Drabina Wałbrzyska: dzień 3. Etap Gorce – Wałbrzych Miasto
Trzeci i ostatni dzień wycieczki na Drabinie Wałbrzyskiej rozpoczynamy we wsi Gorce u stóp Mniszka i Borecznej. Trzeciego dnia czeka nas pokonanie ostatnich 26-ciu kilometrów szlaków w Górach Wałbrzyskich. Na ostatnim już etapie drabiny zmierzymy się głównie z asfaltowymi drogami i ścieżkami prowadzącymi przez rozległe pola uprawne. Jak na Drabinę Wałbrzyską przystało nie zabraknie tu jednak oczywiście stromych podejść na widokowe szczyty czy przedzierania się przez zarośnięte gęstymi krzakami zapomniane ścieżki. Trzeciego dnia wycieczki odwiedzimy również przepiękny park zdrojowy, który jest wielką atrakcją turystyczną powiatu wałbrzyskiego. Trzeci dzień wyprawy po Drabinie Wałbrzyskiej zakończymy na dworcu kolejowym Wałbrzych Miasto, gdzie rozpoczęła się nasza przygoda z tym arcyciekawym projektem górskim. Zapraszamy!
Drabina Wałbrzyska dzień 3 – trasa
Dzień 3: Trasa Gorce – Wałbrzych Miasto
Czas: 9 godzin. Dystans: 26,20 km. Suma podejść: 766 m.
Trzeci dzień wycieczki na Drabinie Wałbrzyskiej rozpoczynamy w hotelu Piotr w Gorcach. Po wyjściu z hotelu w Gorcach wchodzimy na czarny szlak turystyczny relacji Boguszów Gorce Zachód – Trójgarb. Szlak ten prowadzi przez Wzgórze Parkowe do wsi Jabłów i dalej prosto na szczyt Trójgarbu. Po wejściu na Trójgarb dalszy marsz należy kontynuować szlakiem niebieskim prowadzącym na szczyty Modrzewiec i Węgielnik i dalej do wsi Struga. W Strudze szlak niebieski ustąpi miejsca szlakowi czerwonemu, który zaprowadzi was do Szczawna Zdrój przez tutejsze pola uprawne. Po dotarciu do Szczawna Zdroju czeka was jeszcze zdobywanie dwóch szczytów: Stróżka i Wzgórza Gedymina oraz zwiedzanie tutejszego parku zdrojowego. Cała wycieczka kończy się na dworcu kolejowym Wałbrzych Miasto gdzie rozpoczynała się przygoda z Drabiną Wałbrzyską.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Wieś Gorce |
Odległość do celu | – |
Długość całej trasy | ok. 26,20 km. |
Czas przejścia | ok. 9 godzin |
Stopień trudności | Dość łatwy |
Punkty GOT | 30 |
Opuszczamy Gorce i ruszamy na Trójgarb
Trzeci i ostatni już dzień zmagań z Drabiną Wałbrzyską rozpoczynamy w Gorcach. W Gorcach kończyliśmy drugi etap Drabiny Wałbrzyskiej, podczas którego pokonywaliśmy ponad 31 kilometrową trasę przez najwyższe szczyty Gór Wałbrzyskich. Trzeciego dnia do przejścia mamy troszkę mniejszy dystans ale nie oznacza to że na trasie zabraknie nam ciekawych wyzwań czy pięknych widoków. Jak na porządnych górołazów przystało budzik ustawiamy na wczesne godziny poranne, tak aby starczyło czasu na zjedzenie śniadania i skorzystanie z toalety. Po wybiciu godziny 7:00 przychodzi czas, aby opuścić mury hotelu Piotr i wyjść z powrotem na szlak Drabiny Wałbrzyskiej. Pierwsze kroki na trzecim dniu wyprawy kierują nas na ulicę Traugutta w Gorcach, przy której znajdują się liczne sklepy spożywcze. Jeżeli nie uda wam się uzupełnić zapasów poprzedniego dnia wycieczki to tutaj jest doskonały moment na zakupienie nowego wyżywienia. Po krótkiej chwili marszu ul. Traugutta szlak drabiny zakręci w prawo i wprowadzi was na ulicę Górniczą, która skieruje was w stronę niewielkiego szczytu o nazwie Wzgórze Parkowe (562 m. n.p.m.). Podejście jest tu w miarę łagodne a przy okazji będziecie mieli stąd super widok na Chełmiec. Tutaj zaczyna się też bardziej kameralny etap wycieczki. Szlak zacznie bowiem prowadzić was tu po rozległych polach uprawnych pod Jabłowem kierując sie w stronę szczytu Trójgarb.
Trójgarb w Górach Wałbrzyskich
Po opuszczeniu wsi Gorce szlak Drabiny Wałbrzyskiej poprowadzi was na szczyt Trójgarb. Trógarb to ciekawy szczyt, który zyskał ostatnio sporą popularność wśród turystów za sprawą wzniesionej tam wieży widokowej. Wieża widokowa na Trójgarbie ma dość niespotykany jak na Góry Wałbrzyskie kształt. Chodzi tu o jej wysoko ulokowane tarasy widokowe, które mają kształt trójkątów i mocno wystają poza obręb całej konstrukcji. Podejście na Trójgarb od strony Jabłowa nie jest zbyt trudne, ale nie oczekujcie tu lekkiego spacerku. Jak na Drabinę Wałbrzyską przystało trzeba będzie wylać na tym podejściu trochę potu. Cały wysiłek wynagrodzony zostanie możliwością oglądania wspaniałych widoków. Po zwiedzaniu wieży widokowej na Trójgarbie w dalszą drogę ruszamy niebieskim szlakiem turystycznym prowadzącym na szczyty Modrzewiec i Węgielnik. Na tym odcinku Drabiny Wałbrzyskiej czeka was nieco przedzierania się po krzakach i gęstych zaroślach. Na szczęście gęstych krzaków nie ma dużo i po zdobyciu szczytu Węgielnika ścieżka wyprowadzi was ponownie na pola uprawne, a waszym oczom znów ukaże się wspaniały widok na Chełmiec. Od tego momentu już prawie do samego końca wycieczki trasa Drabiny Wałbrzyskiej prowadzić was będzie po asfaltowych drogach i polach uprawnych. Nie oznacza to jednak że nie będzie już więcej ciekawych atrakcji na szlaku o czym przekonacie się w dalszej części tego artykułu.
Drabina Wałbrzyska do Szczawna Zdrój
Po zdobyciu Trójgarbu dalsza część Drabiny Wałbrzyskiej będzie już dla was o wiele bardziej łaskawa. Z Trójgarbu schodzimy szlakiem niebieskim do wsi Struga, która jest ważnym punktem na trasie z uwagi na znajdujący się w niej sklepik spożywczy. Sklepik ten zlokalizowany jest w centrum wioski przy ulicy Głównej i nie da się go przegapić. Co ważne jest on otwarty cały tydzień, również w niedziele. Jeżeli podczas marszu zacznie wam brakować kalorii lub czegoś do picia to sklepik w Strudze jest idealnym miejsce na uzupełnienie zapasów na dalszy marsz. Ze Strugi szlak Drabiny Wałbrzyskiej wyprowadzi was na północny zachód w stronę Wzgórza Ułańskiego i Czerwonego Wzgórza, za którymi rozpocznie się ostatni etap całej wycieczki – podróż do Szczawna Zdroju. Będąc już w Szczawnie Zdrój koniecznie odwiedźcie tutejsze uzdrowisko i Dom Zdrojowy. Wejście do wnętrza Domu Zdrojowego kosztuje co prawda kilka złotych (6,50 zł podczas naszej wyprawy) ale można napić się tu aż czterech rodzajów wody leczniczej! Do tego wnętrze pijalni wód mineralnych utrzymane jest w przepięknym XIX-wiecznym stylu architektonicznym. Naszym zdaniem naprawdę warto zajrzeć do środka. Po nasyceniu pragnienia w Szczawnie Zdrój czeka was pokonanie ostatniego podejścia na niewielki szczyt Stróżek oraz na Wzgórze Gedymina, na którego szczycie kryje się ostatnia na trasie wielka atrakcja Gór Wałbrzyskich.
Wzgórze Gedymina – zakończenie wycieczki
Ostatnim etapem trzeciego dnia na trasie Drabiny Wałbrzyskiej jest zdobycie szczytu Wzgórza Gedymina. Wzgórze Gedymina to niewielkie wzniesienie w Szczawnie Zdroju, które jest chętnie wybierane na spokojny spacer w rodzinnym gronie. Nie czeka was tu zatem pokonywanie ciężkich stromych podejść ani przedzieranie się przez gęste krzaczory. Na Wzgórze Gedymina wchodzi się szerokim, lekko wznoszącym się do góry traktem spacerowym otoczonym wysokimi, parkowymi drzewami. Po wejściu na szczyt wzgórza będziecie mieli okazję zwiedzić kolejną wieżę widokową, która swoim kształtem przypomina nieco wieżę na Borowej. Wieża na Wzgórzu Gedymina ma aż dwie platformy widokowe, a z ich szczytu można podziwiać fenomenalne widoki na Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne, Kotlinę Jeleniogórską oraz Karkonosze. Wzgórze Gedymina jest świetne na zakończenie wyprawy ponieważ z tutejszej wieży widokowej zobaczycie całą przebytą trasę oraz prawie wszystkie szczyty Drabiny Wałbrzyskiej. Na wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina spędzamy zatem kilka minut podziwiając cudowne widoki i po chwili ruszamy dalej w stronę Wałbrzycha. Ze Wzgórza Gedymina do Wałbrzycha schodzi się niebieskim szlakiem, który prowadzi prosto na dworzec Wałbrzych Miasto. Po dotarciu na dworzec kolejowy oficjalnie kończy się cała przygoda z Drabiną Wałbrzyską. Czas teraz na przesłanie zdjęć zrobionych na każdym ze szczytów należących do projektu i zweryfikowanie przejścia u twórcy tego szlaku długodystansowego. Za przejście trasy Drabiny Wałbrzyskiej czeka na was nagroda w postaci pamiątkowej przypinki oraz specjalnego, ręcznie malowanego medalu. Gratulację dla wszystkich zdobywców odznaki Drabiny Wałbrzyskiej!
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.