Adrspach jezioro
Góry Stołowe,  Sudety

Adrspach Skalne Miasto. Cud natury w Czechach tuż za polską granicą. Dojazd, parking, ceny biletów, godziny zwiedzania.

Adršpach to gmina w Czechach w kraju hradeckim, położona w Górach Stołowych, które noszą nazwę Adršpašskoteplické skály. Znajdują się one kilkanaście kilometrów od polskiej granicy. Cały teren masywu leży w granicach rezerwatu przyrody o nazwie Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály. Tereny te stanowią znaną atrakcję turystyczną. Adrspaskie Skalne Miasto znajdują się w północno-zachodniej części masywu, w pobliżu wsi Adrspach. Tworzą je unikalne bloki piaskowcowe powstałe podobnie jak pasmo Gór Stołowych, w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr. Przez labirynt form skalnych przebiega płatna trasa turystyczna składająca się z wygodnych ścieżek, schodków z poręczami, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform. Cały obszar Skalnego Miasta został objęty ochroną jako rezerwat przyrody. W tym wpisie znajdziecie przydatne wskazówki, które pomogą wam zaplanować waszą wycieczkę do Adrspach oraz relację ze zwiedzania skalnego labiryntu. Zapraszamy!

Dojazd, parkingi

Do Adrspach najlepiej wybrać się z Kudowy-Zdrój drogą krajową nr. 8 w stronę granicy polsko-czeskiej. Następnie po przekroczeniu granicy drogą 303 dojedziecie pod samo Skalne Miasto. Dojazd z Kudowy do Adrspach zajmuje około 45 minut. Na miejscu znajdują się dwa duże parkingi, na których będziecie mogli pozostawić wasze samochody. Parkingi są czynne w godzinach 8:00-18:00. Oba parkingi są płatne. Parkowanie kosztuje 150 KC (około 4 Euro) za cały dzień. Można płacić gotówką oraz kartą. Opłatę parkingową można umieścić w znajdujących się przy parkingach automatach. Miejsca parkingowe możecie również kupić w przedsprzedaży online na stronie internetowej (link dostępny tutaj – kliknij). Wejście do Skalnego Miasta znajduje się około 100 metrów od parkingu. Wstęp do Skalnego Miasta jest płatny. W kasie Skalnego Miasta można płacić złotówkami, koronami oraz kartą płatniczą. Warto wcześniej pomyśleć o wymianie złotówek na korony, gdyż kurs wymiany walut w kasach jest wyjątkowo niekorzystny. Jeżeli zapomnicie wymienić walutę przed przyjazdem na miejsce to przy parkingu znajdziecie kantor. W godzinach wczesno porannych może być jednak zamknięty.

Godziny otwarcia, ceny biletów

Adrspach Skalne Miasto czynne jest w godzinach 8:00 – 18:00 od Kwietnia do Października oraz w godzinach 8:00 – 16:00 od Listopada do Marca. Bilety wstępu można zakupić w kasie parku lub online na tej stronie: link do biletów online – kliknij. Skalne Miasto można również zwiedzać z przewodnikiem. Niestety, nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji przewodnika. Po przyjeździe należy zapytać przy kasach, czy któryś z przewodników jest wolny. Zwiedzanie z przewodnikiem jest dostępne w języku czeskim, polskim i niemieckim. Na terenie parku można również poruszać się z psem. Wejście z psem jest dodatkowo płatne 40 KC. Na terenie całego narodowego rezerwatu przyrody pies musi być na smyczy. Ceny biletów wstępu do Skalnego Miasta prezentują się następująco:

Szlaki Skalnego Miasta

Główna trasa zwiedzania Adrspach
Czas: 3 godziny, Odległość: 4,8 km. Suma podejść: 208 m.

Główna trasa zwiedzania Adrspach Skalnego Miasta. Na zwiedzanie Skalnego Miasta warto zarezerwować sobie przynajmniej 3 godziny. Trasa wycieczki poprowadzi was przez największe atrakcje dostępne w rezerwacie. Poniżej zamieszczamy poglądową mapę z zaznaczoną trasą zwiedzania oraz krótkim opisem wycieczki: Szlaki zostały tak wytyczone, abyście mieli okazję zobaczyć wszystko co jest do zobaczenia w rezerwacie. Pierwsze atrakcje czekają na was tuż po minięciu kas biletowych. W kasie biletowej zostaniecie zaopatrzeni w papierową mapkę atrakcji, która podpowie wam jak poruszać się po Skalnym Mieście. Bardziej szczegółowy opis ten trasy znajdziecie w dalszej części artykułu.

Kolor szlakuszlak niebieskiszlak zielonyszlak żółty
Punkt startowyKasa biletowa
Odległość do celu
Długość szlakuok. 4,8 km.
Czas przejściaok. 3 godziny
Stopień trudności Łatwy
Punkty GOT6

Początek wycieczki

Początek wycieczki do Adrspach Skalnego Miasta najlepiej zaplanować na wczesne godziny poranne. Dojazd z Kudowy – Zdrój zajmuje około 40-50 minut, do tego należy doliczyć czas na znalezienie miejsca parkingowego i dojście do wejścia do parku. Na miejsce można również dojechać pociągiem z Wrocławia, Wałbrzycha czy Jeleniej Góry. Połączenie to funkcjonuje w okresie maj-wrzesień. Po dotarciu do wejścia przygotujcie się na dłuższą chwilę oczekiwania w kolejce, gdyż w sezonie wakacyjnym są tam ogromne tłumy.

Adrspach kasy biletowe

Wokół Jeziora Piskovna

Tuż za wejściem do parku znajduje się pierwsza atrakcja Skalnego Miasta, Jezioro Piskovna. Jest to pięknie położone górskie jezioro o barwie zielono-niebieskiej, wokół którego przebiega niebieski szlak turystyczny. Ścieżka wokół jeziora poprowadzi was przy samym jego brzegu, miejscami wychodząc na półki skalne, z których będziecie mieli okazję podziwiać jezioro w całej okazałości. Obejście całego jeziora nie powinno zająć wam więcej niż 30 minut. Po obejściu całego jeziora trasa poprowadzi was dalej w głąb Skalnego Miasta zielonym szlakiem. Tutaj już na pewno napotkacie tłumy turystów. Szlak poprowadzi was obok ciekawych iglic skalnych takich jak Dzban czy Orle Gniazdo. Wyjątkowy wygląd skał sprawia niesamowite wrażenie i pozwala na zrobienie bardzo ciekawych zdjęć do rodzinnego albumu. Dokładniejsze opisy formacji skalnych znajdziecie na tabliczkach znajdujących się na trasie wycieczki.

Adrspach jezioro
Jezioro Piskovna

Kiedy my wędrowaliśmy ścieżkami Skalnego Miasta nie mogliśmy oprzeć się wrażeniu, że niektóre ze skał za chwile przewrócą się na bok. Jednym z takich przykładów jest najbardziej rozpoznawalna formacja skalna nazwana “Głowa Cukru”. Wygląda ona jakby mogła się przewrócić po delikatnym popchnięciu. Prawdopodobnie dla żartu turyści ustawiają drobne patyczki pod skałą, które mają pomóc w jej podparciu i zapobiec jej ewentualnemu przewróceniu się.

Adrspach głowa cukru
Głowa Cukru

Brama Gotycka i Plac Słonia

W dalszej części wycieczki zielony szlak poprowadzi was przez kolejną wielką atrakcję Skalnego Miasta, czyli Bramę Gotycką. Brama ta wyznacza symboliczny początek Skalnego Miasta. Jest to bardzo widowiskowe miejsce przywodzące na myśl fantastyczne krainy znane z filmów. Z uwagi na tłumy turystów ciężko zrobić w tym miejscu dobre zdjęcie. Po przekroczeniu Bramy Gotyckiej szlak poprowadzi was dalej w stronę Placu Słonia drewnianą kładką. Za Bramą Gotycką będziecie mieli okazję wędrować wąskimi przejściami skalnymi, jak również będziecie mogli podziwiać coraz to wyższe szczyty wąskich formacji skalnych. Na wielu z nich rosną pojedyncze drzewa co pozwala na porównanie wysokości skał występujących w Skalnym Mieście. Tutaj łatwiej zrozumieć, dlaczego okoliczni mieszkańcy wykorzystywali ten labirynt skalny w celu ochrony swojego życia i dobytku w dawnych czasach.

Adrspach brama gotycka
Brama Gotycka w Skalnym Mieście Adrsprach

Rejs po Adrspackim Jeziorku i Wielka Panorama

Kolejna ciekawa atrakcja w Skalnym Mieście to rejs łódką z flisakami po Adrspackim Jeziorku. Warto zarezerwować sobie dodatkowy czas na tą atrakcję. Dlaczego warto? Ano dlatego że jest to możliwość obejrzenia Skalnego Miasta z zupełnie innej perspektywy. Wstęp na przystań kosztuje 50 KC. Rejs łódką a zwłaszcza flisacy, którzy żartobliwie opowiadają wiele legend i historii związanych z Adrspach Skalnym Miastem w całości zrekompensują wam poniesiony dodatkowy koszt. Rejs po Adrspackim Jeziorku trwa około 20-30 minut, a łódka przybija do przystani po drugiej stronie jeziorka. Stamtąd ruszycie ponownie żółtym szlakiem w drogę powrotną i dalej w stronę Wielkiej Panoramy i Skalnego Labiryntu. Po drodze czeka na was jeszcze wiele ciekawych atrakcji, łącznie z Mysią Dziurą, czy prześlizgiwaniem się przez wąskie przełęcze. Niektóre z nich są szerokie jedynie na 50cm co dla niektórych turystów może być nie lada wyzwaniem. Na ostatnim odcinku trasy dość często będziecie podchodzić pod różnego rodzaju schody czy wzniesienia więc spodziewajcie się wystąpienia odrobiny potu na waszych czołach.

Rejs po jeziorku

Dalsza część zielonego szlaku

Końcowy odcinek zielonego szlaku wyprowadzi was na piękną zieloną polanę tuż przy granicy Skalnego Miasta. Możecie wrócić na parking zewnętrzną ścieżką lub wrócić do Skalnego Miasta w okolicę Głowy Cukru i przez kasy biletowe wyjść na parking lub do stacji kolejowej. Po drodze miniecie wiele straganów i sklepików oferujących pamiątki i różnego rodzaju lokalne smakołyki. Wycieczka do Adrspach Skalnego Miasta to wyprawa na cały dzień. Samo zwiedzanie Skalnego Miasta zajmuje około 3-4 godziny. Mnogość atrakcji turystyczny sprawia, że każdy turysta znajdzie tam coś interesującego.

Szlaki są świetnie utrzymane, miejscami zbudowano drewniane kładki pozwalające na komfortowe zwiedzanie. Jeżeli wybieracie się z małymi dziećmi lub niemowlakami, warto zaopatrzyć się w nosidełko, gdyż korzystając z wózka dziecięcego miejscami trudno będzie wam pokonać niektóre odcinki szlaków zwłaszcza w drugiej części zielonego szlaku. Przebywając w okolicy Kudowy Zdroju, Adrspach Skalne Miasto powinno obowiązkowo znaleźć się w waszych planach zwiedzania okolicy. Trasy Skalnego Miasta są świetnie przystosowane zarówno dla dzieci jak i dla osób starszych. Ze swojej strony serdecznie polecamy tą atrakcję.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze