Jagodna
Góry Bystrzyckie,  Korona Gór Polski,  Sudety

Jagodna w Górach Bystrzyckich. Szczyt Korony Gór Polski w Sudetach Środkowych. Mapa, szlaki, trasa wycieczki.

Jagodna, dawniej zwana Heidelberg, to najwyższy szczyt w Górach Bystrzyckich w Sudetach Środkowych. Wznosi się on na wysokość 985 m. n. p. m. posiada on również dwa wierzchołki. Wierzchołek północny wznosi się na wysokość 985 m. n. p. m a południowy, nieco niższy na wysokość 977 m. n.p.m. Jagodna położona jest w środkowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich nieopodal miejscowości Długopole-Zdrój. Wschodnim zboczem góry na wysokości około 700 m. n. p. m przebiega odremontowana Autostrada Sudecka, najwyżej położona droga asfaltowa w Polsce. Rozpoczyna się ona na Przełęczy Polskie Wrota i biegnie przez Zieleniec do Gór Bystrzyckich i do Międzylesia. Przez Jagodną w XVI wieku przebiegała granica pomiędzy Czechami a hrabstwem kłodzkim, którą później przesunięto do Doliny Dzikiej Orlicy. Przez Jagodną przechodzi niebieski szlak turystyczny, prowadzący z Przełęczy Spalonej do Międzylesia i jest to jedyny szlak prowadzący na szczyt. Jagodna należy do Korony Gór Polski.

Szlaki na Jagodną

Pierwszą opcją jest wyruszenie na wycieczkę z Przełęczy Spalonej i jest to naszym zdaniem najlepsza opcja, którą możecie wybrać. Drugi wariant wycieczki to rozpoczęcie wędrówki w Poniatowie i wejście na szczyt niebieskim szlakiem od strony południowej. Minusem tego wariantu jest to, że całkowicie omijacie Schronisko PTTK Jagodna, dlatego bardziej atrakcyjna będzie trasa ze schroniska, z uwagi na to że będziecie mieli nie tylko możliwość wbić pieczątki potwierdzające zdobycie Jagodnej ale też będziecie mieli okazję skosztować wyśmienitych dań serwowanych w Schronisku PTTK Jagodna.

Trasa z Przełęczy Spalona
Czas: 2,5 godziny. Dystans: 8,4 km. Suma podejść: 233 m.

Jest to najłatwiejsza trasa, którą zdobędziecie szczyt Jagodnej. Szlak wychodzi spod Schroniska PTTK Jagodna i poprowadzi was przez Przełęcz Spaloną, szczyt Sasina i dalej Nową Drogą obok Jagodnej Północnej. Szlak wyznaczono po szerokiej leśnej drodze, na której nie napotkacie praktycznie żadnych przeszkód terenowych. Możecie śmiało wybrać się na spacer nawet z małymi dziećmi w wózku. Jeżeli po dojściu na szczyt będziecie czuli niedosyt górskiej wędrówki, to zawsze istnieje możliwość wydłużenia wycieczki poprzez skierowanie się w stronę punktu 'Pod Jagodną’ i wejście na żółty szlak pieszy, który zaprowadzi was trochę inną trasą z powrotem do Schroniska PTTK Jagodna. Wracając żółtym szlakiem warto zejść nieco ze szlaku i odwiedzić znajdującą się nieopodal Chatkę Sylwestrową. Trasę tę polecamy dla turystów w każdym wieku.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowySchronisko PTTK Jagodna
Odległość do celuok. 4,2 km.
Długość całej trasyok. 8,4 km.
Czas przejściaokoło 2,5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT12

Dojazd i parkingi na Jagodną

Wycieczkę na Jagodną najlepiej rozpocząć w Schronisku PTTK Jagodna, które znajduje się we wsi Spalona. Na miejsce najłatwiej dojechać z Kłodzka drogą krajową 33 przez Bystrzycę Kłodzką. Alternatywnie możecie wybrać się samochodem drogą 338 przez Starą Łomnicę po drodze zwiedzając Pałac w Gorzanowie. Czas dojazdu z Kłodzka to około 35 minut. Jeżeli wybieracie się na Jagodną od południa to zachęcamy was do skorzystania z Autostrady Sudeckiej. Została ona wyremontowana i obecnie jedzie się nią bardzo komfortowo.

Przy samym schronisku znajduje się dość duży parking samochodowy (bezpłatny), na którym nie powinniście mieć większego problemu ze znalezieniem wolnego miejsca nawet w środku sezonu urlopowego. Tuż obok parkingu znajduje się wspomniane wcześniej Schronisko PTTK Jagodna, które zasługuje na wzmiankę, gdyż jest to bardzo ciekawe, pełne historii miejsce.

Jagodna parking

Schronisko PTTK „Jagodna”

Budynek schroniska powstał w 1895 roku i początkowo pełnił rolę gospody w stylu sudeckim, następnie przekształcono go w schronisko turystyczne. Cały budynek wyremontowano w 1933 roku i nadano mu nazwę „Bandbaude”. W tym okresie schronisko oferowało 30 miejsc noclegowych. Po 1945 roku budynek został kompletnie zdewastowany. W 1948 roku schronisko zostało przejęte przez Kłodzki Oddział PTTK, który wykonał remont budynku oraz zwiększył liczbę miejsc noclegowych do 80. Pod koniec lat ’60 zmieniono nazwę na Schronisko PTTK „Jagodna”, która funkcjonuje do dzisiaj. Obecnie Schronisko Jagodna ma w swojej ofercie nie tylko noclegi ale również serwuje wyśmienitą kuchnie i jest dobrą bazą wypadową w okoliczne góry. Więcej o kuchni i na temat samego schroniska możecie przeczytać na ich stronie pod tym adresem (link do menu – kliknij). Poniżej zamieszczamy mapę dojazdu oraz kilka zdjęć ze schroniska:

Schronisko PTTK Jagodna
Schronisko PTTK Jagodna

Wyruszamy na Jagodną

Podejście na Jagodną rozpoczynamy tuż za skrzyżowaniem ulic obok Schroniska PTTK „Jagodna”. Szlak poprowadzi was początkowo żwirową drogą obok Stacji Narciarstwa Biegowego Spalona i dalej w głąb lasu gdzie wejdziecie na dość szeroką leśną drogę. Droga ta będzie wam towarzyszyć praktycznie cały czas aż do samego szczytu. Na trasie wycieczki nie napotkacie żadnych utrudnień terenowych, można wręcz pokusić się o stwierdzenie że będzie to dość monotonny spacer, podczas którego nie będzie działo się nic wyjątkowego. Jest to trasa wręcz wymarzona dla osób, które chciałyby wybrać się na zwykły prosty spacer w rodzinnym gronie czy z małymi dziećmi. Trasa ta jest tak łatwa że gdybyście chcieli wziąć ze sobą na przykład wózek dziecięcy to nie będziecie mieli żadnych problemów z wjechaniem na sam szczyt. Po minięciu Stacji Narciarstwa Biegowego dotrzecie do punktu, od którego odchodzi Singletrack Glacensis Pętla Jagodna. Są to specjalnie przygotowane trasy do uprawiania kolarstwa górskiego. Powstały one w celu popularyzacji turystyki rowerowej w województwie dolnośląskim. Jeżeli interesuje was turystyka rowerowa to właśnie na Jagodnej znajdziecie świetnie przygotowaną trasę, która przebiega wokół szlaku pieszego i dalej przez szczyt Jagodnej.

jagodna niebieski szlak
Ruszamy ścieżką spod schroniska
Leśna droga prowadząca na Jagodną

Leśna droga na Jagodną

Jak już wspomnieliśmy wędrówka leśną drogą na szczyt Jagodnej jest dość monotonna. W gorące letnie dni podróżowanie tym szlakiem jest dość mocno wyczerpujące, próżno tam szukać jakiegoś cienia. Drogę otaczają co prawda w miarę wysokie drzewa ale nie są one na tyle wysokie by rzucać cień na samą drogę, dlatego latem przyjdzie wam niestety wędrować w pełnym słońcu. Polecamy wam zatem zabrać ze sobą jakieś nakrycie głowy. Na szlaku nie ma też wiele miejsc, w których rośnie mniej drzew, przez co nie ma również ciekawych widoków, całe zbocze góry pokryte jest dość gęstym lasem, gdzieniegdzie czasami przewijają się miejsca, gdzie las rzednie ale nie jest to jakiś duży prześwit, piękne widoki czekają nas zatem dopiero na szczycie. Z ciekawszych rzeczy, które możecie dostrzec po drodze jeżeli będziecie mieli nieco szczęścia, są poustawiane przez turystów kopczyki i wieże z kamieni leżących przy drodze. Podczas naszej wycieczki natrafiliśmy na trzy takie konstrukcje. Nie wiemy niestety skąd wzięła się ta tradycja ustawiania takich kopczyków, ale napotykaliśmy już je nie raz, najwięcej znaleźliśmy ich na szczycie Śnieżnika.

Szlaki na Jagodną są bardzo łatwe

W połowie drogi na wysokości Jagodnej Północnej znajduje się specjalnie przygotowane miejsce na mały odpoczynek. Nie ma tu zbyt wiele cienia, gdyż rośnie tylko jedna wysoka sosna, za to dzięki mniejszej ilości drzew w tym miejscu będziecie mogli pooglądać nieco ciekawsze widoki na otaczające Jagodną góry, widać stąd też nieco Kotliny Kłodzkiej oraz Rów Górnej Rysy. Na miejscu znajdziecie dwie ławki zbudowane z drewnianych bali, na których można na chwilę usiąść i odpocząć. W okresie letnim na małej łączce obok ławek rośnie wiele pięknych kolorowych kwiatów, całość robi fajne wrażenie oraz pozwala odsapnąć od trudów wędrówki i nacieszyć oczy pięknem natury. Na szlaku na Jagodną zwykle nie spotkacie dużych tłumów więc jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że któraś z ławek będzie akurat wolna. Od tego miejsca do szczytu Jagodnej zostanie wam do pokonania około kilometr i to właśnie na szczycie czeka na was największa atrakcja.

Przy szlaku znajdziecie również miejsce na odpoczynek

Szczyt Jagodnej i wieża widokowa

Szczyt Jagodnej widać doskonale z drogi dzięki znajdującej się na niej wieży widokowej. Pierwsza wieża widokowa powstała tu w 1909 r. i została zbudowana przez oddział Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Przed 1939 rokiem na miejscu wieży widokowej ustawiono wieżę triangulacyjną, którą następnie rozebrano w latach 60-tych. Obecnie na szczycie powstała bardzo ciekawa konstrukcja, której wysokość całkowita wynosi 23 metry.

Na jej czubku na wysokości 19 metrów znajduje się okrągła platforma widokowa w formie gondoli. Jest to doskonały punkt widokowy na okoliczne pasma górskie. Widać z niej świetnie Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Kotlinę Kłodzką oraz Rów Górnej Nysy. Na platformę wejdziecie spiralnymi schodkami przez trzy pomosty spoczynkowe. Konstrukcja wieży wykonana jest ze stali i drewnianych elementów, a całość ustawiona jest na betonowych fundamentach. Wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny. Zachęcamy was do wejścia na górę, gdyż ze szczytu wieży rozpościerają się fantastyczne widoki. Gdy wieje wiatr możecie mieć wrażenie że wieża nieco buja się na boki, osoby z lękiem wysokości mogą więc czuć mały dyskomfort. Jakie widoki można pooglądać z góry możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

Wieża widokowa Jagodna

Tutaj kończy się wycieczka na szczyt Jagodnej. Powrót do Schroniska PTTK Jagodna możecie zrealizować tą samą drogą, lub jeżeli macie ochotę spędzić jeszcze trochę dodatkowego czasu w terenie to możecie pójść dalej niebieskim szlakiem aż do punktu „Pod Jagodną” i tam wejść na żółty szlak prowadzący do schroniska. Jeżeli dobrze orientujecie się w terenie to zachęcamy was również do odwiedzenia Chatki Sylwestrowej znajdującej się w głębi lasu. Wycieczka na Jagodną charakteryzuje się krótką trasą i bardzo łatwym szlakiem, którego pokonanie nie powinno nikomu sprawić żadnych trudności. Jagodna to świetny cel wycieczki jeżeli szukacie pomysłu na weekendowy wypad za miasto ze znajomymi lub w rodzinnym gronie.

Jagodna panorama
Widoki ze szczytu wieży widokowej na Jagodnej

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kris
Gość
Kris
2 lat temu

Ja również!

Emil
Gość
Emil
3 lat temu

Chyba sie wybiore