Dolnośląskie,  Góry Stołowe,  Sudety

Błędne Skały w Górach Stołowych. Labirynt skalny w Sudetach. Dojazd, parking, zwiedzanie.

Błędne Skały w Górach Stołowych to zespół bloków skalnych, które tworzą jedyny w swoim rodzaju malowniczy skalny labirynt. Błędne Skały znajdują się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych i leżą pomiędzy miejscowościami Kudowa Zdrój a Karłowem. Labirynt ten znajduje się na pograniczu polsko-czeskim na wysokości 852 m n.p.m. i leży na stokach Skalniaka. Jest to jedna z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Sudetach Środkowych. Obejmuje on swoim zasięgiem zespół osobliwych form skalnych o wysokości od 6 do 11 metrów, wytworzonych na skutek wietrzenia piaskowca. Przez Błędne Skały została wytyczona specjalna trasa turystyczna, która dostarcza wiele rozrywki i niezapomnianych przeżyć. Ścieżka prowadzi przez skalne korytarze i wąskie szczeliny, przez które nierzadko trzeba będzie się przeciskać. W tym artykule znajdziecie przydatne wskazówki dotyczące zwiedzania Błędnych Skał oraz krótki opis wycieczki, abyście wiedzieli co czeka na was na miejscu. Zapraszamy!

Szlaki przez Błędne Skały

Trasa z górnego parkingu
Czas: 1 godzina. Dystans: 1,4 km. Suma podejść: 50 m.

Przez Błędne Skały prowadzi jeden szlak turystyczny, na którym wyznaczono trasę zwiedzania skalnego labiryntu. Jest to jedyna dostępna trasa zwiedzania Błędnych Skał, która rozpoczyna się tuż obok górnego parkingu. Szlak ten przeprowadzi was przez wszystkie najciekawsze miejsca, które udostępniono dla zwiedzających. Stopień trudności szlaku określamy jako łatwy, nie powinniście mieć żadnych większych trudności z jego pokonaniem. Należy tu wspomnieć, że pokonując labirynt skalny miejscami trzeba będzie się mocno schylić, czy miejscami przecisnąć przez wąskie przejścia i szczeliny. Będzie to więc wycieczka z domieszką wysiłku fizycznego. Zwiedzanie odbywa się po specjalnie ułożonych drewnianych deskach, które wytyczają trasę zwiedzania. Bardziej szczegółowy opis trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyBłędne Skały parking
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 1,4 km.
Czas przejściaok. 1 godzina
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT1

Dojazd do Błędnych Skał

Do Błędnych Skał najwygodniej jest dojechać własnym samochodem kierując się w stronę Karłowa Drogą Stu Zakrętów. Na miejsce nie kursują niestety żadne autobusy ale można tu dojść piechotą z Kudowy Zdrój czy ze Szczelińca Wielkiego. Z Kudowy wychodzą dwa szlaki turystyczne – czerwony i zielony. Szlak zielony ma około 8 km i biegnie przez Górę Pakową, Czermną i Bukowinę Kłodzką. Szlak czerwony ma około 7,5 km i prowadzi przez ul. 1-go Maja i Jakubowice. Oba szlaki są łatwe do pokonania nawet dla początkujących turystów. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczoną lokalizacją Błędnych Skał:

Godziny zwiedzania Błędnych Skał

Uwaga! Obiekty turystyczne na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych udostępniane są w sezonie letnim tj. od 1 maja do 31 października. Ze względu na występujące w okresie zimowym silne oblodzenie część szlaków turystycznych w Górach Stołowych jest zamykana. Wejście na Błędne Skały w okresie zimowym jest możliwe ale tylko na własną odpowiedzialność z uwagi na silne oblodzenie. Trasa turystyczna udostępniona jest do zwiedzania we wszystkie dni tygodnia. Godziny otwarcia różnią się nieco w zależności od pory roku. Błędne Skały możecie zwiedzać w godzinach:

  • Od 20 kwietnia do 14 czerwca – 9:00 – 19:00
  • Od 15 czerwca do 31 lipca – 8:00 – 20:00
  • Od 1 sierpnia do 31 sierpnia – 8:00 – 19:00
  • Od 1 września do 30 września – 9:00 – 18:00
  • Od 1 października do 31 października – 9:00 – 16:00

Parkingi na Błędnych Skałach

Sam wjazd jak i parkowanie na terenie Błędnych Skał wymaga osobnego omówienia. Są dwie możliwości zaparkowania samochodu pod Błędnymi Skałami. Pierwsza opcja jest bezpłatna i zakłada parkowanie samochodu na dolnym darmowym parkingu ale będziecie musieli podejść na górny parking przy wejściu na Błędne Skały przez około 40 minut. Druga opcja zakłada wjazd samochodem na górne parkingi i jest płatna 30 zł. Pozwala za to oszczędzić siły i czas potrzebny na pokonanie drogi z dolnego parkingu. Wybierając drugą opcje jest jednak pewien haczyk. Polega on na tym, że ruch na trasie dojazdowej do Błędnych Skał odbywa się wahadłowo i o określonych godzinach. Na drodze dojazdowej ustawia się zwykle dość długa kolejka aut czekających na wjazd na górne parkingi, oraz po zwiedzaniu skalnego labiryntu również trzeba czekać na odpowiednią godzinę, aby zjechać na dół. Wjazdy na górne parkingi odbywa się o pełnych godzinach do 15 minut po pełnej godzinie. Zjazdy z górnych parkingów odbywają się 30 minut po każdej pełnej godzinie do 45 minut po pełnej godzinie. Godziny wjazdów i zjazdów na górny parking przy Błędnych Skałach różnią się w określonych miesiącach. Wjazdy i zjazdy możliwe są:

  • Od 20 kwietnia do 14 czerwca od 9:00 do 17:00 – ostatni zjazd 18:30
  • Od 15 czerwca do 31 lipca od 8:00 do 19:00 – ostatni zjazd 20:30
  • Od 1 sierpnia do 31 sierpnia od 8:00 do 18:00 – ostatnio zjazd o 19:30
  • Od 1 września do 30 września od 9:00 do 17:00 – ostatni zjazd o 18:30
  • Od 1 października do 31 października od 9:00 do 14:00 – ostatni zjazd o 15:30

Poniżej zamieszczamy linki z zaznaczoną lokalizacją poszczególnych parkingów na Google Maps:

Ceny biletów na Błędne Skały

Aby zwiedzić Błędne Skały konieczne jest zakupienie biletów wstępu. Bilet można zakupić na miejscu w kasie biletowej. Istnieje możliwość zakupu biletu przez internet skanując kod QR umieszczony przy kasie biletowej. Jako że na terenie Błędnych Skał są problemy z zasięgiem internetu mobilnego udostępniony został sygnał wifi, do którego można podłączyć się bez żadnych problemów. Za bilety można płacić kartą płatniczą oraz gotówką. Ceny biletów wstępu do Labiryntu Skalnego Błędne Skały są następujące:

Ceny biletów wstępu

Bilet normalny – 12 zł
Bilet ulgowy – 6 zł *

* Bilet ulgowy przysługuje uczniom i studentom, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym, żołnierzom służby czynnej. Dzieci do lat 7 zwiedzają Błędne Skały za darmo.

Ruszamy na Błędne Skały

Zanim jeszcze wejdziecie na teren Błędnych Skał pierwsze ciekawe miejsce, które warto zobaczyć znajdziecie na górnym parkingu. Na zachodniej stronie parkingu wybudowano wysunięty punkt widokowy, z którego będziecie mieli okazję pooglądać piękne widoki na Pstrążną oraz Bukowinę. Poszukajcie tego miejsca, naprawdę warto. Wielu turystów omija to miejsce, nie wiedząc nawet o jego istnieniu. Wokół punktu widokowego wzniesiono również wiele drewnianych altanek, pod którymi możecie odpocząć czy zjeść drugie śniadanie. Po zwiedzaniu punktu widokowego udajemy się z powrotem w stronę wjazdu na parking i kierujemy się za drogowskazami, które poprowadzą was do kasy biletowej i wejścia do Labiryntu Błędnych Skał. Z parkingu odchodzi krótki trójkolorowy szlak turystyczny z namalowanym symbolem zielonego liścia na białym tle. Podążając za tymi oznaczeniami również traficie do wejścia na Błędne Skały.

Wjazd na górny parking przy Błędnych Skałach

Punkt widokowy Skalne Czasze

Po przekroczeniu bramy Błędnych Skał, zanim jeszcze udacie się na zwiedzanie skalnego labiryntu warto wspomnieć o kolejnym miejscu, które warto zobaczyć. Jest to punkt widokowy Skalne Czasze. Na Skalne Czasze można wejść po skalnych schodkach, które odchodzą w lewo zaraz za kasą biletową. Wejście na punkt widokowy dla waszego bezpieczeństwa otoczone jest metalowymi barierkami. Ze Skalnych Czasz widać Szczeliniec Wielki oraz przy dobrej pogodzie pasmo Karkonoszy. Na podejściu na punkt widokowy znajdziecie również pierwszą z wielu ciekawie wyglądających formacji skalnych występujących na terenie Błędnych Skał. Skały te mają swoje własne nazwy. Ta, którą przyjdzie wam zobaczyć na Skalnych Czaszach nazywa się “Końskie Siodło”. Podczas dalszego zwiedzania Błędnych Skał natraficie na wiele innych miejsc, gdzie skały również będą posiadały własne “imiona” ale o tym za chwilę.

Wejście na punkt widokowy na Błędnych Skałach
Końskie Siodło

Skalny Labirynt Błędne Skały

Z punktu widokowego Skalne Czasze wracamy do rozejścia i kierujemy się w lewo w stronę skalnego labiryntu. Zwiedzanie Błędnych Skał odbywa się po ścieżce wykonanej z drewnianych desek, które ułatwiają poruszanie się wśród skał i pozwalają zorientować się co do prawidłowej trasy zwiedzania. Miejscami grunt między skałami jest podmokły, natkniecie się również na dość duże kałuże. Dzięki drewnianej ścieżce będziecie mogli zwiedzać labirynt bez obaw że zamoczycie buty lub spodnie. Labirynt skalny Błędne Skały obfituje w piękne formacje skalne, wiele szczelin, skalne grzyby oraz wąskie korytarze. Trasa jest tak poprowadzona, abyście mieli okazję zobaczyć wszystkie najciekawsze miejsca. Na trasie czekają na was skały o wdzięcznych nazwach “Okręt” czy “Kurza Stopa” i wiele wiele więcej. Zwiedzanie całego kompleksu zajmuje około 40 minut, ale jako że na pewno będziecie chcieli zrobić mnóstwo zdjęć czas ten wydłuży się do około godziny.

Błędne Skały

Pokonywanie wąskich przejść

Podczas zwiedzania Błędnych Skał natkniecie się na wiele miejsc, gdzie będziecie musieli kucnąć, schylić się czy przeciskać bokiem między skałami. Dlatego też jeżeli planujecie zwiedzać Błędne Skały z dziećmi, wybierzcie się z nimi jeżeli są one w stanie same pokonać całą trasę. Gwarantujemy że będzie to dla nich świetna zabawa. Jeżeli planujecie zwiedzanie z wózkiem dziecięcym to niestety musimy was zmartwić, w wielu miejscach. nie uda się przecisnąć wózka. Chusta do noszenia dzieci czy nosidełko też nie wydaje się być najlepszym pomysłem. W wielu miejscach korytarze mają maksymalnie kilkadziesiąt centymetrów szerokości i ciężko jest się przez nie przecisnąć bokiem a co dopiero z dzieckiem na piersi. Jeżeli chodzi o osoby “przy kości” to w niektórych miejscach przejście będzie wymagało nieco więcej gimnastyki ale nie powinny mieć one większych problemów z pokonaniem całej trasy. Jeżeli jednak okazałoby się że przejście jest jednak za wąskie to mimo że szlak jest jednokierunkowy będzie można zawrócić do wejścia.

Ścieżka przez Skalny Labirynt
W niektórych miejscach trzeba będzie się nieco pogimnastykować

Wyjście z Błędnych Skał i co dalej?

Na samym końcu labiryntu Błędnych Skał czeka na was specjalnie przygotowane miejsce do odpoczynku. Znajdziecie tu drewnianą wiatę, pod którą można schronić się przed ewentualnym deszczem oraz kilka dużych ławek, przy których możecie odsapnąć po pokonywaniu wąskich przejść. Tutaj w zasadzie kończy się zwiedzanie Błędnych Skał. Z tego miejsca możecie wrócić z powrotem na parking lub wybrać się czerwonym szlakiem na pieszą wycieczkę na Szczeliniec Wielki. Niedaleko znajduje się również punkt widokowy, z którego świetnie widać cały Szczeliniec. Jeżeli nie macie ochoty na dalsze piesze wycieczki to skierujcie się na wyłożoną betonowymi płytami ścieżkę widoczną na zdjęciu po lewej stronie za drogowskazem. Biegnie ona tuż przy granicy polsko-czeskiej, znajdują się na niej również dwa wysunięte punkty obserwacyjne. Po około 15 minutach dojdziecie z powrotem na górny parking Błędne Skały. Aby zjechać na dół trzeba zaczekać na odpowiednią godzinę aż obsługa parku zezwoli wam na zjazd.

Ostatnie metry przed wyjściem ze Skalnego Labiryntu

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze