data-srcset

Jagodna – jeden ze szczytów Korony Gór Polski w górach Bystrzyckich. Opis szlaku, propozycja ciekawej wycieczki dla każdego.

Jagodna to góra w Górach Bystrzyckich w Sudetach Środkowych, która zaliczana jest do Korony Gór Polski. Góra posiada dwa szczyty, północny o wysokości 985 m. n.p.m i południowy 977 m. n.p.m. Na szczycie znajdowała się kiedyś wieża widokowa, która wznosiła się na wysokość 17m. jednak została ona zniszczona, dlatego w 2019 roku zbudowano nową drewniano-stalową konstrukcję, która obecnie wznosi się na 23 m. i pozwala na oglądanie wspaniałych widoków.


Szlaki na Jagodną

SpalonaJagodna
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 4,2 km.
Czas przejściaokoło 1,5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT7

Na szczyt Jagodnej wiedzie niebieski szlak, który rozpoczyna się przy Schronisku PTTK “Jagodna”. Jest to bardzo łatwy szlak, który prowadzi leśną drogą od Polany Spalonej praktycznie na sam szczyt. Polecamy go wszystkim, którzy chcą odbyć spokojną wycieczkę. Jest to idealny szlak dla rodzin z dziećmi na krótki spacer po lesie a na końcu czeka atrakcja w postaci wieży widokowej.

Wycieczkę możecie rozpocząć przy Schronisku PTTK “Jagodna”, przy którym znajduje się dość duży parking, na którym zwykle da się znaleźć jakieś wolne miejsce. Zachęcamy również do odwiedzenia schroniska, w którym znajdziecie pieczątki GOT do potwierdzenia waszej wycieczki na Jagodną.

Wnętrze schroniska utrzymane jest w pięknym górskim stylu, dlatego zachęcamy do zwiedzenia wnętrza. Schronisko to wyróżnia się również niesamowicie dobrą kuchnią w całkiem przystępnych cenach.

Wycieczkę na szczyt Jagodnej najlepiej rozpocząć ze Spalonej. Wejście na szlak znajduje się po drugiej stronie ulicy obok schroniska. Zostaniecie przywitani przez drogowskaz i wejdziecie na leśną drogę dojazdową. Przez cały czas wędrówki będziecie poruszać się wyłącznie niebieskim szlakiem. Po chwili dotrzecie do szlabanu (obowiązuje zakaz wjazdu samochodami do lasu).

Szlak ten jest dość monotonny, nie spotkacie tam żadnych utrudnień droga praktycznie cały czas delikatnie wznosi się do góry i pokonanie jej nie powinno nikomu sprawić żadnych trudności. Czasami możecie spotkać na swojej drodze leżące świeżo ścięte kłody drewna czy ciekawe konstrukcje z kamieni, które pozostawiają po sobie inni turyści.

Zapytacie pewnie czy są jakieś miejsca, z których można zobaczyć jakiekolwiek widoki? Oczywiście są, jednak nie ma ich zbyt wiele. Podczas naszej wędrówki natknęliśmy się w sumie na jedno miejsce, w którym można było dostrzec coś między drzewami. Najlepsze widoki czekają na was dopiero po dotarciu na szczyt. Co możemy dodać to fakt, że na szlaku znajdziecie kilka punktów stworzonych specjalnie do odpoczynku, stoją tam stoły i ławeczki, na których można przysiąść w lekkim cieniu.

Tak jak już wspomnieliśmy, najlepsze czeka na was już na szczycie. Znajduje się tam zarówno nowa wieża widokowa jak i zadaszone miejsce do odpoczynku i odnowiona tablica z zaznaczonym szczytem Jagodnej. Zachęcamy do wejścia na wieżę widokową, z której rozciąga się wspaniały widok na okoliczne góry.

Widok z wieży jest naprawdę wspaniały:


Dodatkowe informacje

Dojazd i parkingi

Sugerujemy dojazd własnym samochodem, gdyż pod schronisko nie kursują żadne autobusy ( a przynajmniej nic nie udało nam się znaleźć na ten temat). Najlepiej dojechać Autostradą Sudecką (droga 389).

Na miejscu znajduje się dość duży parking, na którym możecie zaparkować za darmo.


Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.