patelnia pod grabowcem
Karkonosze,  Sudety

Patelnia pod Grabowcem – punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską. Wycieczka z Karpacza.

Patelnia pod Grabowcem to arcyciekawy punkt widokowy i świetny cel na krótką wycieczkę pieszą z Karpacza. Patelnia pod Grabowcem to niewielka skała, która zlokalizowana jest na zboczu góry Grabowiec (784 m. n.p.m.). Na jej szczycie znajduje się spora platforma widokowa, z której rozpościerają się wspaniałe widoki na okoliczne góry. Szlaki, którymi można dotrzeć na Patelnię pod Grabowcem nie są trudne i świetnie sprawdzą się jako cel na jednodniową wyprawę w góry z dziećmi. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was krótki opis wycieczki na Patelnię pod Grabowcem wraz z opisem szlaków jak i informacjami na temat dojazdu do Karpacza. Znajdziecie tu również wskazówki na temat kilku dodatkowych i bardzo ciekawych atrakcji, które czekają na was na trasie całej wycieczki. Zapraszamy!

Dojazd do Karpacza

Wycieczka na Patelnię pod Grabowcem rozpoczyna się w mieście Karpacz. Karpacz to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku leżąca u podnóża majestatycznych Karkonoszy. Do Karpacza najłatwiej oczywiście dostać się własnym samochodem i to ten rodzaj transportu jest najczęściej wybierany przez turystów. Jeżeli jednak nie możecie jechać własnym autem lub po prostu go nie macie to do Karpacza można również dojechać licznymi autokarami oraz busami. W Internecie bez problemu znajdziecie rozkład jazdy autobusów czy busów, które odjeżdżają z waszych miejscowości. Po dotarciu do Karpacza całą wycieczkę na Patelnię pod Grabowcem warto rozpocząć z ul. Konstytucji 3-go Maja. To właśnie przy tej ulicy znajdziecie najwięcej parkingów, na których będziecie mogli zostawić swoje auto na czas wędrówki. Poniżej dla osób zmotoryzowanych przygotowaliśmy listę parkingów w Karpaczu, które warto rozważyć jako miejsce rozpoczęcia wycieczki na Patelnię pod Grabowcem:

Szlaki na Patelnię

Trasa na Patelnię z Karpacza
Czas: 3 godziny. Dystans: 10,0 km. Suma podejść: 432 m.

Wycieczka na Patelnie pod Grabowcem rozpoczyna się w Karpaczu Biały Jar. Marsz na Patelnię rozpoczynamy na ul. Konstytucji 3-go Maja skąd ruszamy za czerwonym szlakiem turystycznym na Zaporę na Łomnicy. Po zwiedzaniu zapory należy kontynuować marsz w stronę Karpatki – niewielkiego i bardzo widokowego szczytu, który góruje nad całym Karpaczem. Za Karpatką czeka was zejście czerwonym szlakiem na ul. Myśliwską. Po kilkuset metrach podążania asfaltem szlak odbije na gruntową drogę prowadzącą do doliny Husyckie Kąty. Tutaj też czeka was łagodne podejście zboczem szczytu Strzelczyk, za którym przywita was przepiękna polanka. Tuż za polanką znajduje się już cel naszej wycieczki czyli punkt widokowy Patelnia pod Grabowcem. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części tego artykułu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyKarpacz, Biały Jar
Odległość do celuok. 5,0 km.
Długość całej trasyok. 10,0 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT7

Wycieczka na Patelnię z Karpacza

Wycieczka na Patelnię pod Grabowcem to świetny pomysł na jednodniową wycieczkę pieszą z terenu Karpacza. Po dojechaniu do Karpacza zostawiamy nasz samochód na jednym ze wspomnianych wyżej parkingów w Karpaczu Biały Jar i wchodzimy na czerwony szlak turystyczny. I tutaj od razu mamy małą ciekawostkę: Szlak ten jest jednym z odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego (długodystansowego szlaku ze Świeradowa Zdroju do Prudnika). Wybierając się zatem na wycieczkę na Patelnię czerwonym szlakiem będziecie mogli poczuć to samo, co osoby przemierzające ten szlak długodystansowy. Czerwony szlak z Karpacza Biały Jar przeprowadzi was przez dwie szalenie popularne atrakcje turystyczne w Karpaczu. Pierwszą z nich jest Zapora na Łomnicy, która jest uwielbiana przez turystów odwiedzających Karpacz. Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej na temat samej Zapory na Łomnicy, to pełny artykuł na ten temat znajdziecie tutaj: Zapora na Łomnicy, super atrakcja Karpacza. Po zwiedzaniu Zapory na Łomnicy ruszamy dalej czerwonym szlakiem na bardzo widokowy szczyt o nazwie Karpatka. Podejście na Karpatkę nie jest trudne i nie zajmuje dużo czasu. Jako że na naszej stronie jest już pełny artykuł na temat szlaków prowadzących na Karpatkę to nie będziemy poświęcać się tu temu zagadnieniu. Chętnych odsyłamy do naszego artykułu na temat Karpatki: Karpatka – łatwy szlak w Karpaczu a my ruszamy w dalszą drogę w stronę Patelni Pod Grabowcem.

Po zejściu z Karpatki ruszamy ul. Myśliwską w stronę Patelni pod Grabowcem
Przy tym kamieniu należy zejść z ulicy Myśliwskiej na gruntową drogę pod Strzelczykiem
W lecie na polanie przy ul. Myśliwskiej kwitnie mnóstwo kwiatów i można podziwiać stąd Karkonosze

Szczyt Strzelczyk i Polana pod Grabowcem

Po zwiedzaniu Karpatki odnajdujemy odcinek czerwonego szlaku, który zaprowadzi nas prosto na Patelnię pod Grabowcem. Po zejściu z Karpatki czeka was jeszcze krótki marsz po asfaltowej drodze ulicą Myśliwską. Po pokonaniu około 300 metrów asfaltu należy następnie skręcić lekko w prawo i przy kamieniu kierującym do Kaplicy Św. Anny wejść na drogę gruntową. W tym miejscu rozpoczyna się podejście na szczyt Strzelczyk (745 m. n.p.m.). Podczas spaceru gruntową drogą po waszej prawej stronie będziecie mieli wspaniały widok na Karkonosze. Na tutejszej polanie w lecie rośnie mnóstwo kolorowych kwiatów dzięki czemu cała okolica wygląda jak z bajki. Gruntowa droga, która będziecie spacerować z ul. Myśliwskiej zamieni się po chwili w wąską, polną ścieżkę. Zanim zaczniecie wspinaczkę na szczyt Strzelczyk czeka was jeszcze pokonanie Dzikiego Potoku. Przejście przez potok odbywa się po zniszczonej niestety kładce. W obecnych czasach ostała się z niej jedynie jedna belka. Przetestujecie więc tutaj wasze umiejętności utrzymania równowagi. Podczas pokonywania potoku, w przypadku zsunięcia się z belki na szczęście zamoczycie sobie jedynie buty gdyż potok ten jest bardzo płytki. Samo podejście zboczem Strzelczyka nie jest jakieś szczególnie trudne. Możecie się tu jednak spodziewać, że podczas podchodzenia na szczyt na waszym czole pojawi się jedna czy dwie krople potu. Szlak prowadzący na Strzelczyk nie jest długi i po chwili będziecie już maszerować po w miarę płaskim terenie w kierunku kolejnego ciekawego miejsca czyli Polany pod Grabowcem w dolinie Husyckie Kąty.

Gruntowa droga prowadząca na zbocza Strzelczyka
W drodze na szczyt Strzelczyk przeprawiamy się przez Dziki Potok
Polana w Dolinie Husyckie Kąty pod Grabowcem

Patelnia pod Grabowcem – punkt widokowy

Na Polanie pod Grabowcem czekają na was wspaniałe widoki na karkonoskie szczyty. Jest to też świetne miejsce na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia z wycieczki na tle Karkonoszy. Po odpoczynku na polanie pora ruszać w dalszą drogę do celu dzisiejszej wycieczki czyli na punkt widokowy na Patelni pod Grabowcem. Punkt widokowy Patelnia pod Grabowcem znajduje się w odległości około 8 minut marszu z Polany pod Grabowcem. Wejście na punkt widokowy jest nieco ukryte ale samej skały Patelnia nie sposób przeoczyć. Wejścia na skałę należy szukać w momencie, gdy czerwony szlak doprowadzi was do miejsca, w którym nie ma gęstego lasu i gdzie otwiera się widok na całą Kotlinę Jeleniogórska. Wtedy szukajcie tam wąziutkiej ścieżki, która znika między gęstymi krzewami i zaroślami. Ścieżka ta poprowadzi was na tyły skały Patelnia, gdzie w skale wykute są skalne stopnie. Stopnie te zaprowadzą was prosto na punkt widokowy na szczycie Patelni. Podczas wchodzenia po schodach oraz dalej na punkt widokowy zachowajcie ostrożność, gdyż podejście to nie jest w żaden sposób zabezpieczone. Dodatkowym drobnym utrudnieniem jest to, że wykute w skale schody kończą się mniej więcej w połowie drogi na szczyt i dalej trzeba będzie wspiąć się po gołej skale. Nie jest to jednak nic strasznego. Jest to może z dwa, trzy metry wspinaczki w górę po skałach pod bardzo łagodnym kątem. Nie są tu zatem potrzebne żadne niesamowite czy profesjonalne umiejętności wspinaczkowe.

Ścieżka prowadząca na punkt widokowy Patelnia, która odchodzi od czerwonego szlaku
Aby wejść na Patelnię trzeba będzie pokonać skalne schody i nieco się powspinać
Po wspinaczce wyjdziecie na płaski taras widokowy – tak płaski jak patelnia

Po wejściu na Patelnię pod Grabowcem od razu zorientujecie się, skąd wzięła się nazwa tego miejsca. Otóż wierzchołek tej skałki jest całkowicie płaski i przypomina właśnie patelnię. Dzięki takiej formie punktu widokowego będziecie mogli pewnie stanąć na szczycie skały Patelnia aby rozkoszować się fantastycznymi widokami. A naprawdę jest tutaj co pooglądać. Na stronie północnej od skały Patelnia rozpościera się wspaniała panorama Kotliny Jeleniogórskiej. Dodatkowo w oddali na północy można dostrzec szczyty Gór Kaczawskich a nieco po prawej czyli na północny wschód wznoszą się Rudawy Janowickie. Patrząc w lewo między koronami drzew można zauważyć zarysy zbiornika Sosnówka oraz Stawów Podgórzyńskich. Przy dobrej pogodzie jest tu więc do pooglądać a widoki naprawdę zapierają dech w piersi. Co ciekawe niewiele osób wie o istnieniu tego punktu widokowego, zwykle więc nie ma tutaj praktycznie nikogo. Jeżeli więc szukacie miejsca obok Karpacza, gdzie moglibyście przysiąść na skale i oddać się obserwacji widoków w ciszy i spokoju to koniecznie wybierzcie się na punkt widokowy Patelnia pod Grabowcem. Gwarantujemy, że będzie zachwyceni tutejszymi widokami i wrócicie do domu ze wspaniałymi zdjęciami.

Punkt widokowy Patelnia pod Grabowcem
Na Patelni pod Grabowcem czeka na was fantastyczna panorama Kotliny Jeleniogórskiej

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze