
Mosorny Groń – widokowy szczyt w Beskidzie Żywieckim. Wycieczka na Mosorny Groń z Zawoi.
Mosorny Groń (1047 m. n.p.m.) to widokowy szczyt w Beskidzie Żywieckim i świetny cel na krótką i łatwą wycieczkę w Beskidy dla każdego. Na Mosorny Groń zaprowadzą was krótkie i łatwe szlaki turystyczne wychodzące z wsi Zawoja, które nie sprawią problemów nawet początkującym turystom. Na Mosornym Groniu czeka na was mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych oraz cudowne panoramy na Masyw Babiej Góry oraz liczne szczyty Beskidu Żywieckiego. Szczyt ten będzie również świetnym celem wycieczki dla osób, które nie lubią górskich wędrówek, bowiem na Mosorny Groń można również wjechać popularną kolejką krzesełkową prosto z Zawoi. Mosorny Groń to również nie tylko popularny szczyt wypoczynkowy w Beskidach, ale również świetny punkt startowy dla bardziej ambitnych wycieczek w Beskid Żywiecki. W tym artykule znajdziecie szczegółowy opis wycieczki na Mosorny Groń wraz ze wskazówkami na temat dojazdu do Zawoi i parkingów w okolicy szlaków. Znajdziecie tu również informacje na temat wszystkich atrakcji dostępnych na Mosornym Groniu. Zapraszamy!
Mosorny Groń – dojazd i parkingi
Na wycieczkę na Mosorny Groń polecamy wam wybrać się z terenu wsi Zawoja. Zawoja to najdłuższa wieś w Polsce położona w woj. małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Zawoja przy granicy ze Słowacją. Do Zawoi możecie dojechać własnym samochodem jak również autobusami prywatnych przewoźników. Jeżeli chodzi o dojazd do Zawoi autobusem to do waszej dyspozycji macie połączenia autobusowe przewoźnika X-Bus z Krakowa oraz z Suchej Beskidzkiej. Szczegółowy rozkład jazdy autobusów do Zawoi znajdziecie na stronie przewoźnika tutaj: Rozkład jazdy X-BUS Kraków – Zawoja. Obecnie do Zawoi nie kursują niestety pociągi i nie ma żadnych planów na stworzenie nowej linii kolejowej. Najwygodniejszą opcją dotarcia do Zawoi jest oczywiście podróż własnym samochodem jadąc przez Bielsko-Białą od strony Katowic lub przez Myślenice lub Kalwarię Zebrzydowską od strony Krakowa. Po dotarciu na miejsce wasz pojazd na czas wycieczki na Mosorny Groń możecie pozostawić na jednym z tych parkingów w Zawoi:
- Szlak żółty – Parking pod wyciągiem na Mosorny Groń – bezpłatny
- Szlak żółty – Parking Zawoja 1500 – bezpłatny
- Szlak żółty – Dziki parking na poboczu drogi 957 – bezpłatny
- Szlak niebieski – Parking Zawoja 2465 – bezpłatny
- Szlak niebieski – Parking przy Babia Góra Trails – bezpłatny
Mosorny Groń – szlaki
Żółty szlak na Mosorny Groń z Zawoi
Czas: 2 godziny. Dystans: 5,50 km. Suma podejść: 387 m.
Żółty szlak na Mosorny Groń z Zawoi Podryżowane to najłatwiejsza trasa wycieczkowa na ten szczyt Beskidu Żywieckiego. Wędrówka na Mosorny Groń w tym wariancie rozpoczyna się przy przystanku autobusowym Zawoja Podryżowane, gdzie należy odnaleźć oznaczenia żółtego szlaku turystycznego. Żółty szlak biegnie tu początkowo po króciutkim odcinku drogi krajowej 957 aż do skrzyżowania szlaków żółtego i czarnego o nazwie Zawoja Lajkonik. Następnie szlak ten sprowadzi was w dół zbocza prosto w las i na drewniany most nad potokiem Jaworzynka. Po przekroczeniu drewnianego mostu żółty szlak turystyczny zacznie prowadzić was w górę zbocza Mosornego Gronia tuż obok ścieżek do zjazdu rowerami MTB Diablak, Sokolica i Mosorny Groń. Najtrudniejsze podejście tej trasy kończy się pod polaną Zimna Dziura. Po minięciu polany Zimna Dziura do szczytu Mosornego Gronia pozostanie wam około 20 minut marszu po łagodnej leśnej ścieżce. Żółty szlak na Mosorny Groń z Zawoi Podryżowane pokonuje się w około półtorej godziny czasu.
Kolor szlaku | ![]() |
Punkt startowy | Zawoja Podryżowane |
Odległość do celu | ok. 2,70 km. |
Długość całej trasy | ok. 5,50 km. |
Czas przejścia | ok. 2 godziny |
Stopień trudności | Łatwy |
Punkty GOT | 10 |
Niebieski szlak na Mosorny Groń z Zawoi
Czas: 3 godz. 30 minut. Dystans: 10,10 km. Suma podejść: 478 m.
Niebieski szlak na Mosorny Groń z Zawoi Mosorne to fajna opcja na dłuższą wycieczkę w Beskid Żywiecki. Wędrówka w tym wariancie wycieczki rozpoczyna się przy przystanku Zawoja Mosorne, skąd należy ruszyć niebieskim szlakiem turystycznym asfaltową drogą w stronę dzielnicy Podgórze, dzielnicy Mosornej i dalej do dzielnicy Kąciny. Gdy dotrzecie do Kąciny niebieski szlak turystyczny odbije między tutejsze zabudowania i wyprowadzi was prosto w leśne ostępy. Następnie szlak ten przeprowadzi was przez Mosorny Potok i dotrzecie nim aż do Wodospadu na Mosornym Potoku. Po zwiedzaniu Wodospadu na Mosornym Potoku kontynuujcie marsz niebieskim szlakiem, który zaprowadzi was stromym zboczem prosto na szczyt Mosorny Groń. Niebieski szlak wprowadzi was na szczyt niejako „od tyłu” prosto na znajdującą się na Mosornym Groniu wieżę widokową. Powrót ze szczytu w tym wariancie wycieczki można zrealizować po własnych śladach lub ruszając na szlak żółty na Zawoję Podryżowane.
Kolor szlaku | ![]() |
Punkt startowy | Zawoja – Mosorne |
Odległość do celu | ok. 4,10 km. |
Długość całej trasy | ok. 10,10 km. |
Czas przejścia | ok. 3 godz. 30 min. |
Stopień trudności | Dość łatwy |
Punkty GOT | 15 |
Żółty szlak z Zawoi na Mosorny Groń
Jeżeli na Mosorny Groń w Beskidzie Żywieckim wybieracie się po raz pierwszy, to na wycieczkę polecamy wam wybrać żółty szlak turystyczny z Zawoi Podryżowane. Żółty szlak na Mosorny Groń to najkrótszy i najłatwiejszy szlak prowadzący na ten wyjątkowy szczyt Beskidu Żywieckiego. Na żółtym szlaku na Mosorny Groń nie napotkacie żadnych większych trudności i przewyższeń i będzie to raczej przyjemny spacer niż trudna górska wyprawa. Wycieczka na Mosorny Groń rozpoczyna się tu przy niewielkim dzikim parkingu na drodze krajowej 957, lub na dolnej stacji kolejki linowej Mosorny Groń. Startując na wycieczkę w Zawoi Podryżowane będziecie mogli zdecydować, czy chcecie wspinać się na szczyt piechotą, czy może jednak macie ochotę wygodnie wjechać na Mosorny Groń kolejką krzesełkową. My oczywiście rekomendujemy wam wybrać się na relaksujący i przyjemny spacer na szczyt, zwłaszcza że podejście żółtym szlakiem z Zawoi nie zajmuje dużo czasu. Po zaparkowaniu waszego auta odnajdźcie oznaczenia żółtego szlaku turystycznego, który sprowadzi was z asfaltowej drogi wprost w zarośla i dalej na drewniany mostek zawieszony nad potokiem Jaworzynka. W początkowym etapie wycieczki zmierzycie się tu z dość łagodnie wznoszącą się w górę leśną ścieżką, kluczącą zygzakami między porastającymi zbocze góry drzewami. Po pokonaniu około 500 metrów żółtego szlaku po obu stronach ścieżki pojawią się rowerowe trasy do zjazdów rowerami MTB, po których z dużą prędkością śmigać będą rowerzyści. Jako że trasy zjazdowe przecinają się tu w paru miejscach z żółtym szlakiem turystycznym koniecznie zwracajcie uwagę na oznaczenia na szlaku, aby nie zderzyć się tu z szybko jadącymi rowerzystami. Najtrudniejszy odcinek podejścia żółtym szlakiem kończy się na wysokości polany Zimna Dziura, gdzie szlak ulega już znacznemu wypłaszczeniu. Od tego momentu do szczytu Mosornego Gronia zostanie wam już do pokonania jedyne 800 metrów i będzie to już w większości przyjemny spacer przez las.





Niebieski szlak na Mosorny Groń
Drugą o wiele ciekawszą opcją wejścia na Mosorny Groń jest podejście na szczyt niebieskim szlakiem z Zawoi Mosorne. W tym wariancie wycieczki do pokonania będziecie mieli łącznie ponad 10 kilometrów, ale na trasie marszu zwiedzicie dodatkowo ultra ciekawą atrakcję Zawoi – Wodospad na Mosornym Potoku. Podejście na Mosorny Groń niebieskim szlakiem turystycznym rozpoczynamy przy przystanku Zawoja-Mosorne, lub na niewielkim bezpłatnym parkingu samochodowym przy posesji nr. 2465. Na dobry początek przyjdzie wam tu zmierzyć się z prawie półtorakilometrowym odcinkiem asfaltowej drogi, na końcu której odnajdziecie szlakowskaz kierujący was prosto w gęsty las. Po wejściu w leśne ostępy niebieski szlak skieruje was następnie przez wody Mosornego Potoku prosto na łagodne podejście na Wodospad na Mosornym Potoku, nad który prowadzi stroma i wąska ścieżka spacerowa. Jeżeli interesuje was wyłącznie zwiedzanie samego wodospadu to wychodząc z Zawoi-Mosorne dotrzecie do niego po około godzinie marszu. Po zwiedzaniu Wodospadu na Mosornym Potoku rozpocznie się główne i najbardziej strome podejście na Mosorny Groń. Najtrudniejszy fragment zbocza znajduje się na samym początku ścieżki znad wodospadu oraz ostatnich 100 metrach podejścia tuż pod szczytem Mosornego Gronia. Kąt nachylenia niebieskiego szlaku w niektórych miejscach osiąga ponad 35 stopni, więc spodziewajcie się tu trochę większego wysiłku. Całe podejście na Mosorny Groń spod Wodospadu na Potoku Mosornym ma około półtorej kilometra długości i pokonacie go w około godzinę czasu. W przeciwieństwie do szlaku żółtego, szlak niebieski wyprowadzi was niejako „na tyły” Mosornego Gronia, prosto pod znajdującą się na szczycie wieżę widokową.





Wodospad na Potoku Mosornym
Jako że wiele osób wybiera się na niebieski szlak z Zawoi głównie dla zwiedzania Wodospadu na Potoku Mosornym, dlatego też opiszemy wam tą atrakcję w osobnym akapicie. Wodospad na Mosornym Potoku w Zawoi to naturalny wodospad górski, który jest jednym z najwyższych wodospadów w całych Beskidach. Wodospad na Mosornym Potoku ma aż 8 metrów wysokości, a jego wody spadają tu z pionowego skalnego progu i efektownie rozpryskują się o skały tworząc przepiękny spektakl wody i barw. Główne zejście na Wodospad na Mosornym Potoku znajduje się około godzinę drogi od przystanku autobusowego Zawoja-Mosorny i odbija ono od niebieskiego szlaku na Mosorny Groń. Aby dostać się nad Wodospad na Potoku Mosornym najpierw musicie zmierzyć się ze stromym zejściem w postaci schodów wykonanych z drewnianych bali z ziemi. Schody te po deszczu bywają dość śliskie, całość zejścia ubezpieczona jest jednak drewnianymi barierkami, więc nie powinniście mieć tu jakichś większych problemów. Gdy uporacie się już ze schodami to na dole przy potoku odkryjecie sporą drewnianą kładkę, którą będziecie mogli podejść praktycznie pod sam wodospad. Ostatnie metry ścieżki nie są jednak ubezpieczone. Nad samą kaskadę wodospadu trzeba też podejść po mokrym błocie, na którym łatwo jest się poślizgnąć. W końcu jednak staniecie oko w oko z amfiteatralną ścianą Wodospadu na Potoku Mosornym i będziecie mogli przekonać się z jaką siłą uderza tu w skały spadająca z 8 metrów woda. Dodatkową ciekawostką nad wodospadem jest możliwość obejrzenia z bliska skalnego progu, w którym doskonale widoczne są warstwy fliszu karpackiego – naprzemiennie ułożonych skał osadowych, które są bardzo charakterystyczne dla rejonu Beskidów. Po zwiedzaniu Wodospadu na Potoku Mosornym możecie jeszcze przejść się w dół ścieżki przy brzegu Mosornego Potoku, na końcu której znajdziecie drugą mniejszą kaskadę.




Mosorny Groń – atrakcje na szczycie
Pora na opis atrakcji turystycznych jakie czekają na was na szczycie Mosornego Gronia, bo tych wam tutaj na pewno nie zabraknie! Najważniejszą i największą atrakcja na Mosornym Groniu jest wysoka na 24,5 metra wieża widokowa. Tuż obok wieży widokowej znajdziecie niewielką skalną półkę, z której będziecie mieli wspaniały widok na Babią Góre. Na skalnej półce zamocowana jest też darmowa luneta oraz metalowa tablica z opisem całej panoramy Babiej Góry i jej wszystkich szczytów. Obok skalnej półki na Mosornym Groniu odnajdziecie sporą polankę, na której w słoneczne dni rozkładane są leżanki oraz koce. Na polance tej będziecie mogli poleżeć i poopalać się w promieniach letniego słońca zupełnie za darmo. A jeżeli na leżankach nie będzie już wolnego miejsca to do waszej dyspozycji będziecie też mieli drewniane krzesełka i stoliki wystawiane na szczycie przez obsługę tutejszej karczmy. Tak, dobrze przeczytaliście! Mosorny Groń posiada własną karczmę o tej samej nazwie. Karczma Mosorny Groń to obiekt gastronomiczny, który cieszy się obecnie bardzo pozytywnymi opiniami wśród turystów. W karczmie tej możecie odpocząć oraz zjeść pyszne potrawy w całkiem przyzwoitych cenach, aby nabrać sił do dalszej wędrówki. Karczma Mosorny Groń posiada też własny taras, na którym wypoczniecie w otoczeniu pięknych widoków na Babią Górę i szczyty Beskidu Żywieckiego. Oprócz tego na szczycie Mosornego Gronia znajduje się też górna stacja kolejki krzesełkowej, której wagoniki docierają tu prosto z Zawoi. Jeżeli zabraknie wam sił aby zejść ze szczytu lub po prostu nie lubicie górskich wędrówek to zawsze jest opcja aby wjechać na Mosorny Groń wyciągiem, a potem zjechać nim z powrotem do wsi. Co ważne na wyciąg można też zabrać rower górski, bo szczyt ten słynie też z licznych rowerowych tras zjazdowym MTB o różnym stopniu trudności. Jeżeli jesteście miłośnikami rowerowego szaleństwa w górach to do waszej dyspozycji macie tu aż 15 tras rowerowych PKL Bike Parks/Babia Góra Trails, z których najdłuższa ma ponad 12 kilometrów długości.







Wieża widokowa na Morosnym Groniu
Główną atrakcją, która przyciąga na Mosorny Groń turystów z całego regionu jest oczywiście znajdująca się na szczycie wieża widokowa. Wieża widokowa na Mosornym Groniu to metalowo-drewniana konstrukcja, która stanęła na szczycie w 2022 roku i od razu stała się wielką atrakcją turystyczną. Wieża ta wznosi się na imponujące 24,5 metra i posiada aż dwa tarasy widokowe. Na szczyt wieży widokowej zaprowadzi was metalowa klatka schodowa ze schodkami wykonanymi z kratownic. Wspominamy o tym dlatego, że nie każdy turysta czuje przyjemność podczas pokonywaniu schodów, przez które doskonale widać przepaść pod stopami. Jeżeli jednak zdecydujecie się na wejście na szczyt wieży widokowej na Mosornym Groniu to możecie być pewni, że z jej górnych tarasów widokowych czekają na was zapierające dech w piersiach panoramy. I musimy przyznać że jest tu co pooglądać, oj jest! Z wieży widokowej na Mosornym Groniu przede wszystkim świetnie widać cały masyw Babiej Góry wraz z jej wszystkimi szczytami. Możecie tu zatem prześledzić praktycznie cały przebieg czerwonego szlaku na Babią Górę z Przełęczy Krowiarki, który biegnie przez każdy z pomniejszych jej szczytów jak Sokolica, Kępa czy Gówniak. Mało tego! Patrząc nieco dalej na południowy-zachód zobaczycie też Małą Babią Górę, Jałowcowy Garb oraz Magurkę. A może jakieś widoki z Mosornego Gronia na Tatry? Proszę bardzo! Patrząc na południowy-wschód w oddali można dostrzec całe pasmo polskich Tatr. Aby ułatwić wam obserwację najwyższych polskich szczytów na wieży widokowej na Mosornym Groniu zainstalowana została nawet darmowa luneta obserwacyjna. Ze szczytu wieży widokowej nie brakuje też widoków na okoliczne szczyty Beskidu Żywieckiego oraz szczyty Beskidu Małego czy Beskidu Makowskiego. Po prostu bajka! Polecamy!






Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.
