Artykuł sponsorowany,  Recenzje

Buty outdoorowe AKU Camana Fitzroy GTX – test i recenzja.

Porządne buty trekkingowe to jeden z niezbędnych elementów wyposażenia turysty na górskie wycieczki. Od wielu lat z porządnymi butami górskimi kojarzona jest włoska firma AKU, która specjalizuje się w produkcji obuwia outdoorowego. Od firmy AKU otrzymaliśmy do testów buty outdoorowe AKU Camana Fitzroy GTX. Buty AKU Camana Fitzroy GTX to wielosezonowe buty trekkingowe, dedykowane do pieszych wędrówek w każdym terenie oraz w każdych warunkach pogodowych. W tej recenzji przyjrzymy się bliżej temu modelowi butów AKU oraz poddamy je testom podczas całodniowej wycieczki w Beskidach. W tym artykule przygotowaliśmy dla was pełną recenzję butów outdoorowych AKU Camana Fitzroy GTX, w której znajdziecie: opis zastosowanej w butach technologii, szczegółowe opisy wyglądu i designu oraz nasze wrażenia z testów terenowych. Na koniec mamy dla was krótkie podsumowanie plusów i minusów tego modelu. Zapraszamy!

AKU Camana Fitzroy GTX: Pierwsze wrażenie

Firma AKU to znany włoski producent obuwia outdoorowego, który ceniony jest na całym świecie za wysoką jakość swoich produktów. Firma ta skontaktowała się z nami z pytaniem, czy chcielibyśmy przetestować jeden z ich modeli butów outdoorowych. Jako że słyszeliśmy o tej firmie wiele dobrego, zgodziliśmy się bez wahania. Przesyłka z butami dotarła do nas bardzo szybko za pośrednictwem kuriera. Pierwsze wrażenie po wyjęciu otrzymanych butów AKU Camana Fitzroy GTX z pudełka były bardzo pozytywne. Buty te prezentują się naprawdę świetnie i już na pierwszy rzut oka widać, że nie mamy tu do czynienia z masową produkcją gdzieś w sercu Azji. Według informacji umieszczonej na metce na języku buty te produkowane są w Serbii. Przyglądając się bliżej butom AKU Camana Fitzroy GTX znajdujemy naszyte na języku każdego buta specjalną, skórzaną metkę z informacją, że buty te zostały wykonane ręcznie przez wykwalifikowanego szewca. Podany jest nawet specjalny numer identyfikujący osobę, która wytworzyła każdą parę. Jest to ogromny plus, gdyż już na samym początku użytkowania możemy być pewni, że buty AKU Camana Fitzroy GTX zostały wyprodukowane z najwyższą starannością. Kolejne pozytywne wrażenie pojawiło się zaraz po założeniu butów. Okazuje się że pomimo, iż są to buty dość twarde i przeznaczone do wędrowania po trudniejszym terenie nasza stopa nie była ani uciśnięta, ani nie było nam w nich niewygodnie! Pora zatem zabrać buty AKU Camana Fitzroy GTX na ich pierwszą górską wędrówkę, gdzie sprawdzimy jak radzą one sobie w terenie i czy to, co do tej pory słyszeliśmy na temat marki AKU ma pokrycie w rzeczywistości.

Buty AKU Camana Fitzroy GTX testowaliśmy na szlakach w Beskidach
Buty AKU Camana Fitzroy GTX to wysokiej klasy, ręczna robota

AKU Camana Fitzroy GTX: Technologia

Na początek przybliżymy wam nieco właściwości butów AKU Camana Fitzroy GTX, oraz opowiemy o zastosowanej w nich technologii. Buty AKU Camana Fitzroy GTX są to klasyczne buty trekkingowe, które utrzymane są w stylu minimalistycznym. Pomimo klasycznego wyglądu znajdziemy tu jednak sporo nowoczesnych rozwiązań, którymi zwykle pochwalić się mogą o wiele bardziej zaawansowane buty. Szukając informacji na temat specyfikacji technicznej modelu AKU Camana Fitzroy GTX trafiliśmy na stronę producenta, gdzie udało nam się znaleźć następujące informacje:

 • Waga jednego buta: 525 g. (rozmiar 38)
 • Cholewka buta: skóra zamszowa i autorski materiał AIR8000®
 • Grubość cholewki: 1,60 mm.
 • Podeszwa buta: Vibram® Erica Everest
 • Grubość podeszwy: 3 cm.
 • Membrana: Gore-Tex® Performance Comfort
 • Zastosowana technologia INJectionLasting
 • Wkładka: Anatomical Fit
 • Język buta zszyty z cholewką, co zapobiega dostawaniu się do buta wody, piasku itp.

Zacznijmy zatem od omówienia poszczególnych parametrów, jakie charakteryzują model AKU Camana Fitzroy GTX. Jeżeli chodzi o wagę butów, to w naszym odczuciu są one dość ciężkie. Po wrzuceniu jednego buta na domową wagę, dla rozmiaru 38 otrzymaliśmy wynik ok. 525 g. Dla buta w rozmiarze 47 waga jednego buta osiąga już ponad 820 g. Czy to sporo? Na jednodniowe wycieczki górskie nie powinien być to żaden problem. Natomiast na długodystansowe trasy czy wielodniowy trekking ich waga mogłaby być małym problemem. Oczywiście wszystko zależy od waszych indywidualnych preferencji co do obuwia trekkingowego.

W butach AKU Camana Fitzroy GTX zastosowano sporo nowoczesnej technologii

My buty AKU Camana Fitzroy GTX testowaliśmy podczas jednodniowej wędrówki. Po naszych testach stwierdzamy, że po założeniu butów na nogi i przejściu kilkudziesięciu kroków praktycznie przestaliśmy zwracać uwagę na wagę tego modelu. Na plus zasługuje fakt, że buty AKU Camana Fitzroy GTX są tak skonstruowane, że można całkowicie zabezpieczyć ich wnętrze przed dostaniem się wody, pyłu, piasku czy innych zanieczyszczeń. Rozwiązaniem, które pozwala osiągnąć taki efekt jest język buta zszyty z cholewką. Podczas naszych testów w Beskidach wędrowaliśmy zarówno po suchym szlaku jak i po błotnistych drogach dojazdowych. Dzięki zastosowaniu takiego połączenia języka i cholewki buta wzbijający się w powietrze pył i drobinki piasku nie dostawały się do środka buta. Tutaj kilka słów na temat komfortu noszenia tych butów: Wszystko zależy to od tego, jak szerokie są wasze stopy. Ja w butach AKU Camana Fitzroy GTX o rozmiarze 47 nie miałem prawie żadnego problemu z brakiem komfortu, choć osobiście wolę buty miękkie. Podczas noszenia butów nie odczuwałem dyskomfortu z powodu braku miejsca na stopę, miałem też wystarczająco dużo miejsca na palce bo bokach buta. Agata ma nieco szerszą stopę i po przejściu w nowych butach około połowy zaplanowanego dystansu twierdziła, że buty są dla niej na razie trochę za wąskie. Wszystko oczywiście zależy od waszych osobistych preferencji. No i trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że nasze buty były dopiero co wyjęte z pudełka.

Buty AKU Camana Fitzroy GTX produkowane są z wysokiej klasy, naturalnej skóry zamszowej

Jeżeli chodzi o materiał wykorzystany do produkcji butów AKU Camana Fitzroy GTX: Do produkcji tych butów wykorzystano naturalną skórę zamszową i autorski materiał AIR8000®. Dzięki zastosowaniu skóry zamszowej buty te są bardzo trwałe. Po przejściu w nich całego zaplanowanego dystansu i późniejszym czyszczeniu nadal wyglądają jak nowe. Ciekawe właściwości nadaje tym butom materiał AIR8000®. System ten opiera się na specjalnie skonstruowanej tkaninie, której oddychalność zwiększa się przez okres 24h, przewyższając konwencjonalne materiały nawet o 11 razy. I rzeczywiście materiał ten działa dokładnie jak w opisie producenta. Podczas naszych testów terenowych temperatury na szlaku sięgały około 30-35 stopni Celsjusza. Po około 5 godzinach marszu stopy nie były ani przepocone, ani nie odczuwaliśmy dyskomfortu z powodu przegrzania. Buty dobrze oddychają a przy okazji nie przepuszczają wody do środka. Dajemy zatem duży plus dla oddychalności butów. Dodatkowo w butach AKU Camana Fitzroy GTX zastosowano membranę Gore-Tex® Performance Comfort. Technologia ta zapewnia komfort stóp dzięki trwałej wodoszczelności oraz odprowadzaniu potu na zewnątrz cholewki. Trzeba jednak uważać, aby woda nie dostała się do środka obuwia, gdyż wysuszenie butów z membraną Gore-Tex zajmuje o więcej czasu niż w przypadku butów bez tego rozwiązania.

Zastosowano tu autorski, oddychający materiał AIR8000®
W butach AKU Camana Fitzroy GTX stopa cały czas oddycha

Podeszwa w butach AKU Camana Fitzroy GTX to jedna z ich największych zalet. Do jej produkcji wykorzystano tu świetną technologię Vibram® Erica Everest. Jest to chyba najbardziej znany rodzaj podeszwy stosowany w obuwiu trekkingowym. Vibram posiada właściwości antypoślizgowe, odporność na ścieranie oraz łączy w sobie amortyzację z najnowszymi technologiami biomechanicznymi. Stosowane rozwiązania, np. samoczyszczące się kanały podeszwy, strefy obrotu i powierzchnie antypoślizgowe gwarantują bezpieczną i komfortową aktywność na szlaku. I w przypadku butów AKU Camana Fitzroy GTX udało nam się bezsprzecznie potwierdzić te właściwości. Po pokonaniu odcinka trasy, który prowadził przez najbardziej podmokłe tereny podeszwy naszych butów były mocno zabrudzone. Po powrocie z wycieczki wystarczyło w sumie otrzepać podeszwy z pozostałości piasku i pyłu i przepłukać je wodą. Po tej czynności na podeszwach nie było też praktycznie żadnych śladów użytkowania czy zabrudzeń. Testy podeszwy Vibram na mokrym i śliskim podłożu również wypadły pozytywnie – choć trzeba tu uczciwie wspomnieć, iż podeszwa ta ma problemy na mocno wilgotnych korzeniach czy bardzo wyślizganych mokrych skałach. No ale pokażcie nam buty, które takich problemów nie mają.

Podeszwa Vibram® Erica Everest świetnie trzyma nawet na mokrej powierzchni

AKU Camana Fitzroy GTX: Wygląd

Jeżeli chodzi o wygląd butów AKU Camana Fitzroy GTX to dla nas jest on na plus. Buty AKU Camana Fitzroy GTX utrzymane są w stylu klasycznym, można powiedzieć nawet że minimalistycznym. Kolorystyka butów jest stonowana i próżno szukać tu jakichś fikuśnych, kolorowych dodatków, dziwnych naszywek czy różnego rodzaju, niepotrzebnych wzorków. Dla nas jest to ogromna zaleta, gdyż w naszym odczuciu buty górskie mają służyć do chodzenia po górach, a nie jako modny dodatek na wycieczce, który koniecznie ma przyciągać wzrok innych. Buty AKU Camana Fitzroy GTX swoim designem przywodzą na myśl dawne modele butów trekkingowych, które nosiło się kilkadziesiąt lat temu. Takie stare, skórzane buty górskie były praktycznie nie do zajechania i potrafiły służyć przez wiele, wiele lat. Według nas jest jeszcze jedna zaleta, która wprost wynika z prostoty wykonania butów AKU i jest to ich wytrzymałość. Jako że w butach AKU Camana Fitzroy GTX nie ma żadnych bezsensowych siateczek, wstawek czy naklejek to tutaj w sumie nie ma co się oderwać, pobrudzić tak, że nie da się tego doczyścić ani nie ma się co zepsuć. W temacie wyglądu zostawiamy wam jeszcze jedną, ważną naszym zdaniem informację: Buty AKU Camana Fitzroy GTX są w wersji Unisex. Oczywiście w sprawach wyglądu czy designu każdy ma inny gust i każdemu będzie podobało się coś innego. Nam osobiście wygląd tych butów bardzo odpowiada.

Buty AKU Camana Fitzroy GTX są dostępny w wersji Unisex
Buty AKU Camana Fitzroy GTX w rozmiarze 38
Buty AKU Camana Fitzroy GTX na szlaku prezentują się naprawdę świetnie

AKU Camana Fitzroy GTX: Dopasowanie butów

Podczas poszukiwania butów outdoorowych ważną sprawą jest ich dopasowanie do stopy jak i do nogi. Zacznijmy zatem od opisu systemu wiązania, który został zastosowany w butach AKU Camana Fitzroy GTX. Naszym zdaniem system wiązania jest na plus. W tym modelu butów AKU został on oparty na dobrze umiejscowionych, metalowych haczykach. Na cholewce buta umieszczono trzy pary metalowych haczyków, co pozwala na porządne jej ściśnięcie sznurowadłami. Dzięki temu podczas marszu do wnętrza buta nie przedostaje się piach, błoto ani woda. My osobiście nie bardzo lubimy, gdy but jest mocno zaciśnięty na kostce. ale podczas testów udało nam się znaleźć fajne rozwiązanie dla tego problemu. Wystarczyło po prostu nieco poluzować sznurówki na pierwszej i drugiej parze haczyków, co pozwoliło kostce swobodnie poruszać się w bucie w przód i w tył. Było to szczególnie przydatne podczas marszu po asfalcie w drodze powrotnej do miasta. Sporym zaskoczeniem był fakt, że podczas kilkugodzinnego marszu buty te ani razu się nie rozwiązały. Dla nas naprawdę mega plus bo inne nasze buty outdoorowe potrafią podczas jednej, dłuższej wycieczki rozwiązać się kilkukrotnie. Ciekawą technologią zastosowaną w modelu AKU Camana Fitzroy GTX jest INJectionLasting. Dzięki zastosowaniu tej techniki but cały czas zachowuje anatomiczny kształt stopy podczas wszystkich etapów produkcji. My nasze buty do testów otrzymaliśmy tuż przed samym wyjazdem, także była to dla nich „dziewicza wędrówka”. Po przejściu w nich około 15 kilometrów szlaku (ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu) nie mieliśmy na stopach ani jednego otarcia ani pęcherza. Ogromny plus!

W butach AKU Camana Fitzroy GTX zastosowano klasyczny system wiązania
Buty outdoorowe AKU Camana Fitzroy GTX świetnie dopasowują się do stopy

AKU Camana Fitzroy GTX: Podsumowanie

Pora zatem na małe podsumowanie testu terenowego butów AKU Camana Fitzroy GTX. W naszej ocenie buty AKU Camana Fitzroy GTX to bardzo dobrze wykonane buty outdoorowe, które świetnie sprawdzą się na jedno-dwudniowe górskie wędrówki. Model ten jest dość sztywny, co dla jednych piechurów jest zaletą, a dla innych może być nieco dokuczliwe. Dzięki zastosowanej do produkcji butów nowoczesnych technologii nasze stopy pozostały czyste i przede wszystkim suche. Buty świetnie odprowadzały ciepło a stopy cały czas oddychały podczas marszu. Trzeba tylko pamiętać o poprawnym dobraniu skarpet do warunków pogodowych. Co do przyczepności to możemy być pewni, że w niesprzyjających warunkach pogodowych będziemy dobrze trzymać się podłoża i buty te nie będą ślizgać się na mokrych skałach. Buty AKU Camana Fitzroy GTX świetnie sprawdzą się zatem zarówno podczas jednodniowego, wiosennego trekkingu w Sudetach, letniej wyprawie wysokogórskiej w Tatry czy jesiennym spacerze na bieszczadzkich szlakach. Zaletą butów AKU Camana Fitzroy GTX jest również ich cena. Buty te możecie znaleźć w wielu sklepach internetowych i można je kupić w kwocie około 380 zł. Jak dla nas nie jest to wygórowana ceną za porządne i przede wszystkim wytrzymałe buty górskie. Przed nami jeszcze jesienne i zimowe testy tego modelu z raczkami, ale na obecną chwilę nasza ocena jest jak najbardziej pozytywna!

W dużym skrócie, kupując model AKU Camana Fitzroy GTX otrzymacie buty:

 • klasyczne, ręcznie wykonane
 • wytrzymałe,
 • uniwersalne i wielosezonowe,
 • o solidną podeszwą, dobrze trzymające kostkę na podejściach
 • o dobrej oddychalności i wodoodporności

Z naszej strony polecamy wam zakup butów AKU Camana Fitzroy GTX!


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze