
Przednia Kopa w Górach Opawskich – wycieczka z Głuchołazów. Zwiedzanie, atrakcje, szlaki.
Przednia Kopa (495 m. n.p.m.) w Głuchołazach to niewysoki szczyt w Górach Opawskich idealny na krótką wycieczkę dla każdego. Szczyt Przedniej Kopy jest dawna jest bardzo popularnym celem wycieczek pieszych z Głuchołazów, a to za sprawą znajdującego się na szczycie schroniska górskiego i wieży widokowej z XIX wieku. Schronisko na Przedniej Kopie przetrwało wiele katastrof i obecnie pozostaje w remoncie, a mimo to nadal chętnie jest ono odwiedzane przez okolicznych mieszkańców jak i przyjeżdżających w Góry Opawskie turystów. Na Przednią Kopę w Górach Opawskich prowadzi bardzo przyjemny szlak turystyczny z centrum Głuchołazów, który doskonale sprawdzi się na krótki spacer w otoczeniu pięknej przyrody. W tym artykule przygotowaliśmy dla was opis trasy na Przednią Kopę z Głuchołazów wraz z informacjami na temat znajdujących się na szczycie atrakcji. Mamy też dla was kilka wskazówek na temat dojazdu do Głuchołazów oraz parkingów w okolicy szlaków na Przednią Kopę. Zapraszamy!
Przednia Kopa z Głuchołazów – dojazd i parkingi
Wycieczka na Przednią Kopę rozpoczyna się w Głuchołazach. Głuchołazy to miasto w woj. opolskim, w powiecie nyskim, położone na styku Gór Opawskich i Przedgórza Głuchołasko-Prudnickiego. Do Głuchołazów można dojechać własnym samochodem, autobusami oraz koleją. Jeżeli chodzi o dojazd autobusami i koleją to do waszej dyspozycji macie kilka połączeń autobusowych i kolejowych z całej Polski, których rozkłady jazdy bez trudu znajdziecie w Internecie. Zarówno autobusy jak i pociągi docierające do miasta zatrzymują się na stacji Głuchołazy Miasto. Tuż obok stacji kolejowo-autobusowej przebiega czerwony szlak turystyczny, którym dotrzecie prosto na szczyt Przedniej Kopy. Wybierając się do Głuchołazów samochodem dotrzecie tam przez Nysę drogą nr. 46 lub przez Prudnik drogą nr. 40. Po dojechaniu do miasta wasz pojazd możecie zaparkować na jednym z proponowanych niżej parkingów nieopodal szlaku na Przednią Kopę:
- Parking ul. Parkowa 11-9 – bezpłatny
- Parking gen. Andersa 33 – bezpłatny
- Parking Stefana Wyszyńskiego 3B – bezpłatny
Przednia Kopa w Górach Opawskich – szlaki
Szlak na Przednią Kopę z Głuchołazów
Czas: 2 godz. 30 min. Dystans: 7,10 km. Suma podejść: 260 m.
Czerwony szlak na Przednią Kopę z Głuchołazów to jedna z najłatwiejszych tras na ten szczyt. Wędrówka na szczyt Przedniej Kopy rozpoczyna się na rynku w Głuchołazach, skąd należy ruszyć na południe miasta w stronę ulicy Parkowej. Następnie na ulicy Parkowej należy skręcić lekko w prawo na Promenadę i przy drogowskazie Głuchołazy-Zdrój ruszyć na podejście czerwonym szlakiem na Przednią Kopę. W tym miejscu rozpoczyna się również Droga Krzyżowa Przedniej Kopy, która towarzyszyć wam będzie prawie do samego szczytu. Czerwony szlak poprowadzi was tu łagodnym zboczem przez rezerwat przyrody Las Bukowy, a następnie przeplatał się będzie z tutejszym single trakiem Złote Ścieżki Głuchołazy. Na szczyt Przedniej Kopy wejdziecie od strony wschodniej prosto pod bramy tutejszego schroniska górskiego. Po zwiedzaniu wszystkich znajdujących się atrakcji na Przedniej Kopie powrót do Głuchołazów możecie zrealizować po własnych śladach lub szlakiem żółtym przez rezerwat Nad Białką.
Kolor szlaku | ![]() |
Punkt startowy | Głuchołazy – centrum |
Odległość do celu | ok. 2,60 km. |
Długość całej trasy | ok. 7,10 km. |
Czas przejścia | ok. 2 godz. 30 min. |
Stopień trudności | Łatwy |
Punkty GOT | 9 |
Droga Krzyżowa na Przednią Kopę z Głuchołazów
Wycieczka na Przednią Kopę z Głuchołazów to świetna opcja na krótką rodzinną wycieczkę w Góry Opawskie. Naszą przygodę z wspinaczką na Przednią Kopę rozpoczynamy w centrum Głuchołazów na tutejszym rynku, przez który przebiega czerwony szlak turystyczny. Szlak ten jest jednym z odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego i przecina on szczyt Przedniej Kopy od północnego-wschodu. Po odnalezieniu oznaczeń czerwonego szlaku ruszamy przez Głuchołazy na południe ulicą Bohaterów Warszawy i Jana Pawła II aż do skrzyżowania z ulicą Parkową. Na ulicy Parkowej odbijamy lekko w bok i szukamy drogowskazu „Głuchołazy Zdrój” przy fontannie „Amorek”. Drogowskaz przy fontannie „Amorek” wyznacza tu początek podejścia na Przednią Kopę. Od tego momentu pokonanie podejścia na szczyt Przedniej Kopy zajmie wam około 45 minut, a po drodze natkniecie się na kilka ciekawych miejsc i lokalnych atrakcji turystyczny. Pierwszą z atrakcji na podejściu na Przednią Kopę są stacje Drogi Krzyżowej, które wykonane są z dużych czerwonych kamieni. W stacje drogi krzyżowej wmurowane są obrazy religijne przedstawiające ostatnią drogę Jezusa Chrystusa. Nieco wyżej przy czerwonym szlaku odnajdziecie dużą tablicę promującą lokalne trasy rowerowe do zjazdu rowerami MTB o nazwie „Złote Ścieżki w Głuchołazach”. Złote Ścieżki to aż aż 6 tras zjazdowych o różnych stopniach trudności i łącznej długości 9 kilometrów, z czego najdłuższa z tras zjazdowych z Przedniej Kopy ma 2700 metrów. Rowerowe trasy zjazdowe często przecinają tu czerwony szlak pieszy, dlatego podczas podchodzenia na Przednią Kopę warto rozglądać się na boki, aby nie spotkać się twarzą w twarz z szalejącymi tu rowerzystami.





Przednia Kopa – szczyt i schronisko górskie
Po około 45 minutach wspinaczki z Głuchołazów docieramy do szczytu Przedniej Kopy i rozpoczynamy zwiedzanie tutejszych atrakcji. Pierwszą atrakcją, która od razu rzuca się w oczy na szczycie jest schronisko górskie i wieża widokowa. Schronisko i wieża widokowa na Przedniej Kopie powstała za sprawą Głuchołaskiego Towarzystwa Promenadowego w 1898 roku. Do wieży widokowej początkowo przyłączony był prowizoryczny bufet, który z biegiem lat został rozbudowany do poziomu restauracji. Początkowo miejsce to budziło niemałą sensację wśród okolicznych mieszkańców, którzy chętnie przychodzili tu odpocząć i zaznać relaksu na łonie natury. Po II wojnie światowej schronisko na Przedniej Kopie uległo dużej dewastacji i zostało ponownie otwarte dopiero w 1959 roku. Niestety we wrześniu 1996 roku miejsce to doszczętnie spłonęło, a jego odbudowa rozpoczęła się dopiero w 2007 roku po zakupieniu terenu przez amerykańskiego przedsiębiorcę z polskimi korzeniami – pana Bronisława Łanowskiego. Schronisko górskie na Przedniej Kopie obecnie jest już co prawda odbudowane, jednak niestety nadal jest ono nieczynne dla zwiedzających. Głównym problemem jest tu czekająca na remont wieża widokowa, a dokładniej koszt tego remontu oraz oczekiwania lokalnego konserwatora zabytków. Mamy jednak nadzieję, że w momencie gdy czytacie ten artykuł sytuacja uległa zmianie i zarówno schronisko jak i wieża widokowa na Przedniej Kopie są już odwiedzane przez licznych turystów.



Przednia Kopa – ciekawe atrakcje
Oprócz schroniska górskiego i wieży widokowej na Przedniej Kopie znajdziecie kilka dodatkowych atrakcji. Odbijając nieco w lewo od schroniska i wchodząc na żółty szlak turystyczny po króciutkim marszu odkryjecie między drzewami urokliwy kościółek św. Anny. Kościółek św. Anny na Przedniej Kopie to niewielka neogotycka kamienna świątynia z 1908 roku, która powstała dzięki fundacji Jana Hoy z Głuchołazów. Święta Anna to patronka górników, a kościółek ten ma upamiętniać przeszłość Góry Parkowej oraz jej związki z górnictwem złota. Wnętrze kościółka św. Anny można zwiedzać wyłącznie w niedzielę o 15:00, gdy odprawiane są w nim msze święte. W inne dni pozostaje on niestety zamknięty. Tuż obok kościółka znajdziecie ciekawą wychodnię skalną o nazwie „Wiszące Skały”. Ich nazwa wzięła się prawdopodobnie stąd, że stojąc u ich podstawy ma się wrażenie, że nie są one bezpośrednio połączone z gruntem. Do tego w skalnych wnękach, które można zobaczyć na dole, skały te podparte są licznymi kłodami i gałęziami co dodatkowo potęguje wrażenie ich „wiszenia”. Miejsce to jest bardzo popularnym celem spacerów miejscowych mieszkańców, a najwięcej spacerowiczów spotkacie tu oczywiście w niedzielę w czasie trwania mszy świętej w kościółku św. Anny. Po zwiedzaniu szczytu Przedniej Kopy do Głuchołazów możecie wrócić po własnych śladach lub możecie też kontynuować marsz żółtym szlakiem turystycznym. W tym wariancie powrotu w ciągu żółtego szlaku zwiedzicie rezerwat przyrody „Nad Białką” i przejdziecie się nową promenadą miejską. Polecamy!



Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

