Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Ciekawa atrakcja turystyczna nieopodal Gór Sowich. Godziny otwarcia, zwiedzanie, dojazd, cennik.
Poszukując ciekawych miejsc do zwiedzenia na Dolnym Śląsku trafiliśmy w rejony Walimia i do znajdującego się tam Zamku Grodno. Jest to warownia położona w Górach Czarnych, które są częścią Gór Wałbrzyskich. Jak na twierdzę przystało, znajduje się on na szczycie góry Choina, która wznosi się na wysokość 450 m. n.p.m. i położona jest na lewym brzegu rzeki Bystrzycy. Zamek wzniesiono z kamienia na szczycie wzgórza i początkowo był jednym z największych zamków Śląska. Otoczono go blankowanym murem, który w narożnikach został wsparty skarpami. Twierdza ta na przestrzeni dziejów była wielokrotnie rozbudowywana, przechodziła też pod panowanie różnych władców. Obecnie Zamek Grodno służy jako ciekawa atrakcja turystyczna oraz na terenie której organizowane są różnego rodzaju imprezy okolicznościowe. Na zamek prowadzą trzy szlaki turystyczne: Szlak Zamków Piastowskich do Grodźca – szlak zielony, PKP Wałbrzych Główny przez Zagórze Śląskie do Wrocławia – szlak żółty oraz Europejski Długodystansowy Szlak Pieszy E3 – szlak niebieski.
Krótka historia zamku
Zamek Grodno to dawna siedziba Piastów Śląskich a dzieje zamku sięgają zamierzchłych czasów. Podania mówią że zamek ten powstał już w 800 roku. Ponoć pierwszą twierdzą powstałą na szczycie góry Choina była czworoboczna drewniana warownia założona na wzgórzu przez angielskiego rycerza. Fortyfikacje tą według legend rozbudował dalej książę Bolesław Wysoki, syn Władysława Wygnańca. Pierwsze zachowane dokumenty mówiące o Zamku w Grodnie pochodzą z 1315 roku, które mówią o zamku o nazwie Kinsberg. W 1392 roku po śmierci żony księcia Bolka II, księżnej Agnieszki, zamek przeszedł we władanie Korony Czeskiej. W XV wieku był już w posiadaniu rodzin rycerskich, które w czasach wojny husyckiej zajmowały się rozbojem. Od 1465 r. Zamek Grodno stał się własnością rodu Czettritzów. W 1545 r. na zlecenie cesarza Ferdynanda I warownia przeszła na własność Macieja von Logau. Ostatnimi właścicielami opuszczonego od 1774 roku zamku byli von Zedlitzowie. Od 2008 roku zamek jest własnością gminy Walim, która doprowadziła do zamku wodociąg, a 24 kwietnia 2018 uruchomiła w nim hotel i restaurację.
Zwiedzanie zamku Grodno
Zamek Grodno możecie zwiedzać codziennie. W dni robocze zwiedzanie zamku odbywa się w obecności przewodnika. W soboty, niedzielę i święta zamek zwiedza się samodzielnie. Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o historii powstawania zamku i jego wnętrzu istnieje możliwość wypożyczenia audio przewodnika. Co będziecie zwiedzać w Zamku Grodno? Na trasie zwiedzania znajdują się budynek bramny, budynek kaplicy z renesansowym portalem, sień zamkowa, sala tortur, krzyże pokutne, loch księżniczki Małgorzaty, dziedziniec górny, sala rycerska, sala myśliwska, sale książęce i sala mokra. W zamku znajduje się również Centrum Bioedukacji Multimedialnej z nowoczesną salą multimedialną poświęconą rezerwatowi przyrody „Góra Choina” i salą kinową. Zwiedzanie terenu zamku trwa około 1 godzinę.
Dojazd i parkingi na Zamek Grodno
Zamek Grodno znajduje się na terenie gminy Walim. Do Walimia najłatwiej dojechać ze Świdnicy drogą wojewódzką DW 379 wyjeżdżając ze Świdnicy ul. Bystrzycką w stronę Bystrzycy Górnej. Jeżeli wybieracie się na wycieczkę od strony Wałbrzycha to do Walimia zaprowadzi was droga wojewódzka DW 381. Będąc już w Walimiu najlepiej usytuowany parking znajdziecie przy ul. Głównej obok znajdującego się tam przystanku autobusowego. Nie jest tu łatwo o wolne miejsce parkingowe dlatego w razie gdyby zabrało wolnych miejsc nieco dalej w ciągu ul. Głównej znajdziecie drugi nieco większy parking, na którym powinniście spokojnie znaleźć jakieś wolne miejsce. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczonym parkingiem:
Godziny zwiedzania
Godziny otwarcia Zamku Grodno różnią się nieco w zależności od sezonu, w jakim będziecie wybierać się na jego zwiedzanie. Poniżej zamieszczamy szczegółowe dane dotyczące godzin zwiedzania. Obiekt jest nieczynny w Niedzielę Wielkanocną, 1 XI i 24-25 XII. W dni robocze zamek zwiedza się z przewodnikiem, pierwsze wejście z jest o 10:00. W soboty, niedziele i święta zamek zwiedza się tylko samodzielnie (bez przewodnika).
Ceny biletów wstępu na Zamek Grodno
Aby zwiedzić Zamek Grodno należy wykupić bilet wstępu. Bilety możecie zakupić na dolnym dziedzińcu w drewnianym budynku obok Wielkiej Lipy. Zakupicie tam również pamiątkowe pocztówki, odznaki, książeczki itp. Uwaga! Kasa biletowa zamykana jest na godzinę przed zamknięciem zamku. Ceny biletów wstępu są następujące:
Trasa zwiedzania Zamku Grodno
Aby rozpocząć zwiedzanie Zamku Grodno, najpierw będziecie musieli do niego dojść z parkingu w Walimiu. Zamek znajduje się na szczycie góry Choina czeka was więc około 700 metrów pieszej wędrówki z parkingu do bramy zamkowej. Niebiesko-zielony szlak, którym będziecie wędrować na szczyt wznosi się do góry bardzo łagodnie, nie powinniście mieć więc żadnych większych problemów z jego przejściem. Po około 15 minutach spokojnego marszu dojdziecie do pięknie zdobionej bramy zamkowej. Możecie śmiało wejść do środka, kasa biletowa znajduje się na wewnętrznym dziedzińcu na który wstęp jest bezpłatny. Na dziedzińcu znajduje się restauracja Karczma Rycerska, sklepik z pamiątkami oraz różne stragany z artykułami spożywczymi własnej produkcji. Na przeciwko restauracji znajduje się drewniany budynek, w którym znajduje się kasa biletowa i sklep z pamiątkami. Tutaj możecie zakupić bilety wstępu na zwiedzanie dalszej części zamku. Wejście na górny zamek znajduje się obok wielkiej lipy, o jej historii dowiecie się więcej podczas zwiedzania z przewodnikiem.
Pierwszym przystankiem na trasie zwiedzania Zamku Grodno będzie wieża bramna. Przewodnik opowie wam historię jej powstania oraz przybliży dzieje twierdzy. Na terenie zamku możecie swobodnie robić zdjęcia. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy jest połączenie stylów architektury z czasów Bolesława Krzywoustego ze stylem z XVIII wieku. Szczególnie rzucają się w oczy bogato zdobione portale zdobiące bramy zamku. Część zamku posiada bogato zdobione tynki z późniejszego okresu, które mocno kontrastują z surowym kamieniem użytym do budowy murów twierdzy w XIV wieku. Po krótkiej opowieści o dziejach zamku przewodnik przeprowadzi was przez bramę do wnętrza gdzie rozpoczniecie dalszy etap zwiedzania.
Kolejnym ciekawym punktem na trasie zwiedzania zamku Grodno jest sala tortur oraz znajdujący się nieopodal loch głodowy. W czasach średniowiecza stosowano wiele okrutnych metod i narzędzi wobec skazańców, głównie do zadawania im bólu w celu wymuszania zeznań. Zachowane narzędzia tortur możecie oglądać właśnie w lochach zamku Grodno. Wspomniany loch głodowy również był stosowany jako tortura, na terenie zamku znajduje się kilka takich lochów, w jednym z nich znajduje się ludzki szkielet, z którym związana jest ciekawa legenda. Legendę tą opowie wam już na miejscu przewodnik, nie chcemy psuć wam niespodzianki.
Przewodnik przeprowadzi was przez kilka bardzo ciekawych sal i komnat, w których biesiadowali rycerze i władcy zamku. Poznacie dokładnie historię całego zamku, jego dzieje, jak był rozbudowywany oraz związane z zamkiem legendy. Dodatkowo będziecie też mieli okazję poznać okolicę Walimia dzięki multimedialnej interaktywne wystawie, na którą wstęp macie zagwarantowany w cenie biletu. Na koniec zwiedzania obejrzycie film przedstawiający region Zagórza Śląskiego i zwiedzicie górny dziedziniec zamku, na którym znajduje się studnia wykuta w skale. Na zakończenie przewodnik opowie ostatnią ciekawą legendę związaną właśnie ze studnią. Po zwiedzaniu jeżeli szukacie fajnego i smacznego miejsca na obiad w rodzinnym gronie to zachęcamy was do skorzystania z oferty restauracji Karczma Rycerska, znajdującej się na dolnym dziedzińcu Zamku Grodno.
Punkt widokowy pod zamkiem Grodno
Na koniec wskażemy wam jeszcze jedno ciekawe miejsce nieopodal samego zamku, które warto odwiedzić. Jest to punkt widokowy, z którego rozciąga się bardzo ładny widok na Bystrzycę i znajdujące się nieopodal Jugowice. Ścieżka prowadząca na punkt widokowy biegnie wzdłuż murów zamku i dalej schodzi lekko w dół. Pomiędzy drzewami na pewno dostrzeżecie metalowe barierki punktu widokowego. Po zwiedzeniu punktu widokowego czasu wrócić na parking. Aby z powrotem dojść na ul. Główną należy udać się po własnych śladach pod główną bramę wejściową do zamku i niebiesko-zielonym szlakiem zejść na parking. Tu kończy się wycieczka i zwiedzanie Zamku Grodno. Mamy nadzieję że tak jak nas i tak i was zachwyci on swoją niepowtarzalną architekturą i historią.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.