Góry Opawskie,  Opolskie,  Sudety

Kobylica i Kozia Góra w Górach Opawskich – wycieczka z Prudnika. Las Prudnicki i Sanktuarium św. Józefa.

Kobylica i Kozia Góra w Górach Opawskich to dwa niewysokie wzgórza o wysokości 395 m. n.p.m. i 316 m n.p.m., które świetnie sprawdzą się jako cel ultra łatwej wycieczki z Prudnika. Kobylica i Kozia Góra położone są przy Lesie Prudnickim w Sudetach Wschodnich na południe od miasta Prudnik. Wycieczka na Kobylicę i Kozią Górę to doskonała okazja na chwilę relaksu na łonie natury i okazja do odwiedzenia arcy ciekawych atrakcji turystycznych. Szlaki prowadzące na Kobylicę i Kozią Górę z Prudnika są bardzo łatwe do pokonania i świetnie sprawdzą się na weekendowy wypad za miasto dla całej rodziny. Kobylicę i Kozią Górę chętnie odwiedzają nie tylko mieszkańcy miasta Prudnik i turyści, ale także pielgrzymi, którzy przybywają do znajdującego się w Lesie Prudnickim Sanktuarium św. Józefa i klasztoru ojców Franciszkanów. W okolicy Kobylicy powstał też ciekawy szlak pamięci, który jest świetnym uzupełnieniem całej wyprawy. W tym artykule znajdziecie propozycję wycieczki na Kobylicę i Kozią Górę w Górach Opawskich z Prudnika, wraz z opisem znajdujących się na trasie wycieczki atrakcji turystycznych. Zapraszamy!

Prudnik – dojazd i parkingi

Trasa wycieczki na Kobylicę i Kozią Górę rozpoczyna się w centrum Prudnika. Do miasta Prudnik możecie obecnie dotrzeć własnym samochodem, jak również pociągami i autokarami z różnych rejonów Polski. Jeżeli chodzi o dojazd do Prudnika pociągiem to do waszej dyspozycji macie kilka połączeń kolejowych z Nysy oraz Kędzierzyna-Koźle. Wybierając się do Prudnika autokarem możecie skorzystać z całkiem bogatej siatki połączeń autokarowych z wielu większych i mniejszych miast w Polsce. Pociągi jak i autokary zatrzymują się w Prudniku praktycznie przy samym szlaku, który zaprowadzi was prosto na Kobylicę i Kozią Górę. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów oraz autokarów do Prudnika z waszej miejscowości bez trudu znajdziecie w Internecie na stronach e-podróżnik czy rozkład jazdy PKP. Jeżeli do Prudnika wolicie wybrać się samochodem, to wasze auto na czas wycieczki na Kobylicę i Kozią Górę polecamy wam pozostawić na tych oto parkingach na terenie miasta:

Kobylica z Prudnika – szlaki

Na Kobylicę i Kozią Górę w Górach Opawskich zaprowadzi was ultra łatwy, czerwony szlak turystyczny z Prudnika. Wycieczka na Kobylicę i Kozią Górę rozpoczyna się w centrum Prudnika na ul. Tadeusza Kościuszki, skąd należy ruszyć na południowy-wschód w stronę Lasu Prudnickiego. Czerwony szlak z Prudnika poprowadzi was najpierw przez duży park miejski, w którym możecie zobaczyć rzeźbę Diany Wersalskiej i zabytkową altanę muzyczną. Następnie czerwony szlak zaprowadzi was w stronę ul. Księcia Józefa Poniatowskiego i na szczyt Koziej Góry. Za Kozią Górą rozpoczyna się zwiedzanie Sanktuarium św. Józefa i klasztoru ojców Franciszkanów, połączone ze spacerem tutejszą Drogą Krzyżową na Golgotę. Następnie czerwony szlak zaprowadzi was na Polanę Kucharskiego i do Lasu Prudnickiego, w którym ukryty jest szczyt Kobylicy. Przejście przez Las Prudnicki na Kobylicę zajmuje około godzinę. Po zwiedzaniu szczytu Kobylicy warto podejść jeszcze na Długotę, a następnie wrócić do Prudnika niebieskim szlakiem przez Górę Okopową.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyPrudnik – ul. Tadeusza Kościuszki
Odległość do celuok. 6,90 km.
Długość całej trasyok. 15,90 km.
Czas przejściaok. 5 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT21

Początek szlaku na Kozią Górę z Prudnika

Wycieczkę na Kozią Góry i Kobylicę w Górach Opawskich rozpoczynamy w Prudniku. Prudnik to niewielkie miasto położone w woj. opolskim, w powiecie prudnickim na pograniczu Niziny Śląskiej i północno-wschodniej części Gór Opawskich. Miasto Prudnik zostało założone w 1255 roku i jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Jako że na terenie Prudnika kryje się mnóstwo pięknych zabytków i wiele ciekawostek historycznych, miasto to jest świetnym punktem wypadowym w Góry Opawskie. Całą przygodę ze zdobywaniem Koziej Góry i Kobylicy warto rozpocząć nieopodal prudnickiego Rynku Miejskiego, gdyż wtedy będziecie mogli zwiedzić wiele dodatkowych fascynujących atrakcji. Wyruszając na Kobylicę i Kozią Górę z Prudnika należy odnaleźć w mieście oznaczenia czerwonego szlaku turystycznego, który jest jednocześnie jednym z odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego. Po zwiedzaniu Rynku w Prudniku ruszamy w drogę w stronę pierwszego szczytu tej wycieczki, czyli na Kozią Górę. Po opuszczeniu terenu Rynku prudnicki odcinek czerwonego szlaku przeprowadzi was najpierw przez Park Miejski Prudnik. Spacerując przez park warto zatrzymać się przy rzeźbie Diany Wersalskiej oraz przy zabytkowym pawilonie muzycznym z 1887 roku. Po zwiedzaniu parku miejskiego czeka was następnie około dwa kilometry marszu asfaltem ulicami Wyszyńskiego, Aleją Lipową i Księcia Poniatowskiego. Pierwszą oznaką, że Kozia Góra już już blisko będzie mijany po drodze metalowy pomnik ojców Franciszkanów, którzy tak jak wy zmierzają tu na szczyt Koziej Góry i do kryjącego się nią Sanktuarium św. Józefa w Prudniku.

Wycieczka na Kobylicę i Kozią Górę rozpoczyna się w centrum Prudnika
Przejście przez Prudnik na Kobylicę i Kozią Górę ulicą Księcia Józefa Poniatowskiego
W drodze na Kozią Górę i Kobylicę towarzyszyć wam będą mnisi Franciszkanie
Podejście na Kozią Górę (317 m. n.p.m.) pod Prudnikiem jest bardzo łatwe

Sanktuarium św. Józefa pod Kozią Górą

Kozia Góra w Prudniku nie jest niestety jakimś wybitnie ciekawym szczytem. Kozia Góra to w sumie niewielka górka, która z każdej strony porośnięta jest wysokimi krzewami i drzewami. Najciekawszą atrakcję na tym etapie wycieczki odnajdziecie tuż za Kozią Górą i jest to Sanktuarium św. Józefa w Prudniku. Sanktuarium św. Józefa w Prudniku to piękny zespół klasztorny i kościół, który zlokalizowany jest około cztery kilometry na południe od centrum Prudnika. Pierwsze miejsce kultu pod Kozią Górą w Prudniku powstało tu w roku 1852 dzięki zakonnikowi z zakonu Alkantarzystów. Niestety w wyniku konfliktu zakonników Alkantarzystów z księżmi diecezjalnymi cały kompleks klasztorny w 1863 roku został oddany we władanie zakonu Franciszkanów. I to właśnie ten zakon zajmuje mury klasztoru w Sanktuarium św. Józefa po dziś dzień. Na terenie sanktuarium znajduje się też budynek kościoła, który powstał w 1866 roku i jest to jednonawowa budowla o skromnym kształcie i wyposażeniu. Wewnątrz kościoła znajdziecie neogotycki ołtarz z kopią obrazu św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Największą atrakcją przyciągającą do Sanktuarium św. Józefa turystów i pielgrzymów jest znajdująca się przed kościołem Grota Lurdzka. Grota Lurdzka powstała w 1904 roku i stworzona jest z tufu wulkanicznego – specjalnej skały osadowej powstałej z popiołu wydobywającego się z wulkanu. Oprócz Groty Lurdzkiej na terenie Sanktuarium św. Józefa znajduje się też kilka mniejszych grot wykonanych z tej samej skały oraz ścieżka drogi krzyżowej, która prowadzi na przyklasztorny cmentarz franciszkański i na Golgotę. Co najlepsze cały teren sanktuarium św. Józefa można zwiedzać całkowicie za darmo.

Sanktuarium św. Józefa pod Kozią Górą – jedna z głównych atrakcji turystycznych na tej trasie
Sanktuarium św. Józefa jest udostępnione dla zwiedzających bezpłatnie
Grota Lurdzka z tufu wulkanicznego w Sanktuarium św. Józefa pod Kozią Górą
Grota z tufu wulkanicznego w Sanktuarium św. Józefa przedstawiająca sceny biblijne
Stacja Drogi Krzyżowej na Golgocie przy Sanktuarium św. Józefa pod Kozią Górą

Ruszamy na Kobylicę w Górach Opawskich

Po zwiedzaniu terenu Sanktuarium św. Józefa ruszamy dalej czerwonym szlakiem na szczyt Kobylicy. Po opuszczeniu terenu sanktuarium czerwony szlak turystyczny zaprowadzi was na Polanę Kucharskiego i dalej do Lasu Prudnickiego. Po wejściu na Polanę Kucharskiego czeka was króciutki marsz brzegiem tutejszych pól uprawnych, za którymi rozpoczyna się główne przejście przez Las Prudnicki. Na terenie Lasu Prudnickiego oprócz szczytu Kobylicy znajdziecie też kilka mniejszych wzniesień oraz trzy średniowieczne grodziska. Ścieżka, którą przyjdzie wam wędrować przez Las Prudnicki jest bardzo łatwa do pokonania i nie natkniecie się na niej żadne poważne przeszkody terenowe. Będzie to bardziej ulta łagodny spacer przez las w otoczeniu bujnie rosnących drzew i pięknej przyrody niż górska wyprawa. Od momentu wejścia do Lasu Prudnickiego od szczytu Kobylicy będzie dzieliła was około godzina spokojnego marszu. Czy na Kobylicy czekają na was jakieś ciekawe atrakcje? Oczywiście że tak! Kobylica jest jednym z najchętniej odwiedzanych szczytów Gór Opawskich, głównie ze względu na znajdujący się tu pomnik Josepha von Eichendorffa. Jospeph von Eichendorff był znanym poetą i jednym z najwybitniejszych przedstawicieli niemieckiego romantyzmu. Joseph von Eichendorff wielokrotnie bywał w Prudniku, w którym mieszkał jego szwagier. Od 1992 roku w Prudniku organizowany jest nawet coroczny konkurs recytatorski wierszy Eichendorffa. Nieco niżej przy szlaku na Kobylicy odnajdziecie też niewielkie jeziorko o nazwie Żabie Oczko, które powstało w miejscu istniejącego tu niegdyś kamieniołomu.

Polana Kucharskiego pod Świętą Górą w Górach Opawskich
Na Kobylicę w Lesie Prudnickim zaprowadzi was taki spacerowy, leśny szlak
Pomnik Eichendorffa na szczycie Kobylicy (395 m. n.p.m.) w Górach Opawskich
Niewielki stawek Żabie Oczko na Kobylicy
Przez szczyt Kobylicy przebiega też odcinek Głównego Szlaku Sudeckiego

Szlak Pamięci Działaczy PTTK w Górach Opawskich

Po zwiedzaniu Kobylicy polecamy wam wybrać się jeszcze na szczyt Długota, na którym powstał Szlak Pamięci Działaczy PTTK. Jest to super opcja na przedłużenie całej wycieczki i okazja do zobaczenia kolejnego ciekawego miejsca w Górach Opawskich. Na szczyt Długoty zaprowadzi was ten sam czerwony szlak turystyczny, którym do tej pory wędrowaliście z Prudnika na Kobylicę i Kozią Górę. Długota (457 m. n.p.m.) to najwyższy szczyt gminy i powiatu prudnickiego, na którym powstał specjalny Szlak Pamięci Działaczy PTTK. Inicjatorem szlaku pamięci jest prudnicki oddział Sudety Wschodnie PTTK, którego członkowie w 2012 roku postawili na Długocie pierwszy głaz z tablicą pamiątkową. Głaz ten upamiętnia śmierć 64-letniego Józefa Waścińskiego – działacza turystycznego z Prudnika, który zmarł pod szczytem Długoty w wyniku zawału serca. Od momentu założenia Szlaku Pamięci Działaczy PTTK na Długocie miejsce to stało się popularnym celem spacerów oraz powstało na nim wiele nowych tablic pamiątkowych. Jest to zatem szczególne miejsce dla ludzi gór z Opolszczyzny, którzy mogą poznać nazwiska ważnych działaczy turystycznych swojego regionu. Na szczycie Długoty znajduje się też nowa wiatka turystyczna oraz specjalna metalowa apteczka z pełnym wyposażeniem medycznym, która stanęła tu dzięki inicjatywie fundacji „Apteczka na Szlaku”. Po zwiedzaniu Szlaku Pamięci Działaczy PTTK możecie wrócić na Kobylicę i po własnych śladach ruszyć do Prudnika. My jednak polecamy wam odbić na Kobylicy na szlak niebieski. W ciągu niebieskiego szlaku czeka was zwiedzanie dwóch grodzisk, za którymi ulokował się szczyt Kaplicznej Góry. Polecamy!

Szlak na Długotę z Kobylicy w Górach Opawskich
Wiatka turystyczna na Szlaku Pamięci Działaczy PTTK w Górach Opawskich
Pamiątkowy kamień na Szlaku Działaczy PTTK w Górach Opawskich
Apteczka na Szlaku – nowy ważny element wyposażenia szlaków w Górach Opawskich

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze