Dolnośląskie,  Przewodnik

Jelenia Góra: 32 atrakcje w Jeleniej Górze, które warto zwiedzić. Przewodnik po atrakcjach Jeleniej Góry.

Jelenia Góra to urokliwe miasto na Dolnym Śląsku położone nad rzeką Bóbr w malowniczej Kotlinie Jeleniogórskiej. Na terenie Jeleniej Góry jak i w jej najbliższej okolicy kryje się mnóstwo arcyciekawych zabytków i atrakcji turystycznych, które od wielu lat zachwycają turystów z całej Polski. Jelenia Góra jest świetnym punktem wypadowym w góry – zwłaszcza w położone na południe od miasta Karkonosze czy znajdujące się tuż obok Rudawy Janowickie. Wybierając się na zwiedzanie atrakcji Jeleniej Góry na Dolnym Śląsku gwarantujemy wam że na pewno nie będziecie się nudzić. W tym artykule przygotowaliśmy dla was opis aż 32 atrakcji w Jeleniej Górze, które naszym zdaniem warto zwiedzić. Znajdziecie tu również wskazówki na temat godzin otwarcia poszczególnych atrakcji w Jeleniej Górze oraz propozycje pieszych wycieczek w okolicy. Zapraszamy!

Jelenia Góra – dojazd

Miasto Jelenia Góra znajduje się w Kotlinie Jeleniogórskiej, w woj. dolnośląskim w powiecie karkonoskim. Do Jeleniej Góry można dojechać własnym samochodem, autokarami jak również pociągami PKP. Wybierając się do Jeleniej Góry autem do miasta można dojechać od strony Wrocławia autostradą A4, a następnie kontynuując jazdę drogą nr. 5 i 3 przez Strzegom i Bolków. Czas dojazdu samochodem z Wrocławia do Jeleniej Góry wynosi około 1,5 godziny. Do Jeleniej Góry regularnie kursują też autokary oraz pociągi PKP. Szczegółowe rozkłady jazdy autokarów oraz pociągów z waszej miejscowości bez trudu znajdziecie w Internecie. Zarówno pociągi jak i autokary jadące do Jeleniej Góry zatrzymują się na Dworcu Głównym PKP Jelenia Góra, z którego jest już dosłownie rzut beretem do pierwszych atrakcji miasta.

Jelenia Góra – najciekawsze atrakcje

Historia miasta Jelenia Góra sięga czasów średniowiecznych. Miasto to było niegdyś ważnym ośrodkiem handlowym dla całego regionu, dzięki czemu dzisiaj możemy zwiedzać tu liczne zamki, pałace, kamienice kupieckie oraz muzea. Zwiedzanie Jeleniej Góry to świetna opcja na weekendowy wyjazd dla dwojga jak i opcja na tygodniowy pobyt w Kotlinie Jeleniogórskiej dla całej rodziny. Warto wspomnieć iż atrakcje w Jeleniej Górze podzielone są niejako na dwie części. Wyróżniamy tu Mały i Duży Jeleniogórski Trakt Śródmiejski. Mały Trakt Jeleniogórski obejmuje głównie Rynek Miejski wraz z jego najważniejszymi zabytkami i jest świetny na krótkie weekendowe zwiedzanie. Duży Trakt Jeleniogórski to trasa z wieloma dodatkowymi atrakcjami nie tylko na terenie Jeleniej Góry ale także jej najbliższych okolic. Na tą trasę trzeba poświęcić zatem nieco więcej czasu. A oto nasza lista najciekawszych atrakcji w Jeleniej Górze, które polecamy wam odwiedzić:

Zwiedzanie Jeleniej Góry polecamy wam rozpocząć od urokliwego Rynku Jeleniogórskiego. Jeleniogórski Rynek to prostokątny plac ratuszowy otoczony urokliwymi, kolorowymi kamienicami z arkadowymi podcieniami. Większość kolorowych kamienic ma jeleniogórskim Rynku utrzymana jest w stylu barokowym i pochodzi z przełomu XVII oraz XVIII wieku. Na Jeleniogórskim Rynku czeka na was charakterystyczny budynek ratusza miejskiego, liczne rzeźby czy fontanna Neptuna, która stanowi ulubione miejsce spotkań mieszkańców Jeleniej Góry. Rynek Jeleniogórski to również miejsce, w którym zlokalizowane są liczne restauracje, puby i kawiarnie. Oferta kulinarno-rozrywkowa jest tutaj bardzo bogata więc na pewno znajdziecie tu coś dla siebie. Zwiedzanie Rynku Jeleniogórskiego jest całkowicie bezpłatne.

Godziny otwarcia:

  • Rynek Jeleniogórski można zwiedzać przez całą dobę.
Rynek w Jeleniej Górze to najbardziej reprezentacyjna część miasta
Na Rynku w Jeleniej Górze można pospacerować w otoczeniu pięknych kamienic

Najbardziej charakterystycznym budynkiem na jeleniogórskim rynku jest Ratusz Miejski. Budynek ratusza miejskiego w Jeleniej Górze pochodzi z połowy XVIII wieku i wybudowany jest na zgliszczach poprzedniego budynku, który został zniszczony w potężnym pożarze. Obecny gmach Ratusza wzniesiony został z zachowaniem stylu barokowo-klasycystycznego. Można tu jednak nadal zobaczyć fragmenty wcześniejszego budynku schodząc do do jego piwnic. Do dzisiaj zachowały się tam gotyckie i renesansowe pozostałości dawnego Ratusza. Co ciekawe na potrzeby władz miasta do Ratusza Miejskiego w Jeleniej Górze w zeszłym wieku przyłączone zostały sąsiednie kamienice znane jako Siedem Domków. Podczas przyłączania powstał jednak pewien problem, ponieważ pomiędzy gmachem głównym Ratusza a jedną z kamienic przebiegała linia tramwajowa. Aby rozwiązać ten problem zbudowano nad torami kryty ganek, który dzisiaj dalej dumnie łączy oba budynki. Ratusz miejski w Jeleniej Górze można zwiedzać w wybrane dni w asyście przewodnika.

Godziny otwarcia:

  • Ratusz Miejski można zwiedzać okresowo w wybrane dni tygodnia.
  • Szczegółowe informacje uzyskacie na miejscu w Biurze Informacji Turystycznej.
Ratusz Miejski w Jeleniej Górze na placu Rynku Jeleniogórskiego

Spacerując po Rynku koniecznie zajrzyjcie też do Agencji Pocztowej w Jeleniogórskim Tramwaju. Na środku jeleniogórskiego rynku tuż obok budynku ratusza znajduje się zabytkowy tramwaj, który został tu ustawiony w 2005 roku. Stojący na rynku tramwaj jest wyjątkowym zabytkiem, gdyż jest to tramwaj o napędzie gazowym. Niestety z uwagi na kłopoty eksploatacyjne ten typ tramwajów nie przyjął się w Jeleniej Górze i tak jak pojawiły się one pierwszy raz w 1897 roku, tak zniknęły z ulic miasta już roku 1899. Zabytkowy tramwaj, który dzisiaj można podziwiać na rynku to pomysł lokalnego dziennikarza i fotografa, który chce w ten sposób przypomnieć ciekawą historię powstawania komunikacji tramwajowej w Jeleniej Górze. Wewnątrz tramwaju znajduje się też agencja pocztowa „Tramwaj”, w której możecie zakupić pamiątki związane z Jelenią Górą oraz wysłać do najbliższych kartkę z wycieczki.

Godziny otwarcia:

  • Tramwaj w Jeleniej Górze można zwiedzać całą dobę.
  • Agencja pocztowa czynna jest codziennie w godzinach 10:30 – 16:00
Jeleniogórski tramwaj na Rynku Miejskim
Wewnątrz jeleniogórskiego tramwaju funkcjonuje agencja pocztowa

Do Rynku w Jeleniej Górze poprowadzi was przepiękny Jeleniogórski Deptak. Jeleniogórski deptak składa się z dwóch spacerowych ulic: ul. 1-go Maja, która następnie na wysokości Bramy Wojanowskiej przechodzi w ul. Konopnickiej i prowadzi dalej prosto na Rynek Miejski. Jeleniogórski deptak leży na trasie Małego Jeleniogórskiego Traktu Śródmiejskiego. Deptak poprowadzi was w stronę rynku pomiędzy przepięknymi kamienicami, w których kryją się liczne sklepiki, kramy, restauracje oraz puby. Co ważne spacerując jeleniogórskim deptakiem natkniecie się po drodze na mnóstwo dodatkowych atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić. Zwiedzanie jeleniogórskiego deptaku jest oczywiście bezpłatne.

Godziny otwarcia:

  • Jeleniogórski deptak można zwiedzać przez całą dobę.
Jeleniogórski deptak prowadzi prosto na Rynek w Jeleniej Górze
Przy jeleniogórskim deptaku znajdziecie mnóstwo ciekawych miejsc i atrakcji

Kościół Łaski Cesarskiej w Jeleniej Górze to obowiązkowa atrakcja turystyczna miasta. Kościół ten to jeden z sześciu kościołów łaski, które powstały na mocy zawartego w Altranstädt układu po wojnie religijnej pomiędzy cesarzem Austrii a śląskimi ewangelikami. Wnętrze świątyni wyposażone zostało w trzy kondygnacje empor, które mogą pomieścić ponad 2 tysiące wiernych. Gmach kościoła w Jeleniej Górze wzniesiony został w latach 1709-1718 i jest największym spośród sześciu wszystkich luterańskich kościołów łaski. Wnętrze Kościoła Łaski Cesarskiej w Jeleniej Górze utrzymane jest w stylu barokowym, na planie krzyża greckiego. Kryją się w nim przepiękne balustrady ozdobione cytatami i malowidłami ze Starego i Nowego Testamentu oraz ołtarz z wiszącym nad nim prospektem organowym. Zwiedzanie Kościoła Łaski Cesarskiej w Jeleniej Górze jest płatne w formie cegiełki na remont kościoła.

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek – czwartek: od 10:00 do 16:00
  • sobota: od 10:00 do 16:00
  • niedziele: tylko między Mszami Św. po uzgodnieniu z kościelnym w zakrystii.
Kościół Łaski Cesarskiej w Jeleniej Górze
Bogato zdobione wnętrze kościoła jest zachwycające – warto wejść do jego wnętrza

Spacerując po jeleniogórskim deptaku warto też zobaczyć rzeźbę „Porwanie Europy”. Rzeźba „Porwanie „Europy” w Jeleniej Górze ustawiona jest na skwerze przy ulicy Pocztowej i 1 Maja. Pomnik ten wykonany został z czarnej stali w technologii metaloplastyki i przedstawia scenę z epickiej opowieści o miłości greckiego boga Zeusa do ziemskiej kobiety. Autorem rzeźby „Porwanie Europy” jest armeński rzeźbiarz Vahan Bego, który wyemigrował do polski w 1993 roku uciekając przez wojną. Rzeźba została ufundowana przez prezydenta miasta Jeleniej Góry z okazji dziesiątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Rzeźbę „Porwanie Europy” można zwiedzać bez żadnych dodatkowych opłat.

Godziny otwarcia:

  • Rzeźbę „Porwanie Europy” można odwiedzać całą dobę.
Rzeźba „Porwanie Europy” przy deptaku jeleniogórskim.

Kolejnym ciekawym punktem na Małym Jeleniogórskim Trakcie Śródmiejskim jest Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Świątynia ta służy dzisiaj wiernym wyznania prawosławnego jako miejsce kultu i znajduje się w murach dawnego średniowiecznego kościoła z 1738 roku. Kościół ten wzniesiony został w stylu barokowym i zwieńczony jest charakterystyczną, ośmioboczną wieżą po zachodniej stronie budynku. Wewnątrz cerkwi można podziwiać przepiękny ikonostas pochodzący z początku XX wieku, który został przywieziony do Jeleniej Góry ze zniszczonej podczas II wojny światowej cerkwi z Lubelszczyzny. W północnej ścianie kościoła wmurowane są też dwa krzyże pojednania z wyrytymi kuszą oraz mieczem. Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze otwarta jest w czasie nabożeństw a do jej wnętrza można wejść bez dodatkowych opłat.

Godziny otwarcia:

  • Soboty: godzina 17:00
  • Niedziele: godzina 10:00 (liturgia)
Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze
Wnętrze cerkwi można zobaczyć głównie podczas odbywających się tu mszy

W drodze na jeleniogórski Rynek warto też wejść do Kaplicy Rzymskokatolickiej pw. św. Anny. Kaplica św. Anny w Jeleniej Górze umieszczona jest w średniowiecznej bastei z XV wieku, która służyła niegdyś jako jeden z elementów obronnych Bramy Wojanowskiej. Udając się na Rynek trasą Małego Traktu Jeleniogórskiego przejdziecie dokładnie przez Bramę Wojanowską. Warto zatem przy okazji wejść do wnętrza tutejszej kaplicy aby zwiedzić jej wnętrze. Kaplica św. Anny utrzymana jest w skromnym, barokowym stylu. Nad ołtarzem znajduje się malowidło przedstawiające patronkę świątyni Świętą Annę z Maryją i dzieciątkiem Jezus. W murach kaplicy można dostrzec otwory strzelnicze, które świadczą o pierwotnym obronnym przeznaczeniu całej budowli. Kaplica pw. św. Anny w Jeleniej Górze jest dostępna dla zwiedzających bez żadnych opłat.

Godziny otwarcia:

  • Kaplica św. Anny w Jeleniej Górze otwarta jest za dnia oraz w czasie Mszy Św.
Kaplica Rzymskokatolicka pw. św. Anny przy Bramie Wojanowskiej

Kolejną super atrakcją w Jeleniej Górze jest jeleniogórski Szlak Jelonków. Na terenie całej Jeleniej Góry pojawiły się figurki jelonków, które mają za zadanie urozmaicić wasz spacer po mieście. Pierwszy metalowy jelonek stanął w Jeleniej Górze pod Książnicą Karkonoską przy ulicy Bankowej. Z czasem na terenie miasta zaczęły pojawiać się kolejne figurki miniaturowych jeleni, a w chwili pisania tego artykułu jest ich w Jeleniej Górze już ponad dziesięć. Rzeźby na Szlaku Jelonków tworzone są przez uczniów i nauczycieli tutejszej szkoły Rzemiosł Artystycznych a metalowe odlewy powstają w odlewni we Wrocławiu. Jelonki przedstawione są w różnych pozach i mają różne profesje. Poszukiwania jeleniogórskich jelonków to świetna opcja na całodniową wycieczkę po mieście dla całej rodziny. Zwiedzanie Szlaku Jelonków w Jeleniej Górze jest oczywiście bezpłatne.

Godziny otwarcia:

  • Szlak Jelonka w Jeleniej Górze można zwiedzać całą dobę
Jelonek ItalJan na jeleniogórskim Rynku
Jelonek Rycerz Bolko III na szlaku Jelonka w Jeleniej Górze

Symbolem miasta Jelenia Góra jest oczywiście jeleń. Na terenie Jeleniej Góry w wielu miejscach można natknąć się na przepiękne rzeźby tego majestatycznego zwierzęcia. Spacerując po Jeleniej Górze natkniecie się na małe rzeźby jeleni jak i duże instalacje artystyczne przedstawiające jelenia w różnych pozach. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych rzeźb jelenia w Jeleniej Górze jest „Czerwony Jeleń” autorstwa Piotra Hamowskiego, którą można podziwiać na Rynku Miejskim. Kolejna bardzo znana rzeźba to „Jeleń ze Snu” autorstwa Antoniego Walerycha, która ustawiona jest przy ul. Jana III Sobieskiego nieopodal Baszty Zamkowej. Na terenie Jeleniej Góry jest też cała masa mniejszych, większych rzeźb i różnego rodzaju dekoracji z motywem jelenia, których poszukiwania świetnie sprawdzą się na całodniowy spacer po mieście. Rzeźby Jeleni w Jeleniej Górze można podziwiać bez żadnych opłat.

Godziny otwarcia:

  • Rzeźby Jeleni w Jeleniej Górze można podziwiać całą dobę.
Rzeźba Czerwonego Jelenia na Rynku w Jeleniej Górze
Srebrny „Jeleń ze Snu” przy Baszcie Zamkowej w Jeleniej Górze

A jak już przy rzeźbach jesteśmy to wspomnijmy jeszcze o jeleniogórskim Szczudlarzu. Jeleniogóski Szczudlarz to rzeźba autorstwa armeńskiego artysty Vahana Bego, która powstała w 2013 roku dla uczczenia tradycji jeleniogórskich teatrów ulicznych. Rzeźba ta znajduje się na jeleniogórskim Rynku i wmurowana jest w ścianę Ratusza miejskiego. Szczudlarz w Jeleniej Górze to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście i instalacja, która od wielu lat przyciąga uwagę turystów spacerujących Małym Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim. Jest to też świetne miejsce na zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia z wyjazdu do Jeleniej Góry. Rzeźbę Szczudlarza można podziwiać całkowicie bezpłatnie.

Godziny otwarcia:

  • Jeleniogórskiego Szczudlarza można zwiedzać przez całą dobę.
Rzeźba Szczudlarza na jeleniogórskim Rynku

Jeżeli interesuje was podziwianie widoków na miasto z wysokości koniecznie odwiedźcie Basztę Zamkową w Jeleniej Górze. Baszta Zamkowa w Jeleniej Górze to jedyny zachowany element dawnej bramy miejskiej, która istniała w tym miejscu do XIX wieku. Obecnie Baszta Zamkowa udostępniona jest dla zwiedzających jako punkt widokowy, z którego można podziwiać piękną panoramę Jeleniej Góry na tle piętrzących się w oddali Karkonoszy. Baszta Zamkowa wznosi się na wysokość 27 metrów a na jej szczyt prowadzi kilkadziesiąt spiralnych schodów. Przy okazji można też przejść przez fragment dawnych murów miejskich oraz zobaczyć je od wewnątrz. Co ważne atrakcja ta udostępniona jest dla turystów zupełnie za darmo!

Godziny otwarcia:

  • Baszta Zamkowa w Jeleniej Górze czynna jest od 10:00 do 19:00 (okres wakacyjny)
  • Poza okresem wakacyjnym Baszta Zamkowa czynna jest do godz. 16:00 lub 18:00
Baszta Zamkowa w Jeleniej Górze
Widoki ze szczytu Baszty Zamkowej na Jelenią Górę i Karkonosze

W Jeleniej Górze jest wiele miejsc, które warto odwiedzić w ramach relaksującego spaceru. Jednym z takich miejsc jest kładka na rzece Kamiennej, która jest swoistą bramą prowadzącą do innych ciekawych atrakcji na terenie miasta. Przy kładce na Kamiennej swój początek ma też szlak pieszo-rowerowy im. Mariana Południkiewicza, jak również ścieżka prowadząca na wieżę widokową „Grzybek” na Wzgórzu Krzywoustego. Sama kładka na Kamiennej to wąski, metalowy most wiszący, który łączy oba brzegi rzeki Kamiennej wpadającej następnie do Bobru. Co ciekawe kładka ta pojawia się na widokówkach Jeleniej Góry z 1902 roku. Kładka na Kamiennej udostępniona jest dla zwiedzających całkowicie za darmo.

Godziny otwarcia:

  • Kładkę na Kamiennej w Jeleniej Górze można zwiedzać całą dobę.
Kładka na Kamiennej w Jeleniej Górze

Nieopodal kładki na Kamiennej znajdziecie ścieżkę prowadzącą na wieżę widokową „Grzybek” na Wzgórzu Krzywoustego. Wieża widokowa „Grzybek” na Wzgórzu Krzywoustego to świetny punkt widokowy na Jelenią Górę, całą Kotlinę Jeleniogórską a także na Karkonosze i Góry Kaczawskie. Nazwa „Grzybek” wzięła się od charakterystycznego kształtu kopuły dachowej wieży, która przypomina kapelusz grzyba. Co ciekawe wzgórze Krzywoustego jest ważnym miejscem w historii miasta. To właśnie w tym miejscu w 1111 roku powstał pierwszy gród założony przez Bolesława Krzywoustego, który następnie na przestrzeni wieków wyewoluował w murowany zamek. Na szczyt wieży widokowej wchodzi się spiralnymi, betonowymi schodami, które wyprowadzą was na spory taras widokowy. Wysokość wieży widokowej „Grzybek” to 35 metrów więc wspaniałe widoki są tu gwarantowane. Zwiedzanie wieży widokowej „Grzybek” w Jeleniej Górze jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

  • Kwiecień – październik: codziennie od 08:00 do 20:00
  • Listopad – marzec: codziennie od 08:00 do 16:00
Wieża widokowa „Grzybek” na Wzgórzu Krzywoustego w Jeleniej Górze

Spacerując po ścieżkach na Wzgórzu Krzywoustego polecamy wam zobaczyć Most Kolejowy nad Bobrem. Ten potężny wiadukt kolejowy wznosi się na imponującą wysokość 33 metrów i został zbudowany 1866 roku. Wiadukt kolejowy nad Bobrem w Jeleniej Górze wzniesiony jest na ośmiu przęsłach i położony jest w otoczeniu malowniczych wzgórz i lasów. Jest on dzięki temu uznawany za jeden z najpiękniejszych wiaduktów kolejowych w Polsce. Po wiadukcie tym często przejeżdżają pociągi kursujące z Jeleniej Góry do Węglińca oraz Szklarskiej Poręby. Wiadukt ten jest również swoistą bramą otwierającą drogę do Borowego Jaru i Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Pod wiaduktem, przy szlaku pieszo-rowerowym im. Mariana Południkiewicza znajdziecie wysunięty punkt widokowy przy rzece Bóbr, z którego świetnie widać całą konstrukcję wiaduktu. Zwiedzanie wiaduktu kolejowego w Jeleniej Górze jest oczywiście bezpłatne.

Godziny otwarcia:

  • Most kolejowy na Bobrem w Jeleniej Górze można podziwiać całą dobę.
Most kolejowy nad Bobrem w Jeleniej Górze

Jedną z ciekawszych wycieczek jakie warto odbyć podczas pobytu w Jeleniej Górze jest wycieczka do Borowego Jaru. Borowy Jar to przepiękny teren rekreacyjny, przez który prowadzą dwa znakowane szlaki turystyczne: szlak żółty i szlak zielony. Żółty szlak przez Borowy Jar prowadzi wzdłuż rzeki Bóbr aż do zapory wodnej we Wrzeszczynie. Jest to krótsza trasa spacerowa, którą spokojnie można pokonać w około godzinę czasu. Jeżeli macie ochotę na dłuższy spacer to trzymajcie się cały czas zielonego szlaku, który prowadzi aż do Kapitańskiego Mostu nad Jeziorem Pilchowickim. Podczas spaceru szlakami przez Borowy Jar napotkacie wiele ciekawych miejsc jak schronisko Gościniec „Perła Zachodu”, Ścieżka Poetów czy Cudowne Źródełko. Jest tu też punkt widokowy „Trafalgar” z przepiękną panoramą na przełom Bobru oraz Jelenią Górę. Zwiedzanie Borowego Jaru w Jeleniej Górze jest całkowicie darmowe.

Godziny otwarcia:

  • Borowy Jar można odwiedzać przez całą dobę.

Kolejnym świetnym miejscem na rodzinny spacer w Jeleniej Górze jest Park Wzgórze Kościuszki. Park miejski na Wzgórzu Kościuszki w Jeleniej Górze to wyjątkowe miejsce rekreacyjne na terenie miasta. Czekają na was tu liczne alejki spacerowe oraz ścieżka przyrodniczo-historyczna z tablicami informacyjnymi na temat flory i fauny występującej w Kotlinie Jeleniogórskiej. Najciekawszym przystankiem na trasie ścieżki edukacyjnej jest „Przekrój geologiczny przez Sudety Zachodnie”, który stworzony został z fragmentów skał występujących na tym obszarze. Na Wzgórzu Kościuszki znajdziecie też oczko wodne „Kaczy Staw”, plenerowe siłownie czy miejsce gdzie znajdowała się miejska szubienica. Tuż obok Parku Wzgórze Kościuszki zlokalizowana jest kolejna duża atrakcja Jeleniej Góry czyli Muzeum Historii i Militariów. Park Wzgórze Kościuszki w Jeleniej Górze można zwiedzać bez dodatkowych opłat.

Godziny otwarcia:

  • Park Wzgórze Kościuszki w Jeleniej Górze można zwiedzać całą dobę.

Jeżeli szukacie miejsca na rodzinny spacer to polecamy wam wybrać się do Parku Norweskiego. Park Norweski powstał na początku XX wieku jako drugi parkowy obiekt rekreacyjny w mieście. Nazwa parku pochodzi od znajdującego się tu głównego budynku parku czyli Pawilonu Norweskiego. Pawilon Norweski wybudowany został na wzór restauracji, która istniała nieopodal stolicy Norwegii Oslo. Park Norweski w Jeleniej Górze Cieplicach zajmuje powierzchnie około 17 hektarów i na jego terenie można udać się na relaksujący spacer oraz popływać kajakiem czy rowerem wodnym. W parku odbywają się też liczne imprezy masowe, gdyż dysponuje on kamienną sceną. Nie brakuje tu też licznych placów zabaw oraz fontanny, która znajduje się na środku dużego stawu. Przez teren Parku Norweskiego przebiega Główny Cieplicki Szlak Spacerowy. Podczas zwiedzania parku warto wejść też do wnętrza Pawilonu Norweskiego, w którym znajduje się restauracja o tej samej nazwie. Zwiedzanie Parku Norweskiego Cieplice w Jeleniej Górze jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

  • Park Norweski można zwiedzać całą dobę.
  • Pawilon Norweski czynny jest od 11:00 do 22:00
Park Norweski Cieplice w Jeleniej Górze
Pawilon Norweski, w którym ulokowana jest restauracja

Termy Cieplice to jedna z największych atrakcji turystycznych miasta Jelenia Góra. Termy Cieplickie to nowoczesny park wodny z gorącymi źródłami i kompleksem SPA, który świetnie sprawdzi się jako miejsce relaksu i zabawy dla całej rodziny. W Termach Cieplickich możecie popluskać się w basenach sportowych i rekreacyjnych z atrakcjami wodnymi oraz w basenach termalnych. Znajdziecie tu również strefy SPA oraz liczne strefy relaksu. Woda w Termach Cieplickich ma optymalną dla rekreacji i wypoczynku temperaturę w przedziale 28-36°C. Dzięki takiej temperaturze ma ona dobroczynny i regeneracyjny wpływ na cały organizm. Oprócz gorących źródeł termalnych, w których można świetnie wymoczyć zmęczenie nie zabrakło tu również sauny fińskiej, parowej, infrared oraz wanien jacuzzi z bąbelkami. Wycieczka na Termy Cieplickie to wręcz obowiązkowy punkt pobytu w Jeleniej Górze. Wejście na Termy Cieplickie w Jeleniej Górze jest płatne.

Godziny otwarcia:

  • Termy Cieplice są czynne codziennie w godz. 08:00 – 22:00
  • Strefa SPA czynna jest w godzinach 09:00 – 22:00
  • Zabiegi wykonywane są w godzinach 12:00 – 20:00
  • Kawiarnia czynna jest w godzinach 10:00 – 22:00
Termy Cieplickie w Jeleniej Górze-Cieplicach

Kolejnym miejscem, które warto zwiedzić w Jeleniej Górze jest Park Zdrojowy w Cieplicach. Park Zdrojowy w Cieplicach to jedno z najczęściej wybieranych miejsc na spacery przez mieszkańców miasta, turystów i kuracjuszy tutejszego uzdrowiska. Park Zdrojowy w Cieplicach został przebudowany w stylu ogrodów angielskich i obecnie znajdziecie w nim zabytkowy Pawilon Edward, Zdrojowy Teatr Animacji z galerią i muszlą koncertową czy budynek siłowni. Po gruntownej rewitalizacji parku w 2012 roku powstały tu liczne utwardzone alejki spacerowe, fontanny oraz obiekty małej architektury przypominającej XIX-wieczne wyposażenie dawnego cieplickiego Parku Zdrojowego. W Parku Zdrojowym w Cieplicach działa również kilka kawiarni, w tym jedna zlokalizowana wewnątrz zabytkowego Pałacu Zdrojowego. Zwiedzanie Parku Zdrojowego w Cieplicach jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

  • Park Zdrojowy w Cieplicach można zwiedzać całą dobę.
Pałac Zdrojowy w Cieplicach
Alejki spacerowe w Parku Zdrojowym w Cieplicach

Po zwiedzaniu Parku Zdrojowego w Cieplicach koniecznie wybierzcie się na spacer Deptakiem Uzdrowiskowym. Deptak Uzdrowiskowy zlokalizowany jest na placu Piastowskim w Jeleniej Górze Cieplice. Przy deptaku wznosi się uzdrowiskowy kompleks pocysterski, w którym kryje się wiele ciekawych budynków, kawiarni, hoteli i restauracji. Jednym z ciekawszych miejsc, które warto tu zobaczyć jest Pawilon „Lalka” wzniesiony w 1900 roku oraz ceglany budynek poczty z 1885 roku. W zachodniej części deptaku uzdrowiskowego w Cieplicach znajdziecie Dom Zdrojowy, pomnik „Dawne Nazwy Cieplic” oraz czerwoną wieżę z bramą wjazdową i dzwonnicą. Brama ta prowadzi na teren kościoła pw. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze i Kolegium Zakonu Pijarów. Zwiedzanie deptaka uzdrowiskowego w Cieplicach jest oczywiście bezpłatne.

Godziny otwarcia:

  • Deptak w Uzdrowisku w Cieplicach można zwiedzać całą dobę.
Deptak w Uzdrowisku w Cieplicach
Wieża z bramą wjazdową przy Kolegium Zakonu Pijarów w Cieplicach

Zwiedzając Deptak Uzdrowiskowy w Cieplicach koniecznie wejdźcie też do tutejszego Domu Zdrojowego. Dom Zdrojowy położony jest w centrum uzdrowiska nieopodal czerwonej wieży i bramy wjazdowej do Kolegium Zakonu Pijarów. W Domu Zdrojowym w Cieplicach można napić się termalnej wody zdrojowej, która ma właściwości rozgrzewające i zapobiega tworzeniu się kamieni w układzie moczowym. Oddziałuje ona również pozytywnie na mineralizację kości, zapobiega próchnicy zębów oraz działa przeciwbakteryjnie. Kraniki, z których możecie nabrać ciepłej wody zdrojowej znajdują się wewnątrz Domu Zdrojowego I przy deptaku uzdrowiskowym. Na miejscu za niewielką opłatą (2 zł) można zakupić papierowy kubek do picia. Dom Zdrojowy w Cieplicach oferuje również liczne zabiegi leczniczo-pielęgnacyjne oraz zabiegi SPA. Wejście do Domu Zdrojowego oraz picie tutejszej wody leczniczej jest darmowe.

Godziny otwarcia:

  • Dom Zdrojowy w Cieplicach czynny jest do godzin wieczornych.
Pijalnia termalnej wody mineralnej w Domu Zdrojowym w Cieplicach

W Jeleniej Górze Cieplicach warto zwiedzić też tutejsze Muzeum Przyrodnicze. Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach znajduje się w Zespole Poklasztornym przy ul. Cieplickiej i posiada w swoich zbiorach tysiące okazów przyrodniczych. Podczas zwiedzania będziecie mogli zobaczyć tu spreparowane ptaki, ssaki, gady czy owady, które zaprezentowane są na wystawach przypominające naturalne środowisko poszczególnych zwierząt. Muzeum posiada również bogatą kolekcję minerałów i skamieniałości oraz zbiory pochodzące z prywatnej kolekcji z Pałacu Schaffgotschów w Sobieszowie. Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach spodoba się tak dorosłym jak i dzieciom, które będą miały tu okazję obejrzeć z bliska fascynujące eksponaty oraz pobawić się różnymi interaktywnymi grami edukacyjnymi. W Muzeum Przyrodniczym często organizowane są również wystawy czasowe, na których prezentowane są malowidła i fotografie ukazujące piękno przyrody i świata. Wstęp do Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach jest płatny.

Godziny otwarcia:

  • Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach czynne jest od 09:00 do 17:00
Wejście do Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach
W Muzeum Przyrodniczym w Cieplicach czeka na was mnóstwo ciekawych wystaw i atrakcji

Spacerując Deptakiem Uzdrowiskowym w Cieplicach na pewno rzuci wam się w oczy Pałac Schaffgotschów. Pałac ten wzniósł książę Johann Nepomucen Schaffgotsch w 1777 roku. Cały budynek wykonany został według projektu Jana Jerzego Rudolfa z Opola i wzorowany był na berlińskim Palais Marshall. Obiekt wykonany został w stylu klasycystycznym i należał on do jednego z najznamienitszych rodów śląskich. Do Pałacu Schaffgotschów przynależy też cały pobliski Park Zdrojowy. We wnętrzu rezydencji znajdują się liczne dzieła sztuki i dekoracje sztukateryjne. Obecnie budynek ten znajduje się pod opieką Politechniki Wrocławskiej, która urządziła tu swoją filię. Niestety cały Pałac nie jest udostępniony obecnie dla zwiedzających ale można wejść do wnętrza i pospacerować jego korytarzami. Zwiedzanie Pałacu Schaffgotschów jest bezpłatne.

Godziny otwarcia:

  • Pałac Schaffgotschów otwarty jest w godzinach pracy Politechniki Wrocławskiej
Pałac Schaffgotschów w Jeleniej Górze Cieplicach

Czymże byłoby uzdrowisko bez pełnoprawnej tężni solankowej! Tężnia Solankowa w Jeleniej Górze Cieplicach położona jest blisko Pałacu Schaffgotschów przy spacerowej ścieżce, która biegnie wzdłuż rzeki Kamiennej. Wybierając się na tężnie szukacie przy rzece żółtego, kwadratowego budynku z drewnianym dachem z dużym napisem „Tężnia Cieplice”. Miejsce to wyposażone jest w ławeczki i oświetlenie i stanowi świetną atrakcję dla turystów oraz kuracjuszy uzdrowiska. Zasada działania tężni solankowej w Cieplicach jest prosta: Po ścianach tężni solankowej spływa solanka, która odparowuje w promieniach słońca tworząc bogaty w jod mikroklimat o działaniu leczniczym. Przy tężni solankowej należy siedzieć minimum 20-30 minut aby odczuć jej prozdrowotne efekty. Zwiedzanie Tężni solankowej w Jeleniej Górze Cieplicach jest całkowicie darmowe.

Godziny otwarcia:

  • Tężnia solankowa w Jeleniej Górze działa całą dobę.
Tężnia solankowa w Jeleniej Górze Cieplicach
W tężni solankowej solanka odparowuje na gałęziach tarniny

Jednym z ciekawszych muzeów, które warto odwiedzić w Jeleniej Górze jest Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”. Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” znajduje się w Jagniątkowie przy ul. Michałowskiej 32 w okazałej willi, która wyglądem przypomina mały zamek. Dom ten zamieszkiwał niegdyś znany niemiecki pisarz i noblista Gerhart Hauptmann. W muzeum można zwiedzić 5 sal, w których przygotowano wystawę stałą posiadającą w swoich zbiorach liczne pamiątki po pisarzu jak wydania jego pierwszych książek, dokumenty czy fotografie. Podczas zwiedzania willi Gerharta Hauptmanna odwiedzicie gabinet pisarza, jego bibliotekę, salę kominkową, jadalnie oraz przepiękny hol ozdobiony polichromią o rajskiej tematyce nazywany „Halą Rajską”. Całość uzupełnia spacer po tutejszych ogrodach wokół willi. Zwiedzanie Muzeum Miejskiego Gerharta Hauptmanna jest płatne.

Godziny otwarcia:

  • Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” czynne jest codziennie od 09:00 do 17:00
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze
W muzeum czeka na was przepięknie dekorowane wnętrze oraz wystawa na temat Gerharta Hauptmanna

Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego w Sobieszowie to kolejna atrakcja w Jeleniej Górze, którą warto odwiedzić. W Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym przygotowano dla was dwie nowoczesne eskpozycje interaktywne. Pierwsza wystawa obejmuje sześć dużych sal tematycznych, gdzie zapoznacie się z historią Karkonoszy a także zobaczycie skały i minerały z jakich powstało to pasmo górskie. Doświadczycie tu również zmienności górskie pogody, odwiedzicie karknoski las nocą oraz udacie się na wędrówkę w celu poznania wszystkich pięter roślinnych w Karkonoszach. Co najlepsze wszystkiego można tutaj dotykać. Do waszej dyspozycji oddano tu liczne mikroskopy, projektory i interaktywne instalacje, które pomogą wam poznać magiczny świat karkonoskiej przyrody. Miejsce to warto odwiedzić wraz z dziećmi, które na pewno będą się tu świetnie bawić. Zwiedzanie Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnego Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatne.

Godziny otwarcia:

  • Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne KPN w Jeleniej Górze otwarte jest od wtorku do niedzieli od 09:00 do 17:00.
Budynek Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego w Jeleniej Górze
Interaktywna wystawa na temat minerałów w Centrum Edukacji Przyrodniczej

Kolejną ciekawą atrakcją, którą chcemy wam polecić jest Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Pierwsze Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze powstało w 1880 roku i jego celem było gromadzenie i ochrona przedmiotów związanych z regionem Jeleniej Góry. Do dnia dzisiejszego Muzeum Karkonoskie zgromadziło w swoich zbiorach liczne eksponaty związane z historią, etnografią, rzemiosłem oraz sztuką regionu Kotliny Jeleniogórskiej i nie tylko. W Muzeum Karkonoskim zobaczycie największą w Polsce kolekcję XVIII i XIX-wiecznego malarstwa na szkle, wyroby z cyny czy drewnianą chatę z konstrukcji przysłupowej. Muzeum posiada też trzy inne oddziały: Skansen Uzbrojenia Wojska Polskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Zamek w Bolkowie oraz Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Zwiedzanie Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze jest płatne.

Godziny otwarcia:

  • Muzeum Karkonoskie można zwiedzać od wtorku do niedzieli od 09:00 do 16:00
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

Timegates Bramy Czasu to ciekawa atrakcja w Jeleniej Górze, którą polecamy rodzinom z dziećmi. Timegates to największe podziemne centrum nauki i rozrywki na terenie Dolnego Śląska, które powstało w udostępnionych do zwiedzania dawnych schronach przeciwlotniczych. Podczas zwiedzania atrakcji można odbyć ciekawą podróż w czasie i przestrzeni i odkryć sekrety Karkonoszy oraz poznać historię karkonoskich legend. Turyści przechodzą tu przez kolejne bramy czasu, za którymi czekają na was opowieści i momenty z różnych przedziałów historycznych. Można tu zobaczyć też największą w Polsce cewkę Tesli, spotkać Ducha Gór czy znaleźć ukryty w podziemiach pociąg. Timegates Bramy Czasu zwiedza się w asyście przewodnika a wejścia odbywają się co 30 minut. Podczas zwiedzania pokonuje się około 2 kilometrową podziemną trasę turystyczną. Zwiedzanie atrakcji Timegates Bramy Czasu w Jeleniej Górze jest płatne.

Godziny otwarcia:

  • Timegates Bramy Czasu można zwiedzać przez cały rok w godz. 10:00 – 17:00
Wejście na atrakcję Timegates Bramy Czasu w Jeleniej Górze

Zamek Chojnik to średniowieczny zamek i arcyciekawa atrakcja turystyczna położona na szczycie wzgórza Chojnik nieopodal Jeleniej Góry. Wycieczka na zamek Chojnik to świetna okazja do poznania fascynujących legend i historii średniowiecza. Zamek Chojnik to również jeden z najwyższej położonych zamków warownych w Polsce. Dzięki znajdującej się tu wieży widokowej z terenu zamku można podziwiać piękną panoramę całej okolicy. Podczas zwiedzania zamku Chojnik czeka was przejście przez głazowisko, wspinaczka po zamkowych murach, przeciskanie się przez wąski tunel a nawet zwiedzanie jaskini. Szlaki prowadzące na zamek Chojnik są łatwe do pokonania i poradzą sobie z nimi nawet najmłodsi wędrowcy. Wycieczka na zamek Chojnik to świetny pomysł na weekendowy wypad za miasto dla całej rodziny. Zwiedzanie terenu zamku Chojnik jest płatne.

Godziny otwarcia:

  • Zamek Chojnik można zwiedzać w zależności od pory roku (jesień i zima) od 09:00 do 16:00 lub (wiosna i lato) od 10:00 do 17:00.
Zamek Chojnik w Sobieszowie pod Jelenią Górą
Zamek Chojnik panorama
Widoki z zamku Chojnik są fenomenalne

W okolicy Jeleniej Góry warto wybrać się na wycieczkę do Bukowca na zwiedzanie folwarku i parku rodziny von Reden. Wybierając się do Bukowca na Dolnym Śląsku będziecie mieli okazję odpocząć od miejskiego zgiełku nad tutejszymi stawami w otoczeniu licznych zabytków i pięknej przyrody. Park Krajobrazowy w Bukowcu to magiczne miejsce, gdzie czekają na was liczne trasy wycieczkowe prowadzące do ciekawych miejsc i na widokowe szczyty. Wieś Bukowiec jest również bramą do jednego z najpiękniejszych regionów Sudetów czyli Rudaw Janowickich. W Bukowcu polecamy wam zobaczyć przede wszystkim bukowieckie stawy, Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów oraz Folwark i Park Krajobrazowy rodziny von Reden. Wszystkie obecne tu atrakcje tworzą w Bukowcu niepowtarzalną atmosferę przez co miejsce to jest świetne na całodniową wycieczkę w okolicach Jeleniej Góry dla całej rodziny. Park oraz Folwark w Bukowcu można zwiedzać bezpłatnie.

Godziny otwarcia:

  • Stawy w Bukowcu można zwiedzać przez całą dobę.
  • Folwark i Park rodziny von Reden czynny jest od 10:00 do 18:00
muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów
Folwark i Park rodziny von Reden w Bukowcu
staw ponurej kapliczki bukowiec
Stawy hodowlane w Dolinie Pałaców i Ogrodów w Bukowcu

Spędzając czas w Jeleniej Górze warto wybrać się też na pieszą wycieczkę na Krzyżną Górę oraz Sokolik Wielki. Krzyżna Góra i Sokolik Wielki to dwa niewielkie szczyty w Rudawach Janowickich, które od lat cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Oba szczyty znajdują się w Górach Sokolich: niewielkim masywie górskim leżącym na północno zachodniej krawędzi Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich. Góry Sokole wzięły swoją nazwę od sokołów wędrownych, które dawniej chętnie zakładały w tym rejonie swoje gniazda. Na szczyt Krzyżnej Góry oraz Sokolika prowadzą łatwe i krótkie szlaki turystyczne, które świetnie sprawdzą się na wycieczkę dla całej rodziny. Na obu tych szczytach znajdują się wysoko położone punkty widokowe, z których świetnie widać całą Kotlinę Jeleniogórską, Karkonosze, Góry Kamienne oraz miasto Jelenia Góra. Dodatkową atrakcją jest tu możliwość odwiedzenia schroniska górskiego PTTK „Szwajcarka”, które jest jedynym drewnianym schroniskiem w Sudetach w stylu tyrolskim.

Godziny otwarcia:

  • Krzyżną Górę i Sokolik Wielki można zdobywać całą dobę.
Krzyżna Góra i Sokolik
Krzyżna Góra i Sokolik Wielki w Rudawach Janowickich

Mapa atrakcji Jeleniej Góry

Na koniec przygotowaliśmy dla was interaktywną mapkę z zaznaczonymi wszystkimi opisanymi powyżej atrakcjami w Jeleniej Górze. Na mapie zaznaczyliśmy dodatkowo kilka miejsc parkingowych na terenie miasta, gdzie będziecie mogli bezpiecznie pozostawić wasz pojazd na czas zwiedzania Jeleniej Góry. Mapę tą możecie pobrać na wasz telefon lub dodać ją do waszego konta Google i wykorzystać ją jako gotowy przewodnik. Życzymy wam przyjemnego zwiedzania atrakcji Jeleniej Góry i zachęcamy was do podzielenia się z nami waszymi wrażeniami z wycieczki w komentarzu.


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze