Artykuł sponsorowany

Jak ubezpieczyć się na wyjazd narciarski?

Statystyki wskazują, że to upadek jest najczęstszą przyczyną urazów narciarzy na stoku. W takich zdarzeniach poszkodowani przeważnie doznają uszkodzeń kończyn dolnych, a w szczególności kolan. Na szczęście można ubezpieczyć się na wypadek takich sytuacji – wystarczy dobrać ubezpieczenie narciarskie, które zawiera rozszerzenia dedykowane narciarzom i snowboardzistom!

Ubezpieczenie narciarskie to rodzaj ubezpieczenia turystycznego, które zawiera ochrony dopasowane do uprawiania wybranych sportów zimowych. Przyda się ono zarówno na stoku w Polsce, jak i za granicą. Jakie zalety ma takie ubezpieczenie? Jak je wybrać? Ile ono kosztuje? Sprawdziliśmy to!

Zalety ubezpieczenie narciarskiego

Każdy wyjazd wakacyjny, a w szczególności ten za granicę powinien być ubezpieczony. Doświadczeni turyści wiedzą, że koniecznie trzeba wyrobić sobie EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, gdy jedzie się do innego kraju UE lub EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein). Dokument ten umożliwia niezbędne i nagłe leczenie w publicznych placówkach medycznych na zasadach obowiązujących w danym państwie.

Jeśli więc za pobyt w szpitalu lub inną usługę medyczną trzeba tam w całości bądź częściowo zapłacić, to nawet posiadacz EKUZ będzie musiał ponieść te koszty. Dlatego drugim stopniem ochrony finansowej jest ubezpieczenie turystyczne, w tym to narciarskie. Jakie ma ono zalety? W jakich sytuacjach może się przydać?

Ubezpieczenie na narty będzie wsparciem za granicą, gdy:

 • narciarz przewróci się na stoku i dozna urazu;
 • zderzy się z innym narciarzem i wyrządzi szkodę innej osobie;
 • konieczna będzie akcja ratownicza;
 • ubezpieczony wyląduje w szpitalu z powodu choroby lub wypadku;
 • jego narty zostaną skradzione, ulegną zniszczeniu lub uszkodzeniu;
 • odwołany zostanie jego nocleg, wycieczka czy impreza narciarska.

Pamiętajmy, że ubezpieczenie narciarskie jest dobrowolne, co oznacza, że może ono różnić się u poszczególnych ubezpieczycieli. Zazwyczaj nie są to duże rozbieżności, ale warto zapoznać się nie tylko z ofertą różnych firm, ale także z warunkami ochrony przed kupnem polisy.

Wybór ubezpieczenia na narty

Ubezpieczenia narciarskie różnią się od siebie. Dlatego powinniśmy się przyjrzeć ofertom, zanim którąś wybierzemy i kupimy. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na:

 • zakres ubezpieczenia – powinno zawierać ubezpieczenie kosztów leczenia, akcji ratowniczej oraz assistance, NNW, OC sportowe na narty, a więc rozszerzenie ochrony o uprawianie narciarstwa i snowboardu;
 • sumy ubezpieczenia – bardzo ważne w kontekście ubezpieczenia kosztów leczenia i akcji ratowniczej, ponieważ suma określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli to, ile maksymalnie wypłaci odszkodowania lub do jakiej wysokości pokryje rachunki za leczenie czy akcję ratowniczą w górach;
 • wyłączenia odpowiedzialności i ograniczenia – określa, w jakich sytuacjach ubezpieczenie nie zadziała oraz do jakich kwot ubezpieczyciel pokryje dane koszty (np. leczenia stomatologicznego);
 • ochrona sprzętu narciarskiego – jakie zdarzenia są objęte ochroną i co jest z niej wyłączone oraz czy ubezpieczenie dotyczy również wynajętego sprzętu;
 • dodatkowe świadczenia – część ubezpieczycieli oferują dodatkowe wsparcie, na przykład, gdy zejdzie lawina i trzeba dłużej zostać w hotelu lub gdy wyciągi nie będą czynne, a narciarz opłacił już skipass;
 • sporty objęte ochroną – ochronę możemy rozszerzyć o amatorskie uprawianie narciarstwa/snowboardu, o uprawianie sportów wysokiego ryzyka i ekstremalnych oraz w wyczynowy sposób.

W przypadku wyjazdu na polski stok narciarski ubezpieczenie na narty nie będzie zawierać ubezpieczenia kosztów leczenia i akcji ratowniczej, ponieważ są one finansowane z ubezpieczenia zdrowotnego. Za to narciarz będzie dodatkowo chroniony NNW, OC sportowym oraz zapewni sobie wsparcie, gdy jego sprzęt zostanie zniszczony, skradziony lub uszkodzony.

Cena ubezpieczenia narciarskiego

Ubezpieczenie na narty jest tanie w porównaniu z wydatkami, które mogą pojawić się po wypadku. Tygodniowa ochrona dla jednej osoby, która wybiera się w Alpy, w zależności od warunków kosztuje od 60 zł. Co decyduje, jak dużo zapłacimy za taką ochronę?

Cena ubezpieczenia na narty zależy między innymi od zakresu ochrony, długości obowiązywania umowy ubezpieczenia, dodatkowych rozszerzeń, liczby osób objętych ochroną, a także od sum ubezpieczenia – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Oto przykładowe ceny ubezpieczenia na narty z porównywarki Mubi:

 • 51 zł za 3 dni na Słowację – koszty leczenia i ratownictwa (300 000 zł), OC sportowe (100 000 zł);
 • 84,70 zł za 5 dni w Bułgarii – uprawianie sportów ekstremalnych, koszty leczenia i assistance (600 000 zł), NNW (50 000 zł), OC sportowe (250 000 zł).

Podobnie jak w przypadku ubezpieczeń samochodu, te na narty warto porównać w jednym miejscu. Zrobimy to w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze