GSS Dzień 7 – Etap Schronisko Zygmuntówka – Słupiec. Opuszczamy Góry Sowie.
Siódmy dzień na Głównym Szlaku Sudeckim rozpoczynamy w Schronisku PTTK Zygmuntówka w Górach Sowich. Podczas siódmego dnia na GSS czeka nas pokonywanie ponad 29-cio kilometrowego odcinka czerwonego szlaku, który przeprowadzi nas przez pozostałą część Gór Sowich. Na trasie wycieczki czeka nas zdobywanie szczytu Kalenicy połączone ze wspinaczką na jej strome zbocze, zwiedzanie wspaniałej twierdzy Srebrna Góra oraz odkrywanie mniej popularnych zakamarków w lasach i wsiach pod miastem Nowa Ruda Siódmego dnia na GSS nie zabraknie nam zatem ani pięknych widoków ani ciekawych atrakcji turystycznych. Na tym odcinku GSS szlak częściej też będzie prowadził nas w dół zboczy, co pozwoli na efektywne regenerowanie sił podczas marszu. Na zakończenie 7 dnia na GSS zwiedzimy miasto Słupiec gdzie poszukamy miejsca na nocleg. Zapraszamy na siódmy dzień marszu po Głównym Szlaku Sudeckim!
Szlak GSS ze Schroniska PTTK Zygmuntówka do Słupca
Trasa Schronisko Zygmuntówka – Słupiec
Czas: 9 godzin. Dystans: 29,40 km. Suma podejść: 989 m.
Siódmy dzień na GSS rozpoczyna się w Schronisku PTTK Zygmuntówka w Górach Sowich. Po opuszczeniu murów schroniska dzień rozpoczynamy od podejścia na szczyt Kalenica (964 m. n.p.m.). Po zdobyciu Kalenicy czerwony szlak poprowadzi was na szczyty Popielak, Jagoda i Czarne Kąty oraz na Przełęcz Woliborską. Na tym odcinku trasy ścieżka prowadzi po dość łagodnym terenie z niewielkimi wzniesieniami. Po pokonaniu Przełęczy Woliborskiej szlak podąża dalej w stronę pierwszej atrakcji turystycznej na trasie wycieczki: do Twierdzy Srebrna Góra. Po zwiedzaniu Twierdzy Srebrna Góra kolejną atrakcją jest przejście dawnym wiszącym wiaduktem kolejowym. Za wiaduktem GSS prowadzi na Czeski Las i do wsi Czerwieńczyce. Za Czerwieńczycami ścieżka wyprowadza na rozległe pola uprawne, za którymi piętrzy się ostatnie tego dnia wzniesienie. Po jego pokonaniu szlak wchodzi do miasta Słupiec, które jest celem siódmego dnia wędrówki po GSS.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Schronisko PTTK Zygmuntówka |
Odległość do celu | – |
Długość całej trasy | ok. 29,40 km. |
Czas przejścia | ok. 9 godzin |
Stopień trudności | Łatwy |
Punkty GOT | 39 |
GSS Dzień 7 – Startujemy z Zygmuntówki
Siódmy dzień zmagań na Głównym Szlaku Sudeckim rozpoczynamy od wczesnej pobudki w zamglonych Górach Sowich. Poprzedni, szósty dzień marszu po GSS zakończyliśmy w schronisku PTTK Zygmuntówka, w którym udało nam się dostać łóżko w pokoju 10-cio osobowym. Noc jak na warunki schroniskowe była całkiem spokojna. Dzisiaj z nowymi siłami jesteśmy gotowi zmierzyć się z kolejnym, tym razem około 30-to kilometrowym odcinkiem Głównego Szlaku Sudeckiego. Zygmuntówkę opuszczamy około godziny 08:00 rano i ruszamy na pierwszego tego dnia podejście na szczyt Kalenica. Kalenica to niewysoki szczyt, który słynie z jednego z najbardziej stromych podejść w Górach Sowich. W drodze na Kalenicę czeka was jeszcze zdobywanie dwóch pomniejszych szczytów: Rymarza oraz Słonecznej. Na podejściu na Kalenicę natkniecie się też na dużą wyrzeźbioną w drewnie postać Ducha Gór z przymocowanym do niej dużym drogowskazem. Obok rzeźby Ducha Gór wzniesiono wiatkę turystyczną z miejscami noclegowymi. Nieco wyżej na podejściu na Słoneczną odkryjecie zawieszoną na drzewie huśtawkę nowożeńców. Najciekawsza atrakcja czeka na was jednak na samej Kalenicy czyli stalowa wieża widokowa. Z jej szczytu można zobaczyć wspaniałą panoramę Gór Sowich, szczyt Wielkiej Sowy oraz migoczące w oddali szczyty Gór Stołowych. Oczywiście o ile dopisze wam pogoda, bo o poranku Góry Sowie są zwykle spowite gęstą mgłą i chmurami.
GSS przez Góry Sowie
Po zdobyciu Kalenicy Główny Szlak Sudecki będzie prowadził was już po zdecydowanie łagodniejszym terenie. Za Kalenicą szlak biegnie bowiem już głównie w dół zbocza w stronę szczytu Popielak (856 m. n.p.m.) i na Bielawską Polanę. Bielawska Polanka to ważny węzeł szlaków turystycznych w Górach Sowich, z którego w razie konieczności można zejść do miast Bielawa czy Nowa Ruda. Za Bielawską Polanką czeka was jeszcze pokonanie kilku mniejszych wzniesień i szczytów jak Jagoda (816 m. n.p.m.), Czarne Kąty (786 m. n.p.m.) i Kobylec (767 m. n.p.m.). Na razie na trasie marszu nie ma co liczyć na piękne widoki, bo większość mijanych szczytów porasta gęsty las. Sprawy zwykle nie ułatwia też gęsta mgła, która lubi utrzymywać się w Górach Sowich nawet do południa. Po około dwóch i pół godzinie marszu ze Schroniska Zygmuntówka docieramy w końcu do pierwszego punktu odpoczynkowego: na Przełęcz Woliborską. Tutaj odnajdziecie niewielką wiatkę turystyczną, która osłoni was przed słońcem i deszczem na czas wrzucania drugiego śniadania. Za Przełęczą Woliborską czeka was jeszcze zdobywanie kilku pomniejszych szczytów, ale przynajmniej zaczną pojawiać się tu jakieś ciekawe atrakcje i pierwsze widoki. Pierwszą ciekawszą rzeczą na szlaku będą trasy rowerowe Enduro Srebrna Góra. Enduro Srebrna Góra to ogromny bike park oferujący aż 40 km. zjazdowych tras rowerowych MTB. Jeżeli lubicie szaleć na rowerach skacząc na hopkach i mierząc się z korzeniami, murkami i wąwozami to jest to atrakcja właśnie dla was.
Twierdza Srebrna Góra
Jedną z najciekawszych atrakcji do zwiedzania podczas siódmego dnia na Głównym Szlaku Sudeckim jest Twierdza Srebrna Góra. Twierdza Srebrna Góra to historyczna atrakcja na Dolnym Śląsku, którą obowiązkowo musicie zwiedzić w ramach przechodzenia GSS. Twierdza Srebrna Góra to dawna pruska twierdza obronna z XVIII wieku, która przez wiele lat zabezpieczała militarnie pruski Śląsk. Atrakcja ta jest świetnym punktem na odpoczynek, nabranie nowych sił a nawet na zjedzenie ciepłego posiłku na szlaku. Trasa Głównego Szlaku Sudeckiego wyprowadzi was praktycznie pod samo wejście do twierdzy, także grzechem byłoby ją po prostu ominąć. Zwiedzanie Twierdzy Srebrna Góra jest płatne ale naszym zdaniem warto poświęcić kilkanaście złotych na bilet, aby zapoznać się z fascynującą historią tego miejsca. Jeżeli nie macie ochoty zwiedzać wnętrza warowni to i tak warto wejść do środka, gdyż w jej murach ukryta jest kawiarnia. Serwują tam nie tylko gorące napoje ale też gorące tosty i inne smaczne posiłki. Po zwiedzaniu Twierdzy Srebrna Góra szlak poprowadzi was w dół do wsi Srebrna Góra, gdzie czeka na was jeszcze jedna atrakcja – Wiszący Wiadukt. Wiszący Wiadukt w Srebrnej Górze powstał w ramach dawnej inwestycji Kolei Srebrnogórskiej, która połączyła obie strony Gór Sowich. Linia ta biegła przez Srebrną Górę w głębokim wąwozie i aby umożliwić mieszkańcom jego bezpieczne przekroczenie powstał nad nim wiszący wiadukt. Niestety z braku rentowności linii kolejowej została ona zamknięta a następnie rozebrana, ale wiadukt wisi tu po dziś dzień. Obecnie prowadzi przez niego Główny Szlak Sudecki prowadzący na Czeski Las i dalej do wsi Czerwieńczyce.
Czeski Las i szlak na Czerwieńczyce
Po zwiedzaniu twierdzy Srebrna Góra przechodzimy przez Wiszący Wiadukt i ruszamy dalej na Czeski Las i do wsi Czerwieńczyce. Po wyjściu ze Srebrnej Góry, gdzie trzeba było pokonywać dość stromy odcinek asfaltowej drogi, szlak na Czeski Las będzie łagodnym spacerkiem. Na trasie ze Srebrnej Góry na Czeski Las nie ma bowiem ani stromych wzniesień ani odcinków, na których trzeba by przedzierać się przez gęste krzaki. Co ciekawe przy tutejszych drogowskazach szlaku pieszego można zauważyć też oznaczenia szlaków konnych. Okazuje się, że w okolicy Czeskiego Lasu często można natknąć się na osoby uprawiające właśnie turystykę konną a wytyczonych traktów do jazdy konnej jest tu naprawdę sporo. Po dotarciu do najwyższego punktu Czeskiego Lasu (621 m. n.p.m.) Główny Szlak Sudecki zakręci w prawo i poprowadzi was przez las do wsi Czerwieńczyce. Wieś ta nie wyróżnia się zbytnio na mapie atrakcji Dolnego Śląska, ale można tam zwiedzić ciekawy zabytkowy Kościół św. Bartłomieja z XV wieku. Przy asfaltowej drodze biegnącej przez wieś ustawiona jest też kamienna figura przedstawiająca postać sołtysa lub wędrowca. Po minięciu Czerwieńczyc GSS wyprowadzi was jeszcze na tutejsze pola uprawne i pastwiska, na których latem pasą się krowy oraz konie z okolicznej stadniny. Tutaj też czeka was pokonywanie ostatniego nie nazwanego wzniesienia, które dzieli was od celu dzisiejszej wędrówki czyli od miasta Słupiec.
Słupiec – szukamy noclegu
Po pokonaniu pól pod Czerwieńczycami Główny Szlak Sudecki wyprowadzi was prosto pod miasto Słupiec. Słupiec to miejsce gdzie kończy się siódmy dzień wędrówki i gdzie dzisiaj poszukamy wygodnego noclegu. Jeżeli nigdy tu nie byliśmy to Słupiec można opisać jako malownicze miasto, które ulokowało się na granicy Gór Sowich i jest bramą w kolejne sudeckie pasmo górskie: Góry Stołowe. Dlaczego wybraliśmy właśnie Słupiec na nasz punkt noclegowy? Przede wszystkim ze względu na dostępną sporą bazę noclegową oraz możliwość zrobienia porządnych zakupów. Główny Szlak Sudecki wchodzi bowiem do miasta od strony wschodniej prosto na główną ulicę Kłodzką, przy której znajduje się spory kompleks sklepów spożywczych i kosmetycznych. Jest tu też sporo restauracji i barów więc można zjeść na trasie sycący i przede wszystkim gorący posiłek. Po zaspokojeniu głodu i zrobieniu zakupów na kolację i kolejny dzień marszu można spokojnie usiąść przy kawie i poszukać taniego noclegu pod dachem. Przy okazji poszukiwania miejsca do spania warto udać się też na małe zwiedzanie tutejszych atrakcji. I choć w samym Słupcu wiele takich miejsc nie ma to i tak na terenie miasta można znaleźć kilka perełek jak Kościół Parafialny z 1887 roku czy zabytkowy dworek z XVII wieku. Po kilku telefonach udaje nam się dostać pokój na wyłączność w agroturystyce „Na Połoninach”. Fart chce że pensjonat ten ulokował się praktycznie przy samym GSS więc nie trzeba będzie nadkładać drogi na nocleg i powrót na szlak następnego dnia. Pokoje w agroturystyce „Na Połoninach” były super przytulne a noc bardzo regenerująca. Z nowymi siłami kolejnego możemy ruszać na przemierzanie ósmego dnia po Głównym Szlaku Sudeckim.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.