Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich. Szlaki, mapy, dojazd.
Starościńskie Skały to jedna z największych atrakcji turystycznych, jakie możecie zobaczyć w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Jest to grupa okazałych skałek o niespotykanych kształtach, zbudowanych z waryscyjskiego granitu karkonoskiego. Starościńskie Skały znajdują się na szczycie Lwiej Góry (718 m. n.p.m.) w środkowej części Rudaw Janowickich. Skałki te tworzą niewielkie skalne miasteczko, pełne skalnych półek, okien, iglic, filarów oraz szczelin. Na szczycie Starościńskich Skał znajduje się platforma widokowa, z której podziwiać można przepiękne panoramy na całe Rudawy Janowickie, Kotlinę Jeleniogórską oraz Karkonosze. W tym wpisie zamieściliśmy wiele przydatnych informacji, które pomogą wam zaplanować waszą wycieczkę na Starościńskie Skały. Znajdziecie tu propozycje tras wycieczkowych, informacje na temat parkingów oraz krótki opis całej wycieczki. Serdecznie zapraszamy!
Szlaki na Starościńskie Skały
Na Starościńskie Skały prowadzi kilka szlaków turystycznych, które pozwalają zaplanować kilka ciekawych tras wycieczkowych. Oprócz samych skałek znajdziecie tu również kilka ciekawych atrakcji, które urozmaicą wam waszą wędrówkę. Poniżej zamieszczamy nasze propozycje tras wycieczkowych na Starościńskie Skały.
Trasa z Janowic Wielkich
Czas: 4 godziny. Dystans: 11.1 km. Suma podejść: 556 m.
Trasa z Janowic Wielkich to najciekawsza w naszym zestawieniu trasa prowadząca na Starościńskie Skały. Na wycieczkę możecie udać się samochodem, a jeżeli nie możecie skorzystać z auta dojedziecie tu również pociągiem. Atutem przemawiającym za tą trasą, jest znajdująca się w ciągu zielonego szlaku dodatkowa atrakcja do zwiedzania – Zamek Bolczów. Trasa wycieczki zakłada przejście przez Zamek Bolczów, następnie dojście zielonym szlakiem na Krowiarki i dalej do Doliny Janówki. Stamtąd niebieskim szlakiem podchodzimy na Starościńskie Skały. Powrót realizujemy żółtym szlakiem turystycznym, który przechodzi obok ruin XIX-wiecznego tartaku i wracamy albo na parking albo na dworzec kolejowy w Janowicach Wielkich.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Janowice Wielkie |
Odległość do celu | 5,6 km. |
Długość całej trasy | 11,1 km. |
Czas przejścia | ok. 4 godziny |
Stopień trudności | Dość łatwy |
Punkty GOT | 18 |
Trasa z Przełęczy Karpnickiej
Czas: 2,5 godziny. Dystans: 6,9 km. Suma podejść: 285 m.
Trasa z Przełęczy Karpnickiej to łatwiejszy wariant wycieczki, który będzie idealny dla początkujących turystów. Jeżeli chcecie wybrać się na swój pierwszy trekking w góry, to polecamy wam wybrać się na Starościńskie Skały podążając za niebieskim szlakiem z Przełęczy Karpnickiej. Szlak ten prowadzi zboczem Jańskiej Góry przez Strużnickie Skały i na platformę widokową na Starościńskich Skałach. Podejście tym szlakiem w naszej ocenie jest bardzo łagodne, a cała trasa naprawdę łatwa do przejścia. Przez większość czasu będziecie wędrować szeroką, leśną drogą przeciwpożarową. Droga ta będzie łagodnie wznosić się do góry na dość długim odcinku, więc przez większość czasu będzie to łagodny spacerek. Dopiero wejście na Starościńskie Skały będzie wymagało nieco więcej wysiłku. Po zwiedzaniu Starościńskich Skał należy wrócić na parking po własnych śladach.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Przełęcz Karpnicka |
Odległość do celu | 3,4 km. |
Długość całej trasy | 6,9 km. |
Czas przejścia | ok. 3 godziny |
Stopień trudności | Łatwy |
Punkty GOT | 14 |
Parkingi na Starościńskie Skały
Zacznijmy od parkingów dla trasy z Janowic Wielkich. Najdogodniejszym wyjściem wydaje się być pozostawienie auta w ciągu ul. Zamkowej, czyli drogi prowadzącej prosto do Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Urząd Gminy Janowic Wielkich nie jest jednak przychylny takiemu rozwiązaniu, dlatego też wyznaczone zostały specjalne parkingi na terenie miasteczka. gdzie możecie bezpłatne zaparkować. Są to kolejno:
- Parking –Urząd Gminy, ul. Kolejowa,
- Parking – Dworzec PKP, ul. Kolejowa,
- Parking – Park „Zielona Dolina”, ul. 1 Maja.
Jeżeli na Starościńskie Skały wybierzecie się z Przełęczy Karpnickiej to na przełęczy znajdziecie dwa parkingi samochodowe. Pierwszy parking jest bezpłatny, drugi parking jest parkingiem prywatnym. Jak je rozróżnić? Przy bezpłatnym parkingu na Przełęczy Karpnickiej na niewielkim wzniesieniu znajduje się wiata turystyczna z umieszczonym na niej dużym napisem „Przełęcz Karpnicka”. Poniżej zostawiamy poglądową fotkę na bezpłatny parking na Przełęczy Karpnickiej.
Wyruszamy z Janowic Wielkich
Na Starościńskie Skały wybraliśmy się zielonym szlakiem turystycznym, wychodzącym z Janowic Wielkich. Podczas naszej wycieczki na szlaku panowały warunki zimowe, ale nie było to jakąś wielką przeszkodą i swobodnie mogliśmy poruszać się na szlakach bez raczków. Po zwiedzaniu Zamku Bolczów (link do artykułu na końcu wpisu) ruszyliśmy Drogą Zamkową na Głaziska Janowickie. Po pokonaniu kilkudziesięciu metrów przy szlaku zaczęły pokazywać się pierwsze ciekawsze formacje skalne. Pierwsza rzuciła nam się w oczy „Mała Strażnica” i leżąca zaraz za nią „Bukowa Turnia”. Tuż obok po prawej stronie szlaku piętrzy się „Antyurwista”, na którą prowadzi wąziutka, ukryta ścieżka. Po wejściu na „Antyurwistą” pozwoliliśmy sobie na chwilę odpoczynku. Siedząc na jednej ze skał, mieliśmy świetny widok z góry na cały szlak, po którym powoli wędrowali jeźdźcy na koniach. Skąd wzięli się tam jeźdźcy? Otóż wzdłuż zielonego szlaku pieszego przebiega popularny w Rudawach Janowickich szlak konny. W drodze na Głaziska Janowickie czekało na nas jeszcze kilka fajnie wyglądających skałek, ale o tym przekonacie się już na miejscu, gdy sami będziecie przemierzać ten szlak.
Skała Piec oraz Skalny Most
Jeżeli zdecydujecie się rozpocząć wycieczkę w Janowicach Wielkich, to polecamy wam wybrać się również na Zamek Bolczów. Po zwiedzaniu zamku na Starościńskie Skały dojdziecie albo niebieskim szlakiem przez Głaziska Janowickie, albo zielono-żółtym szlakiem przez Dolinę Janówki. Zielono-żółty szlak jest krótszy i łatwiejszy do pokonania niż szlak niebieski, ale oba zaprowadzą was pod kolejne bardzo ciekawe skałki, którymi są skała Piec oraz Skalny Most. Skalny Most to długa na ponad 100 metrów grzęda skalna, w której powstała sporej wielkości luka. Luka ta nie podzieliła jednak skały na dwie odrębne części, gdyż na samym jej szczycie jest ona nadal połączona skalnym mostem. Most ten jest szeroki na około 4-5 metrów i wisi nad ziemią na wysokości około 25 metrów. Całość pięknie prezentuje się wśród okolicznych drzew dzięki czemu Skalny Most stał się niejako symbolem tej części Rudaw Janowickich. Miejsce to jest również często odwiedzane przez osoby lubiące wspinaczkę skałkową. Wytyczono tu około 40 tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności.
Tuż obok Skalnego Mostu znajduje się kolejny ciekawy punkt, czyli skała Piec. Skała ta leży na zboczach doliny Janówki i wznosi się na wysokość 20 metrów. W okresie wojny 30-letniej skała ta była wykorzystywana jako miejsce schronienia przez okolicznych mieszkańców. Na skale Piec okoliczni mieszkańcy ukrywali również swój inwentarz. Na skałę Piec można swobodnie i bezpiecznie wejść. Na jej szczycie znajduje się niewielki punkt widokowy otoczony żelaznymi barierkami. Nazwa skały Piec pochodzi prawdopodobnie od kamiennego okapu, który zwisa ze skały od strony potoku Janówki. Ze skały tej rozciąga się piękny widok na całą Dolinę Janówki, który będziecie mogli podziwiać siedząc wygodnie na drewnianej ławeczce na szczycie skały.
Starościńskie Skały
Po zwiedzaniu Skalnego Mostu i skały Piec ruszamy dalej w stronę głównej atrakcji, czyli Starościńskich Skał. Aby wejść na Starościńskie Skały należy poszukać czarnego szlaku, który odchodzi w prawo od szlaku niebieskiego. Uważnie wypatrujcie oznaczeń na drzewach, aby nie przegapić właściwej ścieżki. Aby wejść na punkt widokowy na Starościńskich Skałach, najpierw będziecie musieli pokonać króciutki odcinek czarnego szlaku oraz przejść niejako „za” całą formację skalną. Następnie czeka na was krótka, dość intensywna wspinaczka w górę czarnego szlaku. W zimie na Starościńskich Skałach zalega mnóstwo śniegu i lodu, dlatego polecamy mieć ze sobą awaryjnie raczki. Po wejściu na górę traficie to niewielkiego skalnego labiryntu, który bywa nazywany również skalnym miasteczkiem. Na terenie tego miasteczka znajdziecie liczne groty, oraz wąskie przejścia i tunele, które powstawały w procesach erozyjnych przez tysiące lat.
Najciekawszym miejscem na Starościńskich Skałach jest niewielka platforma widokowa, wznosząca się ponad 20 metrów nad skalnymi urwiskami. Wchodzi się na nią po wykutych w skale stopniach, które dodatkowo otoczone są barierkami, aby zapewnić wam bezpieczeństwo. Wchodząc w zimie musicie bardzo uważać, aby nie ześlizgnąć się na podejściu – w zagłębieniach pod śniegiem może skrywać się cienka warstwa lodu. Na szczycie punktu widokowego znajdziecie tablicę ze zdjęciem okolicznych szczytów, która pozwoli wam zorientować się na co właśnie patrzycie, no i oczywiście mnóstwo fantastycznych widoków. A widać naprawdę sporo, bo oprócz wielu szczytów Rudaw Janowickich możecie podziwiać spory fragment Gór Kaczawskich, Kotlinę Jeleniogórską oraz Karkonosze.
Co dalej po Starościńskich Skałach?
Jeżeli po zwiedzaniu Starościńskich Skał stwierdzicie że mało wam górskiej wędrówki, to mamy dla was jeszcze kilka podpowiedzi co warto zwiedzić w okolicy. W ciągu niebieskiego szlaku, który prowadzi z Przełęczy Karpnickiej na Starościńskie Skały natkniecie się na niewielki drogowskaz. Wskaże on wam kierunek marszu na dwie ciekawe formacje skalne – Rylec oraz Fajkę. Jest to całkowicie opcjonalny dodatek do całej wycieczki. Jeżeli jednak zdecydujecie się zobaczyć te dwie skałki to czeka was krótkie podejście nieoznakowaną i dość stromą leśną ścieżką. Czy warto? Naszym zdaniem tak, gdyż zarówno Rylec jak i Fajka robią spore wrażenie. Miejsce to jest równie popularne wśród wspinaczy, tak jak wspomniany wcześniej „Skalny Most”. Zanim dotrzecie do Fajki po drodze czekają na was jeszcze skały „Ząbek” oraz „Pajęcza Skała”.
Kolejnym miejscem, które możecie zwiedzić w tej okolicy to Krzyżna Góra oraz Sokolik. Jeżeli rozpoczynaliście waszą wycieczkę na parkingu na Przełęczy Karpnickiej to po powrocie na parking wystarczy przejść na drugą stronę ulicy. Wejdziecie wtedy na szlak prowadzący do Schroniska PTTK „Szwajcarka” i dalej na oba wspomniane szczyty. Jeżeli macie już dość wspinaczek to możecie jeszcze odwiedzić ruiny Zamku Bolczów, o których wspomnieliśmy w opisie trasy z Janowic Wielkich. Bardziej szczegółowy opis szlaków prowadzących na oKrzyżną Górę i Sokolik oraz opis wycieczki na Zamek Bolczów znajdziecie pod tymi linkami:
- Krzyżna Góra i Sokolik. Góry Sokole w Rudawach Janowickich. Wycieczka z Przełęczy Karpnickiej.
- Zamek Bolczów w Janowicach Wielkich. Wycieczka w Rudawy Janowickie.
Jeżeli szukacie fajnego miejsca w Rudawach Janowickich, gdzie będziecie mogli spędzić ciekawy weekend w otoczeniu gór i przyrody to polecamy wam wybrać się właśnie na Starościńskie Skały. Świetną bazą wypadową będzie miasteczko Janowice Wielkie, do których możecie dotrzeć zarówno autem jak i pociągiem. My zwykle wybieramy się w podróż pociągiem – nadaje to całej wycieczce dodatkowego smaczku. Tutaj zakończymy naszą wspólną wędrówkę na Starościńskie Skały. Zachęcamy was do przeczytania innych naszych wpisów na temat Rudaw Janowickich. Dziękujemy za waszą uwagę i do zobaczenia na szlaku!
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.