Główny Szlak Sudecki,  Masyw Śnieżnika,  Projekt Górski,  Sudety

GSS Dzień 11 – Etap Jagodna – Schronisko PTTK na Śnieżniku. Wchodzimy w Masyw Śnieżnika.

Jedenasty dzień na Głównym Szlaku Sudeckim rozpoczął się chłodnym porankiem na polu namiotowym schroniska PTTK Jagodna. W jedenastym dniu na GSS czeka nas zmierzenie się z jednym z najdłuższych odcinków czerwonego szlaku o długości ponad 31 kilometrów. Na dzisiejszej trasie czeka na nas sporo marszu ścieżkami prowadzącymi przez lokalne zielone łąki i ogromne pola uprawne. Zmierzymy się też z dwoma stromymi zboczami dwóch wysokich szczytów Masywu Śnieżnika. Podczas wycieczki zwiedzimy popularny i chętnie odwiedzany przez turystów park zdrojowy w Długopolu-Zdrój oraz wejdziemy do wyjątkowego Sanktuarium Maria Śnieżna. Jedenasty dzień na GSS będzie dniem walki z narastającym zmęczeniem i samym sobą, bo to właśnie dziś odczujemy na szlaku pierwsze objawy kryzysu siłowego. Cały dzisiejszy marsz zakończymy noclegiem w schronisku górskim PTTK, które ulokowało się u stóp najwyższego szczytu Masywu Śnieżnika. Zapraszamy na jedenasty dzień marszu po Głównym Szlaku Sudeckim.

Szlak GSS ze Schroniska Jagodna do Schroniska PTTK na Śnieżniku

Jedenasty dzień na GSS rozpoczyna się przy schronisku PTTK Jagodna. Po wyjściu ze schroniska wracamy ponownie na Autostradę Sudecką, która poprowadzi nas asfaltową drogą do wsi Ponikwa i dalej do miasteczka Długopole-Zdrój. W Długopolu-Zdrój zwiedzimy tutejszy park zdrojowy oraz pijalnię wód mineralnych. Następnie po wyjściu z Długopola-Zdrój czeka nas pokonanie podejścia na wzgórze Wronka i marsz okolicznymi polami do wsi Wilkanów. Tutaj ponownie wkroczymy na asfaltową drogę, a następnie na okoliczne łąki i pola, przez które przebiega wąska ścieżka skryta wśród wysokich traw. Kolejnym etapem na dzisiejszej trasie GSS jest zdobywanie szczytu góry Iglicznej oraz marsz do Międzygórza przez piękny wodospad Wilczki. Z Międzygórza czeka nas jeszcze kilkukilometrowa wspinaczka w stronę Śnieżnika czerwonym szlakiem przez szczyt Średniak. Całą wędrówkę zakończymy w schronisku PTTK na Śnieżniku, w którym spędzimy kolejną noc na szlaku.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowySchronisko PTTK Jagodna
Odległość do celu
Długość całej trasyok. 31,30 km.
Czas przejściaok. 10 godzin
Stopień trudnościŚredni
Punkty GOT45

Opuszczamy Góry Bystrzyckie

Jedenasty dzień na Głównym Szlaku Sudeckim rozpoczynamy chłodnym porankiem na polu namiotowym w schronisku PTTK Jagodna. Poprzedniego, dziesiątego dnia na GSS pokonaliśmy około 30 kilometrów szlaku i dzisiaj spróbujemy powtórzyć ten wyczyn. Noc pod namiotem przebiegła dość spokojnie, choć sen co trochę zakłócały nam przejeżdżające od czasu do czasu obok pola namiotowego samochody. Za to po pobudce o poranku mieliśmy okazję oglądać przepiękny wschód słońca nad okolicznymi górami. Po szybkim śniadanku i porannej toalecie spakowaliśmy cały sprzęt biwakowy i ruszyliśmy drogę w stronę kolejnych atrakcji. Pierwsze kilometry jedenastego dnia marszu na GSS to spacer prawie czterokilometrowym odcinkiem Autostrady Sudeckiej. My osobiście nie bardzo lubimy maszerować po asfalcie, no ale nie zawsze ma się to co się chce. Na szczęście pierwsze kilometry szlaku mijają szybko i po chwili znaleźliśmy się ponownie na leśnej ścieżce. Po zejściu z Autostrady Sudeckiej i przeczłapaniu kolejnych kilkuset metrów przez las przed nami rozpostarł się cudowny widok na cały Masyw Śnieżnika i Śnieżnik. I to właśnie szczyt Śnieżnika jest celem jedenastego dnia wędrówki. Przed nami jednak jeszcze sporo kilometrów do zrobienia, a kolejnym punktem na naszej dzisiejszej trasie jest wieś Ponikwa. W Ponikwie ponownie czeka nas odcinek asfaltowej drogi połączony z przedzieraniem się przez wysokie trawy tutejszych łąk, ale w nagrodę będziemy mieli za chwilę możliwość zwiedzania pierwszych atrakcji na szlaku w urokliwym miasteczku uzdrowiskowym Długopole-Zdrój.

Po wyjściu ze schroniska PTTK Jagodna ponownie wchodzimy na Autostradę Sudecką
Widok na cel dzisiejszej wędrówki – Masyw Śnieżnika i szczyt Śnieżnik
Główny Szlak Sudecki przechodzi przez łąki i pola pod wsią Ponikwa
W Ponikwie ponownie czeka nas marsz asfaltową drogą aż do Długopola-Zdrój

Zwiedzamy Długopole-Zdrój

Po około dwóch godzinach marszu ze schroniska PTTK Jagodna docieramy do kurortu uzdrowiskowego Długopole-Zdrój. Długopole Zdrój to niewielkie miasteczko uzdrowiskowe na Dolnym Śląsku, które słynie z naturalnych wód mineralnych i bardzo ładnego parku zdrojowego. Główny Szlak Sudecki wchodzi do Długopola-Zdrój od zachodu prosto na ulicę Leśną. Zaraz po wejściu do miasteczka na ulicy Leśnej natkniecie się na lokalny sklep spożywczy, który jest bardzo dobrze zaopatrzony. My kupiliśmy tutaj jedzenie na drugie śniadanie, zapasy na cały dalszy marsz a nawet środki opatrunkowe jak plastry na pęcherze. Po zrobieniu zakupów w sklepiku kierujemy się dalej do centrum miasteczka, gdzie rozpoczyna się zwiedzanie parku zdrojowego i zakładu przyrodoleczniczego. Główną atrakcją udostępnioną dla turystów w kompleksie uzdrowiskowym w Długopolu Zdrój jest Dom Zdrojowy w stylu neogotyckim z 1840 roku. Wewnątrz tutejszego Domu Zdrojowego znajduje się dostępna za darmo pijalnia wód mineralnych oraz kawiarnia „Zdrojowa”. Wnętrze Domu Zdrojowego jest bardzo przytulne, a w jego centralnej części ustawiona jest kamionkowa fontanna. Z fontanny tej co chwilę wytryskuje zimna woda lecznicza „Renata”, „Kazimierz” i „Emilia” z wysoką zawartością żelaza, potasu, magnezu, sodu i wapnia o przyjemnym smaku. Jest to super opcja na uzupełnienie utraconych podczas marszu minerałów, dlatego nalejcie sobie tu całą butelkę tej pysznej wody.

Sklep spożywczy w Długopolu-Zdrój to świetna okazja na uzupełnienie zapasów
Dom Zdrojowy w Długopolu Zdrój – ciekawa atrakcja i dobre miejsce na odpoczynek
Fontanna, z której można zaczerpnąć zimnej wody zdrojowej w Długopolu-Zdrój
Wnętrze domu zdrojowego w Długopolu-Zdrój wygląda całkiem imponująco

Szlak do Wilkanowa

Po krótkim odpoczynku w parku zdrojowym Długopole Zdrój przekraczamy most nad Nysą Kłodzką i ruszamy na podejście na lokalne wzgórze Wronka. Wejście na wzgórze Wronka (458 m. n.p.m.) nie jest jakieś szczególnie trudne, ot zwykła droga leśna jakich wiele do tej pory pokonaliśmy. W tutejszym lasku kryje się jednak fajna ciekawostka edukacyjna. Na szczycie wzgórza Wronki ustawione są tablice, z których dowiecie się sporo ciekawostek na temat dendroterapii. Dendroterapia to technika lecznicza, która pozwala na czerpanie z drzew dobroczynnego promieniowania poprzez dotykanie i przytulanie. My spróbowaliśmy tej terapii na rosnących wokół wzgórza drzewach i chyba rzeczywiście to działa, bo następne kilometry marszu upłynęły nam w całkiem radosnej atmosferze. Po zejściu z wzgórza Wronka Główny Szlak Sudecki przeprowadzi was przez okoliczne pola w stronę wsi Wilkanów. Wilkanów to niewielka wieś, w której znajdziecie kolejny sklep spożywczy i niestety kolejny odcinek asfaltowej drogi. Za to za Wilkanowem zobaczycie już w całej okazałości główny cel dzisiejszej wędrówki czyli piękną panoramę Masywu Śnieżnika. Zanim jednak rozpoczniemy wspinaczkę na najwyższy szczyt tego masywu trzeba będzie jeszcze przebrnąć przez okoliczne pola, które latem w niektórych miejscach są dość podmokłe. Do tego na drodze na Śnieżnik stoi nam jeszcze Góra Igliczna z jej stromym i dość morderczym zboczem, które musimy zaliczyć od strony wsi Marianówka.

Za Długopolem-Zdrój czeka was pokonywanie podejścia na Wronki (458 m. n.p.m.)
Główny Szlak Sudecki prowadzi do wsi Wilkanów
W Wilkanowie znowu trzeba zmierzyć się z dość długim odcinkiem asfaltu
Sklep spożywczy w Wilkanowie – kolejna okazja na uzupełnienie zapasów na szlaku

Góra Igliczna w Masywie Śnieżnika

Jednym z najtrudniejszych etapów jedenastego dnia na GSS jest wejście na Górę Igliczną w Masywie Śnieżnika. Góra Igliczna (845 m. n.p.m.) to szczyt, na którym czeka na was mnóstwo atrakcji jak legendarne już Sanktuarium Maria Śnieżna czy skalna droga różańcowa. Najpierw jednak trzeba zmierzyć się z pokonaniem stromego podejścia na Igliczną od strony wsi Marianówka. Wystarczy chyba że powiemy wam, że w niektórych miejscach zbocze Iglicznej od strony Marianówki ma ponad 45-cio procentowy kąt nachylenia. W połączeniu z upalnym latem, wysoką temperaturą i koniecznością wędrowania wcześniej przez liczne pola w pełnym słońcu to podejście potrafi dać mocno w kość. Na szczęście na górze przy drodze jest drewniana wiatka, w której można nawet wygodnie się położyć i zregenerować siły. Po pokonaniu stromego zbocza góra Igliczna przywita was dużym drewnianym drogowskazem z nazwą szczytu, za którym rozpocznie się zwiedzanie tutejszych atrakcji. Będąc na Iglicznej koniecznie wejdźcie do wnętrza Sanktuarium Maria Śnieżna, w którym znajduje się figurka Matki Boskiej Śnieżnej z 1750 roku oraz ciekawa wystawa sakralna. Oprócz tego ze szczytu Iglicznej można podziwiać wspaniałą panoramę Gór Bystrzyckich, Gór Orlickich oraz Masywu Śnieżnika. Dla bardziej wytrwałych piechurów jest też opcja zdobycia właściwego szczytu Iglicznej, na który zaprowadzi was specjalnie przygotowana trasa drogi różańcowej. Po zwiedzaniu wszystkich atrakcji na Iglicznej warto też wstąpić do tutejszego schroniska górskiego „na Iglicznej”, w którym można zjeść ciepły posiłek, skorzystać z toalety a nawet zanocować.

Szlak z Wilkanowa do Marianówki – na horyzoncie widać już Igliczną
góra igliczna
Podejście na górę Igliczną to jedno z najbardziej stromych odcinków GSS dzisiejszego dnia
sanktuarium maria śnieżna
Sanktuarium Maria Śnieżna na Iglicznej to jedna z największych atrakcji na trasie
schronisko igliczna
Na Iglicznej można również odpocząć w tutejszym schronisku górskim „Na Iglicznej”

Szlak pod Śnieżnik z Międzygórza

Po zwiedzaniu góry Iglicznej ruszamy w dalszą drogę w dół zbocza do miejscowości Międzygórze. Zejście do Międzygórza w porównaniu z podejściem na szczyt z Marianówki jest już dużo łagodniejsze, a przy okazji po drodze zwiedzicie urokliwy i bardzo popularny wśród turystów wodospad Wilczki. Po dotarciu do Międzygórza polecamy wam zrobić sobie tutaj dłuższą przerwę na obiad oraz na uzupełnienie zapasów w lokalnym sklepie spożywczym. Oferta restauracyjna w Międzygórzu jest całkiem bogata więc na pewno znajdziecie tu coś dla siebie. Po odpoczynku i posiłku zostaje nam jeszcze ostatnie sześć i pół kilometra drogi i zmierzenie się z najtrudniejszym tego dnia podejściem do schroniska PTTK na Śnieżniku. Początkowy odcinek szlaku z Międzygórza to krótki marsz asfaltową drogą w stronę stacji Międzygórze Grupy Sudeckiej GOPR. Za stacją GOPR asfaltowa droga zamieni się w szutrową leśną drogę dojazdową, tzw. „Czarną Drogę”. Najtrudniejszy fragment na tym podejściu rozpocznie się za drewnianym mostkiem nad potokiem Wilczka. Tak jak na początku szlak na Śnieżnik był bardzo przyjemny, tak tutaj wyrośnie przed wami mega ostre zbocze, które miejscami na 35-cio procentowy kąt nachylenia. Po przejściu 25-ciu kilometrów spod Jagodnej i wspinaczce na Igliczną w tym miejscu nasze nogi odmówiły posłuszeństwa i mieliśmy tu mocny kryzys siłowy. Na szczęście zbocze to można obejść kontynuując marszu Czarną Drogą. Może i cała wspinaczka pod Śnieżnik będzie trwała nieco dłużej, ale będzie za to mniej stromo. Trudniejszy etap szlaku na Śnieżnik będzie was jeszcze czekał pod szczytem Średniak gdzie GSS staje się mega skalisty. Cały wysiłek jest tu jednak rekompensowany przez wspaniałe widoki, które co trochę wyłaniają się spomiędzy drzew.

Wodospad Wilczki Międzygórze
Po zwiedzaniu Iglicznej ruszamy dalej do Międzygórza gdzie zaczyna się podejście na Śnieżnik
Początkowe podejście na Śnieżnik czerwonym szlakiem nie jest takie złe
Najtrudniejszy i najbardziej stromy odcinek podejścia na Śnieżnik z Międzygórza
Za to wyżej robi się już bardziej stromo i kamieniście
Podczas podchodzenia na Śnieżnik towarzyszyć wam będą wspaniałe widoki

Nocleg w schronisku PTTK na Śnieżniku

Po prawie trzech godzinach wspinaczki z Międzygórza docieramy w końcu do schroniska PTTK na Śnieżniku. To właśnie w Schronisku PTTK na Śnieżniku kończy się nasz jedenasty dzień marszu po GSS i to właśnie tutaj spędzimy kolejną noc na szlaku. Nocleg w schronisku PTTK na Śnieżniku udało nam się ogarnąć dzień wcześniej poprzez wysłanie wiadomości SMS na wskazany na stronie schroniska numer telefonu. Bez większych problemów dostaliśmy miejsce w pokoju 6-osobowym i musimy przyznać że warunki noclegowe w schronisku były bardzo w porządku. Pokoje są zadbane i czyste, a schroniskowa kuchnia serwuje posiłki do godziny 18:00 (sala jadalni i bufet czynne są do godziny 21:00). My pomimo faktu, że dotarliśmy na miejsce dokładnie o 18:00 w momencie zamykania kuchni to i tak dostaliśmy jeszcze talerz gorącej pomidorówki, co jest wielkim plusem. Schronisko PTTK na Śnieżniku swoją nazwą sugeruje że znajduje się „na Śnieżniku”, ale tak naprawdę do samego szczytu Śnieżnika pozostaje jeszcze około 1,5 kilometra zielonym szlakiem w jedną stronę. Jeżeli po całym dniu marszu będziecie jeszcze mieli zapas sił to koniecznie wybierzcie się na zwiedzanie Śnieżnika i wejdźcie na stojącą na szczycie nową wieżę widokową. Super opcją jest też możliwość rozpalenia ogniska przy wiatce obok schroniska, przy którym można odpocząć oglądając piękny zachód słońca nad Sudetami. I tym pięknym zachodem słońca kończymy kolejny etap na Głównym Szlaku Sudeckim. Pora na dobry sen i regenerację sił bo przed nami dwunasty dzień na GSS, w którym ruszymy w piękne Góry Złote.

Wspinaczkę na Śnieżnik kończymy przy schronisku PTTK na Śnieżniku
Schronisko PTTK na Śnieżniku to miejsce gdzie spędzimy jedenastą noc na GSS
Do schroniska dotarliśmy koło 18:00 i nadal udało nam się zjeść ciepły posiłek
Jedenasty dzień na GSS kończymy pięknym zachodem słońca

Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze