Żółty szlak na Giewont
Tatry,  Tatry Zachodnie

Dolina Małej Łąki w Tatrach: Wielka Polana Małołącka. Szlaki, mapy, trasy.

Dolina Małej Łąki to jedna z piękniejszych dolin w polskich Tatrach. Dolina ta znajduje się w Tatrach Zachodnich i leży u stóp Giewontu. Dolina Małej Łąki jest najmniejszą walną doliną tatrzańską, której wylot znajduje się po wschodniej stronie wsi Gronik. Wycieczka do Doliny Małej Łąki jest łatwa i przyjemna i często polecana jest dla osób, które odwiedzają Tatry z małymi dziećmi. Wycieczka ta nie zajmuje dużo czasu, sprawdzi się więc idealnie jako pierwsza wycieczka w Tatry dla początkujących turystów. W tym wpisie znajdziecie szczegółowy opis dwóch proponowanych przez nas, ciekawych tras do Doliny Małej Łąki. Podpowiemy wam jak dojechać na miejsce i gdzie szukać miejsc do zaparkowania waszego auta. Pokażemy wam również, jakie atrakcje czekają na was na szlaku. Zapraszamy!

Szlaki do Doliny Małej Łąki

Mamy dla was dwie propozycje tras wycieczkowych, które zaprowadzą was do Doliny Małej Łąki. Osobiście polecamy wam wybrać się na trasę przez Hruby Regiel, która jest o wiele ciekawsza pod kątem widoków. Drugą trasę z Gronika polecamy osobom, które preferują łagodne podejścia i krótkie wycieczki górskie. Poniżej znajdziecie bardziej szczegółowy opis każdej z proponowanych przez nas tras do Doliny Małej Łąki.

Trasa przez Hruby Regiel
Czas: 3 godziny. Dystans: 7,5 km. Suma podejść: 343 m.

Trasa przez Hruby Regiel to nasz faworyt w zestawieniu tras wycieczkowych do Doliny Małej Łąki. Wycieczkę rozpoczynamy we wsi Nędzówka, skąd ruszamy czerwonym szlakiem turystycznym w stronę wejścia do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Następnie trzeba pokonać niezbyt strome podejście na Hruby Regiel – niewielki szczyt reglowy w Tatrach Zachodnich. Po zdobyciu Hrubego Regla ruszamy dalej na Przysłop Miętusi, a następnie skręcamy na Śnieżkę nad Reglami. Ścieżka nad Reglami zaprowadzi was prosto na Wielką Polanę Małołącką w Dolinie Małej Łąki. Po zwiedzaniu polany wracamy do Kościeliska żółtym szlakiem turystycznym, zwiedzając całą Dolinę Małej Łąki. Bardziej szczegółowy opis tej trasy znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyNędzówka
Odległość do celuok. 3,70 km.
Długość całej trasyok. 7,50 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT12

Trasa z Gronika
Czas: 2 godz. 30 min. Dystans: 5,9 km. Suma podejść: 295 m.

Trasa z Gronika do Doliny Małej Łąki będzie idealna dla początkujących turystów oraz rodzin z małymi dziećmi. Wycieczka rozpoczyna się we wsi Gronik, skąd należy wejść na żółty szlak turystyczny. Szlak ten przeprowadzi was przez całą Dolinę Małej Łąki prosto na Wielką Polanę Małołącką. Jest to najłatwiejsza trasa, jaka prowadzi przez tą wspaniałą, tatrzańską dolinę. Podejście nie jest ani długie, ani strome i świetnie sprawdzi się na łagodny rodzinny wypad w góry. Po zwiedzaniu Wielkiej Polany Małołąckiej wystarczy wrócić do Kościeliska po własnych śladach. Szlak ten często wybierany jest jako szlak podejściowy na szczyt Giewontu.

Kolor szlakuszlak żółty
Punkt startowyGronik
Odległość do celuok. 2,10 km.
Długość całej trasyok. 5,90 km.
Czas przejściaok. 2 godz. 30 min.
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT10

Dojazd i parkingi

Obie trasy do Doliny Małej Łąki rozpoczynają się w Kościelisku, wsi leżącej obok Zakopanego. Do Kościeliska możecie dojechać albo własnym autem, albo korzystając z lokalnej komunikacji zbiorowej. Jako że jesteśmy fanami zakopiańskich busów, zacznijmy właśnie od tej opcji poruszania się pomiędzy tatrzańskimi atrakcjami. Lokalne busy do Kościeliska ruszają z okolicy Dworca Głównego (obecnie dworca tymczasowego). Busy te kursują w relacji Zakopane – Dolina Kościeliska i zatrzymują się po drodze na wielu przystankach – w tym na Nędzówce oraz w Groniku. Koszt takiego przejazdu to około 5-7 zł od osoby, w zależności od miejsca z którego ruszacie. Busy te kursują regularnie przez cały dzień, co kilkanaście minut. Drugą opcją jest oczywiście dojazd własnym autem i zaparkowanie go na jednym z licznych, prywatnych parkingów blisko wejścia na szlak. Poniżej przedstawiamy listę parkingów, z których możecie skorzystać wybierając się do Doliny Małej Łąki:

Szlak przez Hruby Regiel

Naszą wycieczkę do Doliny Małej Łąki rozpoczęliśmy we wsi Nędzówka. Aby urozmaicić trochę naszą wędrówkę zdecydowaliśmy się najpierw zdobyć szczyt Hruby Regiel, a następnie udać się przez Przysłop Miętusi na Wielką Polanę Małołącką w Dolinie Małej Łąki. Tego dnia mieliśmy ochotę na spokojną, samotną wycieczkę w otoczeniu tatrzańskiej przyrody. Trasa przez Hruby Regiel sprawdziła się w tej roli znakomicie, o czym mamy nadzieję przekonacie się w dalszej części tego artykułu. Po drodze czekało na nas mnóstwo pięknych widoków. Zanim jednak będzie nam dane podziwiać tatrzańskie szczyty, czeka nas podejście czerwonym szlakiem na Hruby Regiel (1339 m. n.p.m.). Wychodzimy z Nędzówki, wchodzimy na Ścieżkę pod Reglami i po kilku minutach marszu odnajdujemy wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to niewielka, drewniana brama, za którą czeka nas dzisiaj niezapomniana przygoda. Warto wspomnieć, iż w tym miejscu nie uświadczycie kasy biletowej. Bilety wstępu do TPN należy kupić zatem na stronie e-bilety. Po zakupieniu biletu wchodzimy na szlak i ruszamy ścieżką w stronę szczytu Hruby Regiel.

Wejście na Staników Żleb
Wejście na Staników Żleb
Szlak przez Staników Żleb na Hruby Regiel
Na Hruby Regiel wchodzimy w otoczeniu pięknej przyrody

Wejście na Hruby Regiel zajmuje około godzinę czasu. Do pokonania będziecie mieli tutaj około 1,6 km. czerwonego szlaku i jakieś 256 metrów podejścia. Przez większość czasu wchodzi się tutaj po specjalnie przygotowanych, drewnianych schodkach. Szlak otoczony jest przez bujną, tatrzańską roślinność regla dolnego i przeważają tu głównie lasy liściaste oraz lasy mieszane. Po wejściu na wysokość 1250 m. n.p.m. zauważycie pewną zmianę – przy szlaku coraz częściej będą pojawiać się duże ilości drzew iglastych. Będzie to znak, że weszliście właśnie na regiel górny, piętro roślinne, na którym rośnie głównie świerk pospolity i gdzie w górach występuje górna granica lasu. Przejście z regla dolnego na regiel górny jest szczególnie zauważalny właśnie na szlaku z Gronika na Hruby Regiel. Cały wysiłek włożony w podejście na ten szczyt zostanie nagrodzony pięknymi widokami na Chudą Turnię, Ciemniak, Krzesanicę oraz Małołączniak. Będziecie mieli stąd również wspaniały widok na Przysłop Miętusi, do którego udamy się już za chwilę.

Hruby Regiel
Szczyt Hruby Regiel
Widoki z Hrubego Regla
Widoki na Czerwone Wierchy z Hrubego Regla

Przysłop Miętusi

Po wejściu na Hruby Regiel ruszamy w dalszą drogę na Przysłop Miętusi. Przysłop Miętusi to niewielka, szeroka przełęcz pomiędzy Hrubym Reglem a Skoruśniakiem. Oba te szczyty oddzielają Dolinę Małej Łąki od Doliny Miętusiej i Doliny Kościeliskiej. Na Przysłop Miętusi wchodzimy wąską ścieżką schodząc z Hrubego Regla. Na wejściu na polanę witają nas piękne widoki na Czerwone Wierchy. Tutaj decydujemy się na chwilę odpoczynku, aby nacieszyć oczy widokami i panującą tu spokojną atmosferą. Na Przysłopie Miętusim tego dnia spotykamy tylko kilku turystów. W miejscu tym krzyżują się szlaki prowadzące na Małołączniak, Cudakową Polanę w Dolinie Kościeliskiej i Wielką Polanę Małołącką w Dolinie Małej Łąki. Po chwili odpoczynku na polanie decydujemy się na dalszy marsz i wchodzimy na czarny szlak – Ścieżkę nad Reglami, która zaprowadzi nas już prosto do celu naszej wycieczki. Mamy jeszcze do pokonania około kilometr szlaku, ale nad koronami świerków widać już w oddali Giewont. U jego stóp czeka na nas cel dzisiejszej wyprawy, czyli Wielka Polana Małołącka.

Przysłop Miętusi
Wchodzimy na Przysłop Miętusi
Ścieżka Nad Reglami
Ścieżka nad Reglami prowadząca do Doliny Małej Łąki
W oddali widać już szczyt Giewontu

Szlak z Gronika

Drugą opcją zwiedzania Doliny Małej Łąki jest wejście na żółty szlak turystyczny z Gronika. Jeżeli szukacie łatwego szlaku, który zaprowadzi was na Wielką Polanę Małołącką to wybierzcie właśnie tę trasę. Wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego z Gronika zlokalizowane jest zaraz obok parkingów samochodowych. Tutaj również znajduje się stacjonarny punkt sprzedaży biletów wstępu do TPN. Po przekroczeniu bramy parku możecie rozpocząć wędrówkę szlakiem wzdłuż Małołąckiego Potoku przez Dolinę Małej Łąki na Wielką Polanę Małołącką. Ścieżka, którą przyjdzie wam maszerować będzie przez cały czas wycieczki łagodnie wspinać się w górę. Pokonanie jej nie będzie jednak wymagało praktycznie żadnego większego wysiłku. Ot spokojna wędrówka szeroką, świetnie przygotowaną pod turystów ścieżką. Na tym szlaku nie uświadczycie niestety prawie żadnych pięknych widoków aż do momentu wejścia na Wielką Polanę Małołącką. Trasę tę polecamy szczególnie osobom z małymi dziećmi, które szukają łatwych tras w Tatrach. Wasze pociechy na pewno przejdą cały szlak i będą się świetnie bawiły podczas całej wycieczki.

Wejście do Doliny Małej Łąki
Łagodnie wznosząca się ścieżka na Polanę Małołącką
Przez większość drogi nie ma niestety żadnych ładnych widoków

Wielka Polana Małołącka

Na Wielką Polanę Małołącką docieramy po około 2 godzinach marszu z Nędzówki. Jeżeli zamiast czerwonego szlaku przez Hruby Regiel wybierzecie żółty szlak z Gronika to na polanę dotrzecie w około godzinę. Wielka Polana Małołącka to piękne i widowiskowe miejsce w polskich Tatrach. Cała dolina powstała na terenie dawnego jeziora polodowcowego. Polana Małołącka znajduje się na końcu Doliny Małej Łąki i położona jest na wysokości od 1170 do 1200 m. n.p.m. Na Wielkiej Polanie Małołąckiej przez długi czas górale wypasali swoje owce. Wypas trwał tutaj przez prawie 400 lat i został zakończony dopiero w drugiej połowie XX wieku. Obecnie przez polanę prowadzi żółty szlak turystyczny, którym można wejść na Kondracką Przełęcz i na Kopę Kondracką. Jest on często wybierany przez turystów jako szlak zejściowy z Czerwonych Wierchów lub szlak podejściowy na Giewont. Latem, oprócz pięknych widoków na wysokie tatrzańskie szczyty można podziwiać tu wspaniały spektakl kolorów, gdyż zakwitają tu ogromne ilości kwiatów.

Dolina Małej Łąki
Wielka Polana Małołącka
W lecie cała polana zakwita tworząc bajkowy krajobraz
Żółty szlak na Giewont
Żółty szlak przez Polanę Małołącką na Giewont

Po dojściu do końca Wielkiej Polany Małołąckiej możecie albo ruszyć dalej na Giewont albo możecie wrócić po własnych śladach do Kościeliska. My tym razem zdecydowaliśmy się odpuścić podejście na śpiącego rycerza, gdyż tą wycieczkę odbyliśmy już wcześniej. O zdobywaniu szczytu Giewontu możecie przeczytać tutaj: Wycieczka na Giewont. Jako że na Polanę Małołącką wchodziliśmy czerwonym szlakiem przez Hruby Regiel, na drogę powrotną wybraliśmy żółty szlak przez Dolinę Małej Łąki. Wam również polecamy ten wariant wyprawy. Na pewno nie będziecie żałować i urzekną was wspaniałe widoki i kameralna atmosfera na szlaku.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z tego odcinka Głównego Szlaku Sudeckiego! Film możecie obejrzeć pod tym linkiem – Dolina Małej Łąki przez Przysłop Miętusi.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze