zapora na łomnicy
Dolnośląskie,  Karkonosze

Zapora na Łomnicy, super atrakcja Karpacza. Dojazd, parkingi, zwiedzanie.

Zapora na Łomnicy to świetna atrakcja turystyczna, którą obowiązkowo trzeba odwiedzić w Karpaczu. Zapora na Łomnicy w Karpaczu jest uwielbiana przez turystów, którzy wybierają się tu na spacery i w celu zrobienia pamiątkowej fotki z wycieczki do Karpacza. Podczas spaceru po Zaporze na Łomnicy w Karpaczu będziecie mogli nie tylko cyknąć sobie super fotkę, ale również będziecie mogli odpocząć nad przepięknym zbiornikiem wodnym. Podczas wycieczki na Zaporę na Łomnicy będzie też okazja zwiedzić piękny park oraz wejść na niewielki, widokowy szczyt. W tym wpisie przygotowaliśmy dla was garść wskazówek na temat dojazdu do Zapory na Łomnicy oraz parkingów w okolicy. Mamy dla was też króciutki opis całej wycieczki. Zapraszamy!

Zapora na Łomnicy – dojazd

Zapora na Łomnicy znajduje się w Karpaczu przy ulicy Konstytucji 3-go Maja. Sam Karpacz nie jest dużym miastem, także wybierając się na wycieczkę na Zaporę na Łomnicy najlepiej będzie wybrać się tam piechotą. Nie będzie wtedy konieczne poszukiwanie wolnego miejsca parkingowego, o które w sezonie turystycznym w Karpaczu może być bardzo trudno. Jeżeli wolicie jednak dojechać pod Zaporę na Łomnicy samochodem to jadąc od strony Jeleniej Góry kierujcie się w Karpaczu na rondo Biały Jar. Do Karpacza oprócz samochodem można dostać się jeszcze autobusem. Jeżeli połączenie PKS z waszej miejscowości daje taką możliwość to wysiądźcie na przystanku Karpacz – Biały Jar. Wtedy do Zapory na Łomnicy będziecie mieli do przejścia około 200 metrów. Do Karpacza obecnie niestety nie kursują jeszcze pociągi.

Zapora na Łomnicy – parkingi

Jeżeli chodzi o parkingi w okolicy Zapory na Łomnicy to mamy tu kilka opcji do wyboru. Najbliższy parking znajduje się przy wspomnianej już ulicy Konstytucji 3-go Maja i ulokowany jest on praktycznie przy samej zaporze. Jest to jednocześnie najbardziej oblegany parking w Karpaczu, na którym w sezonie wakacyjnym trudno znaleźć wolne miejsce. Nieco lepszą opcją jest zatem pozostawienie auta nieco dalej, na przykład na ulicy Rybackiej. Wtedy będziecie musieli podejść kawałek pod górkę ale nie jest to jakaś ogromna odległość. Nad samą Zaporę na Łomnicy trzeba będzie zatem dojść te 100-200 metrów. Poniżej dla zmotoryzowanych zostawiamy krótką listę z zaznaczonymi parkingami w Karpaczu nieopodal Zapory na Łomnicy:

Potok Łomnica w Karpaczu przy parkingu

Zapora na Łomnicy w Karpaczu

Wybierając się na zwiedzanie Zapory na Łomnicy w Karpaczu będziecie mieli dodatkowo okazję zwiedzić niewielki park. Park ten (a raczej niewielki deptak) znajduje się przy ul. Konstytucji 3-go Maja tuż obok zapory. Przez środek parku przechodzi ścieżka w postaci białej kostki brukowej, która poprowadzi was prosto nad Zaporę na Łomnicy. Dlaczego warto tu zajrzeć? W parku umieszczone są rzeźby zwierząt wykonane z metalu oraz słynna kamienna rzeźba Ducha Gór. Przy rzeźbie Ducha Gór umieszczono kamień ze specjalnym wgłębieniem, w którym możecie usiąść i cyknąć sobie ekstra fotkę. Pochodząc na Zaporę na Łomnicy od strony ulicy Konstytucji 3-go Maja przywita was też ciekawe rzeźbiona drewniana brama. Istnieje też alternatywna ścieżka prowadząca na zaporę, która prowadzi od Ronda Biały Jar w Karpaczu. Podchodząc od strony ronda trzymajcie się cały czas prawej strony ulicy. Po zejściu z ronda tuż za przejściem dla pieszych odnajdziecie drewnianą bramkę z rzeźbą dwóch aniołów trzymających koronę. To właśnie za tą bramką znajduje się druga ścieżka prowadząca na Zaporę na Łomnicy.

Rzeźba Ducha Gór w Parku przy Zaporze na Łomnicy
Tą ścieżką przez park dotrzecie do Zapory na Łomnicy

Zapora w Karpaczu została wzniesiona na rzece Łomnica aby zapobiec powodziom, które przez lata nawiedzały miasto. Sama Łomnica to rzeka o charakterze górskim. Jej spadek w górnym biegu jest na tyle duży, że po bardziej intensywnych opadach deszczu wylewała ona poza swoje koryto powodując ogromne zniszczenia. Największa katastrofa w Karpaczu spowodowana przez Łomnicę miała miejsce w 1897 roku, gdy po oberwaniu chmury woda zniszczyła kilkanaście domów, mostów i podmyła nasyp nowo powstałej linii kolejowej. W związku z tym podjęto decyzję o budowie systemu przeciwpowodziowego, a jednym z jego elementów była właśnie Zapora na Łomnicy. Zapora na Łomnicy została wzniesiona z kamiennym bloków. Po jej lewej stronie utworzył się malowniczy zalew a po prawej stronie piękny wodospad. Od razu po jej otwarciu Zapora na Łomnicy stała się ulubionym miejscem spacerów okolicznych mieszkańców. Spaceruje się tu po 105-metrowej koronie, z której można podziwiać zbiornik retencyjny i majestatyczny wodospad. Po drugiej stronie zapory na północnym brzegu znajduje się restauracja słynąca z dancingów oraz występów gwiazd polskiej sceny muzycznej. Przez Zaporę na Łomnicy prowadzi również czerwony szlak turystyczny – Główny Szlak Sudecki.

Zapora na Łomnicy w Karpaczu
Zbiornik Łomnica w Karpaczu
Istnieje możliwość zejścia na dół zapory
Widoki z Zapory na Łomnicy są naprawdę wspaniałe

Zwiedzając Zaporę na Łomnicy warto przejść przez całą jej koronę na drugi brzeg. Będziecie wtedy mieli okazję zejść dziką ścieżką na dół zapory, aby pooglądać ją z nieco innej perspektywy. Będąc już na drugim brzegu zbiornika odbijcie w prawo a dojdziecie do restauracji i na przepiękny deptak. Na deptaku będziecie mogli usiąść na drewnianych ławeczkach oraz zrobić sobie super zdjęcia na tle zbiornika i całej zapory. Podczas wycieczki na Zaporę na Łomnicy warto również wybrać się na niewielki szczyt w Karpaczu – Karpatkę. Podejście na ten szczyt nie jest długie a roztaczające się z Karpatki widoki są naprawdę wspaniałe. Z Karpatki będziecie mogli zobaczyć wspaniałą panoramę Karkonoszy, w tym najwyższy ich szczyt Śnieżkę. Jest to jednak temat na osobny artykuł, który znajdziecie tutaj: (dostępne wkrótce).


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze