BESKIDY

Beskidy to jedne z najpiękniejszych polskich gór, które są jednocześnie najmłodszymi górami na terenie naszego kraju. Beskidy to grupa pasm górskich w Karpatach o długości 600 kilometrów i szerokości 50-70 kilometrów, które ciągną się od rzeki Beczwy w Czechach aż po rzekę Czeremosz na Ukrainie. Podobnie do Karpat, Beskidy powstały w końcowej fazie alpejskich ruchów górotwórczych około 20 milionów lat temu. Co ciekawe historia Beskidów sięga dużo wcześniejszego okresu, gdy ponad 100 milionów lat temu na tych terenach znajdował się fragment ogromnego oceanu Tetydy, z którego deponowały się morskie osady. Osady te po stwardnieniu przekształciły się w skały osadowe, tzw. flisz karpacki, z którego dziś w głównej mierze składają się właśnie Beskidy.

W Beskidach panuje klimat umiarkowany górski o wzrastających cechach kontynentalnych. Bardzo charakterystyczna dla Beskidów jest duża zmienność pogodowa, zwłaszcza w rejonie Babiej Góry. Góry te słyną również ze znacznej ilości opadów atmosferycznych oraz silnych i porywistych wiatrów (jak wiatr halny). Opady w Beskidach często potrafią przekroczyć 1200 mm wody rocznie co jest skutkiem licznych powodzi. W okresie zimowym śnieg w Beskidach pojawia się w górach już około listopada i jest w stanie utrzymywać się na szczytach nawet do końca kwietnia. Najobfitsze opady śniegu przypadają tu na okres lutego i marca.

Beskidy słyną również z bogatej flory i fauny, w tym można tu spotkać jedne z największych ssaków lądowych żyjących w Polsce. W Beskidach mamy do czynienia z piętrowym układem roślinności: do wysokości 900 m. n.p.m. stoki górskie porastają lasy mieszane, między 900 a 1150 m. n.p.m. występują głównie lasy regla dolnego w postaci lasów świerkowych z domieszką jodły i buka. Powyżej 1150 m n.p.m. mamy już piętro regla górnego, które tworzone jest głównie przez lasy świerkowe. W Beskidach występuje również piętro alpejskie (Babia Góra), gdzie można znaleźć gatunki roślin jak sit skucina, kostrzewa niska i karpacka czy sasanki i dzwonki alpejskie. Jeżeli chodzi o występujące w Beskidach zwierzęta to z łatwością można natknąć się tu na wilcze watahy, zające, ogromne jelenie szlachetne a nawet niedźwiedzie brunatne (Beskid Żywiecki). Przy odrobinie szczęścia można również zaobserwować dziki, rysie oraz żbiki.

Polskie Beskidy w Polsce podzielone są na kilka głównych podgrup, w których wyróżniamy trzy główne części: Beskidy Zachodnie, Beskidy Środkowe oraz Beskidy Wschodnie. Podział ten został zaproponowany przez Jerzego Kondrackiego – polskiego geografa i profesora Uniwersytetu Warszawskiego. Główne części Beskidów wg. profesora Kondrackiego obejmują dziś następujące pasma:

  • Beskidy Zachodnie: Obejmują pasma położone na zachód od Przełęczy Użockiej, w tym m.in. Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Żywiecki.
  • Beskidy Środkowe: Obejmują pasma położone pomiędzy Beskidami Zachodnimi i Wschodnimi, np. Beskid Sądecki, Beskid Niski.
  • Beskidy Wschodnie: Obejmują m.in. Beskidy Lesiste i Połonińskie, w tym Bieszczady

Aby lepiej zobrazować dzisiejszy podział Beskidów poniżej znajdziecie mapkę Makroregionu Karpat Polskich, na których zaznaczony jest szczegółowy podział na każde z wymienionych powyżej beskidzkich pasm górskich:

mapa karpat
Mapa podziału Beskidów w Polsce (źródło: Warszyńska 1995)
Babiogórski park narodowy

Babiogórski Park Narodowy

W granicach Babiogórskiego Parku Narodowego znajduje się najwyższe, poza Tatrami, wzniesienie w Polsce – Babia Góra, o wysokości 1725 m n.p.m. Babia Góra słynie z raptownych zmian pogody, zarówno latem, jak i zimą. Zawsze należy być przygotowanym na pogorszenie pogody. Zimą wejście na Babią Górę jest odradzane, w tej chwili na przykład panują trudne warunki, partie szczytowe są oblodzone.

Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park narodowy

Gorczański Park Narodowy wyróżnia się występowaniem wielu hal reglowych, które swoje istnienie zawdzięczają tradycyjnej gospodarce pasterskiej w jego obszarze, szałasom i salamandrom. Salamandrę, będącą symbolem tego parku, najczęściej można zobaczyć po deszczu, a jej gwarowa nazwa to „deszczowa jaszczurka”. Żeby ją zobaczyć musicie wybrać się w do Gorczańskiego Parku Narodowego wiosną, latem lub wczesną jesienią. Zwierzęta te znajdują się pod ochroną.

Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy leży na granicy województw małopolskiego i podkarpackiego w samym sercu Beskidu Niskiego. Tereny parku pełnią kluczową rolę ekologiczną, stanowiąc pomost pomiędzy innymi chronionymi obszarami polskich Karpat Zachodnich i Karpat Wschodnich. Jest to rzadziej odwiedzany najmłodszy karpacki park narodowy, ma zaledwie 20 lat. Położony jest w najniższej części Beskidów, tj. w Beskidzie Niskim, słynie z dzikiej przyrody i licznych siedlisk rysia i żbika.

Beskidy to pasmo górskie, w którym można znaleźć setki arcyciekawych miejsc, szczytów, szlaków i atrakcji turystycznych. Poniżej znajdziecie odnośniki do naszych artykułów na temat Beskidów, które mamy nadzieję będą dla was świetną inspiracją i znajdziecie w nich przydatne informacje do zaplanowania waszych własnych wędrówek. Serdecznie zapraszamy!