Karkonosze
Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów rozciągające się na przestrzeni ok. 40 km od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka (1603 m n.p.m.). Karkonosze należą do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO i są chronione poprzez utworzenie na ich terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Chociaż Karkonosze nie należą do gór wysokich, klimat w nich panujący odpowiada właśnie europejskim górom wysokim. Najwcześniej na tym obszarze rozwinęło się poszukiwanie minerałów i rud oraz ich obróbka. W średniowieczu działali tu gwarkowie walońscy. Głównymi ośrodkami turystycznymi Karkonoszy są: Po polskiej stronie Jelenia Góra, Szklarska Poręba oraz Karpacz. Oprócz krajobrazów Karkonosze znane są z wód leczniczych i uzdrowisk (na przykład w Cieplicach Śląskich, śladów działalności górniczej np. sztolnia nieczynnej kopalni uranu w Kowarach.
Parki Narodowe w Karkonoszach
Karkonoski Park Narodowy
W celu ochrony najcenniejszych elementów Karkonoskiej przyrody utworzono 16 stycznia 1959 roku utworzono Karkonoski Park Narodowy. Po stronie czeskiej 17 maja 1963 powstał Krkonošský národní park. W roku 1992 zostały one włączone do transgranicznego rezerwatu biosfery UNESCO Karkonosze/Krkonoše. Karkonoski Park Narodowy powołano w 1959 roku na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16.01.1959r. Obszar parku obejmował powierzchnię jedynie 5,5 tys ha (co było czterokrotnie mniejszym obszarem niż pierwotnie zabiegano). Granice parku zostały wytyczone w oparciu o drogi i ścieżki, nie zaś o naturalne jednostki fizjograficzne, co utrudniało realizację skutecznej ochrony przyrody.
Nasze artykuły na temat Karkonoszy
Poniżej zamieściliśmy odnośniki do naszych artykułów, które dotyczą szczytów, szlaków turystycznych oraz ciekawych atrakcji w Karkonoszach. Wystarczy że klikniecie w interesujący was region i zostaniecie przekierowani do odpowiednich artykułów. Zapraszamy!