wołowiec góry wałbrzyskie
Góry Wałbrzyskie,  Sudety

Wołowiec w Górach Wałbrzyskich. Platforma widokowa pod Wołowcem na Wałbrzych.

Wołowiec to niepozorny szczyt w Górach Wałbrzyskich, który świetnie sprawdzi się na krótką i intensywną pieszą wycieczkę. Wołowiec w Górach Wałbrzyskich wznosi się na wysokość 776 m. n.p.m. i zwykle zdobywany jest przez górskich koneserów szukających nietypowych szczytów górskich. Wchodząc na szczyt Wołowca w Górach Wałbrzyskich będziecie mieli okazję sprawdzić siłę swoich nóg oraz przygotowanie kondycyjne do trudniejszych górskich wędrówek. Podczas wycieczki na Wołowiec będziecie też mieli okazję poszukać na jego zboczach drewnianej platformy widokowej, z której rozpościera się przepiękna panorama na Wałbrzych i okoliczne góry. W tym artykule przygotowaliśmy dla was opis wycieczki na szczyt Wołowiec z Wałbrzycha. Znajdziecie tu informacje na temat szlaków prowadzących na Wołowiec oraz na platformę widokową pod Wołowcem jak i wskazówki dotyczące dojazdu pod Wołowiec. Zapraszamy!

Wołowiec w Górach Wałbrzyskich – dojazd i parkingi

Na Wołowiec w Górach Wałbrzyskich polecamy wam wyruszyć z terenu miasta Wałbrzych. Wałbrzych to duże miasto na południowym zachodzie Polski leżące w granicach woj. dolnośląskiego. Do Wałbrzycha możecie dojechać własnym samochodem, autobusami oraz koleją. Najbardziej popularną opcją dotarcia do Wałbrzycha jest obecnie podróż pociągami Kolei Dolnośląskich. Na terenie Wałbrzycha są obecnie aż cztery stacje kolejowe, na których co kilkadziesiąt minut zatrzymują się pociągi kursujące po Dolnym Śląsku. Wybierając się na Wołowiec polecamy wam wysiąść na stacji kolejowej Wałbrzych Główny. Drugą opcją dotarcia do Wałbrzycha jest podróż autokarem. Najlepsze połączenie autokarowe do Wałbrzycha z waszej miejscowości bez trudu znajdziecie w internetowych rozkładach jazdy. Dla osób, które na Wołowiec chcą wybrać się własnym autem poniżej zamieściliśmy linki z zaznaczonymi parkingami, na których możecie pozostawić wasz pojazd na czas wycieczki na Wołowiec. Wszystkie proponowane przez nas parkingi zlokalizowane są w dzielnicy Wałbrzych Podgórze nieopodal dworca kolejowego Wałbrzych Główny gdzie rozpoczynają się szlaki prowadzące na szczyt Wołowca:

Szlaki na Wołowiec w Górach Wałbrzyskich

Szlak na Wołowiec i platformę widokową pod Wołowcem z Wałbrzycha to propozycja na krótką wycieczkę dla każdego. Wędrówka rozpoczyna się przy dworcu kolejowym Wałbrzych Główny gdzie rozpoczynają się szlaki turystyczne prowadzące w głąb Gór Wałbrzyskich. Początkowy odcinek trasy zakłada pokonanie odcinka żółtego szlaku turystycznego od dworca kolejowego Wałbrzych Główny do Przełęczy Koziej przechodząc przez Zamkową Górę. Po dotarciu do Przełęczy Koziej, która służy tutaj jako skrzyżowaniu wielu szlaków Gór Wałbrzyskich należy skręcić w lewo i ruszyć za oznaczeniami niebieskiego szlaku turystycznego. Szlak ten poprowadzi was przez szczyt Kozioł (774 m. n.p.m.) stromym podejściem prosto na szczyt Wołowiec. Po zdobyciu Wołowca czeka was jeszcze zejście zboczem góry na poszukiwania świetnie ulokowanej platformy widokowej.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyDworzec kolejowy Wałbrzych Główny
Odległość do celuok. 3,50 km.
Długość całej trasyok. 6,30 km.
Czas przejściaok. 2 godz. i 30 min.
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT11

Wołowiec w Górach Wałbrzyskich – startujemy z Wałbrzycha

Na szczyt Wołowiec w Górach Wałbrzyskich warto wystartować z okolicy dworca kolejowego Wałbrzych Główny. Jest to świetny punkt na rozpoczęcie waszej przygody ze zdobywaniem szczytów Gór Wałbrzyskich. W okolicy Dworca Wałbrzych Główny znajduje się również kilka parkingów, na których możecie zostawić wasze auto na czas wycieczki na Wołowiec. Wycieczka na Wołowiec z Wałbrzycha trwa około dwie i pół godziny a w drodze na szczyt będziecie mieli okazję zwiedzić dodatkową ciekawą atrakcję turystyczną, którą są ruiny średniowiecznego zamku. Wędrówkę na Wołowiec z Wałbrzycha rozpoczynamy wchodząc na żółty szlak turystyczny, który zaprowadzi was na Kozią Przełęcz w Górach Wałbrzyskich przez szczyt Zamkowej Góry, na której znajdują się ruiny zamku Nowy Dwór. Wspinaczka na Zamkową Górę wymaga trochę wysiłku ale cały wasz trud zostanie nagrodzony możliwością zwiedzenia pozostałości średniowiecznego zamku, który w dawnych czasach stał na straży Wałbrzycha i okolicznych wsi. Jeżeli nie chcecie zdobywać Zamkowej Góry istnieje również możliwość ominięcia tego szczytu. Wystarczy że wychodząc z Wałbrzycha będziecie cały czas trzymać się ulicy Nowy Dom. Dzięki temu ominiecie zamek Nowy Dwór i żółtym szlakiem bez problemu dotrzecie na Kozią Przełęcz w Górach Wałbrzyskich gdzie rozpoczyna się właściwe podejście na szczyt Wołowiec.

Drogowskaz w Wałbrzychu nieopodal dworca kolejowego Wałbrzych Główny
Wchodzimy w Góry Wałbrzyskie – po prawej widać Zamkową Górę
Żółty szlak turystyczny, którym dotrzecie na Kozią Przełęcz w Górach Wałbrzyskich
Kozia Przełęcz w Górach Wałbrzyskich – w tym miejscu odbijamy na szlak na Wołowiec

Niebieski szlak na Wołowiec w Górach Wałbrzyskich

Po dotarciu na Kozią Przełęcz w Górach Wałbrzyskich rozpoczynamy właściwe podejście na szczyt Wołowiec. Na Koziej Przełęczy krzyżuje się kilka szlaków turystycznych, które prowadzą w różne wspaniałe miejsca warte zwiedzania w tym paśmie górskim, w tym na szczyt Borowa, który jest uznawany za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich. Nas jednak dzisiaj interesuje zdobywanie Wołowca, na który zaprowadzi was niebieski szlak z Koziej Przełęczy. Po dotarciu na Kozią Przełęcz odbijamy zatem w lewą stronę i na krótką chwilę wchodzimy na łączony szlak czerwono-niebieski. Po przejściu dosłownie 100 metrów niebieski szlak odbija w prawo na leśną drogę dojazdową a następnie po króciutkiej chwili gwałtownie skręci w lewo prowadząc was na strome zbocze usiane luźnym żwirem i obficie posypane igliwiem. Tutaj właśnie swój początek ma prawie 400-metrowe strome podejście o 40-to procentowym kącie nachylenia, którym przyjdzie wam wspinać się na szczyt Wołowca przez szczyt Kozioł. Nam pokonanie tego podejścia zajęło dobre 20-30 minut i musieliśmy zrobić sobie na nim aż dwa przystanki na złapanie oddechu. Jeżeli chcecie potrenować pokonywanie stromych podejść ten odcinek szlaku sprawdzi się do tego idealnie. Po wejściu na Kozioł niebieski szlak jest już dużo łagodniejszy i prowadzi wąską ścieżką otoczoną z dwóch stron stromymi zboczami. Pierwszymi oznakami że docieracie na szczyt Wołowiec będą pojawiające się przy niebeskim szlaku duże formacje skalne. Tuż za nimi na drzewie zawieszona jest tabliczka z napisem „Wołowiec 778 m. n.p.m.”. Na szczycie góry zamocowany jest też biały metalowy krzyż.

Niebieski szlak na Wołowiec jest stromy i potrafi dać w kość nawet wytrawnym wędrowcom
Pod samym szczytem Wołowca przy szlaku pojawią się ciekawe formacje skalne
Tabliczka na szczycie Wołowca na wysokości (776 m. n.p.m.)
Szczyt Wołowiec w Górach Wałbrzyskich – na szczycie zamontowano metalowy biały krzyż

Platforma widokowa na Wałbrzych pod Wołowcem

Po zdobyciu szczytu Wołowiec czeka was oglądanie przepięknych widoków na Wałbrzych i okoliczne góry. Po nacieszeniu oczu widokami czas ruszyć w dalszą drogę na poszukiwania tutejszej platformy widokowej. Platforma widokowa zlokalizowana jest nieopodal szczytu Wołowiec na zboczu Dłużyny przy czerwonym szlaku turystycznym. Zanim tam jednak dotrzemy najpierw czeka was pokonanie stromego zejścia z Wołowca. Podczas schodzenia z Wołowca niebieskim szlakiem w niektórych miejscach trzeba zachować większą czujność i ostrożność, tak aby nie poślizgnąć się na mokrym żwirze i igliwiu i nie zjechać w dół zbocza na pośladkach. Niebieski szlak z Wołowca poprowadzi was w dół zbocza przez szczyt Mały Wołowiec, pod którym wykopany jest tajemniczy tunel. Więcej na temat tunelu pod Małym Wołowcem dowiecie się tutaj: Tajemniczy Tunel pod Wałbrzychem. Za Małym Wołowcem szlak zaprowadzi was następnie do Rozdroża Pod Małym Wołowcem gdzie należy odbić na krótką chwilę na szlak zielony, który wyprowadzi was na szeroką leśną drogę dojazdową. Po wejściu na drogę dojazdową odbijamy w prawo i po około 5-10 minutach marszu dotrzecie pod platformę widokową na zboczu Dłużyny. Wejście na platformę widokową znajdziecie z tyłu dużej skały, na której zamocowany jest punkt widokowy. Przy platformie widokowej na zboczu Dłużyny pod Wołowcem znajduje się też dawny kamieniołom gdzie wydobywano niegdyś zlepieńce, piaskowce oraz niewielkie ilości węgla.

Z Wołowca schodzi się dość stromym niebieskim szlakiem na Rozdroże pod Małym Wołowcem
Na platformę widokową pod Wołowcem zaprowadzi was czerwony szlak turystyczny
Drewniana platforma widokowa na zboczu szczytu Dłużyna w Górach Wałbrzyskich
Za platformą widokową znajduje się Dawny Kamieniołom w Górach Wałbrzyskich

Po dotarciu do platformy widokowej pod Wołowcem pora na oglądanie roztaczających się stąd wspaniałych widoków. A jest tutaj co pooglądać oj jest. My podczas naszej wycieczki nie mieliśmy szczęścia do pogody a jednak udało nam się zobaczyć piękną panoramę miasta Wałbrzych. Przy dobrej pogodzie w Górach Wałbrzyskich widok z platformy jest fenomenalny. Oprócz Wałbrzycha będziecie mieli tu doskonały widok na szczyty Chełmiec czy Trójgarb, za którymi piętrzyć się będą Rudawy Janowickie. Nieco po lewej jeżeli dopisze wam szczęście w oddali dostrzeżecie Karkonosze z ich najwyższym szczytem Śnieżką. Co ciekawe platforma widokowa pod Wołowcem nie jest zbyt popularnym miejscem dzięki czemu zwykle jest tu praktycznie pusto! Wybierając się zatem na wycieczkę na Wołowiec i platformę widokową na zboczach Dłużyny pod Wołowcem będziecie mieli wspaniałe widoki tylko dla siebie. Po oglądaniu widoków na Wałbrzych i okolicę możecie zakończyć całą wędrówkę i wrócić czerwonym szlakiem do Wałbrzycha. A jeżeli macie ochotę spędzić nieco więcej czasu w Górach Wałbrzyskich to koniecznie wybierzcie się na Borową. Szczegóły na temat szlaków prowadzących na Borową znajdziecie tutaj: Borowa, najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich.

Z platformy widokowej świetnie widać praktycznie cały Wałbrzych
Przy dobrej będziecie mogli podziwiać piękną panoramę Wałbrzycha wraz z okolicznymi górami

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze