Małopolskie,  Pieniny

Wąwóz Homole, atrakcja przyrodnicza w Pieninach. Wycieczka i zwiedzanie Wąwozu Homole.

Wąwóz Homole to jedna z największych atrakcji przyrodniczych i najczęściej odwiedzane miejsce w Pieninach zaraz po Trzech Koronach czy Sokolicy. Wąwóz ten otoczony jest wysokimi, stromymi skałami wapiennymi pochodzącymi z okresu jury i kredy, które układają się na kształt litery V. Ściany wąwozu Homole zbudowane są z białego i czerwonego wapienia krynoidowego i wznoszą się na wysokość do 120 metrów. Na dnie wąwozu płynie potok Kamionka, na którym tworzą się liczne kaskady nadające temu miejscu szczególnego uroku. Przez Wąwóz Homole przebiega zielony szlak turystyczny, który prowadzi na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką. Trasa prowadząca przez Wąwóz Homole jest krótka, łatwa i pełna atrakcji, sprawdzi się ona idealnie na rodzinny spacer czy na lekką wycieczkę krajoznawczą. W tym wpisie znajdziecie informacje na temat trasy wycieczkowej przez Wąwóz Homole, informacje na temat dojazdu i parkingów oraz krótki opis wycieczki. Zapraszamy!

Szlaki do Wąwozu Homole

Trasa z Jaworek
Czas: 1 godzina, Dystans: 3,4 km. Suma podejść: 150 m.

Przez Wąwóz Homole przebiega zielony szlak turystyczny z Jaworek. Szlak ten poprowadzony jest wzdłuż potoku Kamionka i wiedzie na Dubantowską Polanę oraz Jemeriskę. Jest on często wykorzystywany jako trasa wycieczkowa na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką. Zwiedzanie odbywa się dnem wąwozu, gdzie będziecie mogli podziwiać piętrzące się nad głowami skały oraz występującą tu bogatą faunę i florę. Ścieżka raz za razem przecina płynący w wąwozie potok Kamionka. Szlak jest dość łatwy do pokonania, ale na trasie zwiedzania jest kilka trudniejszych miejsc do pokonania. Bardziej szczegółowy opis wycieczki do Wąwozu Homole znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlaku
Punkt startowyJaworki
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 3,4 km.
Czas przejściaok. 1 godzina
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT5

Dojazd do Wąwozu Homole, parkingi

Aby rozpocząć wycieczkę do Wąwozu Homole najpierw trzeba dotrzeć do miejscowości Jaworki. Do Jaworek najłatwiej dojechać własnym autem od strony Szczawnicy przez Szlachtową. Odległość od Szczawnicy to około 7 kilometrów. Przejechanie tej trasy zajmuje około 15 minut. W Jaworkach znajduje się kilka parkingów, na których możecie pozostawić swój samochód nawet na cały dzień. Poniżej podajemy przykładowe lokalizacje parkingów dostępnych w Jaworkach:

  1. Parking Jaworki (3 zł/godzina lub 15 zł cały dzień)
  2. Parking Homole ( 3 zł/godzina)

Jeżeli wolicie podróżowanie komunikacją zbiorową to do Jaworek możecie również dojechać busami. Kursują one regularnie pomiędzy Szczawnicą a Jaworkami. Aktualny rozkład jazdy ciężko jest znaleźć w Internecie, dlatego też najlepiej sprawdzić go na przystanku będąc już w Szczawnicy. Przystanki komunikacji zbiorowej zlokalizowane są przy głównej drodze przecinającej Szczawnicę.

Wchodzimy do Wąwozu Homole

Do Wąwozu Homole wybraliśmy się w ramach zwiedzania ciekawych atrakcji przyrodniczych w Pieninach oraz w ramach zdobywania szczytów Korony Gór Polski. W drogę do Jaworek wybraliśmy się własnym samochodem ze Szczawnicy i po około 15 minutach jazdy byliśmy już na miejscu. Samochód zaparkowaliśmy na prywatnym parkingu nieopodal zielonego szlaku i ruszyliśmy w stronę Wąwozu Homole. Do wejścia doprowadziły nas niewielkie drogowskazy umieszczone przy asfaltowej drodze. Po chwili zeszliśmy z asfaltu i znaleźliśmy się na żwirowej ścieżce, która zaprowadziła nas prosto do wejścia. Do Wąwozu Homole wchodzi się przechodząc obok drewnianej wiaty. Swoim kształtem przypomina ona nieco kasę biletową. I tu spotkała nas pierwsza miła niespodzianka. Okazało się bowiem że wejście na teren wąwozu Homole jest całkowicie darmowe. Dla ciekawskich pod wiatą zamontowanych jest kilka tablic, które opowiadają historię powstania rezerwatu przyrody „Homole”. Zatrzymaliśmy się więc tu na chwilę aby zapoznać się z informacjami zawartymi na tablicach a następnie minęliśmy wejście i ruszyliśmy zielonym szlakiem w głąb wąwozu.

Wejście do Wąwozu Homole

Wąwóz Homole można zwiedzać przez cały rok i przez całą dobę. Zimą zwiedzanie wąwozu jest oczywiście nieco trudniejsze i warto zabrać ze sobą np. raczki. Wawóz Homole ma długość 800 metrów, ale całą wycieczkę można wydłużyć aż do Jemeriskowej Skałki i dalej na znajdujący się nieopodal punkt widokowy. Zielony szlak wiodący przez Wąwóz Homole jest jednocześnie szlakiem prowadzącym na szczyt Wysokiej – najwyższego szczytu Pienin należącego do Korony Gór Polski. Czas zwiedzania Wąwozu Homole wynosi około 30 minut. Dodając do tego czas na powrót i robienie zdjęć warto zarezerwować sobie na zwiedzanie około 1,5 godziny wolnego czasu. Wchodzimy zatem do wąwozu przechodząc po drewnianej kładce, która znajduje się tuż za drewnianą wiatą.

Pierwsza kładka nad potokiem Kamionka

Zielonym szlakiem przez Wąwóz Homole

Pierwsze atrakcje czekały na nas już po przekroczeniu pierwszej kładki prowadzącej do wąwozu. Po lewej stronie wysoko wznosi się wielka skała zwana Wapiennikiem. Zaraz za nią ciągnie się niemal pionowa, długa ściana zwana Grzebieniem. Za Grzebieniem znajduje się Niska Skała wznosząca się na wysokość 70 metrów oraz Wysoka Skała mająca aż 120 metrów wysokości. Obie skały zabarwione są na kolor czerwone dzięki zawartych w nich związkach żelaza, świetnie widać to podczas słonecznej pogody. Po przeciwległej stronie wąwozu ciągnie się Prokwitowska Homola, która jest wyższa od wszystkich pozostałych skał i jest tak samo stroma. W Prokwitowskiej Homoli w przeszłości odbywały się poszukiwania złota. Do dnia dzisiejszego zachowały się wydrążone w niej dawne szyby górnicze. Wędrujemy zatem wytyczonym szlakiem podziwiając otaczające nas skalne ściany, co jakiś czas patrząc pod nogi aby ominąć większe kałuże.

Wapiennik i widoczny za nim Grzebień

Cały teren Wąwozu Homole to jeden wielki rezerwat przyrody. Jest to krajobrazowy rezerwat przyrody obejmujący swoim zasięgiem skalny Wąwóz Homole, Czajkowską Skałę i boczną część Koniowskiego Potoku. Głównym jego celem jest ochrona krajobrazu i występującej tu cennej przyrody. Należy mieć to na uwadze podczas zwiedzania i nie należy schodzić z wyznaczonej trasy zwiedzania. Podczas gdy my pokonywaliśmy szlak prowadzący przez Wąwóz Homole padał akurat deszcz. W niczym to nam jednak nie przeszkadzało. Wiele osób wybiera się na wycieczkę do wąwozu właśnie w deszczowy dzień. Pokonywanie mokrych skał nie jest trudne a to dzięki licznym ułatwieniom, które czekały na nas na trasie. O ułatwieniach na szlaku przeczytacie w dalszej części wpisu.

Potok Kamionka
Prokwitowska Homola

Trudności na szlaku w Wąwozie Homole

Jak już wspomnieliśmy wcześniej przez Wąwóz Homole przepływa potok Kamionka. Dawniej wędrując szlakiem przez wąwóz wielokrotnie trzeba było wręcz przeskakiwać po kamieniach na drugą stronę potoku. Dzisiaj aby ułatwić zwiedzanie atrakcji w miejscach gdzie szlak turystyczny przecinają wody potoku zbudowane są wszelkiej maści mosty i kładki. Dzięki temu nie musicie wykazywać się skocznością i sprawnością górskiej kozicy tylko spokojnie przejdziecie nad potokiem suchą stopą. Oczywiście to że umieszczono tu wiele kładek i mostów nie oznacza że na całej długości trasy będzie super łatwo. Największą frajdę będą tu oczywiście miały dzieci, które są już w stanie pokonać szlak na własnych nogach. Dlatego właśnie Wąwóz Homole jest tak popularnym celem wycieczki rodzin z dziećmi. Jeżeli planujecie wybrać się na zwiedzanie Wąwozu Homole z wózkiem dziecięcym to zapomnijcie o tym jak najszybciej. Nie ma najmniejszych szans aby pokonać tą trasę pchając przed sobą wózek. Dużo lepszym pomysłem będzie zabranie małego dziecka w chuście lub w nosidełku.

Jedna z drewnianych kładek nad potokiem Kamionka
Kolejka kładka, na tej jest dość ślisko

Jednym z bardziej wymagających odcinków jest podejście na Dubantowską Dolinę. Dlaczego odcinek ten jest według nas bardziej wymagający? W naszej ocenie podejście to jest dość długie i bardziej strome niż wszystkie inne w Wąwozie Homole. Osoby mniej przyzwyczajone do wysiłku może złapać na nim lekka zadyszka. Abyście nie musieli wspinać się po skałach ustawione są tam metalowe schody, które pomagają pokonać najtrudniejsze odcinki. Podczas deszczu stopnie schodów jak i skały są bardzo śliskie, zalecamy więc ostrożność przy ich pokonywaniu. W sezonie wakacyjnym gdy w wąwozie panują tłumy podejście na Dubantowską Dolinę często się korkuje. Obowiązuje tu ruch dwukierunkowy co sprawia że turyści muszą mijać się na wąskich schodach z plecakami na plecach. W dużym tłumie nie jest to ani łatwe ani przyjemne. Podejście na Dubantowską Dolinę obfituje za to w wiele ciekawych miejsc. Znajdziecie tam na przykład kilka półek skalnych z widokiem na kaskady potoku Kamionka. No i do tego dochodzi marsz w otoczeniu pięknej przyrody. Miejsce to broni się więc za sprawą pięknych widoków.

Jeden z licznych mostów w Wąwozie Homole
Schody na Dubantowską Polanę

Dubantowska Polana i co dalej?

Po pokonaniu metalowych schodów docieramy do Dubantowskiej Polany. Oprócz kilku stołów i ław znajdziecie tu jedną z największych atrakcji na tym szlaku czyli Kamienne Kręgi. Są to płaskie skały układające się na kształt otwartej księgi. Z Kamiennymi Kręgami związana jest ciekawa legenda – ponoć w kręgach tych zapisano losy ludzkości od początku aż do końca świata. Odczytała je tylko jedna osoba, pop ze wsi Lipnik, jednak Bóg odebrał mu mowę aby nie nigdy nie wyjawił nikomu tej tajemnicy. Atrakcja ta przyciąga całe tłumy turystów, często można zobaczyć tu mnóstwo osób robiących sobie zdjęcia na Kamiennych Kręgach. Warto dodać że podczas pięknej pogody Dubantowska Polana jest bardzo oblegana i ciężko tu o wolne miejsce aby w spokoju nacieszyć się naturą. Nawet podczas opadów deszczu ruch jest tu całkiem spory. Gdy zwiedzaliśmy Dubantowską Polanę pomimo lejących się z nieba strumieni wody z lasu po obu stronach co chwilę wyłaniały się kolejne grupki turystów. Jako że pogoda nie pozwoliła nam na dłuższy odpoczynek na Dubantowskiej Polanie postanowiliśmy zatem ruszyć w dalszą drogę.

Dubantowska Polana podczas deszczu

Z polany kamienną ścieżką podążyliśmy zielonym szlakiem w stronę Jemeriski. Jest to niewielka polana, gdzie zielony szlak odbija w prawo a w lewo i na wprost odchodzą od niego dwie nieoznakowane ścieżki. Ścieżka odchodząca w lewo pozwala skrócić czas powrotu omijając całą przebytą poprzednio trasę i wychodząc na asfaltową drogę w centrum Jaworek. Ścieżka odchodząca na wprost prowadzi na Jemeriskową Skałkę, kolejną ciekawą i popularną atrakcję na trasie zwiedzania Wąwozu Homole. Jest to stroma wapienna skała wznosząca się na wysokość 10 metrów. Widoki z niej są bardzo ładne i jest często wybierana przez turystów na dłuższy odpoczynek.

Drogowskaz na Jemerisce

Wiele osób odbija właśnie w tę stronę aby zobaczyć skałkę a następnie ruszają do znajdującej się nieopodal górnej stacji wyciągu krzesełkowego „Homole”. Wyciągiem krzesełkowym za niewielką opłatą można zjechać z powrotem do Jaworek tym samym skracając drogę powrotną i oszczędzając sobie wysiłku. Udając się w prawo i kontynuując marsz zielonym szlakiem dotrzecie na Wysoką, najwyższy szczyt Pienin należący do Korony Gór Polski. Opis tej wycieczki znajdziecie w innym naszym artykule dostępnym tutaj: Wysoka w Pieninach. Korona Gór Polski. 

W prawo zielony szlak na Wysoką, w lewo ścieżka do Jaworek, prosto na Jemeriskową Skałkę i na wyciąg

Jak oceniamy wycieczkę do Wąwozu Homole

Wąwóz Homole to naszym zdaniem bardzo ciekawa atrakcja turystyczna, którą koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Pieninach. Jest to piękne miejsce, które świetnie wypełni wam czas zarówno w piękne słoneczne dni jak i podczas deszczowej pogody. Znajdujące się na trasie przemarszu liczne pomosty i schodki ułatwią wam zwiedzanie i na pewno spodobają się waszym dzieciom. My z Wąwozu Homole wyszliśmy pełni zachwytu i wspaniałych wspomnień i na pewno przy najbliższej nadażającej się okazji powtórzymy tą wycieczkę. Gorąco zachęcamy was do zobaczenia Wąwozu Homole na własne oczy. Jeżeli spędzacie swój urlop w okolicach Szczawnicy to Wąwóz Homole powinien obowiązkowo znaleźć się w waszych planach zwiedzania. Tu kończy się nasza wspólna wycieczka przez Wąwóz Homole. Mamy nadzieje że znaleźliście w tym wpisie niezbędne informacje, które pomogą wam w planowaniu waszej wycieczki. Zapraszamy was do innych naszych wpisów na temat Pienin i jak zwykle „Do zobaczenia na szlaku!”.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze