data-srcset

Adršpach – Skalne Miasto w Czechach, cud natury, który obowiązkowo trzeba zobaczyć będąc w Górach Stołowych.

Adršpašskoteplické skály czyli masyw górski znajdujący się na terenie Czech w Sudetach Środkowych, będący częścią Gór Stołowych to popularny cel wycieczek turystów z całej Polski i Czech. Cały teren masywu otoczony jest ochroną w postaci rezerwatu przyrody Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály.

Przez długi czas skalne miasto w rejonie Teplic i Adrspachu służyło jako schronienie na wypadek zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. Dopiero około roku 1700 z okolic Śląska zaczęli do niego przybywać pierwsi pionierzy turystyki. Od tamtej pory Skalne Miasto zostało odwiedzone przez wielu turystów oraz znane osobistości takie jak Johan Wolfgang Goethe czy austriacki cesarz Karol I.

Przez Skalne Miasto prowadzi kilka szlaków turystycznych, z których część wychodzi na szczyty najbardziej charakterystycznych iglic, do ruin zamków, punktów widokowych oraz mniejszych labiryntów skalnych i wąwozów. Niektóre z nich są nieco trudniejsze i nadają się dla bardziej wprawnych turystów. Na terenie Skalnego Miasta znajdują się jedne z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie.

Jak dojechać do Adršpach i gdzie zaparkować

Adršpach to gmina w Czechach w kraju hradeckim. Na miejsce możecie dojechać z Kudowy-Zdrój przekraczając tam granicę, a następnie trasą 303 i 301 dotrzecie na miejsce w około godzinę. Szczegółowe mapy dojazdu przedstawiamy poniżej:

Na miejscu znajduje się duży parking (link do mapy google), na którym możecie zostawić samochód. Obok znajduje się również parking dla autokarów. Ważne jest aby mieć ze sobą czeskie korony, aby opłacić parking w parkomacie. Na miejscu jest również możliwość wymiany złotówek na korony w kantorze. Koszt parkowania to 100 koron za pierwsze 4 godziny, za każdą następną zapłacicie 50 koron. Można płacić kartą do 500 koron. Parking czynny jest od 8:00 do 18:00.

Jeżeli chcecie dojechać na miejsce komunikacją zbiorową to proponujemy skorzystać z wyszukiwarki połączeń e-podróżnik. Link z połączeniem Kudowa-Zdrój – Adršpach znajdziecie tutaj: (kliknij)

Szlaki Skalnego Miasta

Na terenie Adršpach Skalne Miasto udostępniono dla turystów kilka ciekawych szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Te najbardziej uczęszczane przedstawiamy poniżej. Rozpoczniemy od głównego szlaku zielonego, którym wejdziecie na teren Skalnego Miasta. Na początku musicie zakupić bilety wstępu oraz otrzymacie mapkę z zaznaczonymi trasami i atrakcjami, jakie znajdziecie zwiedzając Skalne Miasto.

Wejście do Skalnego Miasta

Adršpašské skályJezioro Pískovna
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 1,1 km.
Czas przejściaokoło 30 minut
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT2

Wędrówkę rozpoczniecie od szlaku niebieskiego, który poprowadzi was wokół jeziorka Pískovna.

Jest to piękne miejsce, przy którym turyści uwielbiają robić mnóstwo zdjęć. Szlak ten jest bardzo łatwy do pokonania, spodziewajcie się że będzie on mocno zatłoczony. Jeziorko możecie obejść dookoła by następnie kontynuować wędrówkę szlakiem zielonym w głąb skalnego miasta.

U Cukrové HomoleAdršpašské skály
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 3 km.
Czas przejściaokoło 1 godzina
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT4

Zielony szlak to główny szlak, który pozwala obejść całe Skalne Miasto i zobaczyć większość znajdujących się tam atrakcji.

Początkowo szlak jest łatwy do pokonania, trasa wiedzie dobrze przygotowaną drogą z barierkami odgradzającymi turystów od skał. Wędrując dalej będą pojawiać się schody czy niewielkie podejścia, ale nie powinny one stanowić dla nikogo problemu.

Wiele formacji skalnych, które będzie mijać po drodze ma własne nazwy, które znajdziecie w podręcznej mapce otrzymanej na wejściu. Dla przykładu jedną z najbardziej znanych jest Głowa Cukru, która znajduje się na początku zielonego szlaku.

Tłum turystów na zielonym szlaku
Formacje skalne na zielonym szlaku
Brama do Skalnego Miasta Adršpach
Drzewo rosnące na szczycie jednej ze skał

Warto przejść całą trasę a zwłaszcza wejść na dostępne na trasie punkty widokowe gdyż rozciąga się z nich wspaniały widok. Wchodząc na punkty widokowe będziecie mieli okazje zobaczyć jak naprawdę wygląda skalne miasto w całej okazałości.

Adršpašské jezírkoAdršpach
Kolor szlaku
Długość szlakuokoło 200 m.
Czas przejściaokoło 5 minut
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT0

Dodatkową atrakcją jest Adršpašské Jezírko czyli jeziorko górskie, po którym pływają flisacy. Za opłatą 50 koron czeskich (dzieci do lat 6 za darmo) możecie przepłynąć jeziorko i posłuchać opowieści i żartów flisaków na temat Skalnego Miasta i jego okolic.

Czy warto? My twierdzimy że tak. Jest to niewielka opłata za naprawdę fajne przeżycie i zobaczenie Skalnego Miasta z innej perspektywy. Do przystani prowadzą dość strome schody, następnie trzeba poczekać w dość długiej kolejce. Po przepłynięciu jeziorka wracacie żółtym szlakiem do rozwidlenia U Trpaslíka i tu wejdziecie ponownie na zielony szlak aby kontynuować wędrówkę.

Jeden z flisaków prowadzący spływ

Kończąc wycieczkę na zielonym szlaku, wrócicie na parking tą samą drogą, którą weszliście czyli przez kasy, lub możecie opuścić teren Skalnego Miasta jednym z dostępnych wcześniej wyjść. Jeżeli zdecydujecie się wracać bocznym wyjściem, możecie podziwiać skały z otwartej polany oraz zobaczyć znajdujące się nieopodal ruiny zamku.

Jeżeli macie ochotę przedłużyć sobie wycieczkę to żółtym szlakiem z okolic Adršpašské jezírko możecie dotrzeć na Teplické skály ale to już temat na osobny artykuł.

Jedno z wyjść ze Skalnego Miasta

Informacje dodatkowe

Ceny biletów

Sezon letni ( od 01.04 do 31.10) / Sezon zimowy (od 01.11 do 31.03)

  • Dorośli: 120 Kc / 80 Kc
  • Dzieci od lat 6, młodzież oraz inwalidzi: 70 Kc / 40 Kc
  • Dzieci do lat 6: za darmo
  • Bilet rodzinny – 2 dorosłych i 2 dzieci: 320 Kc / 210 Kc
  • Rejs po skalnym jeziorze: 50 Kc
  • Toalety 5 Kc

Aktualne ceny biletów w zależności od sezonu znajdziecie tutaj: https://www.skalyadrspach.cz/cenik-a-oteviraci-doba/.

Jak się przygotować

Pierwsze i najważniejsze to wymienić złotówki na korony czeskie. Parkomaty nie przyjmują złotówek, poza tym lepiej jest zapłacić w walucie kraju, w którym jesteśmy niż przepłacać za lokalny kurs wymiany (zwykle niekorzystny dla was).

Przejście całego Skalnego Miasta zajmuje około 5 godzin spokojnym tempem, dlatego dobrze zarezerwować sobie cały dzień na zwiedzanie. Założenie wygodnych butów też będzie dobrym pomysłem z uwagi na to, iż częściowo szlaki na terenie Skalnego Miasta to zwykłe drogi gruntowe, a im dalej wejdziecie tym bardziej szlaki stają się skaliste. Dlatego wygodne buty zapewnią wysoki komfort podczas zwiedzania.

Dobrym pomysłem jest również zabranie ze sobą czegoś do picia oraz jedzenia. Oczywiście na miejscu znajdziecie lokalne sklepiki oraz bary i stragany, ale aby nie przepłacać dodatkowo za wodę czy kanapkę warto zadbać o to przed wyruszeniem w drogę.


Galeria zdjęć


Jeżeli artykuł się wam podobał to zapraszamy was do polubienia naszej witryny w mediach społecznościowych, aby nie ominął was żaden nowy wpis na temat ciekawych szlaków górskich. Odnośniki znajdziecie poniżej:

Zapraszamy również do dołączenia do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku, gdzie możecie podzielić się waszymi wrażeniami i odczuciami z wycieczek (link do grupy na Facebooku).


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.