Dolina Kościeliska
Małopolskie,  Tatry,  Tatry Zachodnie

Dolina Kościeliska w Tatrach. Łatwa i ciekawa wycieczka dla każdego. Opis szlaku, trasy wycieczkowe, dojazd, parkingi.

Dolina Kościeliska to dolina walna w Tatrach Zachodnich, która ma długość około 9 km. i jest jedną z najpiękniejszych dolin po polskiej stronie Tatr. Jest to druga co do wielkości dolina w polskich Tatrach, zaraz po Dolinie Chochołowskiej. Przez dolinę prowadził szlak handlowy na Słowację, z którego korzystali kupcy i przemytnicy. Na trasie tej na kupców nie raz napadali zbójnicy o czym świadczą historyczne przekazy a także nazwy skał, za którymi czyhali zbójnicy: Zbójnickie Okna czy Zbójnicka Turnia. Dolina Kościeliska była ulubionym miejscem poszukiwaczy skarbów, o czym świadczą pozostawione przez nich liczne znaki na skałach i w jaskiniach. Dolina Kościeliska pełna jest historii, pięknych widoków i tajemnic i na pewno zachwyci was swoim urokiem oraz będzie świetnym celem na wspólną rodzinną wycieczkę. W tym artykule znajdziecie przydatne wskazówki dotyczące planowania wycieczki do Doliny Kościeliskiej. Zawarliśmy w nim informacje o parkingach, cenach biletów wstępu, szczegółowy opis szlaku prowadzącego do doliny oraz opisy ciekawych miejsc wartych zwiedzania. Zapraszamy!

Szlaki do Doliny Kościeliskiej

Trasa do Doliny Kościeliskiej
Czas: 3 godziny. Dystans: 11,1 km. Suma podejść: 423 m.

Trasa przez Dolinę Kościeliską z początkiem w Kirach. Jest to standardowy wariant trasy wycieczkowej, podczas którego wędrujemy tylko i wyłącznie zielonym szlakiem z Kir na Halę Ornak. W sezonie turystycznym ruch na tym szlaku jest ogromny a Dolina Kościeliska staje się jednym z najbardziej zatłoczonych miejsc w całych Tatrach. Prezentowana trasa poprowadzi was z Kir przez Cudakową Polanę, Wyżnię Kirę Miętusią, Lodowe Źródło, Polanę Pisana aż do Schroniska PTTK na Hali Ornak. Jest to najłatwiejszy i najszybszy wariant wycieczki do Doliny Kościeliskiej.

Kolor szlaku
Punkt startowyKiry
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 11,1 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT14

Trasa do Doliny Kościeliskiej – jaskinie i Wąwóz Kraków
Czas: 6 godzin. Dystans: 14 km. Suma podejść: 888 m.

Rozszerzona wersja trasy wycieczkowej do Doliny Kościeliskiej z początkiem w Kirach oraz dodatkowym zwiedzaniem jaskiń i wąwozu. Jest to trasa, która zakłada zwiedzanie wszystkich jaskiń dostępnych w Dolinie Kościeliskiej oraz Wąwozu Kraków. Przez Dolinę Kościeliską poprowadzi was zielony szlak z Kir. Dodatkowymi atrakcjami są zwiedzanie Jaskini Mroźnej, Jaskini Mylnej oraz Wąwozu Kraków. Zwiedzanie jaskiń jest małym wyzwaniem, gdyż prowadzą tam osobne szlaki o zróżnicowanym stopniu trudności. Dla przykładu szlak prowadzący do Jaskini Mylnej wyposażony jest w łańcuchy a samo podejście jest dość strome. Dlatego też ogólny stopień trudności dla tej trasy określiliśmy jako średni.

Kolor szlaku
Punkt startowyKiry
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 14 km.
Czas przejściaok. 6 godzin
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT23

Dojazd i parkingi w Kościelisku

Dojazd do Kościeliska z Zakopanego zajmuje około 10 minut samochodem. W sezonie turystycznym droga do Kościeliska zwykle jest mocno zatłoczona, przyszykujcie się więc albo na wyjazd bardzo wcześnie rano albo stanie w korkach. Nie chcecie lub nie możecie jechać własnym autem? Nic nie szkodzi! Do Kościeliska regularnie kursują prywatne busy z Zakopanego, które za niewielką opłatą (od 5 zł) przewiozą was na miejsce do Kościeliska. Pamiętajcie że do Doliny Kościeliskiej obowiązuje całkowity zakaz wjazdu pojazdów samochodowych i rowerów. Poniżej zamieszczamy mapkę z zaznaczoną lokalizacją Doliny Kościeliskiej.

W Kościelisku znajduje się wiele prywatnych parkingów, na których możecie zostawić wasze auto na czas zwiedzania. Wszystkie parkingi w okolicy są płatne. Jadąc od Zakopanego będziecie mijać kilka dużych parkingów tuż przy samym wejściu na szlak do Doliny Kościeliskiej. Obsługa pobiera na nich opłaty w wysokości ok. 30 zł za cały dzień parkowania, dlatego też sugerujemy udać się jakieś 100 metrów dalej, gdzie znajdziecie tańsze alternatywy. Poniżej zamieszczamy linki z zaznaczonymi tańszymi parkingami:

Ceny biletów do Doliny Kościeliskiej

Wstęp do Doliny Kościeliskiej jest płatny. Ceny biletów wstępu są takie same jak na inne szlaki turystyczne na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jeżeli przyjechaliście w Tatry na dłużej i zamierzacie zwiedzać jeszcze inne miejsca w Tatrach to zamiast kupować jednorazowy bilet wstępu bardziej opłaci się wam zakup biletu 7-dniowego. Bilety możecie również zakupić on-line na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego (link do strony tutaj – kliknij). Znajdziecie tam również najbardziej aktualne ceny i dodatkowe informacje dotyczące zakupu biletów. Poniżej zamieszczamy cennik biletów wstępu do TPN:

Wyruszamy z Kir

Wycieczkę do Doliny Kościeliskiej rozpoczynamy w Kirach skąd szeroką gruntową drogą ruszamy w stronę kas biletowych Tatrzańskiego Parku Narodowego. Już od samego początku wycieczki towarzyszyć wam będą piękne widoki. Ścieżkę wychodzącą z Kir otaczają szczyty Przednia Kopka, Mały Regiel oraz Czerwony Gronik oraz po prawej stronie ścieżki leniwie płyną wody potoku Kirowa Woda. Szlak biegnie cały czas po płaskim terenie, więc jeżeli nie planujecie zwiedzania jaskiń, szlak ten nada się idealnie na wyjście na spacer z dziecięcym wózkiem. Niedaleko za kasą biletową na szlaku czekają na was pierwsze ciekawe miejsca. Jest to bacówka, która znajduje naprzeciwko Wyżni Kiry Miętusiej i w której sprzedawane są oscypki oraz inne regionalne sery. Nieco dalej za bacówką w Starym Kościelisku znajdziecie Kaplicę Zbójnicką, przy której dawni kupcy i podróżni prosili o ochronę przed zbójcami. Zielony szlak z Kir poprowadzi was w stronę Cudakowej Polany, za którą czekają na was kolejne atrakcje.

Początek szlaku do Doliny Kościeliskiej
Kaplica Zbójnicka przy szlaku

Na Cudakowej Polanie znajduje się skrzyżowanie szlaków zielonego z czarnym. Czarny szlak prowadzi do Doliny Małej Łąki a zielony dalej w głąb Doliny Kościeliskiej i to właśnie niego należy się trzymać. Tutaj również cały czas będzie wam towarzyszył potok Kirowa Woda. Wędrując wzdłuż potoku będziecie mieli okazje zaobserwować w jaki sposób jest on zasilany wodą spływającą z gór – w niektórych miejscach wypływa ona wprost ze skał – oraz niejednokrotnie będziecie mieli okazję aby podejść na sam brzeg i zanurzyć dłoń w jego zimnych wodach. Uwaga! Nie należy pić wody z górskich potoków! Nigdy nie wiemy czy w innym miejscu jakiś turysta lub zwierzę w jakiś sposób go nie zanieczyściło. Na szlaku widzieliśmy już różne rzeczy, w tym także ludzi którzy pili niefiltrowaną wodę prosto z górskich potoków. Może to grozić bardzo poważnym zatruciem pokarmowym. Wodę w górach bezpiecznie można pić tylko z oznakowanych źródeł. Tuż za Cudakową Polaną znajdują się Lodowe Źródła. Jest to miejsce szczególnie piękne, gdzie woda wytryskuje ze skał i wpada prosto do Kirowej Wody.

Potok Kirowa Woda
Źródła zasilające wody Kirowego Potoku

Jaskinia Mroźna

W Dolinie Kościeliskiej obok Lodowych Źródeł, które zasilają wodami potok Kirowa Woda znajduje się odejście na szlak prowadzący do pierwszej z jaskiń w Dolinie Kościeliskiej – Jaskini Mroźnej. Jaskinia ta to pojedynczy korytarz, który powstał na skutek przepływu wód Kościeliskiego Potoku. Pierwsze 10 metrów jaskini tworzy sztuczny żelbetowy tunel, który prowadzi do właściwego korytarza a następnie do kamiennych schodów. Jako jedyna jaskinia w Dolinie Kościeliskiej wymaga zakupu biletu wstępu (cena biletu wstępu to 5 zł). Zwiedzanie jaskini trwa od 20 do 40 minut i rozpoczyna się od sztucznie przebitego otworu północnego położonego 120 metrów nad dnem Doliny Kościeliskiej. Szlak prowadzący do Jaskini Mroźnej jest jednokierunkowy. Jeżeli macie ochotę zwiedzić którąś z jaskiń w Dolinie Kościeliskiej to Jaskinia Mroźna będzie idealna gdyż przejście nią należy do jednych z najłatwiejszych.

Szlak prowadzący do Jaskini Mroźnej
Widoki ze szlaku do Jaskini Mroźnej

Jeżeli planujecie wycieczkę do Doliny Kościeliskiej z małymi dziećmi i dodatkowo chcecie zwiedzić jaskinie to pamiętajcie że miejscami przejścia w skałach mogą być dość wąskie, są tam też miejsca gdzie będziecie mogli przejść tylko „w kucki”. Jeżeli korzystacie z nosidełek turystycznych, w jaskini możecie mieć problem z przeciśnięciem się przez niektóre odcinki. Jeżeli zdecydujecie się na zwiedzanie tej jaskini to cała wycieczka wydłuży się o jakąś godzinę czasu ale wrażenia z przemierzania podziemnych korytarzy są bezcenne. Naprawdę warto. Po wyjściu z jaskini wrócicie specjalnie przygotowanym zejściem z powrotem na zielony szlak i ruszycie na dalsze zwiedzanie Doliny Kościeliskiej.

Wnętrze Jaskini Mroźnej

Jaskinia Mylna

Drugą ciekawą jaskinią udostępnioną dla turystów w Dolinie Kościeliskiej jest Jaskinia Mylna. Do jaskini prowadzi szlak czerwony szlak turystyczny odchodzący od głównego szlaku za Polaną Pisana. Dojście do wejścia zajmuje około 15 min a przejście przez jaskinię zajmuje około 30 min. Podejście szlakiem do wejścia jaskini jest dość strome, występują na nim sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów. Trasa turystyczna prowadząca do i przez jaskinię jest jednokierunkowa. Jaskinia Mylna jest jedną z ciekawszych jaskiń tatrzańskich, którą można zwiedzać bez przewodnika. Dla turystów została udostępniona trasa o długości około 300 metrów. Jest to poziomy ciąg korytarzy i niedużych komór, który został specjalnie poszerzony na potrzeby zwiedzania. Nadal jednak występują tu miejsca, w których jest ciasno i które mogą być trudne do pokonania z plecakiem oraz takie gdzie wymagane będzie poruszanie się w kucki lub nawet czołganie się. Uwaga! Jaskinię Mylną należy zwiedzać z własną latarką, w przypadku jej uszkodzenia istnieje możliwość zabłądzenia w jaskini co jest bardzo niebezpieczne! Mimo tego zachęcamy was do zwiedzania jaskini, gdyż jest to bardzo ciekawe doświadczenie oraz daje to możliwość pooglądania fantastycznych widoków z góry na całą Dolinę Kościeliską.

Punkt widokowy w Jaskini Mylnej
Widoki na Dolinę Kościeliską z Jaskini Mylnej

Wąwóz Kraków

Wąwóz Kraków to trzecie miejsce, które warto odwiedzić podczas przemierzania Doliny Kościeliskiej. Jest on uważany za najpiękniejszy wąwóz skalny polskich Tatr Zachodnich. Najniższa, udostępniona turystycznie część Wąwozu Kraków to wycięty w skałach skalny kanion o pionowych ścianach i dnie zarzuconym kamieniami. Dno wąwozu jest na ogół suche, woda płynie nim tylko po obfitych opadach. Podczas zwiedzania Wąwozu Kraków natkniecie się na takie miejsca jak żelazna drabinka którą trzeba się wspiąć na niemal pionową skałę, w której znajduje się wejście do Smoczej Jamy, niewielkiej jaskini, którą z powrotem wrócimy na Polanę Pisaną. Jeżeli nie chcecie wracać przez jaskinię jest możliwość ominięcia jej i podążenia trasą ze sztucznymi ułatwieniami w postaci łańcuchów i klamer. Dalsza, znacznie większa część Wąwozu Kraków objęta jest ochroną ścisłą i jest niedostępna dla turystów. Nazwa wąwozu wzięła się od tego, iż górale wędrujący sporadycznie do Krakowa zauważyli podobieństwo wąskich uliczek krakowskiego Starego Miasta do skalnego wąwozu w Dolinie Kościeliskiej. Przejście Wąwozu Kraków to nie tylko ciekawe doświadczenia ale i wspaniała zabawa. Niestety nie zawsze jest on otwarty dla zwiedzających, zwłaszcza po ulewnych deszczach lub wichurach jest on często zamykany ze względów bezpieczeństwa.

Wąwóz Kraków i drabinka
Łańcuchy nad drabinką w Wąwozie Kraków

Polana Pisana i Hala Ornak

Po zwiedzaniu Jaskini Mroźnej, Mylnej oraz Wąwozu Kraków wracamy na zielony szlak i kontynuujemy wędrówkę w stronę Polany Pisanej i Hali Ornak. Czy na głównym szlaku czeka na was jeszcze coś ciekawego i wartego zobaczenia? Oczywiście że tak! Tuż za zejściem ze szlaku z Jaskini Mroźnej znajduje się pięknie wyeksponowana Skała Pisana oraz po drugiej stronie przy odejściu szlaku do Jaskini Mylnej będziecie mieli cudowny widok na Raptawicką Grań. W drodze na Halę Ornak miniecie krzyż Wincentego Pola, który postawiono w 1852 roku z polecenia poety Wincentego Pola w czasie patriotycznej i turystycznej wycieczki studentów z Krakowa. Znajduje się tu również ukryta wśród traw mogiła. Według opowiadań góralskich była to mogiła młynarza króla Zygmunta I Starego, obrabowanego i zabitego przez zbójników. Górale, przechodząc obok, czcili to miejsce, rzucając na nie gałęzie i podpalając je podczas jesiennego spędu owiec z hal. 

Widoki ze szlaku na Halę Ornak

Po krótkim marszu od krzyża Wincentego Pola dotrzecie na Halę Ornak. Jest to dawna hala pasterska, hala była niegdyś intensywnie wypasana, a wypas prowadzono na całych trawiastych zboczach Ornaku. Początkowo stanowiła ona własność górali z Cichego, później w wyniku dziedziczenia stała się własnością mieszkańców wielu wsi podhalańskich. Na hali znajduje się Schronisko PTTK Na Hali Ornak, które jest jest świetnym punktem wypadowym na całe Tatry Zachodnie. Prowadzi stąd wiele szlaków i dróg, które rozpościerają przed turystami piękne widoki i tatrzańskie panoramy. W schronisku możecie odpocząć, zjeść ciepły posiłek i nabrać sił do drogi powrotnej, którą realizujemy po własnych śladach.

Dolina Kościeliska
Hala Ornak

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze