Artykuł sponsorowany

Do czego spakować się na wycieczkę po górach?

Wybór najlepszego plecaka na wędrówki nie jest łatwy, ponieważ rynek jest zalany tak wieloma różnymi markami, modelami, rozmiarami i wzorami. Każdy może dokonać właściwego wyboru, jeśli ma wystarczającą liczbę informacji o różnych typach plecaków, ich funkcjach i najlepszym użytkowaniu. Każdy piechur wie, że wybór odpowiedniego plecaka na wędrówkę to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmiesz przygotowując się do wyjazdu. Na szlaku niezbędny jest niezawodny plecak turystyczny. W zależności od czasu trwania wędrówki i preferencji możesz wybrać plecak o różnym litrażu i funkcjonalnościach. Warto wybierać plecaki sprawdzonych firm z dobrych sklepów.

Przemyśl podstawowe informacje 

Zanim zainwestujesz w plecak, poświęć trochę czasu na zastanowienie się, do jakich wycieczek będziesz go używać. Rozmiar jest ważnym czynnikiem. Na przykład, czy potrzebujesz plecaka o na tygodniową wędrówkę czy raczej czegoś na weekendową wycieczkę? Czy oczekujesz, że Twój plecak turystyczny przetrwa lata, czy po prostu potrzebujesz prostego plecaka, który wystarczy na jedną wędrówkę? Zastanów się, w jaką porę roku najwięcej chcesz podróżować. Szczególne latem, gdy temperatura jest wysoka warto poszukać plecaka, który zapewni wystarczającą wentylację pleców. Nawet zimą poradzisz sobie z wilgocią, a dobrze wentylowany plecak zapobiegnie gromadzeniu się potu na plecach, który pozbawia ciepło ciała i może powodować odparzenia. Warto też rozważyć dodatkową torebkę biodrową na dokumenty czy telefon, aby najważniejsze rzeczy mieć zawsze przy sobie, które znajdziesz na: sklep.jack-wolfskin.pl/sprzet/plecaki-i-torby/torby-i-torebki/torebki-biodrowe.html.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając plecak, należy również zastanowić się, jakie funkcje są dostępne i czego potrzebujesz. Warto zwrócić uwagę, żeby plecak miał wyściełany pas biodrowy i szelki, co zwiększy komfort wędrówki. Dobrze, jeśli będzie posiadał pasek na klatkę piersiową, który zwiększy stabilność plecaka, dodatkowo Twoje ramiona to docenią. Warto móc też dopasować plecach do długości swojego tułowia, więc zwróć uwagę na regulację panelu tylnego. Szczególnie jeśli plecak ma służyć więcej niż jednej osobie. Sprawdź materiał, z jakiego plecak jest wykonany, niektóre firmy proponują wodoodporne rozwiązania. Użyteczną opcją są również specjalne worki ochronne na plecak.

Jaką pojemność wybrać? 

  • 10-20 litrów – super lekkie plecaki, które sprawdzą się na jednodniową wycieczkę. Pomieścisz w nich wodę, jedzenie i kurtkę na ewentualną zmianę pogody i kilka drobnych rzeczy.
  • 20-30 litrów – plecak polecany również na jednodniowe wycieczki, chociaż osoby wprawne w pakowaniu zmieszczą się nawet na 2-3 dni jeśli wybiorą spanie np. w schronisku. Szczególnie polecany jest: https://www.e-horyzont.pl/plecaki-kanken.
  • 30-40 litrów – dobry wybór na wyjazd weekendowy. Jeśli chcesz spać w namiocie, warto wziąć pod uwagę ultra lekką karimatę i śpiwór, jeśli chcesz zmieścić jeszcze dodatkową odzież i żywność. Te plecaki czasami mają już pas biodrowy ułatwiający jego noszenie oraz troczki na dodatkowe rzeczy.  
  • 40-50-60 litrów – sprawdzi się na wycieczki kilkudniowe. To zdumiewające, jaką różnicę zrobi 10 litrów przestrzeni. Sprawdzi się super pod warunkiem, że zachowasz lekką i minimalistyczną filozofię. Ten litraż pomieści już spokojnie mniej skompresowany śpiwór lub namiot. Na spokojnie zapakujesz odzież na zmianę i inne sprzęty. Pamiętaj, że im większy plecak, tym zwykle jest cięższy. Jeśli planujesz wielogodzinne wędrówki, przemyśl, co chcesz spakować, żeby nie nosić „na darmo”.
  • 60-70-80 litrów – to już są duże plecaki. Pomieszczą sporo konwencjonalnego sprzętu, ale wiąże się to z dodatkowymi kilogramami na plecach. Sprawdzi się, gdy chcesz zapakować jeszcze czyjeś rzeczy, aby go odciążyć lub planujesz długą wyprawę bez łatwego dostępu do noclegu i żywności.
0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze