data-srcset

Łysica, najwyższy szczyt gór świętokrzyskich czyli okazja na krótką ale ciekawą wycieczkę do Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Łysica potocznie nazywana Górą Świętej Katarzyny to najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich wznoszący się na wysokość 614 m. n.p.m. Szczyt ten leży w paśmie Łysogór obok wsi Święta Katarzyna. Należy on do Korony Gór Polski i znajduje się na obszarze Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Z Łysicą powiązane jest wiele legend, które mówią że zarówno na Łysej Górze jak i na Łysicy odbywały się sabaty czarownic. Istnieje też legenda o zamku, który stał na szczycie Łysicy. Właśnie ją chcielibyśmy wam przedstawić poniżej:


Legenda o zamku na szczycie Łysicy

W zamku na szczycie Łysicy mieszkały dwie siostry, starsza Jadwiga i młodsza Agata. Pewnego razu na zamek przybył rycerz w poszukiwaniu noclegu i zakochał się w Jadwidze. Aby mieć swojego wybranka tylko dla siebie, Jadwiga wraz z rycerzem uknuli spisek, aby otruć młodszą Agatę i nie dzielić się z nią majątkiem.

Mordercze próby spełzały jednak na niczym, ponieważ ręka opatrzności czuwała nad młodszą siostrą. Za to jak wiadomo nie ma winy bez kary i parę za próby morderstwa spotkał okrutny los.

Podczas okropnej burzy zamek został obrócony w gruzy a jego mieszkańcy zostali pogrzebani żywcem. Wszystkiemu przypatrywała się Agata, której nie było wtedy w zamku. Zapłakała ona nad losem swojej siostry i z jej łez powstało Źródełko nazwane imieniem św. Franciszka, które ma ponoć moc uzdrawiania i nigdy nie zamarza.


Szlaki na Łysicę

Na Łysicę możecie wejść na dwa sposoby. Obie propozycje wycieczek przedstawiamy poniżej.

Święta KatarzynaŁysica
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 2 km.
Czas przejściaokoło 1 godzina
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT5

Główny czerwony szlak ze Świętej Katarzyny.

Jest to szlak, który wiedzie przy Źródełku św. Franciszka wspomnianym w legendzie o zamku na szczycie Łysicy. Szlak ten jest łatwy do przejścia i przede wszystkim krótki.

Nie powinien sprawić trudności nawet osobom, które nigdy nie były w górach. Po drodze możecie zobaczyć gołoborze, które według legendy powstało z ruin zamku.

Początek swojej wędrówki możecie rozpocząć na parkingu przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego (link do parkingu znajdziecie tutaj). Po wejściu na teren parku po pokonaniu kilkudziesięciu metrów zobaczycie Źródełko św. Franciszka oraz stojącą tam kapliczkę. Tuż obok znajduje się pomnik Stefana Żeromskiego oraz Miejsce Pamięci Pomordowanych Polaków.

Następnie ruszając dalej czerwonym szlakiem, po około piętnastu minutach spokojnego spaceru po waszej lewej stronie zobaczycie leżące na zboczu głazy tworzące gołoborze. Zgodnie z legendą są to pozostałości zamku zniszczonego podczas burzy. Możecie zejść ze szlaku aby wejść na głazy i zobaczyć gołoborze w całej okazałości.

Szlak od tego miejsca staje się bardziej kamienisty, jednak po dotarciu do zakrętu ponownie będziecie wędrować zwykłą leśną ścieżką. Od zakrętu na szczyt pozostanie już tylko około 30 minut drogi. Szlak wznosi się bardzo łagodnie i nie powinien wam przysporzyć żadnych trudności.

Na szczycie znajdziecie krzyż oraz tablicę informacyjną ścieżki przyrodniczej. Tutaj możecie zakończyć swoją wędrówkę i odpocząć. Jako że szczyt Łysicy ukryty jest wśród drzew niewiele z niego widać.


Kakonin – Chata KakaŁysica
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 4,2 km.
Czas przejściaokoło 1,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT5

Szlak czerwono-niebieski z Kakonina.

Jest to alternatywna trasa dla tych, którzy mają ochotę na trochę dłuższą wycieczkę na szczyt Łysicy. Początek trasy znajduje się przy Chacie Kaka w Kakoninie i wiedzie przez Przełęcz Świętego Mikołaja oraz przez skałę Agaty.

Szlak ten również jest łatwy do pokonania i oceniamy go raczej jako spacerowy. Nie znajdziecie tam żadnych utrudnień i tak samo jak w przypadku szlaku ze Świętej Katarzyny w pewnym momencie natkniecie się na skały na trasie jednak odcinek ten nie jest długi. Proponujemy tą trasę dla osób, które mają ochotę na około 3 – 4 godzinną wędrówkę w górach świętokrzyskich.


Jak się przygotować

  • Wstęp do Świętokrzyskiego Parku Narodowego jest płatny.

Ceny biletów nie są wysokie i jest to 8 zł za bilet normalny i 4 zł za bilet ulgowy. Szczegółowe informacje na temat cen biletów znajdziecie tutaj (link do cennika)

  • Załóżcie dobre buty i ubranie dostosowane do pogody.

Powtarzamy to praktycznie w każdym artykule ale i tak twierdzimy że nigdy dosyć. Dobre trekkingowe buty na górskim szlaku to podstawa, adidasy czy klapki nigdy nie są dobrym pomysłem. Buty mają zabezpieczyć wasze stopy przed otarciami i ustrzec was przed bolesnymi odciskami od kamieni i skał.

Zawsze warto również pamiętać o ciepłej bluzie oraz ubraniu przeciwdeszczowym. Warto na bieżąco sprawdzać prognozę pogody.


Informacje dodatkowe

  • Parkingi

Linki do przykładowych parkingów znajdziecie poniżej:


Jeżeli podobają się wam nasze artykuły to zapraszamy do polubienia naszej witryny na Facebooku. Możecie też nas znaleźć na Twitterze oraz Instagramie, linki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy was również do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie dzielić się swoimi wrażeniami z waszych górskich wypraw (link do grupy – kliknij).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.