Artykuł sponsorowany

Wejście na Rysy – o czym warto pamiętać?

Chodzenie po górach to dla wielu osób prawdziwa pasja. Każdy miłośnik gór przyzna jednak, że do takiej wyprawy należy się dobrze przygotować, zwłaszcza jeśli celem są Rysy. To najwyższy szczyt w Polsce. Nie może zatem dziwić, że każdy pasjonat górskich wycieczek chciałby go zdobyć choć raz w życiu. Nie można jednak zapomnieć, że jest to szczyt dość wymagający. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, jak do takiego wejścia dobrze się przygotować. Wszystko po to, aby być gotowym na każdą okoliczność.

Ocena własnych możliwości

Doświadczeni miłośnicy gór z wejściem na Rysy mogą nie mieć większych problemów. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób początkujących. Planując swoje pierwsze wejście na Rysy, warto w pierwszej kolejności ocenić własne możliwości. Rysy nie są bowiem szczytem dla każdego. Dlatego zawsze powinno się mierzyć siły na zamiary. W pierwszej kolejności należy przygotować się na spory wysiłek. Oznacza to, że przed taką wyprawą należy zadbać o własną kondycję fizyczną. Codzienna aktywność fizyczna to podstawa.

Skompletowanie odpowiedniego sprzętu

Trudno wyobrazić sobie wyprawę w góry bez niezbędnego ekwipunku. Przede wszystkim zadbać należy o odpowiedni ubiór. W plecaku na pewno powinno znaleźć się miejsce dla skarpet górskich, spodni trekkingowych, koszuli termoaktywnej i bluzy. Koniecznie na górską wyprawę zabrać należy ze sobą odpowiednie buty. Zapewniać muszą zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo. Dlatego postawić należy na dobrze dopasowane buty trekkingowe. Nie można zapomnieć także o ochronie przed warunkami atmosferycznymi, zarówno przed silnym słońcem, jak i deszczem. Przyda się zatem kurtka przeciwdeszczowa i czapka. Odzież to rzecz jasna nie wszystko. Chcąc zdobyć Rysy, koniecznie zabrać trzeba ze sobą także takie elementy jak termos, czołówkę, mapę lub nawigację, czy powerbank. Chcąc zadbać o większy poziom bezpieczeństwa, co jest ważne zwłaszcza w przypadku osób początkujących, warto zabrać dodatkowo kask, uprzęż biodrową i lonżę.

Wejście na szczyt

Przed wyjazdem w góry pamiętać trzeba również o wcześniejszym podjęciu decyzji co do tego, z której strony zamierza się zaatakować szczyt. Możliwości są dwie. Na Rysy wejść można bądź polskiej strony, bądź od słowackiej. Osobom początkującym zaleca się wybór tej drugiej opcji. Wynika to z tego, że jest to rozwiązanie po prostu łatwiejsze. Szlak od słowackiej strony charakteryzuje się choćby mniejszymi przewyższeniami. Natomiast wejście na Rysy od polskiej strony jest nieco trudniejsze. Początek trasy to dość łatwy spacer z Palenicy Białczańskiej. Nieco trudniej zaczyna się robić za Czarnym Stawem. Cała trasa od polskiej strony liczy sobie 12,5 km. Dodać trzeba, że oprócz trasy wejścia na Rysy zaplanować trzeba również powrót ze Szczytu. Nie ma bowiem konieczność wracania taką samą drogą. Atak na szczyt rozpocząć można od strony polskiej, a zejść można na stronę słowacką lub na odwrót.

Więcej informacji na temat szlaku na Rysy można znaleźć na stronie https://hasajacezajace.com/rysy-szlak-na-najwyzszy-szczyt-polski/

Pogoda i przepisy obowiązujące w Tatrach

Przed samym wejściem na Rysy koniecznie sprawdzić trzeba aktualną prognozę pogody. Ważne, aby była ona wiarygodna i dotyczyła obszaru, po którym zamierza się wchodzić na szczyt. Nie można ignorować informacji o burzach i załamaniach pogody. Pamiętać trzeba, że pogoda w górach bywa kapryśna, a każda jej zmiana może być niebezpieczna. Wszelkie plany zawsze muszą być dostosowane do pogody.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze