Kłodzka Góra
Góry Bardzkie,  Korona Gór Polski,  Sudety

Kłodzka Góra w Górach Bardzkich, Korona Gór Polski. Szlaki, parking, wieża widokowa, trasy wycieczkowe.

Kłodzka Góra to drugi pod względem wysokości szczyt w Górach Bardzkich wznoszący się na wysokość 757 m. n.p.m. Na szczycie góry zbudowano wysoką wieżę widokową, z której podziwiać można piękne widoki na okoliczne góry. Przez wiele lat Kłodzka Góra uznawana była za najwyższy szczyt Gór Bardzkich i dlatego znalazła miejsce w wykazie szczytów zaliczanych do Korony Gór Polski. Nowe pomiary wykazały jednak, że najwyższym szczytem w regionie jest znajdujący się nieco dalej szczyt Szeroka Góra, który ma wysokość 765 m. n.p.m. Do Szerokiej Góry nie prowadzi jednak niestety żaden szlak, więc jeżeli chcielibyście go zdobyć to trzeba będzie przedzierać się przez las. Wycieczka na Kłodzką Górę należy do łatwych i przyjemnych, sprawdzi się więc ona idealnie jako pomysł na krótki weekendowy wypad za miasto. W tym wpisie przedstawimy wam najciekawsze naszym zdaniem trasy wycieczkowe prowadzące na Kłodzką Górę, oraz opis jednej z tych tras i kilka przydatnych wskazówek. Zapraszamy!

Szlaki na Kłodzką Górę

Na Kłodzką Górę prowadzi kilka szlaków turystycznych, co pozwala zaplanować łatwą i ciekawą trasę wycieczkową. Szczyt ten leży pomiędzy pomiędzy miejscowościami Podzamek, Laskówka i Wojciechowice i właśnie w tych miejscowościach można rozpocząć wycieczkę na Kłodzką Górę. Poniżej znajdziecie proponowane przez nas trasu wycieczkowe na Kłodzką Górę, więcej szczegółów na temat danej trasy znajdziecie w jej opisie:

Trasa z Przełęczy Kłodzkiej
Czas: 2,5 godziny. Dystans: 5,9 km. Suma podejść: 406 m.

Najbardziej popularna i łatwa trasa prowadząca na szczyt Kłodzkiej Góry. Wycieczkę rozpoczynamy na Przełęczy Kłodzkiej obok miejscowości Podzamek w Kotlinie Kłodzkiej. Znajduje się tu niewielki parking, przy dobrej pogodzie zapełnia się on już o wczesnych godzinach porannych. Warto więc wybrać się w podróż jak najwcześniej aby znaleźć wolne miejsce parkingowe. Niebieski szlak poprowadzi was przez szczyty Podzameckiej Kopy, Grodziska i Jeleniej Kopy prosto na szczyt Kłodzkiej Góry. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyPrzełęcz Kłodzka
Odległość do celuok. 3 km.
Długość całej trasyok. 5,9 km.
Czas przejściaok. 2,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT7

Trasa z Kukułki
Czas: 3 godziny 15 min. Dystans: 9,8 km. Suma podejść: 484 m.

Jeżeli szukacie pomysłu na dłuższą wycieczkę po Górach Bardzkich i chcielibyście wędrować w mniejszym tłumie – trasa z Przełęczy Kłodzkiej jest zwykle dość mocno oblegana – to ta trasa sprawdzi się idealnie. Wycieczka rozpoczyna się nieopodal Domu Krawca w Kukułce skąd żółtym szlakiem należy podążać na wschód. Ścieżka poprowadzi was przez szczyty Obszernej oraz Jedlaka i dalej na Kłodzką Górę. Trasa ta jest bardziej „dzika” dlatego że początkowo szlak idzie po szerokiej leśnej drodze, a im dalej w las tym więcej drzew, tak jest też w tym wypadku, leśna droga ustąpi miejsca wąskiej ścieżce, gdzieniegdzie otrzecie się o zarośla, będziecie za to bliżej przyrody i przede wszystkim będzie to dużo. Nie spotkacie tu wielu turystów, wycieczka będzie więc bardziej odprężająca, do tego jest tu mnóstwo pięknych widoków.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyKukułka
Odległość do celuok. 4,9 km.
Długość całej trasyok. 9,8 km.
Czas przejściaok. 3 godziny 15 min.
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT14

Trasa z Przełęczy Łaszczowej
Czas: 2,5 godziny. Dystans: 6,7 km. Suma podejść: 323 m.

