Zamek Niedzica
Małopolskie,  Pieniny

Zamek Dunajec Niedzica. Ciekawa atrakcja turystyczna na mapie Pienin. Zwiedzanie, cennik, godziny otwarcia muzeum.

W Pieninach są miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć – jednym z takich miejsc jest Zamek „Dunajec” Niedzica. Jest to średniowieczna warownia położona nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek. Zamek ten jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Pienin i należy do najpiękniejszych i najbardziej znanych zamków w Polsce. Dzięki swojemu położeniu i otaczającej go malowniczej okolicy z jego murów roztaczają się fantastyczne widoki na okoliczne góry i miejscowości. Zamek „Dunajec” Niedzica stanowi wielką atrakcję Podhala, Pienin i regionu Spisza. Zamek „Dunajec” i warto dopisać do swojej listy jako ciekawy przystanek w podróży po polskich Pieninach. W tym artykule przybliżymy wam nieco historię zamku oraz atrakcje z nim związane, znajdziecie tu również garść przydatnych informacji dotyczących zwiedzania zamku. Zapraszamy!

Zwiedzanie Zamku Niedzica

Zamek w Niedzicy pełni obecnie funkcję muzeum, gastronomii oraz gościnną. Przy zamku znajduje się płatny parking, restauracja, kasa biletowa oraz kramy z pamiątkami i przekąskami. Dodatkową atrakcją na zamku jest taras widokowy z którego podziwiać można piękne widoki na Zalew Czorsztyński, zaporę elektrowni wodnej, ruiny zamku w Czorsztynie i okoliczne góry. Zwiedzanie Zamku w Niedzicy można podzielić na trzy etapy. Zamek i muzeum Na terenie zamku można zobaczyć m.in. salę tortur, różnorakie izby i komnaty jak na przykład izbę żupana spiskiego, sypialnię żupana, izbę straży zamkowej czy komnatę Salomonów. W zamku działa również muzeum, w którego zbiorach zgromadzono różnego rodzaju eksponaty archeologiczne pochodzące z prowadzonych na zamku wykopalisk oraz stare fotografie, poznacie tam też dokładniej historię zamku. Wozownia – Urządzona w 2006 roku za murami zamku w budynku dawnego składu opału wozownia znajduje się przy parkingu zamkowym. W jej wnętrzu możecie obejrzeć wystawę pojazdów konnych z lat 1900 – 1939. Zobaczycie tam na przykład bryczki pochodzące z Wytwórni Braci Buraków z Kielc czy pojazdy z dawnych Kresów Wschodnich oraz sanie. Spichlerz – zabytkowy drewniany spichlerz został wzniesiony pod koniec XVIII wieku w obrębie gospodarczej zabudowy folwarku zamkowego i jest jednym z nielicznych zachowanych obiektów tego typu w niezmienionej formie. Obecnie mieści się w nim wystawa Sztuki Ludowej Spisza z okresu XIX i XX wieku. Spichlerz znajduje się około 150 metrów od zamku po przeciwnej stronie drogi.

Dojazd, parkingi

Do miejscowości Niedzica-Zamek najlepiej dojechać własnym samochodem. Poniżej znajdziecie mapę z zaznaczoną lokalizacją Zamku „Dunajec” Niedzica. Adres dla nawigacji to ul. Zamkowa 2, Niedzica-Zamek. Na miejscu znajduje się kilka dogodnie ulokowanych parkingów, na których bezpiecznie pozostawicie wasz pojazd. Dla waszej wygody zamieszczamy listę parkingów w okolicy wraz z przybliżonym cennikiem oraz krótkim opisem:

Godziny otwarcia Zamku Niedzica

Godziny otwarcia zamku oraz wozowni i spichlerza różnią się w zależności od sezonu, zwróćcie uwagę iż niektóre atrakcje są nieczynne dla zwiedzających poza sezonem wakacyjnym: (AKTUALIZACJA NA CZAS PANDEMII SARS-COV2) W związku z obecną sytuacją związaną z pandemią zwiedzanie muzeum odbywa się indywidualnie, rotacyjnie bez możliwości zwiedzania z przewodnikiem. W punkcie kasowym przy zakupie biletów zalecane jest użycie karty płatniczej, zwiedzający mają obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką . Zwiedzający przed wejściem na ekspozycje dezynfekują dłonie płynem do dezynfekcji dostępnym przed wejściem do budynku, podczas pobytu i zwiedzania należy zachować bezpieczną odległość od innych osób wynoszącą co najmniej 2 metry.

Ceny biletów wstępu do Zamku

Zwiedzanie Zamku Dunajec jest płatne. Kasa biletowa znajduje się przy głównym parkingu pod zamkiem. W kasie można zakupić dwa rodzaje biletów. Pierwszy upoważnia do zwiedzania terenu warowni oraz wozowni, która znajduje się nieopodal. Zwiedzanie zamku i wozowni (na jednym bilecie tego samego dnia): Drugi bilet pozwala zwiedzić zamkowy spichlerz (dodatkowy bilet za dodatkową opłatą). Poniżej obowiązujące ceny biletów (aktualizacja 2021):

* Bilet ulgowy przysługuje: dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym, opiekunom grup zorganizowanych, studentom do 25 roku życia, emerytom i rencistom. Dzieci zwiedzające w grupach zorganizowanych obowiązuje bilet ulgowy. Pracownikom muzeów, członkom Stowarzyszenia Historyków Sztuki, przewodnikom PTTK prowadzącym grupę przysługuje wstęp bezpłatny.

Zamek Niedzica bilety

Zwiedzanie Zamku Niedzica

Zwiedzanie zamku rozpoczynamy na parkingu pod zamkiem gdzie znajduje się zabytkowy dąb skąd kierujemy się w stronę bramy głównej. Przy bramie zamkowej sprawdzane są bilety wstępu, pamiętajcie aby zachować swój bilet, uprawnia on do zwiedzania znajdującej się nieopodal wozowni. Po przekroczeniu bramy zamkowej wejdziecie na dziedziniec zamku średniego gdzie rozpocznie się wasza przygoda na Zamku Niedzica.

Zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanej i dobrze przemyślanej trasie, która pozwoli wam zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca i eksponaty muzeum. Trasa zwiedzania jest tak zorganizowana, że nie tworzą się na niej żadne korki, wędrowanie po zamku będzie więc przyjemne i komfortowe.

Wnętrze zamku, podziemia, komnaty

Początek wycieczki to zejście do podziemi, gdzie znajdują się takie atrakcje jak kazamaty, sala tortur czy więzienie. Następnie przewodnik poprowadzi was przez dziedziniec, gdzie znajduje się głęboka, wykuta w skale zamkowa studnia. Po zwiedzeniu dziedzińca zostaniecie zaproszeni na zwiedzanie komnat zamkowych, w których w przeszklonych gablotach znajdują się eksponaty muzealne wykopane na terenie zamku podczas prac archeologicznych.

Przewodnicy przybliżą wam historię zamku, na ścianach zaś znajdziecie wiele tablic informacyjnych zawierających opisy różnych wydarzeń historycznych związanych z zamkiem. W murach warowni znajdziecie też takie miejsca jak zamkowa kaplica czy izba straży. Nie będziemy zdradzać wszystkich szczegółów, najlepiej zobaczyć wszystko na własne oczy.

Tarasy widokowe

Jedną z największych atrakcji na Zamku „Dunajec” jest taras widokowy. Rozpościerają się z niego wspaniałe widoki na Jezioro Czorsztyńskie, zaporę elektrowni wodnej, okoliczne miejscowości oraz oczywiście na Pieniny. Podczas zwiedzania zamku będziecie mieli dwie okazje aby pooglądać ciekawe widoki z murów zamkowych ale tak jak w przypadku zwiedzania wnętrza nie chcemy psuć wam niespodzianki.

Powiemy po prostu że nie można przegapić tych widoków i naprawdę warto wejść na tarasy! Wspomnieliśmy o zaporze więc dodamy małą informację – teren zapory również można zwiedzać, zachęcamy was na wybranie się na spacer po koronie zapory po zwiedzaniu zamku. Jako wskazówkę dodamy że warto przejść całą zaporę do końca i udać się dalej aż do końca leśnej ścieżki. Na jej końcu czeka na was coś regionalnego, serowego i naprawdę smacznego!

Co dalej po zwiedzaniu zamku w Niedzicy?

Po zwiedzaniu Zamku „Dunajec” Niedzica i przyległych atrakcji warto pomyśleć o wydłużeniu wycieczki i jednoczesnym zwiedzaniu ruin Zamku Czorsztyn. Zamek Czorsztyn znajduje się po drugiej stronie Jeziora Czorsztyńskiego, a na brzegu jeziora od strony Niedzicy funkcjonuje Prom Rowerowy do Czorsztyna.

Za niewielką opłatą możecie przepłynąć Jezioro Czorsztyńskie jednym z promów, kursują one regularnie w odstępach około 20 minut. Kasa biletowa promu zlokalizowana jest około 300 metrów na zachód od Zamku „Dunajec”, ścieżka prowadząca na przystań zaczyna się zaraz obok wozowni a na miejsce zaprowadzą was drogowskazy więc powinniście trafić tam bez problemów. Więcej na temat przeprawy promem przez Jezioro Czorsztyńskie jak i o zwiedzaniu Zamku Czorsztyn możecie przeczytać w innym naszym wpisie, link do wpisu znajdziecie tutaj: „Zamek Czorsztyn. Ruiny Zamku w Czorsztynie.”


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

Jeden komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.