GSS Dzień 8 – Etap Słupiec – Szczeliniec Wielki. Wchodzimy w Góry Stołowe.
Ósmy dzień na Głównym Szlaku Sudeckim rozpoczynamy w mieście Słupiec na granicy Gór Stołowych. Podczas ósmego dnia na GSS zmierzymy się z ponad 28-mio kilometrowym odcinkiem czerwonego szlaku, który poprowadzi nas prosto w Góry Stołowe. Na trasie ósmego etapu GSS zdobędziemy kilka mniejszych i większych szczytów i wzniesień oraz odwiedzimy kilka ciekawych atrakcji turystycznych jak wyjątkowe sanktuarium w Wambierzycach, kamienną wieżę widokową czy ruchomą szopkę. Zwiedzimy też arcyciekawy szlak Skalnych Grzybów w Parku Narodowym Gór Stołowych. Dzisiejsza trasa marszu po GSS prowadzi po dość równym terenie, na którym do pokonania znajdzie się jednak kilka stromych podejść. Na koniec dnia wejdziemy na Szczeliniec Wielki, który jest najwyższym szczytem Gór Stołowych i na którym spędzimy kolejną noc w Sudetach. Zapraszamy na ósmy dzień marszu po Głównym Szlaku Sudeckim.
Szlak GSS z Słupca na Szczeliniec Wielki
Trasa Słupiec – Szczeliniec Wielki
Czas: 9 godzin. Dystans: 28,60 km. Suma podejść: 1142 m.
Ósmy dzień na GSS rozpoczynamy w Słupcu na ul. Na Połoninach. Po opuszczeniu pensjonatu ruszamy od razu na podejście na Kościelec i Górę Wszystkich Świętych. Na Kościelcu można zwiedzić tutejsze sanktuarium a na Górze Wszystkich Świętych kamienną wieżę widokową. Po zdobyciu Góry Wszystkich Świętych ruszamy do Ścinawki Średniej i Wambierzyc. W Wambierzycach można zwiedzić kolejne atrakcje sakralne w tym popularne Sanktuarium Maryi Panny, Ruchomą Szopkę oraz Gorę Kalwarię. Po zwiedzaniu Wambierzyc Główny Szlak Sudecki poprowadzi was do wsi Studzienna, za którą znajduje się granica Parku Narodowego Gór Stołowych. Tutaj odkryjecie kolejne ciekawostki na szlaku jak Skalne Grzyby i inne wyjątkowe formacje skalne. Ostatnim etapem wędrówki jest wspinaczka na Szczeliniec Wielki gdzie zanocujemy w tutejszym schronisku górskim.
Kolor szlaku | |
Punkt startowy | Słupiec – Połoniny |
Odległość do celu | – |
Długość całej trasy | ok. 28,60 km. |
Czas przejścia | ok. 9 godzin |
Stopień trudności | Łatwy |
Punkty GOT | 39 |
GSS Dzień 8 – Góra Wszystkich Świętych
Ósmy dzień marszu po Głównym Szlaku Sudeckim rozpoczynamy w mieście Słupiec. Poprzedni, siódmy dzień na GSS zakończyliśmy w agroturystyce „Na Połoninach”, w której spędziliśmy regenerującą noc w wygodnym łóżku. Dzisiaj mamy przed nami pokonywanie około 28 kilometrów czerwonego szlaku. Ósmego dnia na GSS opuszczamy już pasmo Gór Sowich i ruszamy ku majestatycznym Górom Stołowym. Aby dobrze rozpocząć ósmy dzień dreptania po GSS na pierwszy ogień wjeżdża zdobywanie lokalnego wzniesienia o nazwie Kościelec oraz Góry Wszystkich Świętych. Na oba te szczyty poprowadzi was wąska ścieżka, na której znajdują się misternie rzeźbione w metalu stacje drogi krzyżowej. Po pokonaniu całej drogi krzyżowej na szczycie Kościelca przywita was budynek tutejszego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. My niestety zastaliśmy to miejsce zamknięte na głucho, ale może wy będziecie mieli więcej szczęścia i dane wam będzie zajrzeć do środka tego kościółka. Po zdobyciu Kościelca GSS poprowadzi was na znajdujący się tuż obok szczyt o nazwie Góra Wszystkich Świętych. Na Górze Wszystkich Świętych czeka was zwiedzanie starej kamiennej wieży widokowej. Wieża ta jest ogólnodostępna a wstęp na nią jest całkowicie darmowy. Z jej szczytu można zobaczyć piękną panoramę Gór Sowich jak również miasta Słupiec, Nowa Ruda oraz migoczące w oddali Góry Stołowe. Na Górze Wszystkich Świętych odnajdziecie też miejsce na biwak w postaci kręgu ogniskowego i drewnianej altany w kształcie tipi. Wiata ta może posłużyć wam też jako awaryjny nocleg na szlaku, gdyby w Słupcu zabrakło dla was wolnych miejsc do spania.
Sanktuarium w Wambierzycach
Po zdobyciu Góry Wszystkich Świętych Główny Szlak Sudecki poprowadzi was przez las w stronę Ścinawski Średniej i Wambierzyc. Ścinawka Średnia to ważny punkt odpoczynkowy na ósmym odcinku GSS z uwagi na to, że w miasteczku znajduje się duży sklep sieci Biedronka. Przechodząc przez Ścinawkę Średnią będziecie mieli zatem świetną okazję na uzupełnienie zapasów na cały dzisiejszy marsz. Za Ścinawką Średnią czeka was następnie pokonywanie sporego odcinka asfaltowej drogi biegnącej przez szczyt Rozdroże (439 m. n.p.m.) do Wambierzyc. Marsz po asfalcie kojarzy się zwykle z monotonnymi krajobrazami ale tutaj na pewno nie będziecie mieli powodów do narzekania. Szlak bowiem biegnie tu wśród rozległych pól, które latem porastają czerwono-złote dywany maków i zbóż. Z drogi będziecie mieli też świetny widok na całe Góry Stołowe. Po minięciu szczytu Rozdroże GSS poprowadzi was dalej w dół zbocza prosto na główną ulicę przecinającą miasto Wambierzyce. W Wambierzycach kryje się mnóstwo ciekawych atrakcji turystycznych, które koniecznie musicie zwiedzić. Najważniejszą atrakcją w Wambierzycach jest bardzo popularna Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z XVIII wieku. Obok bazyliki odnajdziecie też zabytkową Ruchomą Szopkę wykonana przez Ludwika Wittiga, która zbudowana została w 1850 roku. No i nie sposób też nie wspomnieć o Wambierzyckiej Kalwarii gdzie będziecie mogli pokonać kolejną dziś drogę krzyżową. Podczas pobytu w Wambierzycach jest też opcja, aby zjeść gorący obiad na szlaku w jednej z tutejszych restauracji. Polecamy wam skorzystać z tej opcji gdyż następne restauracje czy sklepy pojawią się dopiero na końcu dzisiejszej trasy.
GSS przez Skalne Grzyby
Po zwiedzaniu atrakcji w Wambierzycach ruszamy w dalszą drogę w stronę Parku Narodowego Gór Stołowych. Za Wambierzycami GSS poprowadzi was w stronę wsi Studzienno przez dwa niewielkie wzniesienia Golec oraz Wabik. Na tym odcinku trasy czeka was ponownie pokonywanie krótkich odcinków asfaltu, które przeplatają się tu z leśnymi podejściami i czasami trzeba przedzierać się tu przez gęste, nie wykarczowane zarośla. Po minięciu wsi Studzienna w ciągu asfaltowej drogi przywita was duża czerwona tablica, za którą rozpoczyna się już Park Narodowy Gór Stołowych. Od tego momentu będziecie wędrować już po terenach objętych ochroną ścisłą, gdzie obowiązuje całkowity zakaz schodzenia ze szlaków. Tutaj też czeka was pokonanie dość stromego podejścia na Rogacz (707 m. n.p.m.), przy którym rozpoczyna się ścieżka edukacyjna Skalnych Grzybów. Skalne Grzyby w Górach Stołowych to wyjątkowa atrakcja turystyczna w Sudetach, która na pewno was zachwyci. Tutejsze Skalne Grzyby powstały w wyniku erozji występującego w Górach Stołowych piaskowca, który niegdyś był dnem pradawnego morza. W procesie wietrzenia skał na przestrzeni milionów lat powstały tu fascynujące formacje skalne wyglądem przypominające grzyby czy różne zwierzęta Wiele z tych skał posiada dziś nawet własne nazwy i tak na szlaku Skalnych Grzybów znajdziecie np. Borowiki, Pingwinki, Żabę, Głowę Lamy czy Skalne Wrota. Ścieżka Skalnych Grzybów ma około 5 kilometrów długości i kończy się Radkowskich Skałach, z których jest już rzut beretem do ostatniego punktu dzisiejszej trasy jakim jest wieś Karłów.
Nocleg na Szczelińcu Wielkim
Po zwiedzaniu Skalnych Grzybów Główny Szlak Sudecki wyprowadzi was do wsi Karłów pod Szczelińcem Wielkim. Karłów to już ostatni przystanek na ósmym odcinku GSS. Po dotarciu do Karłowa szlak wyprowadzi was prosto pod wejście na szczyt Szczelińca Wielkiego i tutaj będziecie mogli zdecydować się albo na poszukiwania noclegu w Karłowie albo na nocleg w Schronisku PTTK na Szczelińcu. My osobiście wybraliśmy opcję noclegu w schronisku, gdyż cieszy się ono wysokimi opiniami wśród odwiedzających go turystów no i jest ono dużo przystępniejsze cenowo. Dodatkowym atutem przemawiającym za noclegiem w Schronisku PTTK na Szczelińcu była możliwość obejrzenia wspaniałego zachodu słońca nad Sudetami. Spanie na Szczelińcu Wielkim wiąże się jednak z koniecznością pokonania żółtego szlaku podejściowego, na którym czeka was wspinaczka po 680 kamiennych stopniach. Dla wprawionego w bojach wędrowca nie będzie to praktycznie żadna przeszkoda. W Schronisku PTTK na Szczelińcu obowiązuje obowiązkowa rezerwacja miejsc noclegowych, którą można wykonać przez ich stronę internetową. W sezonie wakacyjnym oraz w weekendy o wolne miejsce w schronisku może być dość ciężko, ale na tygodniu nie powinniście mieć żadnego problemu z zaklepaniem noclegu. W Schronisku PTTK na Szczelińcu znajdziecie wygodne łóżka oraz świetnie wyposażoną kuchnię, w której serwowane są gorące dania i smaczne śniadania. Ósmy dzień na GSS kończymy zatem na Szczelińcu Wielkim i regenerujemy siły aby jutro zmierzyć się z dziewiątym dniem na Głównym Szlaku Sudeckim.
Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.