Trasa z Przełęczy Łaszczowej uchodzi za jedną z najłatwiejszych wycieczek na szczyt Kłodzkiej Góry. Jest to też dobra alternatywa na krótką wycieczkę. Jeżeli parking na Przełęczy Kłodzkiej jest już zapełniony, istnieje szansa że tutaj znajdziecie jeszcze wolne miejsce. Z Przełęczy Łaszczowej należy podążąć niebieskim szlakiem przez Ostrą Górę i Gajnik, szlak ten zaprowadzi was praktycznie po prostej linii na szczyt Kłodzkiej Góry. Trasa jest bardzo łatwa, po drodze nie ma żadnych przeszkód terenowych a ze szlaku nieco bliżej szczytu można oglądać fajne widoki.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyPrzełęcz Łaszczowa
Odległość do celuok. 3,3 km.
Długość całej trasyok. 6,7 km.
Czas przejściaok 2,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT10

Parkingi na Kłodzką Górę

Kłodzką Górę zdobywaliśmy pod koniec sierpnia i wybraliśmy ją jako dobry cel na rodzinny weekendowy wypad za miasto w rejon Sudetów. Wycieczkę rozpoczęliśmy na Przełęczy Kłodzkiej, do której dotarliśmy samochodem tuż przed południem. Wolnych miejsc na parkingu na przełęczy już praktycznie nie było ale jakimś cudem udało nam się jeszcze wepchnąć w jakąś lukę. Jako że był piękny słoneczny dzień na wycieczkę wybrały się całe tłumy turystów, osoby, które dotarły na miejsce po nas parkowały już po drugiej stronie ulicy. No właśnie, warto zacząć właśnie od wskazówek dojazdu i parkingów, także zaczynamy! W zależności od tego, którą trasę wycieczkową wybierzecie będziecie mieli do wyboru albo jeden albo dwa parkingi. Na wycieczkę na Kłodzką Górę najlepiej wybrać się własnym samochodem, pozwala to na ewentualną szybką decyzję o zmianie miejsca startu gdyby okazało się, że wszystkie miejsca parkingowe w danym miejscu są już zajęte i nie ma się gdzie postawić.

Mała wskazówka dotycząca dojazdu do parkingów: Dwa z nich, parking na Przełęczy Kłodzkiej i parking na Przełęczy Łaszczowej ulokowane są przy dość ruchliwej trasie do Kłodzka a do tego wjazdy na parkingi są w nieco kiepskim stanie. Często ludzie obcierają sobie zderzaki podczas wjeżdżania lub wyjeżdżania z parkingów, dlatego zalecamy robić to powoli.

Kłodzka Góra parking

Wyruszamy z Przełęczy Kłodzkiej

Kiedy już uda wam się zaparkować samochód to czas rozpocząć wycieczkę na Kłodzką Górę. Jak już wspomnieliśmy, my na punkt startowy wybraliśmy Przełęcz Kłodzką , skąd rozpoczyna się jedna z łatwiejszych tras wycieczkowych. Chcieliśmy jeszcze mieć dodatkowy czas na zwiedzanie okolicznych atrakcji. Z parkingu ruszamy zatem niebieskim szlakiem w stronę pierwszego na naszej trasie wzniesienia czyli Podzameckiej Kopy. Jest to szczyt o wysokości 616 m. n.p.m, na który prowadzi strome podejście, dlatego też przygotujcie się na nieco wysiłku już na samym początku wycieczki. Na całe szczęście jest to jedyne tak strome podejście na całej naszej trasie, więc po jego pokonaniu możecie być spokojni że tak dużego wysiłku już nie będzie trzeba wkładać aż do samego szczytu Kłodzkiej Góry. Za Podzamecką Kopą ścieżka nieco się wyrównuje, jednak aż do kolejnego szczytu Grodzisko nadal będziecie podchodzić pod górę. No ale w końcu jesteśmy przecież w górach, a nie na spacerze w parku prawda? Nie może być za łatwo!

Pierwsze bardziej strome podejście na szlaku

Za szczytem Grodzisko ścieżka będzie wznosić się już bardziej łagodnie i cała wędrówka będzie o wiele bardziej komfortowa. Szlak poprowadzi was przez kolejny szczyt Gór Bardzkich, Jelenią Kopę, a po drodze między Jelenią Kopą a Kłodzką Górą będziecie mieli okazję pooglądać naprawdę fajne widoki. Stoki Kłodzkiej Góry porośnięte są dość gęstym lasem ale na trasie jest sporo wyżej położonych miejsc, z których bardzo dobrze widać okoliczne góry. Więcej o widokach będziemy mówić na samym szczycie, a tu dodamy małą wskazówkę. Za Jelenią Kopą dojdziecie do punktu Trzy Granice, na którym niebieski szlak odbija w prawo, w lewo zaś odchodzi nieoznakowana ścieżka, która łączy się nieco dalej ze szlakiem żółtym. Szlak żółty również zaprowadzi was na szczyt Kłodzkiej Góry więc kierunek marszu jest tu dowolny.

Ze szlaku na Kłodzką Górę można podziwiać piękne widoki

Szczyt Kłodzkiej Góry

Pierwszą oznaką tego, że szczyt Kłodzkiej Góry już niedaleko będzie moment, w którym ujrzycie górującą nad okolicą wieże widokową. Niebieski szlak z Trzech Granic doprowadzi was do punktu Pod Kłodzką Górą gdzie swój koniec ma jeden ze szlaków innej przedstawionej przez nas trasy, a dokładniej żółty szlak z Kukułki. Można to poznać po namalowanej na znajdującym się Pod Kłodzką Górą drogowskazie, na którym namalowana jest żółta kropka oznaczająca początek lub koniec tego szlaku. Więcej o oznaczeniach szlaków turystycznych możecie przeczytać w naszym poradniku, znajdziecie go na naszej stronie głównej w sekcji „Nasze propozycje – Poradniki” lub pod tym linkiem (kliknij). Z punktu Pod Kłodzką górą na szczyt jest już dosłownie przysłowiowy „rzut beretem”. Pod samą wieżę widokową zaprowadzi was już żółty szlak i po kilku minutach będziecie na szczycie. Zachęcamy was do wejścia na szczyt znajdującej się na Kłodzkiej Górze wieży widokowej. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć naprawdę wiele pięknych krajobrazów, rozpościera się tu wspaniały widok na całe pasmo Gór Bystrzyckich, Góry Stołowe – bardzo dobrze widać Szczeliniec Wielki – a nawet da się w oddali dostrzec Karkonosze i znajdującą się tam Śnieżkę.

Drogowskaz tuż pod Kłodzką Górą
Kłodzka Góra

Abyście lepiej mogli zorientować się na co aktualnie patrzycie, na barierkach platformy widokowej zamontowane są tabliczki z podpisanymi szczytami. Sama wieża posiada cztery platformy widokowe z czego najwyższa znajduje się na wysokości 30,5 metrów nad ziemią. Dla osób z lękiem wysokości wejście na wieże może być nie lada wyzwaniem. Na szczycie Kłodzkiej Góry często wieje przez co cała konstrukcja dość mocno się buja. Dla tych widoków warto jednak przezwyciężyć swoje lęki i wejść choćby na pierwszą platformę widokową – konstrukcja jest naprawdę solidna, na pewno się nie zawali.

Na szczycie wieży widokowej znajdziecie tablice z opisem szczytów

Pieczątka Korony Gór Polski

Został nam do poruszenia jeszcze jeden temat odnośnie Kłodzkiej Góry, a mianowicie pieczątki. Przecież Kłodzka Góra należy do Korony Gór Polski i najbardziej interesuję was gdzie tam jest ta nasza pieczątka! Spokojnie już podpowiadamy. Pieczątka Korony Gór Polski znajduje się tuż obok wieży widokowej wewnątrz metalowej skrzyneczki przymocowanej do nowo postawionej tabliczki wskazującej punkt szczytowy Kłodzkiej Góry. Wewnątrz skrzyneczki znajdziecie pieczątkę, pojemniczek z atramentem, gąbeczkę i długopis, więc wystarczy tylko lekko ją nasączyć i można śmiało przybijać. Wycieczka potwierdzona, pamiętajcie tylko o zrobieniu zdjęcia, bez zdjęcia ze szczytu się nie liczy! Gratulujemy! Kłodzka Góra zdobyta!

Kłodzka Góra Pieczątka

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze