Dolnośląskie,  Sudety

Góra Wszystkich Świętych w Sudetach – wieża widokowa. Wycieczka na Górę Wszystkich Świętych z Słupca i Nowej Rudy.

Góra Wszystkich Świętych (648 m. n.p.m.) to szczyt Wzgórz Włodzickich i popularne miejsce wycieczkowe w Sudetach Środkowych. Góra Wszystkich Świętych to świetny cel na ultrakrótki spacer z rodziną z Słupca, oraz doskonała opcja na całodniową, górską wyprawę kondycyjną z Nowej Rudy. Góra Wszystkich Świętych w Sudetach skrywa w sobie kilka ciekawych atrakcji turystycznych, jak Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Kościelcu, droga krzyżowa oraz wyjątkowa wieża widokowa. Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych jest ogólnodostępna, a z jej szczytu można zobaczyć wspaniałą panoramę Sudetów oraz całej okolicy. W tym artykule znajdziecie propozycje tras wycieczkowych na Górę Wszystkich Świętych z Słupca, wraz z opisem wszystkich znajdujących się na szczycie atrakcji turystycznych. Mamy też dla was kilka wskazówek na temat dojazdu do Słupca i Nowej Rudy oraz lokalizacji parkingów w okolicy szlaków. Zapraszamy!

Słupiec i Nowa Ruda – dojazd i parkingi

Na wycieczkę na Górę Wszystkich Świętych polecamy wam wybrać się szlakami z Słupca lub z Nowej Rudy. Do Nowej Rudy jak i do Słupca najwygodniej jest dotrzeć własnym samochodem. Warto tu wspomnieć, że Słupiec to nie osobne miasto, ale jedna z dzielnic miasta Nowa Ruda, która oddalona jest od centrum Nowej Rudy o około 6 kilometrów. Do Nowej Rudy można też dojechać pociągami Kolei Dolnośląskich oraz busami. Połączenia kolejowe oraz rozkład jazdy busów do Nowej Rudy bez trudu znajdziecie w internecie na stronach e-podróżnik czy rozklad-pkp. Jeżeli chodzi o dojazd autobusami z Nowej Rudy do Słupca to możecie skorzystać tu z autobusów komunikacji gminnej Gminy Nowa Ruda. Aktualny rozkład jazdy autobusów na trasie Nowa Ruda – Słupiec znajdziecie tutaj. Dla tych z was, którzy na wycieczkę na Górę Wszystkich Świętych wybiorą się samochodem poniżej zamieściliśmy linki do parkingów w bliskiej odległości od szlaków turystycznych:

gss_miasto_słupiec
Na Górę Wszystkich Świętych możecie wyruszyć z Nowej Rudy oraz z Słupca

Góra Wszystkich Świętych – szlaki

Trasa na Górę Wszystkich Świętych z Nowej Rudy-Słupiec to najkrótsza wersja wycieczki na ten szczyt. Wędrówka na Górę Wszystkich Świętych z Słupca rozpoczyna się przy Pomniku Górnika na osiedlu Wojska Polskiego. Na osiedlu Wojska Polskiego należy odnaleźć następnie oznaczenia czerwonego szlaku turystycznego, który przeprowadzi was przez Słupiec aż do ulicy Połoniny i dalej prosto na sam szczyt. Po wejściu na ul. Połoniny czerwony szlak na Górę Wszystkich Świętych zaczyna łagodnie wspinać się do góry i przez następne półtora kilometra będzie biegł po asfaltowej drodze. Kolejnym etapem wycieczki jest pokonanie kilkudziesięciu kamiennych schodów i przejście drogą krzyżową na szczyt Kościelec, na którym czeka was zwiedzanie terenu Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Po zwiedzaniu sanktuarium kontynuujcie marsz czerwonym szlakiem i po kilku minutach znajdziecie się na szczycie Góry Wszystkich Świętych.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyNowa Ruda – Słupiec
Odległość do celuok. 3,60 km.
Długość całej trasyok. 7,20 km.
Czas przejściaok. 2 godz
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT8

Szlak na Górę Wszystkich Świętych z Nowej Rudy to opcja na całodniową wyprawę na Wzgórza Włodzickie i Górę Wszystkich Świętych. Wędrówka w tym wariancie wycieczki rozpoczyna się w Nowej Rudzie tuż obok dworca kolejowego PKP, gdzie należy odnaleźć oznaczenia zielonego szlaku turystycznego. Zielony szlak zaprowadzi was spod dworca PKP w stronę Parku Heleny i Władysława Grzegorczyków i dalej na Górę Świętej Anny, na której czeka was zwiedzanie pierwszej na tej trasie wieży widokowej. Kolejnym etapem wycieczki na Górę Wszystkich Świętych z Nowej Rudy jest marsz przez tutejsze łąki i pastwiska w stronę kamieniołomu Piaskowiec Czerwony i Bielawy. Pod Bielawą zielony szlak turystyczny wprowadzi was w las, gdzie czeka was pokonywanie zbocza Góry Wszystkich Świętych. Po zdobyciu szczytu Góry Wszystkich Świętych do Nowej Rudy możecie wrócić po własnych śladach.

Kolor szlakuszlak zielony
Punkt startowyNowa Ruda – MOK
Odległość do celuok. 7,30 km.
Długość całej trasyok. 14,50 km.
Czas przejściaok. 5 godzin
Stopień trudnościDość łatwy
Punkty GOT14

Góra Wszystkich Świętych z Nowej Rudy – Słupiec

Najłatwiejszym wariantem wycieczki na Górę Wszystkich Świętych jest wyprawa na szczyt z centrum Nowej Rudy – Słupca. Wybierając się na wycieczkę na Górę Wszystkich Świętych z Słupca możecie udać się na spacer z centrum dzielnicy zwiedzając po drodze wiele ciekawych miejsc i atrakcji. Istnieje też opcja podjechać samochodem praktycznie na sam koniec trasy wycieczkowej pod sanktuarium na Kościelcu – wtedy od szczytu Góry Wszystkich Świętych będzie dzieliło was zaledwie 5 minut marszu. Zanim jednak zdecydujecie się dojechać autem pod sanktuarium, pozwólcie że pokażemy wam jak wygląda podejście na Górę Wszystkich Świętych z centrum Słupca od strony ulicy Połoniny. Całą wycieczkę możecie rozpocząć przy dużym centrum handlowym w Słupcu, skąd w stronę Góry Wszystkich Świętych poprowadzi was czerwony szlak turystyczny. Szlak ten jest jednocześnie jednym z odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego, a wędrując nim poczujecie się przez chwilę jak prawdziwi długodystansowcy. Czerwony szlak turystyczny biegnie praktycznie przez cały Słupiec, by następnie odbić na ulicę Połoniny gdzie zacznie łagodnie wspinać się do góry w stronę dzielnicy Podgaje. Po pokonaniu podejścia ulicą Połoniny czerwony szlak skręci następnie ostro w prawo i wprowadzi was do lasu na kamienne schody, które wyznaczają początek drogi krzyżowej na górze Kościelec. Wchodząc na drogę krzyżową na Kościelcu przygotujcie się na nieco większy wysiłek i marsz po dość wysłużonej i nieco zarośniętej ścieżce. Na pocieszenie mamy dla was informację, że na podejściu na Kościelec przy ścieżce zaczną pojawiać się pierwsze ciekawe widoki, a na jej końcu czeka was zwiedzanie dużej atrakcji regionu, czyli Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Kościelcu.

Na Górę Wszystkich Świętych wchodzimy od strony Nowej Rudy-Słupiec
Czerwony szlak na szczyt Góry Wszystkich Świętych z Słupca
Ścieżka Drogi Krzyżowej na Górę Wszystkich Świętych w Słupcu
Podczas wspinaczki na Górę Wszystkich Świętych pojawią się pierwsze fajne widoki

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Kościelcu

Pierwszą dużą atrakcją, którą zwiedzicie podczas wycieczki na Górę Wszystkich Świętych jest Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Początki sanktuarium na Górze Wszystkich Świętych sięgają XVII wieku, kiedy to mieszkańcy Słupca postanowili wybudować na Kościelcu kościół jako podziękowanie za ocalenie ich z zarazy szalejącej wtedy na ziemi kłodzkiej. Kościół na Kościelcu powstał na planie prostokąta, z kwadratowym prezbiterium nakrytym kopułą zwieńczoną hełmem. Miejsce to często zamieszkiwali pustelnicy, a pierwszym z nich był Onufry Roter z zakonu minorytów św. Franciszka. Ostatni pustelnik żył przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej do 1930 roku i znany był w Słupcu jako brat Felix. Dzisiaj można zobaczyć jego tablicę pamiątkową, która wmurowana jest w ścianę kościoła. Wnętrze Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Kościelcu jest udostępnione dla zwiedzających, ale wejść można tu głównie w czasie odbywających się w kościele mszy. Obok sanktuarium znajduje się też duży ołtarz polowy, a przy głównej furcie wejściowej znajdziecie niewielki dzwon, którym możecie oznajmić wasze przybycie na Kościelec. Tutaj warto wspomnieć, że obok sanktuarium na Kościelcu znajduje się spory parking samochodowy, na który można bez problemu podjechać samochodem. Jeżeli nie czujecie się na siłach aby wspiąć się na Kościelec to śmiało możecie wjechać tu ulicą Połoniny i zaparkować wasze auto pod samym wejściem do kościoła. Po zwiedzaniu Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej wystarczy że wyjdziecie przez główną bramę i udacie się spacerkiem na szczyt Góry Wszystkich Świętych.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej na Kościelcu
Ołtarz polowy przy ostatniej stacji drogi krzyżowej w sanktuarium na Kościelcu
Ta ścieżka zaprowadzi was na Górę Wszystkich Świętych i na wieżę widokową

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych

Główną atrakcja na Górze Wszystkich Świętych jest zwiedzanie wysokiej na 15 metrów wieży widokowej. Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych powstała w 1913 roku dzięki staraniom Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego ze Słupca. Wieża ta zbudowana jest z czerwonego kamienia na planie koła, a główne wejście ozdobione zostało płaskorzeźbą przedstawiającą feldmarszałka Helmuta Karla Bernharda von Moltke – pruskiego generała i reformatora armii pruskiej. Na szczyt wieży widokowej na Górze Wszystkich Świętych zaprowadzi was kilkadziesiąt spiralnych schodów, na końcu których znajduje się wejście na okrągłą zadaszoną galeryjkę. Z wieży widokowej na Górze Wszystkich Świętych rozpościera się piękna panorama Słupca i Nowej Rudy oraz super widoki na okoliczne góry. Świetnie widać stąd przede wszystkim Góry Sowie, szczyty Gór Bystrzyckich oraz Kotlinę Kłodzką. Przy dobrej widoczności w oddali można również dostrzec Masyw Śnieżnika, a nawet szczyty polskich i czeskich Gór Złotych. Wstęp na wieżę widokową na Górze Wszystkich Świętych jest całkowicie darmowy i jest ona dostępna dla zwiedzających praktycznie przez całą dobę. Jeżeli interesuje was zbieranie pieczątek do waszych książeczek GOT lub do innych odznak regionalnych to koniecznie zajrzyjcie do niewielkiej skrzyneczki, która przymocowana jest pod dobudowaną do wieży widokowej altanką. Przy odrobinie szczęścia znajdziecie w niej ładną pieczątkę z wizerunkiem wieży widokowej na Górze Wszystkich Świętych i jej wysokością 648 m. n.p.m.

Główną atrakcją na Górze Wszystkich Świętych jest zabytkowa wieża widokowa
Wejście na taras widokowy na Górze Wszystkich Świętych jest bezpłatne
Widoki na Góry Bystrzyckie i okolice Słupca z Góry Wszystkich Świętych
Ze szczytu wieży widokowej świetnie widać szlak od strony Nowej Rudy oraz kopalnię
Pieczątkę z Góry Wszystkich Świętych znajdziecie w skrzynce przy wieży widokowej

Biwak na Górze Wszystkich Świętych

Na Górze Wszystkich Świętych powstała też całkiem bogata infrastruktura biwakowa. Na szczycie góry znajdziecie obecnie aż dwa kręgi ogniskowe otoczone ławeczkami oraz drewniane biwakowe „tipi”. Na Górze Wszystkich Świętych można bez problemu rozpalić ognisko aby upiec nad nim kiełbaski i odpocząć na łonie natury. Co najlepsze, ognisko da się również rozpalić wewnątrz drewnianego „tipi”, bo posiada ono otwór w dachu, który umożliwia przepływ powietrza we wnętrzu konstrukcji i uchodzenie dymu z wnętrza budowli. Wybierając się na biwak na Górę Wszystkich Świętych pamiętajcie, aby nie zostawiać na szczycie śmieci i zabrać ze sobą wszystkie przyniesione butelki, opakowania i odpadki. Co prawda przy miejscach biwakowych ustawione są dwa kosze na śmieci, ale często są one przepełnione. Góra Wszystkich Świętych często wybierana jest też jako miejsce noclegowe turystów, którzy przemierzają Główny Szlak Sudecki. Wybierając się zatem na ten szczyt z samego rana, przy odrobinie szczęścia będziecie mogli życzyć GSS-owiczom dobrego dnia i przyjemnej dalszej wędrówki. Ciekawym dodatkiem, który niedawno pojawił się na Górze Wszystkich Świętych jest też metalowa apteczka z projektu „Apteczka na Szlaku”. W jej wnętrzu umieszczone zostały podstawowe środki opatrunkowe oraz bardziej zaawansowany sprzęt medyczny, który w skrajnych przypadkach może może uratować komuś życie. Ogólne wrażenie ze zwiedzania Góry Wszystkich Świętych we Wzgórzach Włodzickich jest bardzo pozytywne. Jeżeli szukacie więc miejsca na krótką wycieczkę i biwak w Sudetach to koniecznie wybierzcie się właśnie na ten szczyt. Polecamy!

Na Górze Wszystkich Świętych dla turystów przygotowano pełną infrastrukturę biwakową
Szczyt Góry Wszystkich Świętych w Sudetach
Wiatka biwakowa z kręgiem ogniskowym pozwoli na biwak nawet w trakcie deszczu
Na Górze Wszystkich Świętych zamontowana jest apteczka z projektu „Apteczka na Szlaku”

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze