Radziejowa w Beskidzie Sądeckim. Szlak z Obidzy i wieża widokowa. Korona Gór Polski.
Radziejowa to najwyższy szczyt w Beskidzie Sądeckim należący do Korony Gór Polski. Szczyt ten znajduje się w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej i wznosi się na wysokość 1266,5 m. n.p.m. Wycieczka na Radziejową zaliczana jest do grona wycieczek łatwych, na które śmiało można wybrać się na rodzinną wycieczkę wraz z dziećmi. Na Radziejową można dotrzeć na kilka sposobów, jednak najkrótszy i najbardziej uroczy szlak prowadzi na Radziejową z Przełęczy Obidza. Pomimo że Radziejowa porośnięta jest gęstym lasem to nie brakuje na niej pięknych widoków, które można oglądać dzięki powstałej na szczycie nowej wieży widokowej. W tym artykule przygotowaliśmy dla was opis wycieczki na Radziejową z Obidzy wraz ze wskazówkami na temat dojazdu do Radziejowej oraz parkingów w jej najbliższej okolicy. Zapraszamy!
Radziejowa – dojazd i parkingi
Na Radziejową prowadzi wiele szlaków turystycznych, które pozwalają zdobyć ten szczyt bez większego wysiłku. My proponujemy wam wybrać się na wycieczkę na Radziejową z Przełęczy Obidza nad Kosarzyskami z uwagi na rozpoczynającą się tu jedną z najkrótszych tras wycieczkowych. Do Obidzy najłatwiej jest dojechać własnym autem kierując się na Nowy Sącz a następnie na Rytro i Piwniczną-Zdrój. Czas dojazdu samochodem na Przełęcz Obidza z Krakowa wynosi około 2 godziny i 30 minut. Na Przełęczy Obidza możecie zaparkować wasz pojazd na dość nowym i dużym parkingu, który zlokalizowany jest nieopodal Domku na Obidzy. Dokładną lokalizację parkingu pod Radziejową znajdziecie tutaj: Wiata i parking na szlaku pod Radziejową. Ważna informacja: nieco wyżej w ciągu drogi przez Obidzę znajduje się jeszcze jeden parking ale nie próbujcie na niego wjeżdżać. Na drodze przejazdowej przez Obidzę obowiązuje zakaz ruchu dla kierowców, którzy nie są mieszkańcami przysiółka. Osoby, które zaparkują pojazd na górnym parkingu i zignorują ten znak często otrzymują od Policji mandaty karne za złamanie zakazu. Pamiętajcie zatem że autko parkujemy na dolnym parkingu.
Szlaki na Radziejową
Czerwony szlak na Radziejową z Obidzy
Czas: 4 godziny. Dystans: 10,90 km. Suma podejść: 580 m.
Czerwony szlak z Przełęczy Obidza to jedna z najłatwiejszych tras na Radziejową. Wędrówka rozpoczyna się na parkingu przy Domku na Obidzy skąd należy ruszyć w górę asfaltową drogą. Droga ta przeprowadzi was przez cały przysiółek Obidza obok Bacówki na Obidzy i dalej przez Przełęcz Gromadzką i Przełęcz Obidza. Za Przełęczą Obidza szlak czerwony łączy się ze szlakiem niebieskim i prowadzi na szczyt Litawcowa (952 m. n.p.m.). Za Litawcową należy odbić na krótką chwilę na szlak niebieski, który poprowadzi was przez Mały Rogacz na szczyt Wielki Rogacz. Na Wielkim Rogaczu ponownie należy wejść na szlak czerwony i ruszyć w stronę Przełęczy Żłobki do Rezerwatu Przyrody „Baniska”. Po krótkim marszu wejdziecie już na szczyt Radziejowej i rozpoczniecie zwiedzanie tutejszych atrakcji. Bardziej szczegółowy opis trasy na Radziejową z Obidzy znajdziecie w dalszej części tego artykułu.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Obidza – parking |
Odległość do celu | ok. 5,40 km. |
Długość całej trasy | ok. 10,90 km. |
Czas przejścia | ok. 4 godziny |
Stopień trudności | Łatwy |
Punkty GOT | 12 |
Radziejowa – startujemy z Obidzy
Zdobywanie szczytu Radziejowej w Beskidzie Sądeckim polecamy wam rozpocząć w Obidzy. Obidza to niewielki przysiółek w Małopolsce w gminie Łącko, z której wychodzi wygodny czerwony szlak turystyczny. Wędrując czerwony szlakiem z Obidzy zwiedzicie wiele pięknych miejsc w drodze na Radziejową. My na wycieczkę na Radziejową wybraliśmy się własnym samochodem, który zaparkowaliśmy na nowym parkingu na Obidzy. Nieco dalej na Przełęczy Obidza znajduje się jeszcze jeden parking samochodowy ale nie polecamy wam z niego korzystać. W ciągu drogi biegnącej przez Obidzę ustawiony jest znak zakaz ruchu w obu kierunkach. Złamanie tego zakazu poprzed wjazd na górny parking za Obidzą grozi wysokim mandatem karnym od Policji, która regularnie krąży po okolicy. Czerwony szlak na Radziejową z Obidzy to bezapelacyjnie najłatwiejszy i najkrótszy szlak do wyboru. Startując na Radziejową z nowego parkingu na początku wycieczki czeka was około 30 minut marszu po betonowych płytach. Następnie szlak wyprowadzi was na Gromadzką Przełęcz, która uznawana jest za umowną granicę pomiędzy Pasmem Radziejowej a Górami Lubowelskimi. Po minięciu Gromadzkiej Przełęczy czerwony szlak poprowadzi was dalej gruntową drogą dojazdową, która następnie ustąpi miejsca szerokiej leśnej ścieżce. Po wejściu na polną ścieżkę po waszej lewej stronie zaczną się też otwierać pierwsze ciekawsze widoki na liczne szczyty Beskidu Sądeckiego.
Szlak na Radziejową przez Wielki Rogacz
Po wyjściu z Obidzy czerwony szlak turystyczny zaprowadzi was na przepiękną Polanę Litawcową. Polana ta znajduje się na głównym grzbiecie Pasma Radziejowej i można z niej oglądać wspaniałe widoki na Tatry oraz Pieniny. Niegdyś w tym miejscu znajdowały się łąki i pastwiska należące do Łemków z miejscowości Biała Woda. Podczas II wojny światowej wiele osób zostało stąd przymusowo wysiedlonych. Na tutejszej polanie hitlerowcy popełnili też okrutną zbrodnie. Na Polanie Litawcowej zamordowane zostało wiele rodzin Łemków, o czym dzisiaj przypomina ustawiony na polanie kamienny pomnik. Od Polany Litawcowej na Radziejową będzie prowadził was już łączony niebiesko-czerwony szlak turystyczny, którym wędruje się około 20 minut. Na trasie wycieczki na Radziejową miniecie też sam szczyt Litawcowa (952 m. n.p.m.) a następnie dotrzecie do skrzyżowania, przy którym ustawiony jest drogowskaz zrobiony z pnia uschniętego buka. Na pniu drzewa umieszczone jest kilka drogowskazów, które kierują do Piwnicznej, Jaworek oraz na najwyższy szczyt Pienin – Wysoką. My odbijamy tutaj na szlak niebieski prowadzący na Wielki Rogacz przez szczyt Małego Rogacza. Po minięciu drzewnego drogowskazu przez następne trzy kwadranse przyjdzie wam pokonać niebieskim szlakiem około 1,60 km, a ścieżka doprowadzi was na wzniesienie Wielkiego Rogacza, gdzie biegnie już Główny Szlak Beskidzki.
Czerwony szlak podejściowy na Radziejową
Po dotarciu na Wielki Rogacz polecamy wam zejść na chwilę ze szlaku i zwiedzić tutejszy punkt widokowy. Na Wielki Rogacz zaprowadzi was wąziutka leśna ścieżka odchodząca od skrzyżowania. Jest to dodatkowe 5 minut marszu a uwierzcie nam że naprawdę warto. Widoki z Wielkiego Rogacza są naprawdę fajne. Po zwiedzaniu punktu widokowego na Wielkim Rogaczu wracamy na Główny Szlak Beskidzki i ruszamy w stronę przełęczy Żłobki. Na Przełęczy Żłobki czekają na was pierwsze widoki na szczyt Radziejowej. Radziejowa z przełęczy Żłobki wygląda bardzo majestatycznie a całość dopełniona jest przez piękną panoramę Beskidów. Na przełęczy Żłobki często ponoć wieje mocny wiatr. My podczas wycieczki mieliśmy okazję doświadczyć szalejących tu wichur, przy czym mocny wiatr dodatkowo niósł jeszcze ze sobą drobinki pyłu poderwane z okolicznych szlaków. Niezbyt przyjemne doświadczenie dostawać w twarz rozpędzonymi ziarenkami piasku. Po minięciu przełęczy Żłobki czeka was jeszcze kilka minut zejścia w dół aby następnie na najniższym punkcie przełęczy ponownie zacząć wspinać się do góry. Tutaj czeka was już jednak pokonywanie najtrudniejszego odcinka trasy na Radziejową: 800 metrów stromego podejścia z aż 156 metrami przewyższenia. Przygotujcie się zatem na intensywną wspinaczkę po szlaku pokrytym piaskiem i dużymi odłamkami skalnymi. Łatwiej zrobi się dopiero w miejscu, gdzie czerwony szlak styka się z granicą rezerwatu przyrody „Baniska”.
Radziejowa – szczyt i wieża widokowa
Na szczyt Radziejowej docieramy po około dwóch i pół godzinie od momentu wyruszenia z Obidzy. Radziejowa to całkowicie zalesiony szczyt o wysokości 1262 m. n.p.m. Pomimo rosnących wszędzie drzew na Radziejowej można znaleźć sporo ciekawych atrakcji oraz jest tu okazja pooglądać fantastyczne panoramy. Pierwszą atrakcją, która od razu rzuca się w oczy po wejściu na szczyt jest ponad 22-metrowa i dość nowa drewniana wieża widokowa. Przed wieżą widokową na Radziejowej ustawiony jest duży kamienny obelisk, pomnik 1000-lecia Polski oraz tablica edukacyjno-informacyjna. Pod wieżą widokową umieszczone jest też kilka ławeczek i stołów, przy których możecie odpocząć po trudnym podejściu na szczyt. Obowiązkowym punktem zwiedzania Radziejowej jest oczywiście wejście na szczyt wieży widokowej. Na szczyt wieży wchodzi się po kilkudziesięciu metalowych schodach, które przechodzą przez kilka platform widokowych. Główna platforma widokowa znajduje się na wysokości około 17 metrów i jest to wystarczająca wysokość aby znaleźć się nad koronami rosnących na szczycie drzew. Z wieży widokowej na Radziejowej można obserwować cztery strony świata. Przy dobrej pogodzie z Radziejowej świetnie widać Tatry, Pieniny, Babią Górę, Gorce, Beskid Wyspowy oraz oczywiście Beskid Sądecki i Beskid Niski.
Na koniec jeszcze kilka słów na temat miejsca, gdzie można znaleźć pieczątkę z Radziejowej. Wiele osób wchodzi na Radziejową właśnie po to, aby zaliczyć ten szczyt do swojej książeczki Korony Gór Polski. Dlatego też twórcy projektu pomyśleli o przymocowaniu tu specjalnej drewnianej skrzyneczki. Skrzyneczkę z pieczątką znajdziecie przy dużej tablicy informacyjnej z napisem Radziejowa 1626m n.p.m. Pieczątka zlokalizowana jest po lewej stronie tablicy, tuż pod trzema żółtymi tabliczkami, które mówią o prawidłowym zachowywaniu się w lesie. Po wbiciu pamiątkowej pieczątki z Radziejowej i chwili odpoczynku pora ruszyć w drogę powrotną na przełęcz Obidza. My ze szczytu schodziliśmy po własnych śladach, jeżeli jednak macie trochę więcej czasu na zwiedzanie to polecamy wam ruszyć w dalszą drogę czerwonym szlakiem w stronę Wielkiej Przehyby i Małej Przehyby. Na Małej Przehybie zlokalizowane jest Schronisko PTTK Przehyba, w którym możecie zjeść ciepły posiłek oraz napić się czegoś dobrego w towarzystwie cudownych widoków.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.