skalnik najwyższy szczyt rudaw janowickich
Korona Gór Polski,  Rudawy Janowickie

Skalnik: najwyższy szczyt Rudaw Janowickich. Szlak na Skalnik z Czarnowa.

Skalnik to najwyższy szczyt Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich, który jest popularnym celem na weekendową pieszą wycieczkę w góry. Skalnik w Rudawach Janowickich wznosi się na wysokość 945 m. n.p.m. i prowadzą na niego łatwe szlaki turystyczne idealne na lekką wycieczkę dla całej rodziny. Sam szczyt Skalnika nie jest zbyt imponujący ale nie oznacza to że cała wycieczka na szczyt będzie nudna. Miejsce to ma swój urok a w drodze na Skalnik odkrycie mnóstwo pięknych miejsc i ciekawych atrakcji. Skalnik w Rudawach Janowickich jest często odwiedzany przez turystów, którzy przyjeżdżają tu w celu zdobywania odznaki Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Diademu Polskich Gór. W tym artykule przygotowaliśmy dla was opis wycieczki na Skalnik w Rudawach Janowickich z Czarnowa. Znajdziecie tu wskazówki na temat dojazdu pod Skalnik, miejsc parkingowych w Czarnowie oraz szczegółowy opis całej wycieczki. Zapraszamy!

Skalnik – dojazd i parkingi

Na Skalnik polecamy wam wybrać się z miejscowości Czarnów. Czarnów to niewielka wieś położona w woj. dolnośląskim w gminie Kamienna Góra. Do Czarnowa możecie dojechać własnym samochodem lub autobusem PKS. Autobusy PKS odjeżdżają do Czarnowa z Kamiennej Góry. Do samej Kamiennej Góry możecie dojechać autobusami z Wałbrzycha lub z Wrocławia. Autobusy z Kamiennej Góry do Czarnowa pod Skalnikiem kursują około 5-6 razy dziennie. Szczegółowy rozkład jazdy autobusów PKS do Czarnowa bez trudu znajdziecie w Internecie. Najwygodniej pod Skalnik w Rudawach Janowickich można dojechać własnym samochodem. Do wsi Czarnów prowadzi droga krajowa z Kamiennej Góry przez Pisarzowice. Wybierając się na wycieczkę na Skalnik samochodem będziecie mogli zaparkować wasz pojazd tuż przy samym szlaku na Skalnik. Linki z zaznaczonymi parkingami na Skalnik w Czarnowie znajdziecie poniżej:

Szlaki na Skalnik w Rudawach Janowickich

Szlak na Skalnik z Czarnowa to najłatwiejsza trasa na ten szczyt Rudaw Janowickich. Wycieczka na Skalnik rozpoczyna się przy Kamieniu Szczęścia w Czarnowie skąd należy ruszyć niebiesko -czarnym szlakiem turystycznym w kierunku Rozdroża pod Bobrzakiem. Następnie po dotarciu na Rozdroże pod Bobrzakiem na Skalnik zaprowadzi was Grzbietowa Droga przez Przełęcz pod Bobrzakiem. Szlak ten początkowo poprowadzi was szeroką leśną drogą by następnie zagłębić się w gęsty las. Tutaj czeka was krótkie ale dość intensywne podejście na skrzyżowanie szlaków pod Ostrą Małą. Od skrzyżowania pod Ostrą Małą odchodzą ścieżki na punkt widokowy Pod Ostrą Małą. Po zwiedzaniu punktu widokowego ze skrzyżowania szlaków pod Ostrą Małą niebieskim szlakiem dotrzecie na szczyt Skalnik. Bardziej szczegółowy opis tej trasy na Skalnik znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyCzarnów – Przełęcz pod Bobrzakiem
Odległość do celuok. 3,40 km.
Długość całej trasyok. 6,20 km.
Czas przejściaok. 2 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT7

Skalnik w Rudawach Janowickich z Czarnowa

Na wycieczkę na Skalnik w Rudawach Janowickich można wybrać się zarówno latem jak i zimą. My Skalnik zdobywaliśmy w pierwszych tygodniach lata a jako punkt startowy dla całej wycieczki wybraliśmy Czarnów. To właśnie z Czarnowa wychodzą najłatwiejsze szlaki turystyczne, które zaprowadzą was prosto na sam szczyt Skalnika. Auto na czas wycieczki zaparkowaliśmy w pobliżu Kamienia Szczęścia w Czarnowie na poboczu drogi. Jeżeli wolicie pozostawić wasze auto na pełnoprawnym parkingu to za agroturystyką Czartak w Czarnowie w ciągu asfaltowej drogi znajdziecie specjalnie wyznaczone miejsce do parkowania. Aby w pełni poczuć klimat Rudaw Janowickich polecamy wam ruszyć na Skalnik żółto-czerwonym szlakiem turystycznym przez Rozdroże Pod Bobrzakiem. Na szlaku tym kryje się sporo ciekawych miejsc oraz jest on stosunkowo łatwy do pokonania. Zanim jednak ruszycie w drogę na Skalnik warto pokręcić się jeszcze chwilę po Czarnowie aby zobaczyć znajdujące się tu interesujące punkty turystyczne jak źródełko wody przy Kamieniu Szczęścia, kamienną figurę dawnych bóstw słowiańskich czy świątynię Hare Krishna Farm.

Kamień Szczęścia w Czarnowie – tu rozpoczynamy marsz na Skalnik
Kamienna rzeźba dawnych bóstw słowiańskich w Czarnowie
Szlak na Skalnik spod agroturystyki Czartak w Czarnowie

Czerwony szlak na Skalnik z Czarnowa

Po zwiedzaniu Czarnowa odnajdujemy szlak prowadzący na Skalnik przez Rozdroże pod Bobrzakiem. Aby dojść na Rozdroże pod Bobrzakiem będziecie musieli przez chwilę podejść dość stromą asfaltową drogą z Czarnowa, która na mapie oznaczona jest kolorem niebiesko-czarnym. Całe podejście asfaltem ma około 700 metrów długości i pozwala już na samym początku wycieczki na Skalnik pooglądać fajne widoki na okoliczne szczyty Rudaw Janowickich. Dodatkowo przy Rozdrożu pod Bobrzakiem występują rozległe zielone łąki, które latem porośnięte są ogromną ilością różnokolorowych kwiatów polnych. Tutaj też przy szlaku zlokalizowana jest drewniana wiatka turystyczna z miejscem na ognisko. My pod tą wiatką mieliśmy okazję biwakować oraz spędziliśmy w niej nawet całą noc. Klimat jest tu naprawdę super, polecamy! Tuż obok wiatki turystycznej znajdziecie skrzyżowania szlaków na Rozdrożu pod Bobrzakiem i tutaj właśnie rozpoczyna się właściwe podejście czerwono-żółtym szlakiem na Skalnik w Rudawach Janowickich. Z Rozdroża pod Bobrzakiem szlak zaprowadzi was łagodną ścieżką leśną do Przełęczy pod Bobrzakiem a następnie na Grzbietową Drogę. Na Grzbietowej Drodze czeka was niewielki wysiłek gdyż w pewnym momencie szlak sprowadzi was z równej drogi dojazdowej na wąską leśną ścieżkę usłaną skałami i korzeniami drzew. Na Grzbietowej Drodze na Skalnik czeka na was jednak sporo ciekawostek jak zgrupowanie skał o nazwie Konie Apokalipsy czy skała przypominająca swoim kształtem różne zwierzątka.

Wiata turystyczna na Rozdrożu pod Bobrzakiem
Czerwono-żółty szlak na Skalnik z Rozdroża pod Bobrzakiem
Skała, w której każdy widzi inne zwierzątko
Im bliżej szczytu Skalnika tym przy szlaku będzie więcej skałek

Skalnik: Punkt widokowy Ostra Mała

Po około godzinie marszu z Przełęczy Pod Bobrzakiem Grzbietowa Droga wyprowadzi was na skrzyżowanie pod Ostrą Małą. Przy skrzyżowaniu tym znajduje się jedna z największych atrakcji turystycznych przy Skalniku i jest to punkt widokowy Ostra Mała. Jako że na samym szczycie Skalnika nie uświadczycie niestety żadnych fajnych widoków a to z uwagi na fakt, że najwyższy szczyt Rudaw Janowickich porośnięty jest całkowicie gęstym lasem warto zejść na krótką chwilę z utartego szlaku i udać się na punkt widokowy na Ostrej Małej. Punkt widokowy pod Skalnikiem to sporej wielkości wychodnia skalna, na którą prowadzi specjalnie wytyczona ścieżka odchodząca od skrzyżowania pod Ostrą Małą. Aby dojść na platformę widokową pod Skalnikiem należy ze skrzyżowania Pod Ostrą Małą wejść na niepozorną i słabo widoczną, wąska ścieżkę, minąć dużą formacje skalną na niewielkiej polanie i podążyć za namalowanymi na skałach czerwonych trójkątach. Wchodząc w gęsty las po drugiej stronie polanki za drzewami odnajdziecie wykute w kamieniu schodki, które zaprowadzą was na taras widokowy na Ostrej Małej Pod Skalnikiem. Warto poszukać tego miejsca bo widoki z tarasu widokowego pod Ostrą Małą są po prostu fenomenalne. Rozpościerają się stąd wspaniałe panoramy na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie oraz Pogórze Izerskie. Z punktu widokowego świetnie widać również szczyty Sokolik, Zamkowa Góra oraz Śnieżkę w Karkonoszach.

Skrzyżowanie pod Ostrą Małą w Rudawach Janowickich
Ścieżka prowadząca na punkt widokowy Ostrą Mała
Kamienne schody, po których wchodzi się na punkt widokowy
punkt widokowy ostra mała
Ze szczytu Ostrej Małej można oglądać piękne widoki na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską

Szczyt Skalnik w Rudawach Janowickich

Po zwiedzaniu tarasu widokowego na Ostrej Małej ruszamy niebieskim szlakiem do celu całej wycieczki czyli na Skalnik. Ostatni etap trasy na Skalnik to przejście około 600-700 metrowego odcinka niebieskiego szlaku ze skrzyżowania pod Ostrą Małą. Szlak ten pokonacie w około 10 minut. Tak jak wspominaliśmy powyżej na niebieskim szlaku na Skalnik oraz na samym Skalniku nie będziecie niestety mieli żadnych okazji aby pooglądać jakieś fajne widoki. Sam Skalnik również nie jest zbyt okazały. Po dotarciu na miejsce na szczycie Skalnika znajdziecie tabliczkę wyznaczającą punkt szczytowy całej góry oraz tablicę informacyjno-edukacyjną. Jeżeli chcielibyście wbić sobie pieczątkę ze Skalnika do waszych książeczek GOT lub Korony Gór Polski to znajdziecie ją w dużej drewnianej skrzyneczce, która przytwierdzona jest to tablicy tuż obok punktu szczytowego na Skalniku. Po zdobyciu najwyższego szczytu Rudaw Janowickich nie pozostaje wam już nic innego jak ruszyć w drogę powrotną do Czarnowa. Tutaj możecie po prostu wrócić tą samą trasą, którą wchodziliście na szczyt lub możecie również skrócić sobie nieco całą wędrówkę i do Czarnowa zejść niebiesko-zielonym szlakiem turystycznym. A jeżeli nadal będzie wam mało górskich wędrówek to w Rudawach Janowickich znajdziecie wiele ciekawych miejsc, które naprawdę warto odwiedzić. Więcej na temat szczytów, atrakcji i szlaków Rudaw Janowickich dowiecie się tutaj: Rudawy Janowickie w Sudetach.

Niebieski szlak na Skalnik ze skrzyżowania pod Ostrą Małą
Szczyt Skalnik w Rudawach Janowickich
Na Skalniku czeka na was tablica edukacyjna i skrzynka z pieczątką

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze