Małopolskie,  Pieniny

Zamek Czorsztyn. Ruiny zamku w Czorsztynie. Ciekawy zabytek w Pieninach. Zwiedzanie, legendy, cennik.

Jedną z ciekawszych atrakcji, które udało nam się zwiedzić podczas pobytu w Pieninach był Zamek Czorsztyn. Zamek ten to warownia z XIV wieku utrzymana w stylu gotyckim. Zamek w Czorsztynie należy do jednych z najciekawszych oraz tajemniczych obiektów turystycznych małopolski. Twierdza ta od lat przyciąga wielu turystów za sprawą ciekawej historii oraz wspaniałych widoków. Powstało o nim wiele legend, które do dnia dzisiejszego krążą wśród okolicznych mieszkańców. Wiele z nich to mrożące krew w żyłach opowieści o dawnych wydarzeniach, które miały miejsce w murach zamku. Zamek w Czorsztynie może pochwalić się również własną kolekcją duchów. Warownia ta została wzniesiona jako twierdza graniczna z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Zadaniem zamku była ochrona szlaków handlowych i dyplomatycznych przebiegających przez dolinę Dunajca. Przez wiele lat świetnie wywiązywała się z powierzonego jej zadania. W obecnych czasach szlaki handlowe nie wymagają już ochrony twierdzy. Służy ona więc teraz jako wspaniały obiekt turystyczny. W tym wpisie umieściliśmy garść przydatnych wskazówek, które pomogą wam zaplanować zwiedzanie ruin Zamku Czorsztyn. Zapraszamy!

Dojazd, parkingi

Najbardziej wygodną opcją wybrania się na wycieczkę do Zamku Czorsztyn jest przyjazd własnym samochodem. W okresie wakacyjnym droga prowadząca do Czorsztyna jest mocno oblegana, gdyż twierdza w Czorsztynie jest bardzo popularnym obiektem turystycznym. Warto więc pomyśleć o rozpoczęciu wycieczki z samego rana, aby nie utknąć w korkach. Dla zmotoryzowanych przygotowano dwa parkingi w okolicy. Pierwszy parking znajduje się tuż przy wejściu do zamku i jest płatny. Opłaty za parkowanie pobierane są w okresie od 1 maja do 30 września. Za każdą rozpoczętą godzinę parkowania pobierana jest opłata w wysokości 6 zł. Od osób zwiedzających ruiny zamku opłat za parkowanie nie pobiera się przez pierwsze 1,5 godziny. Przy wyjeździe z parkingu trzeba jednak okazać bilet wstępu oraz kwit parkingowy. Oprócz płatnego parkingu pod bramami zamku w Czorsztynie znajduje się drugi parking. Jest on całkowicie darmowy ale trzeba będzie przejść dość spory kawałek aby wejść do zamku. Poniżej zamieszczamy linki z zaznaczoną lokalizacją parkingów oraz mapę z lokalizacją Zamku Czorsztyn.

Godziny zwiedzania Zamku Czorsztyn

Ruiny Zamku Czorsztyn można zwiedzać przez cały rok. Godziny otwarcia atrakcji różnią się nieco w zależności od pory roku. Zamek Czorsztyn zwiedza się bez przewodnika. Zwiedzanie Zamku Czorsztyn możliwe jest:

  • Od 1 października do 30 kwietnia – od godz. 10:00 do 15:00 (w poniedziałek nieczynne)
  • od 1 maja do 30 września – od godz. 9:00 do 18:00 (codziennie)
  • Zamek jest nieczynny w dniach: 1 stycznia, 1 listopada, 25 i 26 grudnia oraz w Wielkanoc

Ceny biletów wstępu

Zwiedzanie Zamku Czorsztyn jest płatne. Kasa biletowa nie prowadzi wcześniejszej rezerwacji biletów ani przedsprzedaży. Jeżeli korzystacie z parkingu przy zamku to zakup biletu wstępu upoważnia was do bezpłatnego korzystania z parkingu przez 1,5 godziny. Zamkiem opiekuje się Pieniński Park Narodowy. Poniżej ceny biletów wstępu na Zamek Czorsztyn (aktualizacja 2021):

Duchy i legendy o Zamku Czorsztyn

Jak już wspomnieliśmy zwiedzanie Zamku Czorsztyn odbywa się bez przewodnika. A szkoda bo z tym miejscem związane jest wiele ciekawych podań i legend. Niektóre z opowieści są bardzo ponure i potrafią zjeżyć włosy na karku. Rzućmy więc okiem na kilka legend związanych z zamkiem Czorsztyn. Jak powszechnie wiadomo w starych zamczyskach straszy. Jak na ruiny średniowiecznej twierdzy przystało tak i czorsztyńska warownia może pochwalić się własną kolekcją ludowych podań dotyczących tajemniczych i niepokojących wydarzeń. A oto kilka znanych legend o twierdzy w Czorsztynie:

„Legenda o dawnym grodzie”

Legenda ta opowiada o pierwszych mieszkańcach zamku, którzy założyli na skale gród. Byli to ludzie bardzo pobożni, jednak z czasem zeszli z tej drogi i ulegli podszeptom diabła. Po wielu latach bezbożnego życia w końcu nadszedł dzień sądu. Skała na której ulokowany był gród pękła i pogrzebała grzeszników wraz z ich domami. Od tego czasu, gdy tylko nastanie północ, słychać złowieszcze dzwony bijące na alarm i potępieńcze jęki uwięzionych pod ziemią duszyczek.

„Legenda o dwóch pasterzach co zaginęli skarbu szukając”

Legenda ta mówi o Wojtku i Szymonie, dwóch pasterzach, którzy poszukiwali ukrytych w zamku skarbów. Nikt im jednak nie powiedział że skarby te są przeklęte. Pod osłoną nocy zakradli się do zamku i w lochach znaleźli kosztowności. Nieświadomi zagrożenia napakowali kieszenie i tobołki i skierowali się ku wyjściu. Lochy jednak pozmieniały się, zniknęło też wyjście. Po wielu dniach błąkania się po podziemiach w końcu wydostali się na zewnątrz. Jednak na zewnątrz krajobraz był inny. Ich rodzinna wioska zmieniła się, drogi były szersze, ludzie dziwnie ubrani a ich domostwa kompletnie zrujnowane. Zupełnie tak jakby przenieśli się w inne czasy. Nikt nie zna dalszych losów dwóch potępieńców, skazanych na tułaczkę w odmętach czasu.

„O Duchu Aleksandra Kostki Napieralskiego”

Jest to legenda o oficerze wojsk koronnych, któremu nie podobały się rządy coraz bardziej rozpuszczonej szlachty. Stanął on na czele powstania chłopskiego w 1651 roku, które niestety przegrał. Został pojmany i po torturach został skazany na śmierć poprzez nabicie na pal. Niestety kat nie był specjalistą w swoim fachu i przeciągał moment śmierci Napierskiego, jak tylko potrafił. W końcu śmierć nadeszła, jednak coś poszło nie tak. Duch Aleksandra pozostał na ziemskim padole i od czasu do czasu pojawia się w murach czorsztyńskiego zamku.

Trasa zwiedzania

Zwiedzanie terenu zamku rozpoczyna się na zamku średnim. Z parkingu należy udać się w stronę ruin gdzie wchodzimy na zamek dolny i dochodzimy do metalowych schodów. Schody te zaprowadzą was pod mury zamku średniego, gdzie znajduje się kasa biletowa. Na drzwiach wejściowych umieszczono tablicę z aktualnym cennikiem oraz garść informacji dotyczących zwiedzania. Za bramą po lewej stronie znajduje się niewielka drewniana budka, gdzie należy kupić bilety. Można tu też kupić kilka pamiątek. Po zakupieniu biletu ruszamy dalej na obszerny dziedziniec zamku średniego. Pomimo braku przewodnika nie powinniście mieć żadnych trudności z poruszaniem się po obiekcie. Kierunek zwiedzania wyznaczają liczne ponumerowane tabliczki. Zawierają one krótki opis danego miejsca oraz wskazówki dotyczące dalszego zwiedzania. Praktycznie nie da się tu zgubić drogi. Panuje ogólna zasada że wszędzie gdzie da się bezpiecznie wejść jest udostępnione do zwiedzania.

Ta część zamku nie jest zbyt duża, pomimo tego jest tu jednak sporo do zobaczenia. Zwiedzamy więc poszczególne udostępnione dla turystów pomieszczenia. Gdy zwiedzaliśmy ruiny twierdzy towarzyszyło nam uczucie, które doskonale znamy z dzieciństwa. Nigdy nie wiadomo na co możemy się natknąć podczas przemierzania dawno opuszczonych zamkowych korytarzy. Czujemy się wiec jak mali odkrywcy. Takie same emocje towarzyszyły nam, gdy rodzice zabierali nas na wycieczkę w jakieś nowe nieznane miejsce. Po około 20 minutach kręcenia się po dziedzińcu zamku średniego udajemy się w stronę klatki schodowej i wchodzimy na zamek górny.

Z ciekawszych miejsc wewnątrz czorsztyńskiej warowni warto wymienić zrekonstruowane pomieszczenia piwniczne. Wejście do nich znajduje się na zamku górnym, na który prowadzi XVI wieczna klatka schodowa. W piwnicach znajduje się ekspozycja muzealna opowiadająca historię Czorsztyna oraz powstanie istniejącej tu zapory wodnej. Podczas przemierzania zamkowych komnat natknęliśmy się też na wiele różnych eksponatów oraz tablic opowiadających historię zamku. Znajduje się tu np. tablica poświęcona Aleksandrowi Kostce Napieralskiemu czy tratwa flisacka, którą można oglądać z bliska. Ogólnie byliśmy zachwyceni ilością informacji na temat historii zamku oraz ilością udostępnionych dla zwiedzających eksponatów. Najciekawsze atrakcje nadal jednak czekały na nas w dalszej części twierdzy.

Kamień poświęcony Aleksandrowi „Kostce” Napieralskiemu
Jeden z eksponatów na terenie zamku

Punkt widokowy na zamku

Miejscem, które przyciąga najwięcej turystów odwiedzających zamek Czorsztyn jest znajdujący się na zamku górnym punkt widokowy. Górna część zamku jest w ruinie, ale dzięki temu rozciąga się stąd wspaniały widok na Jezioro Czorsztyńskie oraz na leżącą w dole zaporę wodną. Zamek Czorsztyn postawiono na litej skale. Będąc na tarasie widokowym zwróćcie uwagę na miejsce, gdzie czarna skała łączy się z murami twierdzy. Jest tam wmurowana tabliczka poświęcona królowi Jagielle. Kiedy bliżej przyjrzeliśmy się czarnej skale okazało się, że znajdują się w niej skamieniałe muszle i szczątki pradawnych zwierząt. Ot taka niespodzianka. Niektóre muszle są ogromne, aby je znaleźć trzeba się odrobinę pochylić. Oprócz tego na górnym zamku znaleźliśmy więcej tablic, które opowiadają historię zamku Czorsztyn.

Widoki z górnego zamku są fantastyczne. Jezioro Czorsztyńskie prezentuje się wspaniale. Przy dobrej pogodzie widać rowerzystów pokonujących trasę rowerową Velo Czorsztyn. Po drugiej stronie jeziora na przeciwległym szczycie dumnie wznosi się Zamek Dunajec. Świetnie widać stąd również Pieniny Spiskie przy dobrej pogodzie pięknie prezentują się Tatry. Po przeciwległej stronie tarasu widokowego świetnie widać miejscowość Kluszkowce oraz leżący za nią Luba. Nieco po lewej na horyzoncie majaczą Gorce.

Widoki z Zamku Czorsztyn

Prom na Jeziorze Czorsztyńskim

Na koniec chcemy wspomnieć o jeszcze jednej atrakcji związanej ze zwiedzaniem Zamku Czorsztyn. Zwiedzanie ruin twierdzy w Czorsztynie można połączyć ze zwiedzaniem Zamku „Dunajec” w Niedzicy. Obie warownie można odwiedzić jednego dnia a to za sprawą promu działającego na wodach Jeziora Czorsztyńskiego. Statki te zawijają do „Przystani Wodnej – ruiny zamku Czorsztyn” i stąd też możecie ruszyć na drugi brzeg jeziora do Zamku Dunajec w Niedzicy. Możecie również odwrócić kolejność zwiedzania i najpierw zwiedzić zamek w Niedzicy a potem przepłynąć promem do Czorsztyna.

Kasa biletowa promu

Prom przewiezie was na drugi brzeg jeziora w około 15 minut. Ceny biletów nie są wysokie, jest to koszt około 10 zł od osoby (ok. 20 zł w dwie strony). Przez jezioro przewiozą was statki „Dunajec” oraz „Halny”. Statki te kursują dosłownie co chwilę. My skorzystaliśmy z usług promu i nie żałujemy. Jest to bardzo wygodna opcja i były to jedne z lepiej wydanych pieniędzy. Połączone zwiedzanie zamków Czorsztyn i Dunajec w Niedzicy świetnie sprawdzi się na deszczowe dni, kiedy nie bardzo można wybrać się w góry.

Jeden ze statków przewożący turystów między zamkami

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze