Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu
Dolnośląskie

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu we Wrocławiu. Zwiedzanie, bilety, godziny otwarcia.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu to wyjątkowe miejsce na mapie atrakcji Wrocławia, które polecamy wam odwiedzić. Muzeum Sztuki Mieszczańskiej mieści się w Starym Ratuszu na zabytkowym Rynku w centrum Wrocławia. W muzeum tym zaprezentowane są dokonania wrocławskich artystów i rzemieślników i zgromadzone są tam liczne ciekawe eksponaty pochodzące w terenu Wrocławia i okolic z czasów średniowiecznych, nowożytnych oraz współczesnych. W Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu będziecie mogli zobaczyć też różne stałe i czasowe wystawy tematyczne przedstawiające malarstwo, fotografię, rękodzieło, rzeźbiarstwo oraz historię wielkich osobistości związanych ze stolicą Dolnego Śląska. W tym artykule przygotowaliśmy dla was wskazówki na temat zwiedzania Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu we Wrocławiu. Zapraszamy!

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – dojazd i parkingi

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej zlokalizowane jest na zabytkowym Rynku we Wrocławiu w Starym Ratuszu Miejskim. Nie będziemy się tu zbytnio rozpisywać na temat podróży do Wrocławia – wspomnimy tylko że do Wrocławia bez trudu możecie dostać się własnym autem, autokarami oraz pociągami. Szczegółowe rozkłady jazdy autokarów oraz pociągów z waszej miejscowości bez trudu znajdziecie w Internecie. Po dotarciu do Wrocławia autokarem lub pociągiem aby bezproblemowo dotrzeć na wrocławski Rynek warto skorzystać z autobusów i tramwajów MPK Wrocław. Przed wybraniem się na wycieczkę do Wrocławia polecamy wam zainstalować na telefonie aplikację JakDojade. Aplikacja ta pomoże wam znaleźć bezpośrednie połączenie tramwajowe lub autobusowe spod Dworca Głównego PKP na Rynek we Wrocławiu. Wybierając się na wycieczkę do Wrocławia samochodem przygotujcie się na spory wydatek związany z parkowaniem. We Wrocławiu wprowadzone są strefy płatnego parkowania a Muzeum Sztuki Mieszczańskiej znajduje się w najdroższej strefie A gdzie 1 godzina parkowania kosztuje aż 7 zł. Warto zatem zaparkować pojazd nieco dalej od Rynku na parkingach miejskich w strefie B i na sam Rynek przejść się piechotą. Dla osób, które koniecznie chcą podjechać autem pod sam Rynek we Wrocławiu poniżej zostawiamy linki z zaznaczonymi parkingami miejskimi w strefie A:

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – ceny biletów i godziny otwarcia

Zwiedzanie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu we Wrocławiu jest płatne. Zwiedzanie indywidualne w muzeum odbywa się zwykle bez przewodnika. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość wynajęcia usługi przewodnickiej (wymagane jest przynajmniej dwutygodniowe wyprzedzenie). Bilety wstępu do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu można zakupić w stacjonarnej kasie biletowej w budynku Starego Ratusza. Nie ma obecnie możliwości zakupu biletów wstępu do muzeum online. Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu jest czynne przez cały rok kalendarzowy. Poniżej zamieszczamy szczegółowy cennik biletów wstępu do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu wraz z godzinami otwarcia w poszczególne dni tygodnia.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej Wrocław – ceny biletów 2024

Bilet normalny – 15 zł
Bilet ulgowy – 10 zł
Bilet grupowy (20+ osób) – 10 zł
Rodzinny (2 dorosłych i do 5 dzieci) – 30 zł

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej Wrocław – godziny otwarcia 2024

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej można zwiedzać od środy do niedzieli w godzinach:

Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – nieczynne
Środa – od 11:00 do 17:00
Czwartek – od 11:00 do 17:00
Piątek – od 11:00 do 17:00
Sobota – od 11:00 do 17:00
Niedziela – od 11:00 do 18:00

Stary Ratusz we Wrocławiu – Muzeum Sztuki Mieszczańskiej

Zwiedzanie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu we Wrocławiu to okazja na zdobycie fascynującej wiedzy na temat przeszłości stolicy Dolnego Śląska. Zwiedzanie Starego Ratusza rozpoczyna się w sumie od momentu wejścia na teren Rynku we Wrocławiu. Już sam budynek Ratusza Miejskiego jest ogromną atrakcją turystyczną miasta, która każdego roku przyciąga do siebie całe tłumy turystów z całego świata. To właśnie na tle Starego Ratusza wiele osób robi sobie pamiątkowe zdjęcie z wyjazdu do stolicy Dolnego Śląska. Nas dzisiaj jednak interesuje to co znajduje się we wnętrzu tej wspaniałej zabytkowej budowli czyli Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Zwiedzanie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej to również okazja do zobaczenia wyjątkowego wnętrza Starego Ratusza. Wejście do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej znajduje się na tyłach Ratusza tuż obok restauracji Pod Fredrą. Do wnętrza Ratusza wchodzi się przez masywne metalowe drzwi ozdobione kamiennym portykiem i herbem miasta Wrocław. Po przekroczeniu progu Ratusza po waszej lewej stronie znajdziecie kasę biletową, w której należy zakupić bilety wstępu do muzeum. Po zakupieniu biletów pora rozpocząć odkrywanie zgromadzonych w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej eksponatów na licznych stałych i czasowych wystawach tematycznych.

Stary Ratusz Miejski na rynku we Wrocławiu
Wejście do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej znajduje się na tyłach Ratusza we Wrocławiu
Pierwsza sala w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej – tutaj zlokalizowana jest kasa biletowa

W Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu przygotowano dla was wiele ciekawych wystaw tematycznych. Podczas zwiedzania muzeum dowiecie się mnóstwo nowych rzeczy na temat dokonań wrocławskich artystów i rzemieślników na przestrzeni dziejów. Zwiedzanie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej rozpoczynamy od parteru gdzie czeka na was wystawa rzeźb i popiersi najważniejszych postaci związanych ze stolicą Dolnego Śląska. W galerii sławnych wrocławian znajdziecie na przykład popiersia księcia Henryka Brodatego (1168-1238), św. Jadwigi (1170-1243) , Henryka Tomaszewskiego (twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy), Jana Mikulicza-Radeckiego, Wandy Rutkiewicz i wielu innych ważnych dla miasta postaci. W Muzeum Sztuki Mieszczańskiej zgromadzono też ogromną kolekcję unikatowych przedmiotów i dzieł sztuki, które powstały w lokalnych zakładach rzemieślniczych na przestrzeni wielu wieków. Całość wystawy oprawiona jest obszernym opisem historycznym oraz dobrze opisanymi tabliczkami informacyjnymi, które znajdziecie przy każdym eksponacie. Podczas zwiedzania poszczególnych sal cały czas będą towarzyszyć wam pracownicy muzeum, którzy chętnie odpowiedzą na wasze pytania.

Rzeźby przedstawiające najważniejsze postacie historyczne związane z miastem Wrocław
Wystawa przepięknej porcelany w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu
Na wystawie stałej w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej czeka na was sporo ciekawostek historycznych
Kamienne rzeźby, które były częścią dekoracji wrocławskich budynków
Jedna z dawnych dekoracyjnych bram, które montowane były na terenie Wrocławia

Wystawy w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu

Zwiedzając wnętrze muzeum przejdziecie przez wiele pięknie wykonanych historycznych pomieszczeń Starego Ratusza, które na przestrzeni wielu lat gościły w swoich murach wiele znamienitych osobistości. W Starym Ratuszu szczególnie wyróżnia się Sala Wielka z imponującym sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Na waszą uwagę zasługuje również piękna Sala Książęca, Izba Seniora Rady, Sala Rady i Kancelaria Rady. Podczas zwiedzania Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu na własne oczy zobaczycie miejsca, w których organizowane są spotkania władz miasta czy odbywają się ważne uroczystości. W Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu zobaczycie również liczne ciekawe stałe wystawy tematyczne. Jedną z ciekawszych wystaw jest dla przykładu wystawa Złote Czasy Lamp Naftowych, na której zaprezentowana jest kolekcja ponad 200 zabytkowych lamp naftowych używanych niegdyś do oświetlania wnętrz budynków we Wrocławiu. Oprócz wystaw stałych w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej często można zobaczyć też wystawy czasowe przedstawiające dzieła malarskie pochodzące z dawnych czasów jak i piękne prace graficzne artystów z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wiele z tych prac nawiązuje do tematyki związanej z Dolnym Śląskiem oraz miastem Wrocław.

Wystawa sztuki na górnym piętrze Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu
Wystawa tymczasowa na piętrze o tytule: „Złote Czasy Lamp Naftowych”
Wystawa stała poświęcona Bractwu Kurkowemu z Wrocławia
Widok na wrocławski Rynek z górnego piętra Muzeum Sztuki Mieszczańskiej
Miejsce, gdzie czasy nowoczesne łączą się z czasami średniowiecznymi

Co warto zobaczyć po zwiedzaniu Starego Ratusza we Wrocławiu?

Wycieczka do Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Starym Ratuszu to świetna okazja do zapoznania się z historią Wrocławia. Po zwiedzaniu wszystkich eksponatów i wystaw w muzeum będziecie mieli sporo opcji na kontynuowanie fascynującej wycieczki po Wrocławiu. W obrębie wrocławskiego Rynku jak i na terenie całego miasta czeka na was mnóstwo unikatowych i szalenie ciekawych atrakcji turystycznych, których zwiedzanie spokojnie zajmie wam cały dzień. Po wyjściu z Muzeum Sztuki Mieszczańskiej polecamy wam przede wszystkim obejść dookoła cały Rynek Miejski. Podczas spaceru po Rynku będziecie mieli okazję zobaczyć wspaniałe zrewitalizowane wrocławskie kamienice, przepiękną fontannę miejską jak i wiele zabytkowych budowli. Na terenie Rynku we Wrocławiu czeka też na was mnóstwo większych i mniejszych restauracji i pubów, w tym najbardziej chyba znany i popularny Spiż oraz Piwnica Świdnicka. Jeżeli chodzi o zwiedzanie innych atrakcji na terenie miasta Wrocław to jest ich we Wrocławiu tak dużo, że jest to już temat na zupełnie osobny artykuł, który oczywiście znajdziecie też na naszej stronie.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze