Tiské Stěny
Czechy,  Góry Połabskie

Tiskie Ściany – Tiské Stěny – Skalne Miasto Tisa. Obszar Chroniony Łabskie Piaskowce w Czechach.

Tiské Stěny to zachwycające skalne miasto i przepiękny pomnik przyrody w Czechach. Jest to zespół unikalnych formacji skalnych, leżący w południowo-zachodniej części Wyżyny Dieczyńskiej, w sąsiedztwie Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Jest to jedna z najlepiej zachowanych części Łabskich Piaskowców oraz część Děčínských stěn, gdzie występują unikatowe skalne miasta. Tiské Stěny to miejsce chętnie odwiedzane w sezonie wakacyjnym przez spore tłumy turystów. Występujące w Skalnym Mieście Tisa liczne skalne bramy, iglice, szczeliny, wąwozy oraz skalne tarasy sprawiają, że Tiské Stěny sprawiają niesamowite wrażenie i od lat zachwycają swoim urokiem. Jest to niezaprzeczalnie jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych, które możecie odwiedzić podczas waszego pobytu w Czechach. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was krótki opis całej wycieczki wraz z przydatnymi wskazówkami odnośnie dojazdu, parkingów oraz cen biletów wstępu na Tiské Stěny. Zapraszamy!

Szlaki przez Tiské Stěny

Trasa edukacyjna z Tisy
Czas: 1,5 godziny. Dystans: 3,3 km. Suma podejść: 131 m.

Trasa edukacyjna z Tisy to główny szlak, którym zwiedza się Tiské Stěny. Wycieczka rozpoczyna się na parkingu we wsi Tisa, skąd należy ruszyć za oznaczeniami zielonej ścieżki edukacyjnej w stronę pomnika Obětem 1. Světové Válkysvětové Války. Już od samego początku wycieczki będziecie mieli świetny widok na ściany skalnego miasta. Po przejściu zielonym szlakiem około 200 metrów wejdziecie na teren Tiskich Ścian. Przy wejściu, pomiędzy skałami znajduje się niewielki drewniany budynek, w którym ulokowana jest kasa biletowa. Tam po zakupieniu biletów otrzymacie mapkę skalnego miasta i rozpoczniecie zwiedzanie Tiskich Ścian. Przejście całego skalnego miasta Tisa zajmuje około 1,5 godziny. Podczas wycieczki zobaczycie wiele ciekawych formacji skalnych i wejdziecie na liczne tarasy widokowe. Bardziej szczegółowy opis wycieczki znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyParkoviště Tisá
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 3,3 km.
Czas przejściaok. 1,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT

Dojazd i parkingi

Skalne miasto Tiské Stěny znajduje się na północnych obrzeżach miejscowości Tisá, około 10 km na zachód od centrum miasta Děčín. Na miejsce najwygodniej jest dojechać własnym samochodem. Odległość, którą trzeba przejechać z Děčíny to około 17 kilometrów. Jadąc do skalnego miasta z Polski najlepiej będzie wybrać się w podróż autostradą A4 do Drezna, a następnie zjechać na autostradę A17 i dojechać nią do Petrovic w Czechach. Tam należy zjechać z autostrady i odbić w kierunku wsi Tisá. Jeżeli spędzacie czas w mieście Děčín, w okolice Tisy możecie też dojechać z pomocą lokalnej komunikacji miejskiej – np. linią 432 z Děčíny do Libouchec. Z Libouchec czeka was około 30 minutowy marsz do Tisy, gdyż niestety autobus ten nie dojeżdża bezpośrednio do samej wsi. Dla zmotoryzowanych zostawiamy link z zaznaczoną lokalizacją parkingu na Skalne Miasto Tisa.

Parking we wsi Tisa nieopodal skalnego miasta

Godziny otwarcia i ceny biletów

Zwiedzanie Skalnego Miasta Tisa jest płatne. Bilety wstępu na Tiské Stěny można zakupić na miejscu w kasie biletowej. Kasa ta czynna jest przez cały rok w godzinach od 09:00 do 17:00. Ciekawostką jest fakt, iż nawet jeżeli kasa biletowa jest już zamknięta, nadal można wejść na teren skalnego miasta. Nie otrzymacie jednak wtedy ani mapy, ani nie będziecie mieli okazji zakupić na miejscu żadnych pamiątek. Ceny biletów wstępu na Tiskie Ściany są naprawdę niewielkie – można powiedzieć że są wręcz symboliczne. Na miejscu płacić można wyłącznie Koronami Czeskimi lub Euro i tylko gotówką. Polecamy wam zatem wymienić wcześniej nieco złotówek, aby uniknąć później problemów przy kasie biletowej.

Godziny otwarcia

01 styczeń – 31 grudzień
od 9:00 do 17:00

Ceny biletów

Dorośli – 50 KC / 2 Euro
Dzieci – 25 KC / 1 Euro

Kasa biletowa w Skalnym Mieście Tisa

Skalne Miasto Tiské stěny

Do skalnego miasta Tiské Stěny wybraliśmy się w maju, jeszcze przed sezonem turystycznym. Po dojechaniu na miejsce zostawiliśmy nasz pojazd na parkingu we wsi Tisa i ruszyliśmy schodkami w stronę wejścia do Tiskich Ścian. Na pierwsze ciekawe miejsce natknęliśmy się jeszcze przed dotarciem do pierwszych formacji skalnych. Na końcu deptaka, którym będziecie podchodzić na Tiské Stěny natkniecie się na pomnik dotykający tematyki I wojny światowej. Oprócz tego po obu stronach schodów prowadzących do wejścia do skalnego miasta ustawione są liczne tablice edukacyjne. Tablice te zawierają ogromną ilość ciekawych informacji na temat historii tego miejsca oraz szczegóły na temat powstawania skalnego miasta Tiské Stěny. Idąc dalej ścieżką za pomnikiem, po pokonaniu około 200 metrów dotrzecie do wąskiego przejścia w skałach, za którym znajduje się kasa biletowa. Kasa biletowa w skalnym mieście Tisa czynna jest od godziny 9:00 do 17:00. Ciekawostką jest fakt, że jeżeli przyjedziecie na miejsce po zamknięciu kasy to i tak nadal można wejść i zwiedzić całą atrakcję. Jednak wtedy nie otrzymacie ani mapki z opisem trasy i nazwami skałek, ani nie będziecie mieli szansy kupić żadnych pamiątek. Po zakupieniu biletów wstępu czas rozpocząć zwiedzanie Tiskich Ścian wędrując specjalnie wytyczoną ścieżką edukacyjną.

Wejście do Skalnego Miasta Tiské stěny
Jedne z wielu schodów, które przyjdzie wam pokonać podczas wycieczki

Ścieżka edukacyjna

Zwiedzanie skalnego miasta Tisa odbywa się po specjalnie wytyczonej ścieżce edukacyjnej. Ścieżka ta oznakowana jest za pomocą zielonego kwadratu z białym paskiem namalowanym po ukosie. Podczas podążania wytyczonym szlakiem przez Tiské Stěny, zwiedzicie praktycznie wszystkie znajdujące się tam ciekawe formacje skalne. Wiele z tych formacji ma swoje unikatowe nazwy. I tak podczas wędrowania ścieżką edukacyjną zobaczycie na przykład Jaskiniowego Potwora, Buta Napoleona, Stopę Słonia, Udko Kurczaka, Koronę Żabiego Króla, Tańczącego Niedźwiedzia i wiele wiele innych. Na terenie skalnego miasta Tisa znajduje się kilkadziesiąt takich skałek o różnych kształtach i rozmiarach. Jedne wzbijają się pionowo w górę ku niebu, inne zaś leżą na boku imitując wyglądem zwierzęta czy tworzą skalne bramy. Będzie to na pewno wspaniała przygoda, a zwłaszcza dla waszych dzieci, które będą się tu na pewno świetnie bawiły.

Ścieżka edukacyjna przez Tiské stěny
Na lewej stronie skalnego miasta czeka na was wiele ciekawych miejsc

Wytyczony szlak edukacyjny przez Tiskie Ściany jest naprawdę łatwy do przejścia, przez co zwiedzanie całego jest bardzo przyjemne. Kiedy wejdziecie na teren skalnego miasta, polecamy wam po zakupieniu biletów w kasie najpierw skręcić w lewo. Na tej stronie Tiskich Stěn znajdziecie liczne szczeliny, wąwozy, schodki i wyjścia na tarasy widokowe. Lewa część skalnego miasta oferuje piękne widoki na okolice wsi Tisa, České Středohoří, Rudawy, wznoszące się obok skalnego miasta elektrownie wiatrowe i wiele wiele więcej. Przechadzając się między piaskowcami wejdziecie na przykład do Sali Rycerskiej, w której można zobaczyć najbardziej niesamowitą dekorację reliefową w skalnym mieście, czyli wżery, bruk, kraty, stalaktyty oraz żelazne opaski. Szlak po lewej stronie Tiskich Ścian jest dość krótki. Przejście tego fragmentu atrakcji zajmie wam jakieś 15-20 minut. Jednak dajemy słowo że na pewno nie będziecie się tu nudzili.

Jedna z numerowanych form skalnych w skalnym mieście Tisa
Tiské stěny to naprawdę ciekawa atrakcja

Sztuczne ułatwienia i punkty widokowe

Po zwiedzeniu lewej strony skalnego miasta ścieżka edukacyjna poprowadzi was na prawą stronę pomiędzy kolejne kilkadziesiąt formacji skalnych. Tutaj szczególnie przydatna jest niewielka mapka, którą otrzymuje się przy zakupie biletu w kasie biletowej. Na mapce tej zaznaczone są wszystkie najciekawsze formacje skalne. Umieszczone są na niej również nazwy wszystkich napotykanych formacji wydrążonych w piaskowcu. Na skałach widoczne są niewielkie, namalowane białą farbą numerki. Numerki te pokrywają się z nazwami na mapie. W ten sposób będziecie mogli lepiej zorientować się na co właśnie patrzycie i jakie nazwy noszą poszczególne formacje skalne. Podczas zwiedzania będzie okazja popuścić wodzy fantazji i będziecie mogli sami nazwać wiele z napotkanych na trasie zwiedzania skał. W niektórych miejscach Tiskich Ścian natkniecie się też na wąskie przejścia uzbrojone w sztuczne ułatwienia. Poniżej na zdjęciu możecie zobaczyć jedno z takich miejsc. Jest to metalowa drabinka, która ułatwi wam wejście na świetnie wyeksponowany punkt widokowy. Z jego szczytu będziecie mogli zobaczyć Tiské Stěny w całej okazałości. Takich miejsc w skalnym mieście Tisa jest naprawdę sporo, na pewno zatem nie zabraknie wam tu atrakcji.

Jedno ze sztucznych ułatwień, którymi wejdziecie na taras widokowy
Jeden z tarasów widokowych na ścieżce edukacyjne Tiské stěny

Tiské stěny – miejsce idealne na wspinaczkę

Występującą w skalnym mieście Tiské Stěny dziewiczą przyrodą mogą cieszyć się nie tylko zwykli turyści. Ciekawe rozrywki znajdą tu również osoby uwielbiające wspinaczkę skałkową. Wędrując między skałkami można natknąć się na osoby pokonujące liczne, wytyczone w skałach drogi wspinaczkowe o różnorakim stopniu trudności. Podczas naszej wizyty w Tiskich Ścianach mieliśmy okazję obserwować wspinaczkę, na którą wybrał się w Tiské Stěny turysta z Niemiec. Widok był niesamowity, zwłaszcza że wychylając się poza obręb skały przepaść jest tu naprawdę spora. Na terenie skalnego miasta odbywają się również liczne kursy i ćwiczenia wspinaczkowe. Często można spotkać tu całe grupy osób, próbujących swoich sił we wspinaczce skałkowej pod nadzorem czeskich i niemieckich instruktorów. Warto wspomnieć iż obszar ten objęty jest ochroną programu Natura 2000 oraz należy do Obszaru Chronionego Łabskie Piaskowce. Wspinaczka możliwa jest zatem tylko w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach.

Część wspinaczkowa w skalnym mieście Tisa
Ze szczytu skalnego miasta rozpościerają się wspaniałe widoki na całą okolicę
Końcowy odcinek ścieżki edukacyjnej przez Tiské stěny

Na koniec mamy dla was małą ciekawostkę. Czy wiecie że Tiské Stěny miały też swój debiut w filmie? Miejsce to służyło jako plan filmowy do scen z filmu „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa” (2005) Andrew Adamsona. Na terenie skalnego miasta Tisa powstało między innymi wejście do domu fauna Tumnusa oraz część ujęć skał w śniegu. Podczas naszego zwiedzania również natrafiliśmy na ekipę filmową, która kręciła tu ujęcia do filmu. Niestety nie udało nam się dowiedzieć do jakiego filmu, ale z pewnością gdy zobaczymy go na ekranie, od razu zorientujemy się że był on nagrywany w Tiskich Ścianach. Tutaj zakończymy już naszą wspólną wycieczkę na Tiské Stěny. Mamy nadzieję że znaleźliście w tym wpisie przydatne informacje, które pomogą wam zaplanować waszą wycieczkę w te rejony. Dziękujemy wam za uwagę i jak zwykle do zobaczenia na szlaku!


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z tego odcinka Głównego Szlaku Sudeckiego! Film możecie obejrzeć pod tym linkiem – Tiské Stěny – Skalne Miasto w Czechach.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze