Palenica Pieniny
Pieniny

Szczyt Palenica w Pieninach – łatwa wycieczka górska w Pieniny dla każdego. Szlaki, atrakcje, dojazd.

Szczyt Palenica w Małych Pieninach to świetne miejsce na krótką i łatwą wycieczkę w góry dla całej rodziny. Palenica to niewysoki szczyt wznoszący się na wysokość 722 m. n.p.m. górujący nad pienińskim kurortem wypoczynkowym: Szczawnicą. Palenica jest chętnie odwiedzany przez turystów z uwagi na prowadzące tam dość łatwe szlaki turystyczne oraz możliwość wjechania na szczyt górską kolejką linową. Podczas wycieczki na Palenicę w Pieninach na pewno nie będziecie się nudzić – na szczycie dla turystów przygotowano dla was mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych tak edukacyjnych jak i rozrywkowych. W tym artykule przygotowaliśmy dla was wskazówki na temat szlaków prowadzący na Palenicę ze Szczawnicy, opis atrakcji czekających na was na szczycie Palenicy oraz informacje na temat dojazdu i parkingów w okolicy szczytu. Zapraszamy!

Palenica w Pieninach – dojazd i parkingi

Szczyt Palenica znajduje się w centrum urokliwego kurortu w sercu Pienin: Szczawnicy. Do samej Szczawnicy można dojechać własnym samochodem lub autokarem. Rozkład jazdy autokarów do Szczawnicy z waszej miejscowości bez trudu znajdziecie w Internecie. W tej części artykułu skupimy się na dotarciu do punktów początkowych wycieczki na Palenicę. Jeżeli wasz pensjonat znajduje się w Szczawnicy to na wycieczkę na Palenicę polecamy wam przede wszystkim wybrać się pieszo. Szczawnica jest na tyle niewielkim miasteczkiem że spokojnie można przejść ją całą w jakieś 30 minut. Fajną opcją jest też podjechanie pod Palenicę rowerami, które możecie następnie przypiąć do przygotowanych przez miasto parkingowych słupków rowerowych na czas całej wycieczki. Ostatnią opcją dojazdu pod Palenicę w Szczawnicy jest dojazd własnym autem. Pamiętajcie jednak że może się to wiązać z koniecznością zapłacenia za parkowanie na wybranym przez was parkingu. Poniżej dla osób, które na Palenicę wybierają się autem zostawiamy linki z zaznaczonymi parkingami w Szczawnicy, na których zostawicie wasz pojazd na czas wycieczki:

Palenica w Pieninach – szlaki

Wycieczkę na Palenicę w Pieninach polecamy wam rozpocząć przy schronisku PTTK Orlica w Szczawnicy. Spod schroniska PTTK Orlica na szczyt Palenicy zaprowadzi was niebieski szlak turystyczny, który przebiega przez Szafranówkę. Podejście na Palenicę od strony schroniska PTTK Orlica biegnie wzdłuż polsko-słowackiej granicy i miejscami jest ono dość strome. Niebieski szlak na Palenicę świetnie sprawdzi się dla osób, które uwielbiają kameralne wyprawy w góry i nie straszne są im nieco bardziej strome odcinki szlaku wymagające trochę większego wysiłku. Trasę tę polecamy wam pokonywać głównie w słoneczne dni gdyż podczas deszczu ścieżka staje się błotnista i trudna do pokonania. Na niebieski szlak na Palenicę spod schroniska PTTK Orlica możecie wybrać się na rodzinną wycieczkę z dziećmi, które dobrze radzą sobie z pokonywaniem bardziej stromych podejść.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowySzczawnica – Schronisko PTTK Orlica
Odległość do celuok. 2,90 km.
Długość całej trasyok. 4,10 km.
Czas przejściaok. 2 godziny
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT7

Wejście na Palenicę żółtym szlakiem turystycznym ze Szczawnicy to najłatwiejsza opcja wycieczkowa na ten szczyt. Wędrówkę na Palenicę ze Szczawnicy żółtym szlakiem możecie rozpocząć przy dolnej stacji kolei linowej na Palenicę w Szczawnicy. Spod stacji kolejki należy przejść przez most na drugą stronę potoku Grajcarek a następnie odbić za mostem w prawo i podążyć za oznaczeniami żółtego szlaku ulicą Zawodzie w górę zbocza Palenicy. Żółty szlak ze Szczawnicy na Palenicę da radę pokonać praktycznie każdy. Trasa ta jest dużo łatwiejsza od wariantu podjęcia niebieskim szlakiem od strony schroniska PTTK Orlica. Szlak ten możemy polecić dla każdego turysty niezależnie od wieku czy przygotowania kondycyjnego.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowySzczawnica – kolej linowa na Palenicę
Odległość do celuok. 1,20 km.
Długość całej trasyok. 3,90 km.
Czas przejściaok. 2 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT8

Palenica w Pieninach – wycieczka ze Szczawnicy

Waszą pierwszą przygodę ze zdobywaniem szczytu Palenicy w Pieninach polecamy wam rozpocząć przy kolei linowej Palenica w Szczawnicy. Jeżeli nie lubicie wędrować po górskich szlakach lub po prostu macie ochotę zwiedzić sam szczyt Palenicy w rodzinnym gronie to możecie na nią wjechać wyciągiem krzesełkowym. Więcej informacji na temat wjazdu koleją linową na Palenicę ze Szczawnicy znajdziecie tutaj: Kolej Linowa Palenica w Pieninach. Jeżeli nie chcecie wjeżdżać na szczyt i macie ochotę na lekką trasę trekkingową to wystarczy że spod dolnej stacji kolejki linowej Palenica przejdziecie mostem na drugą stronę potoku Grajcarek. Tam przy deptaku odnajdziecie oznaczenia żółtego szlaku turystycznego, który poprowadzi was łagodną leśną ścieżką prosto na szczyt Palenicy. Podczas wspinaczki żółtym szlakiem ze Szczawnicy co chwilę będziecie mijać podpory kolejki linowej a gdy spojrzycie w górę zobaczycie przejeżdżające nad waszymi głowami wagoniki wyciągu. Drugą opcją na wejście na Palenicę jest podjęcie próby pokonania niebieskiego szlaku od strony schroniska PTTK Orlica. Szlak ten jest nieco bardziej stromy niż szlak żółty i będzie wymagał też większego wysiłku z waszej strony. Niebieskiego szlaku na Palenicę nie polecamy wam pokonywać podczas deszczu oraz zaraz po ulewie. Tutejsze ścieżki zamieniają się wtedy w rzeki błota i na szczyt Palenicy dotrzecie pokryci grubą warstwą brudu i lepkiej gliny.

Palenica – atrakcje i ciekawostki na szczycie

Czas na kilka słów na temat atrakcji jakie czekają na was na szczycie Palenicy w Pieninach. Po wjechaniu na szczyt kolejką linową lub wejściu na Palenicę żółtym szlakiem turystycznym pierwszym miejscem, które od razu rzuca się w oczy jest Bar Szałas Groń. W Szałasie Groń można zjeść szybki ciepły posiłek czy napić się piwa lub gorącej kawy czy herbaty. Tuż obok budynku Szałasu Groń znajduje się punkt do robienia pamiątkowych zdjęć z wizerunkami góralki i górala. Wystarczy dobrze się ustawić, włożyć twarze w specjalne otwory makiety i cyk: pamiątkowe zdjęcia ze szczytu Palenicy w Pieninach gotowe. Na szczycie Palenicy znajdziecie też sporo atrakcji, które na pewno zainteresują wasze dzieci. Obok budynku baru ustawione jest kilka trampolin i skoczni, na których wasze pociechy mogą bezpiecznie poskakać w asyście instruktorów. Wielką furorę na Palenicy robi też saneczkowa zjeżdżalnia grawitacyjna podobna do tej z Gubałówki w Tatrach. Serpentynową trasę zjeżdżalni pokonuje się tu na specjalnych wózkach, które rozwijają prędkość aż do 23 km/h. Zjeżdżalnia grawitacyjna na Palenicy czynna jest od 18 kwietnia do końca listopada i aby z niej zjechać należy zakupić bilet wstępu. Na Palenicy są również atrakcje dla osób, które uwielbiają jeździć na rowerze. Na szczycie tym przygotowano dla rowerzystów specjalne trasy zjazdowe MTB. Przy górnej stacji kolei linowej zlokalizowane są punkty startowe dla tras zjazdowych o nazwach „Rozbójnik” oraz „Ciupaga”. Trasy te mają różny stopień trudności i będą wspaniałym urozmaiceniem pobytu w Pieninach dla osób uwielbiających jazdę wyczynową na rowerze.

Jedną z atrakcji, która na pewno zachwyci wasze dzieci jest „Szlak Edukacyjny Małych Zdobywców Gór” na Palenicy. Jest to specjalnie stworzona ścieżka edukacyjną gdzie wasze dzieci będą miały okazję przyjrzeć się bliżej zwierzętom żyjącym w Pienińskim Parku Narodowym takim jak ryś, borsuk czy salamandra i wiele innych. Jeżeli planujecie zwiedzić Palenicę z dziećmi to przed całą wycieczką warto zajrzeć do dolnej stacji PKL Palenica w Szczawnicy gdzie wasze dzieci otrzymają bezpłatną książeczkę. W książeczce tej znajduje się mapa ścieżki edukacyjnej z zaznaczonymi na niej wszystkimi atrakcjami. W książeczce są również krzyżówki edukacyjne, zagadki i różne ciekawostki dotyczące zwierząt oraz roślin. Wasze pociechy otrzymają tu także pamiątkową przypinkę oraz specjalną pieczątkę. Oprócz figur zwierząt na ścieżce edukacyjnej znajdują się też makiety grzybów oraz owadów XXL, które robią niesamowite wrażenie i są świetnym miejscem na rodzinną fotkę z całej wyprawy. Ciekawym dodatkiem na Szlaku Edukacyjnym Małych Zdobywców Gór są „Zwierzoskopy”. Zwierzoskopy to specjalne urządzenia, dzięki którym na własne oczy przekonacie się w jaki sposób widzą swoje otoczenie wilki, sokoły oraz inne zwierzęta.

Palenica w Pieninach – punkty widokowe

Po zwiedzaniu wszystkich ciekawych atrakcji dostępnych na szczycie Palenicy polecamy wam wejść jeszcze na punkt widokowy na Szafranówce. Szafranówka to dodatkowy szczyt obok Palenicy, który wznosi się na wysokość 742 m. n.p.m. i pozwala pooglądać wspaniałą panoramę Beskidu Sądeckiego oraz Pienin wraz ze Szczawnicą. Ze szczytu Szafranówki przy dobrej pogodzie świetnie widać również Sokolicę, Trzy Korony a nawet Gorce. Szczyt Szafranówka chętnie odwiedzany jest latem przez turystów odpoczywających w Szczawnicy. Zimą Szafranówka cieszy się dużym powodzeniem wśród narciarzy, którzy korzystają z funkcjonującego tu wyciągu narciarskiego. W okresie letnim przed redykiem (tradycyjnym spędzaniem owiec z hal do miast na zimowanie) na zboczach Szafranówki często wypasane są też ogromne stada owiec. Jeżeli będziecie mieli trochę szczęścia to być może podczas waszej wycieczki na Palenicę uda wam się zobaczyć oba te szczyty pokrytą białym i głośno beczącym dywanem wełnianych baranków i owieczek. Wybierając się na Palenicę niebieskim szlakiem turystycznym od strony schroniska PTTK Orlica to właśnie punkt widokowy na Szafranówce będzie pierwszą atrakcją jaką zwiedzicie po dotarciu na szczyt.

Co po zwiedzaniu szczytu Palenicy?

Po zwiedzaniu Palenicy oraz Szafranówki będziecie mieli kilka ciekawych opcji kontynuowania wycieczki do wyboru. Jeżeli macie ochotę na nieco dłuższy spacer to polecamy wam ruszyć z Palenicy w dalszą drogę niebieskim szlakiem turystycznym w stronę Schroniska Pod Durbaszką i na sam szczyt Durbaszki. Schronisko pod Durbaszką to górskie schronisko turystyczne położone w Małych Pieninach na północnym stoku Durbaszki. Schronisko to jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów schronisk górskich w Pieninach. Budynek schroniska znajduje się na wysokości 850 m. n.p.m. i prowadzą do niego łatwe i widokowe szlaki turystyczne ze Szczawnicy oraz z Jaworek. Dzięki swojej lokalizacji Schronisko pod Durbaszką to świetny cel wycieczki w Pieniny dla całej rodziny. Więcej na temat wycieczki na Durbaszkę przeczytacie w tym artykule: Schronisko pod Durbaszką – wycieczka ze Szczawnicy. Jeżeli nie czujecie się na siłach na tak długą wyprawę to warto dojść niebieskim szlakiem chociaż do szczytów Witkula (736 m. n.p.m.) oraz Załazie (733 m. n.p.m.). Tam czeka na was ogromna zielona polana, z której będziecie mieli świetny widok na Szczawnicę oraz wieś Jaworki oraz kameralny punkt widokowy na słowacką część Pienin. A jeżeli w ogóle nie macie ochoty już na dalsze maszerowanie to po prostu wsiądźcie z powrotem do wagoników kolejki linowej PKL Palenica, która zwiezie was ze szczytu prosto do Szczawnicy.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze