Wielka Sowa
Góry Sowie,  Korona Gór Polski,  Sudety

Wielka Sowa – Góry Sowie: dojazd, szlaki na Wielką Sowę, parkingi. Wieża widokowa.

Wielka Sowa (1015 m. n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Sowich, zaliczany do Korony Gór Polski. Wielka Sowa w Górach Sowich to szczyt, który idealnie sprawdzi się jako cel na górską wycieczkę dla całej rodziny. Wycieczka na Wielką Sowę to okazja na odwiedzenie wyjątkowego regionu w Sudetach, gdzie czeka na was mnóstwo ciekawych atrakcji. Na szczyt Wielkiej Sowy prowadzi kilka szlaków turystycznych o niskim stopniu trudności. Dzięki temu szczyt ten jest często wybierany jako cel wycieczki w góry z małymi dziećmi. Wycieczka na Wielką Sowę będzie również idealna na pierwszą zimową górską wyprawę. W tym artykule przygotowaliśmy dla was propozycje różnych ciekawych tras wycieczkowych na Wielką Sowę oraz wskazówki na temat dojazdu i parkingów pod Wielką Sową. Pokażemy wam też jakie atrakcje czekają na was na szczycie oraz jak wygląda wieża widokowa na Wielkiej Sowie. Zapraszamy!

Dojazd i parkingi pod Wielką Sową

Wycieczkę na Wielką Sowę warto rozpocząć na Przełęczy Jugowskiej lub w miejscowości Rzeczka obok Walimia. Najczęściej turyści ruszają na Wielką Sowę z Przełęczy Jugowskiej, do której dojeżdża się samochodem od strony miasteczka Bielawa. Dojazd do samej Bielawy najlepiej jest zrealizować własnym autem, gdyż pozwala to na bezproblemowe dojechanie na samą Przełęcz Jugowską, do której nie dociera niestety żaden autobus. Jeżeli na wycieczkę na Wielką Sowę nie możecie ruszyć własnym autem to w polecamy wam wybrać się w podróż pociągiem Kolei Dolnośląskich. Pociąg KD dojeżdża bezpośrednio do Bielawy, skąd możecie ruszyć w Góry Sowie piechotą. Jeżeli chodzi o parkingi pod Wielką Sową to zorganizowano tu sporo miejsc, gdzie będziecie mogli bezpiecznie zostawić wasz pojazd na czas wycieczki. Przy najbardziej uczęszczanych szlakach na Wielką Sowę wolne miejsca parkingowe kończą się jednak bardzo szybko, polecamy wam zatem wybrać się na wycieczkę z samego rana. Poniżej zostawiamy dla was listę parkingów pod Wielką Sową, z których możecie skorzystać:

Parking samochodowy na Przełęczy Jugowskiej w Górach Sowich

Trasy wycieczki na Wielką Sowę

Na Wielką Sowę prowadzi wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. W tym artykule przygotowaliśmy dla was trasy na Wielką Sowę, na które spokojnie możecie wybrać się całą rodziną wraz z małymi dziećmi. A oto nasze propozycje wycieczki na Wielką Sowę w Górach Sowich:

Żółty szlak na Wielką Sowę przez Kozie Siodło
Czas: 3 godz. 30 min. Dystans: 12,40 km. Suma podejść: 314 m.

Wycieczka na Wielką Sowę żółtym szlakiem z Przełęczy Jugowskiej to jedna z najłatwiejszych tras wycieczkowych w naszym zestawieniu. Po zaparkowaniu samochodu na jednym z parkingów na Przełęczy Jugowskiej ruszamy na Wielką Sowę żółtym szlakiem turystycznym. Szlak ten poprowadzi was na szczyt szeroką drogą leśną, przy której czeka na was drewniana platforma widokowa. Odcinek trasy z Przełęczy Jugowskiej do platformy widokowej jest bardzo łagodny i pokonanie go bez żadnego trudu. Po minięciu platformy widokowej dalej będziecie wędrować bo płaskim terenie aż do skrzyżowania o nazwie „Kozie Siodło”. Tutaj można kontynuować marsz żółtym szlakiem w stronę nieczynnego Schroniska Sowa. Przy schronisku Sowa należy odbić w prawo i ruszyć pod górę szlakiem czerwono-zielonym na szczyt Wielkiej Sowy. Powrót z Wielkiej Sowy odbywa się tu albo po własnych śladach albo szlakiem czerwonym przez Kozie Siodło na Przełęcz Jugowską.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyPrzełęcz Jugowska, parking
Odległość do celuok. 8 km.
Długość całej trasyok. 12,40 km.
Czas przejściaok. 3 godz. 30 min.
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT14

Czerwony szlak z Przełęczy Jugowskiej na Wielką Sowę
Czas: 3 godziny. Dystans: 10,10 km. Suma podejść: 327 m.

Wycieczka na Wielką Sowę z Przełęczy Jugowskiej czerwonym szlakiem to ciekawa alternatywa dla bardzo łatwego szlaku żółtego. Wycieczkę tą również rozpoczynamy na parkingu na Przełęczy Jugowskiej ale zamiast na szlak żółty, wchodzimy na szlak czerwony, który jest jednym z odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego. Czerwony szlak z Przełęczy Jugowskiej zaprowadzi was bezpośrednio na skrzyżowanie szlaków „Kozie Siodło”, potem na Rozdroże Pod Wielką Sową i na samą Wielką Sowę. Czerwony szlak z Przełęczy Jugowskiej na Wielką Sowę jest nieco bardziej stromy niż alternatywny szlak żółty. Nie nadaje się on też zbytnio na wycieczkę z wózkiem dziecięcym. Czeka tu na was za to zupełnie inna przygoda i zupełnie inne krajobrazy. Po wejściu na Wielką Sowę czerwonym szlakiem powrót ze szczytu można zrealizować po własnych śladach lub na Kozim Siodle odbić jeszcze na szlak żółty aby zahaczyć o platformę widokową.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyPrzełęcz Jugowska, parking
Odległość do celuok. 4,50 km.
Długość całej trasyok. 10,10 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT11

Czerwony szlak z Przełęczy Sokolej na Wielką Sowę
Czas: 2 godziny. Dystans: 5,5 km. Suma podejść: 336 m.

Wycieczka na Wielką Sowę z Przełęczy Sokolej w Rzeczce to ostatnia proponowana przez nas trasa na Wielką Sowę w tym zestawieniu. Marsz na Wielką Sowę rozpoczynamy tu spod kurortu narciarskiego w Sokolcu koło Rzeczki, gdzie wchodzimy na czerwony szlak turystyczny. Szlak ten zaprowadzi was do Schroniska Górskiego Orzeł – bardzo popularnego, prywatnego schroniska w Górach Sowich. Spod Schroniska Orzeł szlak przeprowadzi was następnie obok obelisku Karla Wiesena, za którym czeka was łagodne podejście zboczem Sokolicy pod nieczynne Schronisko Sowa. Przy Schronisku Sowa skręcamy w lewo i łączonym szlakiem czerwono-zielonym udajemy się na szczyt Wielkiej Sowy. Powrót ze szczytu realizuje się tutaj po własnych śladach lub ewentualnie można jeszcze przejść przez dodatkowy szczyt Sokolica.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyPrzełęcz Sokola w Rzeczce
Odległość do celuok. 2,80 km.
Długość całej trasyok. 5,50 km.
Czas przejściaok. 2 godziny
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT9

Wielka Sowa z Przełęczy Jugowskiej: szlak żółty

Na pierwszą wycieczkę na Wielką Sowę polecamy wam wybrać się żółtym szlakiem z Przełęczy Jugowskiej. Na ten szlak możecie wybrać się całą rodziną wraz z małymi dziećmi. Cała wycieczka będzie wtedy mało męczącą super przygodą w Górach Sowich. Początkowy odcinek żółtego szlaku na Wielką Sowę z Przełęczy Jugowskiej pozwala na przyjemny spacer w otoczeniu wysokich drzew i pięknej przyrody. Żółty szlak zaprowadzi was na z Przełęczy Jugowskiej na skrzyżowanie „Kozie Siodło”, gdzie łączą się szlaki na prowadzące na Wielką Sowę z Sokolca, Kamionek i Przełęczy Jugowskiej. Zanim jednak dotrzecie na Kozie Siodło czeka was jeszcze oglądanie fantastycznych widoków z drewnianej platformy widokowej. Wchodząc na platformę będziecie mogli podziwiać wspaniałe widoki na Bielawę, Dzierżoniów czy Masyw Ślęży. Przy dobrej pogodzie można nawet dostrzec na horyzoncie Wrocław. Tuż za platformą widokową natkniecie się na drewnianą ramkę, przy której będzie okazja do zrobienia sobie super fotki z wycieczki. W okresie zimowym żółty szlak na Wielką Sowę na pewno zainteresuje również narciarzy. Gdy Góry Sowie zimą pokrywa gruba warstwa śniegu szlak ten zmienia się w jedną z tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

Początek żółtego szlaku na Wielką Sowę z Przełęczy Jugowskiej
Na żółtym szlaku będzie kilka dobrych okazji do zrobienia pamiątkowej fotki z Gór Sowich
Widoki z żółtego szlaku na Wielką Sowę – widać Bielawę oraz w oddali Ślężę
Skrzyżowanie szlaków Kozie Siodło i wiatka turystyczna

Wielka Sowa z Przełęczy Jugowskiej: szlak czerwony

Fajną alternatywą dla bardzo łatwego szlaku żółtego z Przełęczy Jugowskiej jest wejście na Wielką Sowę szlakiem czerwonym. Ruszając na Wielką Sowę czerwonym szlakiem będziecie mieli okazję zobaczyć zupełnie inny krajobraz Gór Sowich. Co ciekawe szlak ten jest jednym z odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego. Rozpoczynając wycieczkę na Wielką Sowę czerwonym szlakiem poczujecie się więc jak osoby, które pokonują jeden z najdłuższych szlaków długodystansowych w Polsce. Czerwony szlak z Przełęczy Jugowskiej nie jest trudny do pokonania, jest on jednak początkowo nieco bardziej stromy niż szlak żółty. Nie jest to jednak nic z czym byście sobie tu nie poradzili, a nagrodą za dodatkowy trud włożony w pokonywanie szlaku będą piękne widoki na Góry Sowie. Po krótkiej wspinaczce z Przełęczy Jugowskiej czerwony szlak wyprowadzi was na dużo łagodniejszy teren i zaprowadzi was prosto na Kozie Siodło. Z Koziego Siodła na Wielką Sowę możecie ruszyć już albo szlakiem żółtym przez Schronisko Sowa lub dalej szlakiem czerwonym na Rozdroże Pod Wielką Sową, na którym skręcicie w lewo i ruszycie prosto na szczyt Wielkiej Sowy.

Czerwony szlak z Przełęczy Jugowskiej na Wielką Sowę
Na czerwonym szlaku też czeka na was kilka ciekawych miejsc i atrakcji
Po pokonaniu pierwszego podejścia czerwony szlak jest już dużo łagodniejszy

Wielka Sowa – szczyt i wieża widokowa

Wielka Sowa wznosi się na wysokość 1015 m. n.p.m. a na jej szczycie czeka na was mnóstwo ciekawych atrakcji. Po wejściu na szczyt Wielkiej Sowy, pierwsze co rzuca się w oczy to wysoka kamienna wieża widokowa. Pod wieżą widokową na Wielkiej Sowie ulokowany jest mini bar, w którym możecie zakupić coś do jedzenia lub do picia. Wokół wieży na szczycie Wielkiej Sowy rozmieszczone są też liczne ławeczki, miejsca na ognisko oraz dwie drewniane wiaty turystyczne pozwalające schować się przed deszczem czy palącym słońcem. Pod jedną z takich wiat zbudowane jest nawet kamienne palenisko z metalowym rusztem do grillowania. Wielu turystów wnosi ze sobą na Wielką Sowę kiełbaski, aby urządzić sobie na szczycie mały biwak. Wspólne przygotowywanie kiełbasek na ognisku to świetna rozrywka dla najmłodszych oraz idealna okazja do spędzenia wspólnych chwil na łonie natury. Na szczycie Wielkiej Sowy przywita was również ogromna drewniana rzeźba przedstawiająca Trzy Sowy. Rzeźba ta została wykonana przez Stanisława Taraszczuka i stanowi główny punkt na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia z wycieczki. Jeżeli chodzi o pieczątkę z Wielkiej Sowy, którą moglibyście wbić do książeczki Korony Gór Polski lub Górskiej Odznaki Turystycznej to znajdziecie ją w skrzyneczce, która znajduje się przy rzeźbie Trzech Sów.

Szczyt Wielka Sowa (1015 m. n.p.m.) w Górach Sowich
Na Wielkiej Sowie znajdziecie kilka wiat turystycznych oraz liczne miejsca na ognisko
Najlepsze zwieńczenie wycieczki na Wielką Sowę to pieczenie kiełbasek nad ogniskiem

Największą atrakcją na Wielkiej Sowie jest znajdująca się na szczycie kamienna wieża widokowa. Historia wieży widokowej na Wielkiej Sowie sięga 1885 roku, kiedy to wzniesiono tu pierwszą drewnianą konstrukcję do obserwacji widoków ze szczytu. Kamienna wieża widokowa powstała dopiero w roku 1905. Na przestrzeni lat wieża widokowa na Wielkiej Sowie przeszła klika remontów, w tym gruntowny remont w 2006 r., i kolejne prace remontowe ukończone w 2023 roku. Po ostatnim remoncie, który trwał prawie dwa lata, wieża widokowa na Wielkiej Sowie została ponownie oddana do użytku dla turystów. Wieża widokowa na Wielkiej Sowie ma 25 metrów wysokości. Na górny taras widokowy wchodzi się po 128 stopniach. Obecnie na taras widokowy wchodzi się odnowioną klatką schodową, na której obowiązuje ruch dwukierunkowy. Ze szczytu wieży widokowej na Wielkiej Sowie można oglądać piękną panoramę Gór Sowich, świetnie widać też Góry Wałbrzyskie, Równinę Wrocławską, Równinę Świdnicą oraz Masyw Ślęży. Wieża widokowa na Wielkiej Sowie czynna jest codziennie, w tygodniu w godzinach 9:00-18:00, a w weekendy w godzinach 10:00-19:00.

Widoki ze szczytu nowej wieży widokowej na Wielkiej Sowie
Szczyt Wielkiej Sowy widziany z wieży widokowej
Przy dobrej pogodzie z wieży widokowej na Wielkiej Sowie widać Ślężę a nawet Wrocław

Zima na Wielkiej Sowie

Na wycieczkę na Wielką Sowę polecamy wam wybrać się również zimą. Kiedy w Górach Sowich spadnie śnieg, cały krajobraz gór zmienia się tu nie do poznania. Wybierając się na Wielką Sowę zimową porą będziecie mogli ruszyć na szczyt zarówno pieszo jak i na nartach. A dlaczego na nartach? Otóż dzięki inicjatywie okolicznych gmin, w Górach Sowich co roku powstają specjalnie przygotowane trasy do uprawiania narciarstwa biegowego. Trasy te są regularnie ratrakowane, dzięki czemu narciarskie trasy biegowe służą turystom przez cały sezon zimowy. Jeżeli jeszcze nigdy nie mieliście okazji zobaczyć gór pokrytych śniegiem lub nie macie żadnego doświadczenia w pokonywaniu zimowych górskich szlaków to zimowa wycieczka na Wielką Sowę do tego idealna. Pamiętajcie tylko żeby koniecznie zabrać ze sobą na zimową wycieczkę na Wielką Sowę przynajmniej raczki. Szlaki prowadzące na Wielką Sowę czy to z Przełęczy Jugowskiej czy od strony Rzeczki w zimie są często pokryte grubą warstwą śniegu i lodu. Bez raczków będziecie mieli spore trudności podczas pokonywania bardziej stromych podejść, które są są bardzo śliskie. Zwłaszcza przy samym szczycie Wielkiej Sowy można natknąć się pod śniegiem na grubą warstwę lodu, która sprawia że turyści wchodzący na szczyt zjeżdżają ze szlaku na przysłowiowym tyłku.

Przełęcz Jugowska zimą często pokrywa się śniegiem
Zimą szlaki prowadzące na Wielką Sowę nabierają zupełnie innego klimatu
Szczyt Wielkiej Sowy zimą – tutaj wieża jeszcze w remoncie

Schronisko PTTK Zygmuntówka

Jednym z miejsc, które warto odwiedzić podczas wycieczki na Wielką Sowę jest Schronisko PTTK Zygmuntówka. Schronisko PTTK Zygmuntówka im. Zygmunta Scheffnera położone jest na stoku Rymarza na terenie Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Do schroniska warto wybrać się albo przed wejściem na Wielką Sowę albo już po zdobyciu szczytu. Miejsce to od lat cieszy się sporą popularnością wśród turystów z uwagi na bardzo dobrą kuchnię i możliwość wypicia tu piwa lub czegoś ciepłego. Jest to jedno z ostatnich schronisk w Górach Sowich, któremu udało się przetrwać trudne czasy i do tej pory obsługuje wędrujących po szlakach turystów. Obok Schroniska PTTK Zygmuntówka znajduje się czynny wyciąg narciarski Jugów Park, który działa na stoku szczytu Rymarz. Schronisko to warto też odwiedzić ze względu na roztaczające się wokół niego przepiękne widoki. Dookoła schroniska Zygmuntówka rozciągają się piękne lasy bukowe i świerkowe, które zarówno latem jak i zimą nadają temu miejscu wyjątkowego uroku. My schronisko to odwiedzaliśmy wielokrotnie i korzystaliśmy głównie z funkcjonującej tu kuchni. Czas oczekiwania na zamówione dania czy napoje jest długi, jednak po całodniowej wędrówce na Wielką Sowę warto poczekać, aby zjeść ciepły po wycieczkowy obiad.

Szlak prowadzący do Schroniska PTTK Zygmuntówka
Schronisko PTTK Zygmuntówka w Górach Sowich
Wnętrze Schroniska PTTK Zygmuntówka

Po odpoczynku w Schronisku PTTK Zygmuntówka można ruszyć na dalsze zwiedzanie Gór Sowich. Jeżeli po zdobyciu Wielkiej Sowy będziecie czuli niedosyt górskich wędrówek to Schronisko PTTK Zygmuntówka stanowi świetny punkt wypadowy na kilka pomniejszych, okolicznych szczytów takich jak Rymarz (913 m. n.p.m.) czy Kalenica (964 m. n.p.m.) . Na szczycie Kalenicy znajduje się metalowa wieża widokowa, z której podziwiać można wspaniałą panoramę całych Sudetów. W okolicy schroniska Zygmuntówka można odkryć też wiele ciekawych miejsc, które odwiedza się w celu zdobycia odznaki „Znam Góry Sowie”. Ten ciekawy projekt pomoże wam odkryć wiele ciekawostek turystycznych wokół Wielkiej Sowy i na całym obszarze Gór Sowich. Przy Schronisku PTTK Zygmuntówka znajduje się też węzeł znakowanych szlaków turystycznych. Zielony prowadzi w górę do Pieszyc, czarny w dół do Ludwikowic Kłodzkich oraz można tu nocować pod namiotem.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze