Kamienna Góra Gdynia
Pomorskie,  Trójmiasto

Kamienna Góra w Gdyni – punkt widokowy. Kolejka w Gdyni, panorama miasta Gdynia.

Kamienna Góra w Gdyni to znajdujące się w centrum miasta morenowe wzgórze, które wznosi się na wysokość 52,4 m. n.p.m. Wzgórze to jest bardzo popularną atrakcją turystyczną Gdyni, a to za sprawą rozciągającej się z jego szczytu wspaniałej panoramy na całe miasto oraz na Zatokę Gdańską. Na szczyt wzgórza można dostać się zarówno pieszo, jak i wjechać na szczyt darmową kolejką gondolową. Kamienna Góra to miejsce, które koniecznie powinniście dodać do swoich planów zwiedzania Trójmiasta. W tym wpisie podpowiemy wam gdzie szukać Kamiennej Góry w Gdyni, jak możecie tam dojechać i jakie atrakcje tam na was czekają. Opowiemy wam również co nieco na temat samej kolejki gondolowej i pokażemy wam jakie widoki możecie oglądać ze szczytu Kamiennej Góry w Gdyni. Zapraszamy!

Kamienna Góra w Gdyni

Kamienna Góra to jedna z dzielnic miasta Gdynia, która położona jest właśnie na morenowym wzgórzu o tej samej nazwie. Dzielnica ta uchodzi za jedną z najbardziej prestiżowych i luksusowych dzielnic miasta oraz za jedną z najbardziej prestiżowych dzielnic w całej Polsce. Dużą cześć zabudowy tej dzielnicy stanowią wille znanych artystów i przedsiębiorców. Wzniesienie Kamienna Góra jest swoistym centrum całej dzielnicy co czyni ją popularnym celem odwiedzin turystów. Wzniesienie to zlokalizowane jest między ulicami Świętojańską, Armii Krajowej i Adama Mickiewicza. W jaki sposób najłatwiej dostaćsię na Kamienną Górę w Gdyni? My podczas wycieczki do Trójmiasta nocowaliśmy w Sopocie, a do samej Gdyni dojeżdżaliśmy z pomocą lokalnej komunikacji zbiorowej: głównie poruszaliśmy się po Trójmieście pociągami SKM. Po dojechaniu do Gdyni na samo wzgórze dotarliśmy już pieszo w ramach lekkiego i przyjemnego spacerku. Poniżej zostawiamy wam mapkę z zaznaczoną lokalizacją Kamiennej Góry w Gdyni.

Kolejka na Kamienną Górę

Jedną z największych atrakcji na Kamiennej Górze jest dojeżdżająca na jej szczyt kolejka gondolowa. Kolejka ta została otworzona dla turystów w 2015 roku i dzięki niej punkt widokowy na Kamiennej Górze stał się dostępny również dla osób niepełnosprawnych (kolejka ta jest całkowicie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych). Jeden wagonik kolejki zabiera jednocześnie do 12 osób stojących lub do 8 osób siedzących. Wagonik wjeżdża na wysokość 40 metrów, zatrzymując się bardzo blisko tarasu widokowego. Podczas naszej wycieczki po Gdyni kolejka była niestety w remoncie i nie udało nam się z niej skorzystać. Jest ona jednak czynna cały rok w godzinach:

  • od poniedziałku do piątku: w godz. 10:00 – 22:00
  • w soboty i niedziele: w godz. 10:00 – 22:00

Przejazd kolejką na Kamienną Górę jest całkowicie bezpłatny. Wystarczy ustawić się w kolejce i gdy przyjdzie wasza kolej po prostu wchodzicie do wagoniku i cieszycie się z jazdy. W przypadku gdy kolej jest nieczynna to na szczyt Kamiennej Góry wchodzi się schodami. Wytyczony jest tam nawet żółty szlak turystyczny.

Dolna stacja kolejki na Kamienną Górę w Gdyni
Kolejka jedzie na szczyt po takim metalowym torze
W przypadku, gdy kolejka jest nieczynna na szczyt wchodzi się schodami.

Punkt widokowy na Gdynię i Morze Bałtyckie

Po wejściu lub wjechaniu na Kamienną Górę w Gdyni pora rozpocząć zwiedzanie. No właśnie – co takiego ciekawego można tam zobaczyć? Już odpowiadamy! Na Kamiennej Górze czekają na was niejako do zwiedzania “dwa tarasy”. Na dolnym tarasie znajduje się niewielki amfiteatr “Kamienna Góra” oraz liczne ścieżki spacerowe, które przeprowadzą was przez Park im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Jest tu mnóstwo ławeczek i miejsc na odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu Gdyni. Największa atrakcja tego wzniesienia: taras widokowy znajduje się na “górnym tarasie”, do którego dojeżdżają właśnie wagoniki kolejki gondolowej. Aby dostać się na górny taras z tarasu dolnego wystarczy że pokonacie kilkadziesiąt schodków. Na samym szczycie Kamiennej Góry znajdziecie ogromny, ustawiony tam w latach 90-tych metalowy krzyż oraz Kamień Obrońców Wybrzeża. Jest to niewielki, skromny pomnik złożony z kilku kamieni, który został tu postawiony ku czci poległych w obronie polskiego wybrzeża w 1939 roku.

Amfiteatr na “dolnym tarasie” Kamiennej Góry w Gdyni
Kamienna Góra w Gdyni i stojący na jej szczycie krzyż
Podchodzimy schodkami na “górny taras” Kamiennej Góry

Pora zatem zobaczyć, jakie widoki rozpościerają się z tarasu widokowego na Kamiennej Górze. Taras okazuje się naprawdę ogromny i można z niego podziwiać naprawdę fantastyczne widoki. Na jego zachodniej stronie rozpościera się piękna panorama Zatoki Gdańskiej. Przy dobrej pogodzie można obserwować pływające lub cumujące tam statki. Patrząc na północ będziecie mogli zobaczyć port w Gdyni oraz świetną panoramę całego miasta. Widoki są naprawdę wspaniałe i moglibyśmy spędzić tam dosłownie cały dzień wpatrując się w pływające leniwie po Zatoce Gdańskiej jednostki. W okolicy Kamiennej Góry jest jednak mnóstwo innych atrakcji, które warto zwiedzić. I tak zaraz u podnóża wzgórza znajduje się Muzeum Miasta Gdyni oraz Muzeum Marynarki Wojennej. Tuż obok wzgórza znajduje się również Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego, na który warto wybrać się na spacer i który na pewno was zachwyci. Są to już jednak tematy na oddzielne wpisy, które na pewno niedługo pojawią się na naszym blogu!

Taras widokowy na Kamiennej Górze w Gdyni
Widoki na Zatokę Gdańską z Kamiennej Góry
Z tarasu widokowego na Kamiennej Górze świetnie widać całą Gdynię

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze