Artykuł sponsorowany

Roślinne źródła zrównoważonej energii. W jaki sposób zioła wspierają wydolność fizyczną?

Sportowcy pragną uzyskiwać jak najlepsze wyniki w zawodach. Pracują nad swoją kondycją fizyczną, uczestnicząc w regularnych treningach. Intensywny wysiłek może odbić się na funkcjonowaniu organizmu. Jego zasoby są ograniczone, dlatego sportowcy w pewnym momencie dochodzą do ściany i odczuwają zmęczenie. Niektórzy dodają sobie sił oraz rozbudowują masę mięśniową, sięgając po nielegalne środki. Na szczęście istnieją roślinne źródła zrównoważonej energii. W jaki sposób zioła mogą wspierać wydolność fizyczną? Czy można sięgać po nie przed zawodami i przejść pomyślnie kontrolę antydopingową?

Adaptogeny w diecie sportowców – z czego słyną te rośliny?

Osoby aktywne fizycznie zwracają uwagę nie tylko na odżywki białkowe, ale też na adaptogeny. Te ostatnie od kilku lat stały się bardzo popularne, choć odkryto je już w latach 40. XX wieku. Botanicy, którzy prowadzili szeroko zakrojone badania, zauważyli, że niektóre gatunki roślin i grzybów zwiększają zdolności przystosowawcze ludzkiego organizmu. Pozwalają lepiej radzić sobie w sytuacjach stresowych. Przywracają stan wewnętrznej równowagi, co przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie ustroju. Adaptogeny nie powodują uzależnienia i nie wykazują właściwości toksycznych, dlatego można po nie sięgać bez obaw. 

Jak wykształciły się zdolności przystosowawcze wybranych gatunków roślin?

Niektóre gatunki roślin i grzybów wykształciły mechanizmy przystosowawcze jako odpowiedź na niesprzyjające czynniki środowiskowe. Wiele z nich zmaga się z suszą, nadmiernym zasoleniem, wiatrem, skrajnie wysokimi i niskimi temperaturami. Generuje to stres fizjologiczny. Rośliny i grzyby wytwarzają substancje o działaniu antyoksydacyjnym, dzięki którym radzą sobie w nieprzyjaznym środowisku. Można je z powodzeniem wykorzystać u ludzi. 

Poznaj popularne adaptogeny

Dużą popularnością cieszą się adaptogeny takie jak:

  • ashwagandha,
  • różeniec górski,
  • korzeń maca,
  • shatavari,
  • gotu kola,
  • eleuterokok kolczasty,
  • cytryniec chiński,
  • szczodrak krokoszowaty,
  • reishi,
  • kordyceps chiński.

Praktyczne zastosowanie adaptogenów

Botanicy prowadzili szeroko zakrojone badania, gdyż poszukiwali substancji zwiększających wytrzymałość robotników i żołnierzy. Testowali adaptogeny, podając je m.in. kierowcom ciężarówek i pracownikom kopalń. Uzyskali pozytywne rezultaty, dlatego z czasem znalazły one znacznie szersze zastosowanie.

Adaptogeny na igrzyskach olimpijskich i w misjach kosmicznych

Przed olimpiadą w Monachium w 1972 roku niektóre kraje podawały adaptogeny swoim zawodnikom, którzy przygotowywali się do igrzysk. Wspomniane rośliny nie są uznawane za formę dopingu, dlatego można je zażywać. Sportowcy, którzy suplementowali adaptogeny, zdobyli więcej medali. 

Misje kosmiczne stanowią spore wyzwanie dla osób, które w nich uczestniczą. Przebywanie poza Ziemią generuje liczne trudności. Kosmonauci często czują się znużeni i obciążeni wieloma obowiązkami. Adaptogeny podnoszą ich zdolność koncentracji i zwiększają wytrzymałość organizmu. Z tego względu podawano je kosmonautom podczas misji okołoziemskich.

Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://mothersprotect.com/blogs/blog/gotu-kola

Suplementy z adaptogenami dla sportowców i osób aktywnych fizycznie – w czym pomagają?

Dziś po adaptogeny sięga wielu sportowców zawodowych i amatorskich. Osoby aktywne pragną poprawić uzyskiwane wyniki. Wspomniane zioła uchodzą za godne uwagi rozwiązanie, gdyż stanowią źródło zrównoważonej energii. Wysiłek fizyczny generuje duży stres, któremu towarzyszy powstawanie sporych ilości wolnych rodników. Obciąża nie tylko mięśnie, ale również układ nerwowy, który steruje ich pracą. Warto zniwelować stres, sięgając po adaptogeny. Przywracają one homeostazę, czyli stan wewnętrznej równowagi. Dzięki temu, że są zasobne w antyoksydanty, neutralizują wolne rodniki. 

Adaptogeny pomagają lepiej radzić sobie ze stresem, który pojawia się przed zawodami. Duża presja wewnętrzna i zewnętrzna stanowi spore obciążenie dla psychiki sportowca. Wszyscy liczą na to, że uzyska świetny wynik i uplasuje się w ścisłej czołówce.  

Ashwagandha jako naturalne wsparcie wydolności fizycznej

Ashwagandha to roślina, której w medycynie ajurwedyjskiej przypisuje się siłę konia. Zauważono, że zwiększa wytrzymałość mięśni. Wspiera procesy anaboliczne, czyli związane z budową złożonych związków chemicznych z prostszych, np. białek z aminokwasów. Ashwagandha wspiera rozbudowę masy mięśniowej. Jednocześnie zwiększa wydolność fizyczną. 

Inne roślinne źródła zrównoważonej energii – różeniec górski i korzeń maca

Różeniec górski podnosi wytrzymałość organizmu. Z kolei korzeń maca to roślina, z której korzystał legendarny Czyngis-chan. Wódz mongolski nie tylko ją spożywał, ale też podawał swoim koniom. Korzeń maca zapewnia większą wydolność fizyczną i odporność na stres. Ponadto odpowiada za lepsze dotlenienie mięśni. 

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze