KORONA MASYWU ŚLĘŻY
Masyw Ślęży,  Projekt Górski,  Przedgórze Sudeckie

Korona Masywu Ślęży – długodystansowa wyprawa na 4 szczyty Masywu Ślęży.

Korona Masywu Ślęży to ciekawy projekt górski, w którym można podjąć wyzwanie zdobycia głównych szczytów Masywu Ślęży. Korona Masywu Ślęży to projekt dla osób, które chciałyby spróbować swoich sił w pokonywaniu specjalnej trasy wycieczkowej umożliwiającej zwiedzenie całego Masywu Ślęży na Przedgórzu Sudeckim. Podczas zdobywania Korony Masywu Ślęży odwiedzicie aż 4 szczyty tego masywu: Szczytna, Radunia, Ślęża oraz Wieżyca. Korona Masywu Ślęży sprawdzi się też jako pomysł na ekscytującą wycieczkę w góry, która przypadnie do gustu zarówno amatorom turystyki pieszej jak i bardziej doświadczonym górołazom. Biorąc udział w projekcie Korona Masywu Ślęży można też zdobyć przepiękne odznaki, które będą świetnie prezentować się w waszej kolekcji górskich osiągnięć. W tym artykule znajdziecie szczegółowe informacje na temat projektu Korona Masywu Ślęży. Przygotowaliśmy też dla was relację z naszej wyprawy po złotą odznakę Korony Masywu Ślęży. Zapraszamy!

Korona Masywu Ślęży – o projekcie

Korona Masywu Ślęży to projekt górski stworzony przez VisitSobotka.com, który ma na celu promowanie Masywu Ślęży. Masyw Ślęży na Przedgórzu Sudeckim od wielu lat przyciąga do siebie turystów z całego regionu i jest bardzo popularnym celem weekendowych wycieczek za miasto na Dolnym Śląsku. Turyści wybierający się na wycieczkę w Masyw Ślęży najczęściej odwiedzają tylko jego najwyższy szczyt czyli górę Ślęża (718 m. n.p.m.). Trzy pozostałe główne szczyty tego masywu są zwykle pomijane, a szkoda bo są one równie ciekawe. Aby bardziej wypromować pozostałe szczyty Masywu Ślęży oraz zainteresować zwiedzających atrakcjami całego regionu powstał właśnie projekt Korony Masywu Ślęży zorganizowany przez VisitSobotka.com. Projekt ten wychodzi na przeciw rosnącym potrzebom promocji oraz prezentacji oferty turystycznej, produktowej i kulturalnej Masywu Ślęży. Jeżeli więc szukacie innej, nowej trasy turystycznej w rejonach Ślęży i chcielibyście jeszcze lepiej poznać całą okolicę Masywu Ślęży to polecamy wam rozpocząć przygodę ze zdobywaniem Korony Masywu Ślęży.

makieta ślęży
Koroną Masywu Ślęży zdobywa się zwiedzając szczyty Masywu Ślęży na Przedgórzu Sudeckim

Odznaki Korony Masywu Śleży

Projekt Korona Masywu Ślęży to nie tylko opcja na interesującą wycieczkę w góry. Jest to również okazja do zdobycia wyjątkowej odznaki turystycznej. Odznaki projektu Korona Masywu Ślęży zostały zaprojektowane przez organizatorów projektu VisitSobótka.com i są dostępne w trzech stopniach: brązowym, srebrnym i złotym. Odznaki te zdobywa się według ustalonych w regulaminie projektu warunków czyli po odbyciu wycieczek pieszych na cztery szczyty Masywu Ślęży. Po zaliczeniu wejść na poszczególne szczyty należy następnie dokonać weryfikacji w jednym z punktów współpracujących z projektem Korony Masywu Ślęży i są to: Dom Turysty pod Wieżycą lub Slężański Sklep | InfoPunkt.. Poniżej zamieszczamy nieco więcej szczegółów na temat każdego stopnia odznaki Korony Masywu Ślęży:

Korona Masywu Ślęży – Brązowa

Brązową odznakę Korony Masywu Ślęży otrzymuje się za zdobycie 4 szczytów korony: Szczytna, Radunia, Ślęża i Wieżyca w czasie dłuższym niż dwa dni w jednym roku kalendarzowym. Każdy szczyt Korony Masywu Ślęży można zaliczyć w czasie osobnej wycieczki.

Korona Masywu Ślęży – Srebrna

Srebrną odznakę Korony Masywu Ślęży otrzymuje się za zdobycie 4 szczytów korony: Szczytna, Radunia, Ślęża i Wieżyca w czasie dwóch dni (dwóch wycieczek) następujących dzień po dniu.

Korona Masywu Ślęży – Złota

Złotą odznakę Korony Masywu Ślęży otrzymuje się za zdobycie 4 szczytów korony: Szczytna, Radunia, Ślęża i Wieżyca podczas jednej wycieczki pokonując specjalną trasę wycieczkową o długości 26 kilometrów. Trasa wycieczki rozpoczyna się w Gogołowie przy wiatraku na Wzgórzach Kiełczyńskich (żółty szlak turystyczny) a kończy przy Domu Turysty Pod Wieżycą w Sobótce. Szczegóły na temat trasy na złotą odznakę Korony Masywu Ślęży znajdziecie poniżej.

Korona Masywu Ślęży – trasa wycieczki

Aby zdobyć najwyższą, złotą odznakę Korony Masywu Ślęży należy zaliczyć wszystkie cztery szczyty Masywu Ślęży w czasie jednej wycieczki. Dodatkowo na złotą odznakę trzeba przejść specjalnie wytyczoną trasę wycieczkową. Trasa ta rozpoczyna się w miejscowości Gogołów przy wiatraku na Wzgórzach Kiełczyńskich. Tutaj należy odnaleźć żółty szlak turystyczny, który zaprowadzi was na Szczytną (466 m. n.p.m.). Ze Szczytnej szlak przeprowadzi was przez wieś Kiełczyn na Przełęcz Tąpadła i na górę Radunię (573 m. n.p.m.) gdzie wymagane jest zaliczenie punktu o współrzędnych 50.8336012, 16.7130547 (jest to tabliczka z nazwą rezerwatu Radunia przy szlaku nieopodal źródełka wody). Z Raduni schodzimy na Przełęcz Tąpadła i niebieskim szlakiem ruszamy na Ślężę (718 m. n.p.m.) przez Skalną Perć. Po zdobyciu szczytu Ślęży należy ruszyć czerwono-żółtym szlakiem na Wieżycę (415 m. n.p.m.) a następnie całą wycieczkę zakończyć w Domu Turysty Pod Wieżycą w Sobótce. Poniżej zamieszczamy szczegóły dotyczące szczytów Korony Masywu Ślęży oraz mapę trasy, którą należy przejść na odznakę złotą. Znajdziecie tam również link do pliku .gpx z całą trasą, którą możecie pobrać na swój telefon i użyć go do nawigacji (polecamy aplikację mapy.cz lub mapa-turystyczna).

NumerNazwa szczytuWysokośćDystansSuma podejść
1Szczytna466 m. n.p.m.3,90 km.246 m.
2Radunia531 m. n.p.m.13,80 km.526 m.
3Ślęża718 m. n.p.m.21,00 km.854 m.
4Wieżyca415 m. n.p.m.24,40 km.940 m.

Ślad trasy wycieczki na złotą Odznakę Korony Masywu Ślęży możecie pobrać tutaj (format .gpx): kliknij

Jak zdobyć odznaki Korony Masywu Ślęży?

Aby rozpocząć przygodę ze zdobywaniem odznak Korony Masywu Ślęży najpierw musicie zarejestrować się na oficjalnej stronie projektu. Rejestracja do Korony Masywu Ślęży możliwa jest tutaj: „Zarejestruj się”. Po zarejestrowaniu się do projektu możecie już ruszać na podbijanie szczytów Masywu Ślęży. W zależności od wybranego stopnia odznaki, który będziecie chcieli zdobyć trzeba będzie zaliczyć wszystkie 4 szczyty Masywu Ślęży w różnych wariantach wycieczki: od kilku jednodniowych wycieczek na każdy ze szczytów na odznakę brązową po jednodniową i długodystansową wyprawę przez cały Masyw Ślęży na odznakę złotą. Do potwierdzenia wystarczy fotografia zrobiony przy charakterystycznym punkcie na każdym ze szczytów jak tabliczka z nazwą szczytu lub dobrze rozpoznawalny budynek. Po zakończeniu wycieczki fotki należy okazać do weryfikacji w Domu Turysty pod Wieżycą lub w Ślężańskim Sklepie | InfoPunkt. Po zweryfikowaniu znajdziecie się na liście oficjalnej Loży Zdobywców Korony Masywu Ślęży, która dostępna jest w serwisie VisitSobotka.com pod tym linkiem: Loża Zdobywców Korony Masywu Ślęży.

Złota Korona Masywu Ślęży – relacja

Wyprawa po złotą odznakę Korony Masywu Ślęży rozpoczyna się w niewielkiej wsi Gogołów pod Świdnicą. Do Gogołowa możecie dostać się ze Świdnicy piechotą startując z dworca kolejowego Świdnica Przedmieście. Wybierając się do Gogołowa ze Świdnicy pieszo do całej 25 km. trasy złotej Korony Masywu Ślęży będziecie musieli doliczyć sobie około 7-8 kilometrów. Drugą, wygodniejszą opcją jest tu podjechanie ze Świdnicy do Krzczonowa autobusem linii 20 MPK Świdnica. Wtedy na początek trasy po złotą odznakę dojdziecie po pokonaniu tylko 2,5 km ekstra. Cała wyprawa po złotą odznakę Korony Masywu Ślęży rozpoczyna się na żółtym szlaku przy wiatraku w Gogołowie. Szlak ten poprowadzi was dość łagodnym podejściem przez Przełęcz Książnicką na pierwszy szczyt na trasie wycieczki czyli na Szczytną (466 m. n.p.m.). Po dotarciu pod wiatrak w Gogołowie nie zapomnijcie odpalić na telefonie pliku .gpx ze śladem trasy na złotą odznakę Korony Masywu Ślęży i włączyć nagrywanie trasy w aplikacji mapy.cz. Z Gogołowa na Szczytną trzeba będzie przejść około 4 kilometry żółtego szlaku i nie powinno wam to zająć więcej niż półtorej godziny. Sam szczyt Szczytnej nie jest zbyt okazały – znajdziecie tam stosik z kamieni, niewielką ławeczkę oraz tablicę edukacyjną. Będąc na Szczytnej pamiętajcie o zrobieniu sobie fotki do weryfikacji odznaki przed wyruszeniem w dalszą drogę.

Początek wycieczki po złotą odznakę Korony Masywu Ślęży – wiatrak w Gogołowie
Ze szlaku na Szczytną świetnie widać trzeci główny szczyt Masywu Ślęży czyli samą Ślężę
Pierwszy z czterech szczytów Masywu Ślęży do odznaki złotej – Szczytna (466 m. n.p.m.)
Na Szczytnej nie zapomnijcie zrobić sobie pierwszej weryfikacyjnej fotki!

Po zdobyciu Szczytnej i zrobieniu pamiątkowej fotki ruszamy w dalszą drogę na kolejny szczyt Korony Masywu Ślęży czyli na górę Radunię. Ze Szczytnej żółty szlak sprowadzi was do wsi Kiełczyn gdzie polecamy wam zobaczyć XIII-wieczny kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W Kiełczynie będziecie też mieli okazję kupić sobie coś na drogę w lokalnym sklepiku, który jest otwarty nawet w niedzielę. Z Kiełczyna żółty szlak poprowadzi was przez chwilę asfaltową drogą w stronę Jędrzejowic by następnie tuż przed miasteczkiem odbić w prawo na lokalną dróżkę biegnącą przez tutejsze pola i dalej zaprowadzi was na Przełęcz Tąpadła. Odcinek trasy ze Szczytnej na Przełęcz Tąpadła ma prawie 8 kilometrów długości a przejście go zajmuje mniej więcej dwie i pół godziny. Po dotarciu a Przełęcz Tąpadła należy odbić na niebieski szlak, który poprowadzi was wokół całej góry Radunia. Sama góra Radunia jest ścisłym rezerwatem przyrody. Wejście na sam szczyt góry jest zabronione, dlatego też trasa wycieczki zakłada obejście całej góry dookoła. Weryfikacyjne zdjęcie z góry Radunia możecie zrobić sobie przy jednej z tabliczek z napisem „Rezerwat Przyrody Góra Radunia”.

Żółty szlak turystyczny z Jędrzejowic na Przełęcz Tąpadła
Na Raduni czekają na was wspaniałe widoki na Masyw Ślęży oraz na Sudety
Miejsce, w którym możecie zrobić fotkę weryfikacyjną z góry Radunia
Po zaliczeniu Raduni ruszamy na trzeci szczyt czyli na majestatyczną Ślężę

Po zaliczeniu góry Radunia schodzimy z powrotem na Przełęcz Tąpadła i rozpoczynamy podejście na trzeci szczyt Korony Masywu Ślęży czyli na samą Ślężę. Zdobywanie Ślęży to kulminacyjny punkt całej wyprawy i jedno z największych wyzwań na całej trasie. Aby zdobyć złotą odznakę Korony Masywu Ślęży trzeba wejść na Ślężę przechodząc przez Kazalnicę oraz tak zwaną „Skalną Perć” na Drodze Piotra Włosta. Większość turystów podchodzi na Ślęże z Przełęczy Tąpadła żółtym szlakiem turystycznym. My jednak musimy z tego szlaku odbić na szlak niebieski, który zaprowadzi was dojazdem pożarowym 12 do rozdroża Pod Skalną. Tam niebieski szlak zakręci w prawo i rozpocznie się wasza dwu i pół kilometrowa wspinaczka po skałach na szczyt Ślęży. Najtrudniejsze do pokonania są tu dwa odcinki niebieskiego szlaku: jeden z rozdroża Pod Skalną na Kazalnicę i drugi przez Olbrzymki i Skalną Perć. Dlaczego najtrudniejsze? Bo za wami będzie już ponad 18 kilometrów marszu z Gogołowa i jest spora szansa że wchodząc na Ślężę będziecie odczuwać już zmęczenie. O samym szczycie Ślęży nie będziemy się tu zbytnio rozpisywać bo na naszej stronie jest już artykuł na temat tego szczytu, który znajdziecie tutaj: Ślęża na Przedgórzu Sudeckim.

Przełęcz Tąpadła – główny węzeł szlaków i początek podejścia na Ślężę
Niebieski szlak na Ślężę w Koronie Masywu Ślęży prowadzi przez Kazalnicę
I dalej tak zwaną „Skalną Percią” czyli lekko eksponowanym fragmentem szlaku przy Olbrzymkach
Jeden z najbardziej znanych pomników na Ślęży – kultowy niedźwiedź
Na Ślęży zawsze spotkacie kogoś, kto akurat piecze kiełbaski nad ogniskiem

Po zdobyciu Ślęży pora na zdobycie czwartego i ostatniego już, głównego szczytu Masywu Ślęży czyli Wieżycy. Wieżyca to niewysoki szczyt wznoszący się na wysokość 415 m. n.p.m., na który zaprowadzi was żółty szlak turystyczny ze Ślęży. Początkowo ze szczytu Ślęży na Wieżycę poprowadzi was łączony szlak żółto-czerwono-niebieski. Schodząc w dół tym szlakiem natkniecie się na kilka bardzo znanych i popularnych atrakcji na Ślęży. Wśród nich znajduje się kamienny posąg o nazwie „Postać z rybą i niedźwiadek” czyli starożytna rzeźba kultowa. Tuż za rzeźbą znajdziecie źródło Świętego Jakuba, z którego można pić zimą i świeżą wodę. Trójkolorowy szlak ze Ślęży doprowadzi was następnie pod drewnianą wiatkę turystyczną i tu należy odbić w lewo na szlak żółty, który zaprowadzi was prosta na szczyt Wieżycy. Na Wieżycy będzie okazja zwiedzić kamienną wieżę widokową o nazwie Wieża Bismarcka. Wieża ta została wzniesiona w 1910 roku i służyła jako wysunięty punkt obserwacyjny w czasie I wojny światowej. Wejście na punkt widokowy na Wieżycy jest płatne (5zł dorośli, 4 zł dzieci). Tutaj też należy zrobić sobie czwarte i ostatnie już zdjęcie do weryfikacji przejścia całego szlaku na złotą odznakę Korony Masywu Ślęży. Po zaliczeniu Wieżycy kontynuujemy marsz żółtym szlakiem do końcowego punktu całej wyprawy czyli do Domu Turysty pod Wieżycą gdzie zweryfikujemy przejście i zakupimy odznaki.

Ostatni z czterech głównych szczytów Masywu Ślęży – Wieżyca (415 m. n.p.m.)
Ostatnie kilkaset metrów szlaku do Domu Turysty pod Wieżycą pokonaliśmy już w nocy

Weryfikacja złotej odznaki Korony Masywu Ślęży

Końcowym punktem naszej wyprawy po złotą odznakę Korony Masywu Ślęzy jest Dom Turysty pod Wieżycą w Sobótce. Dom Turysty pod Wieżycą to miejsce, w którym możecie zweryfikować przejście trasy Korony Masywu Ślęży oraz zakupić odznaki projektu. Weryfikacji przejścia trasy Korony Masywu Ślęży dokonuje się wraz z pracownikami schroniska, od których następnie zakupicie wasze odznaki. Na czym polega cała weryfikacja? Wystarczy podać swoje imię i nazwisko oraz pokazać zdjęcia z czterech głównych szczytów Masywu Ślęży (pamiętajcie o zarejestrowaniu się do projektu przed wyruszeniem na szlak!). Na odznakę złotą możecie też pokazać ślad GPS trasy nagranej na telefonie. Dom Turysty pod Wieżycą otwarty jest w godzinach 09:00 – 18:00 w sezonie zimowym i 09:00 – 20:00 w sezonie letnim. Podczas planowania waszej wyprawy weźcie zatem pod uwagę godziny otwarcia tego schroniska. Nam do Domu Turysty Pod Wieżycą udało się dotrzeć dopiero koło godziny 19:00 przez co udało nam się zweryfikować przejście praktycznie ostatnim rzutem na taśmę przed zamknięciem. Weryfikacja trwała na szczęście dosłownie kilka chwil i po uiszczeniu opłaty za odznakę (coś koło 20 – 30 zł) otrzymaliśmy naszą upragnioną Złotą Odznakę Korony Masywu Ślęży. Powrót z całej wyprawy realizowaliśmy pociągiem Kolei Dolnośląskich gdyż jakiś czas temu odnowiono dawne połączenie kolejowe do Sobótki.

ślęża dom turysty
Dom Turysty pod Wieżycą w Sobótce – tutaj weryfikowaliśmy naszą odznakę
Złota odznaka Korony Masywu Ślęży dołączy do naszej kolejki na ścianie chwały

Film ze zdobywania złotej odznaki Korony Masywu Ślęży

Na koniec mamy dla was pełny film z przejścia całej długodystansowej trasy projektu Korony Masywu Ślęży. Jest to nasza wersja rozszerzonej trasy na złotą odznakę Korony Masywu Ślęży, którą przeszliśmy w lutym 2024 roku ze Świdnicy do Sobótki. Opowiemy wam tu o całej długodystansowej trasie Korony Masywu Ślęży w każdym najmniejszym detalu oraz przeprowadzimy was przez wszystkie cztery szczyty Masywu Ślęży. Dorzuciliśmy też kilka wskazówek, które na pewno przydadzą wam się podczas pokonywania całej trasy. Życzymy miłego oglądania!


Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze