Biskupia Kopa
Góry Opawskie,  Korona Gór Polski,  Sudety

Biskupia Kopa, najwyższy szczyt Gór Opawskich. Szlaki, parkingi, wieża widokowa.

Biskupia Kopa to najwyższy po polskiej stronie szczyt Gór Opawskich (890 m. n.p.m.) leżący na granicy polsko-czeskiej w gminie Głuchołazy w województwie opolskim. Szlaki prowadzące na Biskupią Kopę zalicza się do szlaków o niskim stopniu trudności – z tego powodu Biskupia Kopa jest często wybierana jako cel weekendowej wycieczki za miasto. Wielu turystów wybiera się na ten szczyt w ramach zdobywania Korony Gór Polski oraz Diademu Polskich Gór. Na szczycie Biskupiej Kopy wznosi się 18-metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać piękne panoramy Sudetów Wschodnich, Gór Opawskich oraz Jeseników w Czechach. Przy dobrej pogodzie można również dostrzec w oddali zarysy Karkonoszy, Gór Stołowych oraz Gór Sowich. W tym wpisie znajdziecie informacje na temat szlaków prowadzących na Biskupią Kopę, podpowiemy wam również gdzie szukać parkingów i co warto zobaczyć w drodze na szczyt. Zapraszamy!

Szlaki na Biskupią Kopę

Na szczyt Biskupiej Kopy prowadzi kilka szlaków turystycznych, które pozwolą na zaplanowanie łatwej i przyjemnej wycieczki. Najciekawsze trasy rozpoczynają się w miejscowościach Jarnołtówek oraz Pokrzywna i to właśnie z tych miejsc rozpoczniemy naszą wędrówkę na szczyt. Poniżej przedstawiamy proponowane przez nas trasy wycieczkowe na Biskupią Kopę.

Trasa z Pokrzywnej
Czas: 5 godzin. Dystans: 14,7 km. Suma podejść: 788 m.

Najczęściej wybieraną wersją trasy wycieczkowej na Biskupią Kopę jest trasa z Pokrzywnej. Wędrówkę rozpoczynamy na parkingu tuż obok Parku „Zaginione Miasto Rosenau” gdzie wchodzimy na czerwony szlak turystyczny prowadzący przez Szyndzielową Kopę i Zamkowe Wzgórze. Kolejnymi punktami orientacyjnymi na tej trasie są Przełęcz Pod Zamkową Górą i Srebrna Kopa. Przez cały czas wędrówki na Biskupią Kopę będziecie podążać za oznaczeniami czerwonego szlaku turystycznego, który jest jednocześnie jednym z odcinków Głównego Szlaku Sudeckiego. Po około 3 godzinach spokojnego marszu dojdziecie na szczyt Biskupiej Kopy. Następnie możecie wrócić po własnych śladach do Pokrzywnej lub skierować kroki do Górskiego Domu Turysty „Pod Biskupią Kopą”. Jest to wariant wycieczki, na który warto zarezerwować sobie cały dzień.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyPokrzywna
Odległość do celu7,1 km.
Długość całej trasy14,7 km.
Czas przejściaok. 5 godzin.
Stopień trudnościDość łatwa
Punkty GOT20

Trasa przez Jarnołtówek
Czas: 4,5 godziny. Dystans: 11,8 km. Suma podejść: 719 m.

Trasa przez Jarnołtówek jest nieco krótsza od trasy z Pokrzywnej ale jest ona równie ciekawa. Polecamy ją przede wszystkim osobom, które chcą pospacerować w otoczeniu gór i przyrody i szukają dodatkowych wrażeń oraz ciekawych atrakcji. Wycieczka rozpoczyna się na parkingu w Jarnołtówku skąd ruszamy niebieskim szlakiem turystycznym w stronę Gwarkowej Perci. Po pokonaniu podejścia na Gwarkową Perć należy dojść niebieskim szlakiem do szlaku żółtego, który poprowadzi was Drogą Amalii nad Anusią do Górskiego Domu Turysty „Pod Biskupią Kopą”. Stamtąd już rzut beretem na szczyt Biskupiej Kopy. Po drodze czeka na was wiele ciekawych miejsc ale o nich dowiecie się już w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak niebieski
Punkt startowyJarnołtówek – kaplica polowa
Odległość do celu4,8 km.
Długość całej trasy11,8 km.
Czas przejściaok. 4,5 godziny.
Stopień trudnościDość łatwa
Punkty GOT20

Parkingi pod Biskupią Kopą

Na wycieczkę na Biskupią Kopę najwygodniej wybrać się własnym samochodem. Zarówno w Pokrzywnej jak i w Jarnołtówku znajdują się odpowiednio przygotowane parkingi, na których będziecie mogli zostawić wasz pojazd na cały dzień. Oba parkingi są niewielkie, zmieści się na nich kilkanaście samochodów i są one całkowicie darmowe. Poniżej zamieszczamy linki z zaznaczoną lokalizacją obu parkingów.

Istnieje również opcja dotarcia do Pokrzywnej autobusem z miasta Nysa lub z Opola. Nam podróż z Wrocławia zajmuje około 3 godziny ale gdy nie możemy skorzystać z samochodu to jesteśmy w stanie dotrzeć do Pokrzywnej komunikacją zbiorową. Szczegółowych informacji na temat autobusów kursujących do Pokrzywnej szukajcie w Internecie – polecamy stronę e-podróżnik.

Parking samochodowy w Jarnołtówku przy niebieskim szlaku

Ruszamy z Jarnołtówka

Na wycieczkę na Biskupią Kopę wybraliśmy się wczesną wiosną w ramach zdobywania odznaki Korony Gór Polski. Na szczyt postanowiliśmy dojść niebieskim szlakiem turystycznym, który rozpoczyna swój bieg w Jarnołtówku. Jarnołtówek to niewielka wieś położona w województwie opolskim w gminie Głuchołazy tuż przy granicy polsko-czeskiej. Jest ona świetną bazą wypadową w Góry Opawskie z uwagi na znajdujące się tu liczne pensjonaty oraz na niewielką odległość dzielącą ją od miasta Prudnik. Do Jarnołtówka dojechaliśmy samochodem, który pozostawiliśmy na darmowym parkingu. Po krótkim przepakowywaniu plecaków, zamknęliśmy drzwi auta i ruszyliśmy w stronę Biskupiej Kopy. Po drodze czekało na nas wiele atrakcji, które bardziej szczegółowo opisaliśmy dla was w dalszej części tego artykułu. Pierwsze ciekawe miejsce znajduje się tuż obok parkingu w Jarnołtówku i jest to Kaplica Polowa „Dolina Bystrego” oraz przylegające do kaplicy pole namiotowe. Nieco dalej znajduje się tablica wskazująca miejsce, gdzie stała dawna skocznia narciarska „Seiffentalschanze”. Samej skoczni niestety już nie ma, a miejsce, gdzie stała skocznia gęsto porastają krzewy i pnącza. Wędrujemy zatem dalej szeroką leśną ścieżką, która doprowadziła nas do kolejnego ciekawego miejsca, czyli do Gwarkowej Perci.

Kaplica Polowa Dolina Bystrego
Pierwsze kilometry niebieskiego szlaku na Biskupią Kopę

Gwarkowa Perć

Jedną z największych atrakcji, jakie możecie odwiedzić w drodze na Biskupią Kopę jest Gwarkowa Perć. Jest to sztuczne odsłonięcie skalne, znajdujące się na południowo-wschodnim zboczu Bukowej Góry w ciągu niebieskiego szlaku turystycznego. Gwarkowa Perć to ściany dawnego wyrobiska górniczego w nieczynnym już kamieniołomie, w którym niegdyś wydobywano łupki fyllitowe. W wyniku eksploatacji powstały tu charakterystyczne półki skalne zwane ambonami. Po wysokich na 50 metrów, pionowych ścianach kamieniołomu cały czas spływa woda, która w okresie zimowym zamarza i tworzy piękną pofalowaną pokrywę lodową. Odsłonięte skały oraz całe wyrobisko są obecnie pomnikiem przyrody nieożywionej. Aby dotrzeć na Gwarkową Perć należy przejść przez niewielki drewniany most, który zawieszony jest nad wodami Bystrego Potoku. Następnie czeka was pokonywanie stromego zbocza Bukowej Góry, które usiane jest dużymi odłamkami skalnymi. Nagrodą za wasz wysiłek będzie możliwość podziwiania pięknych wzorów na ścianach skalnych a nieco dalej czeka na was kolejna świetna atrakcja.

Most prowadzący na Gwarkową Perć
Podejście na Gwarkową Perć
Ściany dawnego wyrobiska, na których widoczne są piękne wzory

Jedną z atrakcji, jaka czeka na was na Gwarkowej Perci jest wejście po metalowej drabinie na jedną ze ścian kamieniołomu. Kiedy dojdziecie do końca wyrobiska, zauważycie że oznaczenia niebieskiego szlaku prowadzą pionowo w górę. Aby kontynuować marsz na Biskupią Kopę będziecie musieli wspiąć się na jedną ze ścian kamieniołomu. Pomaga w tym sztuczne ułatwienie w postaci 11-metrowej drabinki o 35 szczeblach. Drabinka ta jest jest niejako symbolem Gór Opawskich. Jest ona nazywana „żelazną drogą” i stanowi jedyne miejsce w polskich Sudetach, które można podciągnąć pod via ferratę. Wchodząc na drabinkę pamiętajcie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, nie spieszcie się i pewnie chwytajcie za poręcze a bez problemu pokonacie tą niewielką przeszkodę. Warto jeszcze wspomnieć że tuż obok drabinki znajduje się częściowo zasypana, kilkunastometrowa stara sztolnia. Z jej wnętrza przez cały rok wypływa lodowata woda jak również stanowi ona miejsce hibernacji rzadkich gatunków nietoperzy. Po wejściu na drabinkę ruszamy dalej za oznaczeniami niebieskiego szlaku w stronę kolejnego ciekawego miejsca czyli Piekiełka.

Drabinka na Gwarkowej Perci
Podczas podejścia należy mocno trzymać się poręczy

Piekiełko

Po wejściu na drabinkę na Gwarkowej Perci ruszamy dalej niebieskim szlakiem, który wyprowadzi was na Rozdroże pod Piekiełkiem. W tym miejscu należy zastanowić się czy chcecie zwiedzić kolejne ciekawe miejsce, którym jest Piekiełko – wtedy na rozdrożu należy skręcić w prawo, czy po prostu kontynuujecie marsz na Biskupią Kopę – należy skręcić w lewo. Polecamy wam zwiedzić Piekiełko, gdyż jest to raptem jakieś 300 metrów, które trzeba doliczyć do całkowitego, przebytego dystansu. A co to takiego jest to Piekiełko? Już odpowiadamy: Jest to kolejny nieużytkowany już kamieniołom powstały po wydobyciu łupka fyllitowego. Swoją nazwę zawdzięcza legendzie, według której na dnie tego wyrobiska znajdowały się mityczne wrota do piekła. Na ścianach Piekiełka odsłaniają się serie pofałdowanych łupków, które były wykorzystywane do pokrywania ścian i dachów lokalnych budynków. Po zwiedzeniu Piekiełka wracamy po własnych śladach do Rozdroża pod Piekiełkiem i kierujemy się dalej żółtym szlakiem na Drogę Amalii nad Anusią.

Tą ścieżką dojdziecie do Piekiełka wychodząc z Gwarkowej Perci
Wejście do Piekiełka
Gdzieś tutaj znajdują się mityczne wrota do piekła

Droga Amalii Nad Anusią

Po zwiedzaniu Piekiełka wracamy na żółty szlak turystyczny i kierujemy się w stronę Drogi Amalii Nad Anusią. Droga ta rozpoczyna się powyżej Ośrodka Konferencyjno-Wypoczynkowego „Ziemowit” i biegnie wschodnim stokiem Biskupiej Kopy aż do Placu Langego. Ma ona około 2 kilometry długości i jest jednym z najpopularniejszych szlaków, którym zdobywany jest ten szczyt. Służy ona równocześnie jako droga dojazdowa do schroniska górskiego. Podczas wędrówki żółtym szlakiem prowadzącym do Drogi Amalii nad Anusią jak i samą drogą Amalii będziecie mieli w końcu okazję pooglądać piękne widoki na Góry Opawskie. Po około godzinie marszu z Rozdroża pod Piekiełkiem dotrzecie na Placu Langego, gdzie czeka na was niewielki ołtarzyk z kapliczką, tablica z informacjami na temat placu oraz drewniana rzeźba górala. Rzeźba ta wskaże wam dalszą drogę do Górskiego Domu Turysty „Pod Biskupią Kopą”.

Widoki z żółtego szlaku z Piekiełka na Drogę Amalii Nad Anusią
Droga Amalii nad Anusią
Drewniana rzeźba wskazująca drogę do schroniska

Górski Dom Turysty „Pod Biskupią Kopą”

Górski Dom Turysty „Pod Biskupią Kopą” to jedyne schronisko górskie w rejonie Gór Opawskich. Znajduje się ono na wysokości 850 m. n.p.m. pod szczytem Biskupiej Kopy. Schronisko położone jest na skrzyżowaniu licznych szlaków turystycznych przebiegających przez Góry Opawskie co czyni go świetną bazą wypadową podczas zwiedzania tego rejonu Sudetów. Zgodnie z tradycją, każdy kto wchodzi do schroniska w krawacie zejdzie w dół już bez niego. Odcięte specjalnymi nożycami krawaty zostają już na zawsze w schronisku i zdobią wnętrze Sali Kominkowej. Górski Dom Turysty „Pod Biskupią Kopą” w swojej ofercie ma 50 miejsc noclegowych, salę restauracyjną z 65 miejscami, salę konferencyjną oraz miejsce do organizowania pikników. W schronisku można również skosztować wyśmienitych dań domowej kuchni oraz napić się piwa. Jeżeli zbieracie pieczątki do książeczek GOT lub Korony Gór Polski to tutaj znajdziecie ich cały komplet. Po odpoczynku w schronisku przychodzi czas, aby ruszyć w dalszą drogę. Wracamy zatem na szlak i kierujemy się na szczyt Biskupiej Kopy.

Wejście do Górskiego Domu Turysty „Pod Biskupią Kopą”
Sala Kominkowa w schronisku
Krawaty obcięte turystom zdobiące Sale Kominkową

Wchodzimy na Biskupią Kopę

Ze schroniska na szczyt Biskupiej Kopy pozostaje już tylko jakieś 700 metrów szlaku do pokonania. Najszybsza trasa na szczyt prowadzi przez Rozdroże Pod Biskupią Kopą, przez które przechodzi czerwony szlak turystyczny. Szlak ten to Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza z Prudnika do Świeradowa Zdrój, którego całkowita długość wynosi 444 kilometry. Wchodząc na Biskupią Kopę będziecie mieli okazję przejść niewielki odcinek tego szlaku, czyli jakieś 600 metrów. Podejście na Biskupią Kopę jest nieco bardziej strome od wszystkich dotychczas pokonanych szlaków, przygotujcie się zatem na odrobinę większy wysiłek. Jeżeli w Góry Opawskie wybieracie się zimą bądź wczesną wiosną to koniecznie zabierzcie ze sobą raczki. Szlak prowadzący na Biskupią Kopę często jest ośnieżony a pod warstwą śniegu znajduje się cienka warstwa lodu. Łatwo się tu poślizgnąć więc raczki założone na buty znacznie ułatwią wam podejście na szczyt.

Po wyjściu ze schroniska udajemy się w lewo za zieloną ścieżką
Główny Szlak Sudecki prowadzący na szczyt Biskupiej Kopy
Widoki ze zbocza Biskupiej Kopy

Znakiem rozpoznawczym Biskupiej Kopy jest wznosząca się na jej szczycie wieża widokowa, która dumnie wznosi się na szczycie na wysokość 18 metrów. Wieża ta została zbudowana w 1898 roku z okazji 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa. Wstęp na wieżę widokową jest płatny – bilet wstępu kosztuje 50 koron czeskich. Zapłacić możecie gotówką oraz kartą z zastrzeżeniem że płatność w gotówce przyjmowana jest wyłącznie w koronach. Obok wieży widokowej znajdziecie miejsce na ognisko oraz na biwak. W kasie biletowej u stóp wieży znajdziecie pieczątkę, którą możecie wbić do książeczki Korony Gór Polski. Czasami wieża widokowa jest zamknięta więc jeżeli bardzo zależy wam na pieczątce potwierdzającej odbycie wycieczki na Biskupią Kopę polecamy zahaczyć o Górski Dom Turysty „Pod Biskupią Kopą” gdzie również znajdziecie odpowiednią pieczątkę.

Wieża widokowa na szczycie Biskupiej Kopy

Kiedy będziecie już na szczycie koniecznie wejdźcie na wieżę widokową. Z tarasu widokowego na jej szczycie rozpościerają się wspaniałe widoki na Sudety Wschodnie z Pradziadem i Śnieżnikiem włącznie, na Beskid Śląsko-Morawski a także dużą część województwa opolskiego. Pięknie widać również miejscowość Zlate Hory w Czechach. Poniżej zostawiamy wam kilka fotek z platformy widokowej na szczycie wieży. Tutaj zakończymy naszą wspólną wycieczkę na szczyt Biskupiej Kopy. Polecamy wam tą wycieczkę z całego serca, będzie to fantastyczna przygoda pełna ciekawych miejsc i pięknych widoków. Zachęcamy was również do przeczytania innych naszych wpisów na temat Sudetów. Dziękujemy za waszą uwagę i do zobaczenia na następnym szlaku!

Widoki z wieży widokowej na Biskupiej Kopie

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

5 1 Głosuj
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Roban
Gość
Roban
2 lat temu

Fajny opis wycieczki, przyda się przy planowaniu wyjazdu. Pozdrawiam