Lackowa Beskid Niski
Beskid Niski,  Beskidy,  Korona Gór Polski

Lackowa: Beskid Niski. Szlaki na Lackową z Izb i Mrokowca. Korona Gór Polski.

Lackowa (997 m. n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Niskiego po polskiej stronie granicy kwalifikujący się do Korony Gór Polski. Szczyt Lackowa ma kopulasty kształt i jest dobrze widoczny z okolicznych miejscowości. Jego wysokość, która obecnie oceniana jest na 997 metrów n. p. m. sprawia, że góra ta często nazywana jest górą policyjną. Wycieczka na Lackową to okazja do sprawdzenia swojej wytrzymałości i kondycji a to za sprawą wyjątkowo stromego podejścia na szczyt o nazwie „Ściana Płaczu”, które uznawane jest za jedno z najbardziej stromych podejść w polskich górach. Na Lackową w Beskidzie Niskim można wybrać się z wsi Mrokowce oraz z wsi Izby i to właśnie obie te trasy opisaliśmy dla was w tym artykule. Znajdziecie tu również informacje na temat dojazdu do wsi Mrokowce oraz Izby pod Lackową wraz z podpowiedziami gdzie zaparkować wasze auto na czas całej wycieczki. Zapraszamy!

Lackowa – dojazd i parkingi

Góra Lackowa zlokalizowana jest nieopodal wsi Izby oraz Bieliczna przy granicy ze Słowacją. My polecamy wam wystartować na Lackową z niewielkiej wsi Mrokowce lub z wsi Izby. Mrokowce znajdują się około 2 kilometry na południe od miejscowości Mochnaczka Niżna w Beskidzie Niskim. Do Mochnaczki Niżnej można dojechać samochodem oraz autobusami PKS kursującymi na trasie Kraków – Żegiestów. Po dotarciu autobusem do Mochnaczki Niżnej czeka was około 30 minutowy spacer do Mrokowców gdzie rozpoczyna się zielony szlak turystyczny prowadzący na Dzielec i dalej na Lackową. Drugim wariantem na rozpoczęcie wyprawy na Lackową jest dojazd do wsi Izby. Do wsi Izby najłatwiej będzie wam dojechać własnym autem gdyż dojazd autobusami PKS wymaga w tym wypadku sporej gimnastyki i przeskakiwania z autobusu do autobusu w kilku pośrednich miejscowościach jak Nowy Sącz, Grybów, Gorlice i Banica. Oczywiście dla upartego nic trudnego. Jeżeli zdecydujecie się na dotarcie do Izb autobusem to szczegółowy rozkład jazdy autobusów PKS znajdziecie na stronie e-podróżnik. Dla osób, które na Lackową będą wybierać się samochodem poniżej zostawiamy linki z zaznaczonymi parkingami w obu wyżej wymienionych miejscowościach:

Szlaki na Lackową w Beskidzie Niskim

Szlak na Lackową z Mrokowców pod Mochnaczką Niżną to jedna z ciekawszych tras wycieczkowych na ten szczyt Beskidu Niskiego. Wędrówka na Lackową rozpoczyna się tu przy asfaltowej drodze z Mochnaczki Niżnej do Tylicza przy niewielkim parkingu na poboczu drogi. Tam należy odnaleźć wejście na zielony szlak turystyczny, który prowadzi na niewielki szczyt Beskidu Niskiego czyli na Dzielec (792 m. n.p.m.). Następnie z Dzielca czeka was około cztery i pół kilometra marszu czerwonym szlakiem granicznym biegnącym po granicy polsko-słowackiej prosto na szczyt Lackowej. Szlak ten przeprowadzi was przez Przełęcz Beskidzką, za którą rozpoczyna się najtrudniejszy fragment trasy na Lackową czyli pokonywanie tzw. Ściany Płaczu. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części tego artykułu.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyMrokowce pod Mochnaczką Niżną
Odległość do celuok. 6,70 km.
Długość całej trasyok. 14,80 km.
Czas przejściaok. 5 godzin
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT22

Szlak na Lackową z wsi Izby to krótsza wersja wycieczki na Lackową. Ten wariant wycieczki polecamy osobom, które na Lackową chcą wybrać się samochodem i chcą w miarę szybko zdobyć ten szczyt Korony Gór Polski. Wycieczka na Lackową rozpoczyna się na końcu drogi z betonowych płyt w Izbach na lokalnym parkingu. Następnie z wsi Izby czeka was około 25-30 minut marszu gruntową drogą w stronę Przełęczy Beskidzkiej (664 m. n.p.m.) gdzie rozpoczyna się czerwony szlak turystyczny na Lackową. Z Przełęczy Beskidzkiej czeka was około półtorej godziny podejścia na szczyt tzw. Ścianą Płaczu -jednym z najbardziej stromych podejść górskich w Polsce. Po zdobyciu Lackowej do wsi Izby możecie wrócić po własnych śladach gdzie zakończycie całą wycieczkę.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyWieś Izby pod Lackową
Odległość do celuok. 3,50 km.
Długość całej trasyok. 6,90 km.
Czas przejściaok. 2 godz. 30 min.
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT10

Lackowa – startujemy z Mrokowca

Na wycieczkę na Lackową w Beskidzie Niskim polecamy wam wybrać się szalenie ciekawym zielonym szlakiem turystycznym z Mrokowca pod Mochnaczką Niżną. Wybierając zielony szlak z Mrokowca będziecie mogli nie tylko zdobyć najwyższy szczyt Beskidu Niskiego po polskiej stronie ale również będziecie mieli tu okazję pooglądać piękne widoki na całą okolicę. Wyruszając na Lackową z Mrokowca pierwszym szczytem jaki przyjdzie wam zdobywać na trasie wycieczki na Lackową jest Dzielec (792 m. n.p.m.). Wejście na zielony szlak prowadzący na Dzielec znajduje się przy asfaltowej ulicy pod Mochnaczką Niżną nieopodal dużej drewnianej tablicy z wyrytym napisem „Tylicz Wita”. Wystarczy że przejdziecie na drugą stronę jezdni i odnajdziecie niewielki drewniany drogowskaz kierujący na szeroką, gruntową drogę dojazdową. Tutaj właśnie rozpoczyna się całe podejście na Dzielec w Beskidzie Niskim. Wędrówka zielonym szlakiem z Mrokowca na Dzielec to praktycznie sama przyjemność. Szlak wznosi się w górę bardzo łagodnie i przez większość czasu wędruje się tu w otoczeniu rozległych polan w asyście widoków na Beskidy. Na tym etapie wycieczki nie czekają na was żadne utrudnienia terenowe i spokojnie będziecie mogli rozgrzać nogi przed dalszymi wyzwaniami na szlaku na Lackową.

Wejście na zielony szlak na Dzielec we wsi Mrokowce
Początkowy odcinek zielonego szlaku na Dzielec jest świetny na lekki spacer
Z zielonego szlaku na Dzielec można oglądać widoki na okoliczne szczyty Beskidu Niskiego
Im bliżej szczytu Dzielec tym bardziej stromy szlak do pokonania

Lackowa – szlak graniczny przez Dzielec

Po około 45 minutach marszu z Mrokowca zielony szlak zacznie prowadzić was przez gęsty las. Tutaj przyjdzie czas niestety pożegnać wszystkie widoki na szczyty Beskidów. Cała dalsza część wycieczki na Lackową będzie już odbywała się pod osłoną drzew, które skutecznie zasłaniają wszystkie ładne krajobrazy. Po wkroczeniu w leśne ostępy do pierwszego szczytu na trasie wycieczki czyli na Dzielec pozostanie wam około 15 minut drogi. Sam Dzielec (792 m. n.p.m.) nie jest niestety zbyt okazałym szczytem. Na Dzielcu znajdziecie tabliczkę wyznaczającą punkt szczytowy i informacje o zmianie przebiegu szlaku na Lackową. Widoków z Dzielca nie ma praktycznie żadnych gdyż porośnięty jest on gęstym lasem i wysokimi zaroślami. Za Dzielcem zielony szlak turystyczny z Mrokowca połączy się ze szlakiem czerwonym tworząc szlak graniczny, który zaprowadzi was dalej prosto na Lackową. Od tego momentu wędrówka na szczyt Lackowej przypomina bardziej lekki spacer niż ciężką górską wspinaczkę. Graniczny szlak polsko-słowacki na Lackową to szeroka ścieżka, na której co kilkaset metrów poustawiane są biało-czerwone słupki graniczne. Ścieżka ta biegnie po bardzo łagodnym terenie więc będzie tu okazja złapać drugi oddech i nabrać sił przed końcowym podejściem na szczyt Lackowej. Czerwonym szlakiem granicznym należy maszerować aż do Przełęczy Beskid pod wsią Izby gdzie rozpoczniecie pokonywanie tzw. Ściany Płaczu na Lackową.

Podejście na Dzielec prowadzi częściowo przez gęsty las
Szczyt Dzielec (793 m. n.p.m.) w Beskidzie Niskim
Na szczycie Dzielec rozpoczyna się czerwony szlak graniczny prowadzący na Lackową
Czerwony szlak graniczny na Lackową
Czerwony szlak graniczny na Lackową częściowo zawalony złamanymi starymi drzewami

Lackowa – Ściana Płaczu

Najtrudniejszy odcinek szlaku prowadzącego na Lackową rozpoczyna się za Przełęczą Beskidzką. Odcinek szlaku, którym wchodzi się na Lackową nazywany jest przez turystów „Ścianą Płaczu”. Dlaczego właśnie taka nazwa? Otóż podejście to jest jednym z najbardziej stromych podejść jakie możecie znaleźć w polskich górach. Jak bardzo jest ono strome? Wystarczy powiedzieć że na odcinku około jednego kilometra przyjdzie wam tu wejść z wysokości 680 m. n.p.m. na 997 m. n.p.m. Na niektórych odcinkach Ściany Płaczu możecie spodziewać się nawet do 65% kąta nachylenia! Na niektórych fragmentach ścieżki ma się wrażenie że wspinacie się na szczyt po prawie pionowej ścianie. Jak strome jest podejście na Lackową najlepiej widać w momencie gdy miniecie już Przełęcz Beskidzką pod wsią Izby i pokonacie pierwsze kilkaset metrów szlaku w stronę szczytu. W miarę zbliżania się do kopuły Lackowej wyrośnie przed wami autentyczna skalna ściana z plączącą się po jej zboczu wąziutką, kamienistą i prawie pionową ścieżką. Widok ten jest naprawdę fascynujący. Po pierwszych kilkunastu krokach na Ścianie Płaczu zdacie sobie sprawę jak mocno wasze nogi tu popracują wspinając się na szczyt. Gwarantujemy wam że podejścia na Lackową czerwonym szlakiem z Przełęczy Beskidzkiej nie zapomnicie przez dłuższy czas. Nam pokonanie Ściany Płaczu na Lackową zajęło około godzinę czasu z przewidywanych 50 minut. Nie jest zatem z naszą kondycją najgorzej i wierzymy że wam również na pewno pójdzie to sprawnie.

Zbliżamy się do Ściany Płaczu na czerwonym szlaku na Lackową
Wejście na Ścianę Płaczu – jedno z najbardziej stromych górskich podejść w Polsce
Pokonanie całej Ściany Płaczu na Lackowej zajmuje od 50 minut do godziny czasu
Na wielu odcinkach Ściany Płaczu szlak prowadzi po prawie pionowych ścianach

Szczyt Lackowa (997 m. n.p.m.)

Po około godzinie wspinaczki Ścianą Płaczu docieramy do ostatniego fragmentu podejścia czerwonym szlakiem na Lackową. Ostatnie piętnaście minut wędrówki pozwala na złapanie oddechu i odpoczynek po morderczej wspinaczce. Tutaj czerwony szlak poprowadzi was już po dużo łagodniejszym terenie i po króciutkiej chwili wejdziecie na szczyt Lackowej. Góra Lackowa wznosi się na 997 m. n.p.m. i z tego powodu często nazywana jest przez lokalnych mieszkańców „górą policyjną” (z uwagi na to że 997 był niegdyś numerem alarmowym zarezerwowanym dla Policji). Na szczycie Lackowej nie uświadczycie niestety za wiele ciekawych widoków gdyż cały szczyt porastają wysokie drzewa. Jedyne miejsce, z którego będziecie mogli zobaczyć jakieś widoki na Beskid Niski znajduje się w ciągu czerwonego szlaku tuż za samą Ścianą Płaczu. Jest to jednak tylko niewielki prześwit między drzewami więc nie spodziewajcie się tam cudownych panoram. Na Lackowej nie ma też niestety żadnej wieży widokowej. Punkt szczytowy Lackowej oznaczony jest tabliczką z nazwą szczytu i jego wysokością. Obok tabliczki na metalowym słupku zamocowana jest skrzyneczka z pieczątką, którą możecie wbić do waszych książeczek GOT oraz Korony Gór Polski. Oprócz tego na Lackowej znajdziecie też drewniane ławeczki oraz krąg z kamieni z miejscem na ognisko. I to w sumie tyle. My czuliśmy się trochę zawiedzeni atrakcjami na szczycie Lackowej zwłaszcza po pokonaniu całej Ściany Płaczu.

Ostatni odcinek czerwonego szlaku na Lackową po pokonaniu Ściany Płaczu
Jedyne miejsce na Lackowej, które pozwala na oglądanie widoków na Beskid Niski
Lackowa (997 m. n.p.m.) – tabliczka na szczycie góry
Skrzyneczka na Lackowej z pieczątką do wbicia do książeczki GOT i KGP

Lackowa – krótsza trasa z wsi Izby

Jeżeli nie czujecie się na siłach aby przedreptać prawie 15 kilometrów na Lackową z Mrokowca to polecamy wam wyruszyć na całą wycieczkę z wsi Izby. Do wsi Izby trzeba będzie dojechać własnym samochodem gdyż dojazd autobusami jest tutaj dość mocno utrudniony (trzeba łapać kilka przesiadek w okolicznych miejscowościach). Wybierając się na Lackową z wsi Izby skrócicie sobie całą wyprawę z 15 kilometrów do niecałych 7 kilometrów w obie strony. Jest to zatem świetna opcja dla osób, które chciałyby wybrać się na Lackową na przykład z dziećmi. Aby dotrzeć na Lackową z Izb trzeba będzie przejść niezbyt długi odcinek gruntowej drogi, która nie jest oznakowana szlakiem turystycznym. Droga ta zaprowadzi was prosto na Przełęcz Beskidzką. Na Przełęczy Beskidzkiej odbijcie w lewo i czerwonym szlakiem dojdziecie pod Ścianę Płaczu i dalej już na szczyt Lackowej. My zdecydowaliśmy się wracać tą trasą z Lackowej do Mrokowców aby nie przedzierać się nocą przez beskidzki las. Z Izb do Mochnaczki Niżnej doprowadzona jest wygodna do maszerowania leśna droga przejazdowa, która częściowo pokryta jest asfaltem i betonowymi płytami. Droga ta nie jest jednak przejezdna dla samochodów dlatego do wsi Izby będziecie musieli dojechać inną, sporo dłuższą drogą. Po zdobyciu Lackowej wystarczy że zejdziecie po własnych śladach z powrotem do Izb i tam możecie zakończyć całą przygodę ze zdobywaniem najwyższego szczytu Beskidu Niskiego.

Na Lackową z Izb wędruje się szeroką gruntową drogą dojazdową
Lackowa widziana ze ścieżki we wsi Izby
Zachód słońca nad Beskidem Niskim

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze