazję zajrzeć do wnętrza pokoi i z ręką na sercu przyznajemy, że są one bardzo czyste i przytulne. Jako że Schronisko pod Durbaszką jest obiektem ośrodkiem oświatowym nie można tu kupić alkoholu, co naszym zdaniem jest dużym plusem. No i jeszcze jedna ważna informacja: W schroniskowym bufecie można płacić tylko gotówką. My w Schronisku pod Durbaszką zamówiliśmy mrożoną kawę, którą mieliśmy przyjemność popijać na klimatycznym tarasie przed schroniskiem. Widoki z tarasu są fenomenalne i co najfajniejsze, jest tu cicho i spokojnie, więc jest to wręcz wymarzone miejsce na dobry odpoczynek w górach.

Schronisko pod Durbaszką
Przy wejściu można znaleźć inną nazwę Schroniska pod Durbaszką
Jeden z pokoi noclegowych w Schronisku pod Durbaszką
W schronisku można wypić kawę oraz zjeść coś ciepłego i nie ma tu alkoholu

Szlaki ze Schroniska pod Durbaszką

Na koniec kilka słów na temat kontynuowania wędrówki spod Schroniska Pod Durbaszką. Dzięki świetnej lokalizacji tego schroniska, opcji na kontynuowanie wycieczki w Pieniny jest tu naprawdę sporo. Jeżeli waszym celem jest tylko wejście do Schroniska pod Durbaszką i nie chcecie już odkrywać kolejnych miejsc w Pieninach to możecie po prostu zejść do Jaworek specjalną drogą dojazdową wychodzącą ze schroniska. W Jaworkach wystarczy, że złapiecie busa, który za niewielką opłatą zawiezie was z powrotem do Szczawnicy. My polecamy wam jednak kontynuować wycieczkę, zaczynając od wejścia na sam szczyt Durbaszki (934 m. n.p.m.). Po zdobyciu tego szczytu możecie ruszyć dalej niebieskim szlakiem turystycznym, który zaprowadzi was na Wysoką. Z Durbaszki na Wysoką dzieli was tylko około 40 minut spokojnego marszu więc szkoda by było na tym etapie nie wejść na najwyższy szczyt Pienin. Opcją tą na pewno będą zainteresowane osoby, które zdobywają Koronę Gór Polski. Ze szczytu Durbaszki możecie też ruszyć prosto na Wąwóz Homole. Jest to wspaniały rezerwat przyrody i jedna z największych atrakcji turystycznych w Pieninach. Albo możecie też po prostu ruszyć w drogę powrotną do Szczawnicy po własnych śladach, aby jeszcze raz móc cieszyć się wspaniałymi widokami, które roztaczają się na całą okolicę z niebieskiego szlaku z Palenicy.

Po wejściu na Durbaszkę możecie ruszyć z powrotem do Szczawnicy lub na Wysoką

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jan
Gość
Jan
7 miesięcy temu

Nie kupujcie oszczypkow w tej bacowce.Ceny bardzo wysokie .Niewielki
serek 25 zł.Na dole ,podobny 16. I do tego mieszany .owczo- krówski.

Jarosław
Gość
Jarosław
7 miesięcy temu

Idąc na Wysoką z Palenicy przez Durbaszkę podziwialiśmy przed laty ten przepiękny szlak. Mam nadzieję, że w przyszłym roku pójdę tam jeszcze raz