
Kościół Pokoju w Jaworze – zabytek UNESCO na Dolnym Śląsku. Zwiedzanie, cennik, godziny otwarcia.
Kościół Pokoju w Jaworze to wyjątkowy zabytek sakralny i wielka atrakcja turystyczna miasta Jawor. Kościół Pokoju w Jaworze powstał na mocy pokoju westfalskiego, w drugiej połowie XVII wieku i jest dziś jednym z trzech powstałych po wojnie trzydziestoletniej Kościołów Pokoju na Dolnym Śląsku. Kościół Pokoju w Jaworze to ciekawa atrakcja turystyczna o bogatej historii, kryjąca w swoim wnętrzu przepiękne arcydzieła sztuki sakralnej. Obiekt ten znajduje się pod zarządem parafii ewangelicko-augsburskiej i od 2001 roku wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzięki unikatowej konstrukcji i ciekawej historii Kościół Pokoju w Jaworze posiada swój niepowtarzalny charakter i wygląd. Dzięki temu atrakcja ta jest tak chętnie odwiedzana przez licznych turystów zarówno z Polski jak i całej Europy. W tym artykule przygotowaliśmy dla was szczegółowy opis wycieczki do Kościoła Pokoju w Jaworze. Znajdziecie tu również wskazówki na temat dojazdu do Kościoła Pokoju w Jaworze, parkingów w okolicy oraz aktualne ceny biletów wstępu i godziny otwarcia atrakcji. Zapraszamy!
Kościół Pokoju w Jaworze – dojazd i parkingi
Kościół Pokoju w Jaworze zlokalizowany jest w Parku Pokoju przy Placu Wolności w mieście Jawor. Do miasta Jawor możecie dojechać własnym samochodem, autobusami PKS oraz pociągami Kolei Dolnośląskich. Jeżeli chodzi o dojazd do Jawora autobusami PKS to do waszej dyspozycji macie prywatne autokary firmy BESKID, które kursują dwa razy dziennie z Wrocławia z ul. Dawida i zatrzymują się w Jaworze przy ul. Wyszyńskiego CZAR. Jeżeli na wycieczkę do Jawora wybieracie się z innej miejscowości niż Wrocław, to polecamy wam skorzystać z wygodnych połączeń kolejowych Kolei Dolnośląskich. Tutaj macie do dyspozycji kilka pociągów, które kursują do Jawora z Legnicy lub z Jaworzyny Śląskiej. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów z waszej miejscowości bez trudu znajdziecie w Internecie np. na stronie rozklad-pkp.pl. Wybierając się na zwiedzanie Kościoła Pokoju w Jaworze samochodem kierujcie się na Wrocław, a następnie autostradą A4 w stronę Legnicę. Po dotarciu do Jawora wasze auto na czas zwiedzania Kościoła Pokoju możecie pozostawić na tych parkingach:
- Parking przy Kościele Pokoju w Jaworze – bezpłatny
- Parking przy Muzeum Regionalnym w Jaworze – bezpłatny
Kościół Pokoju w Jaworze – cennik i godziny otwarcia
Zwiedzanie Kościoła Pokoju w Jaworze jest płatne. Bilety wstępu do Kościoła Pokoju w Jaworze można zakupić w kasie biletowej wewnątrz kościoła. Zwiedzanie Kościoła Pokoju w Jaworze trwa około 20-40 minut ale nie ma tu żadnego ograniczenia czasowego. Kościół Pokoju w Jaworze zwiedza się indywidualnie bez przewodnika, jednak dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży istnieje opcja skorzystania z usług przewodnickich (w cenie biletów wstępu). Podczas zwiedzania wnętrza Kościoła Pokoju w Jaworze można odsłuchać historię obiektu w formie audio przewodnika. W Kościele Pokoju w Jaworze pobierana jest też dobrowolna opłata za fotografowanie jego wnętrza. Szczegółowy cennik oraz godziny otwarcia Kościoła Pokoju w Jaworze znajdziecie poniżej:
Kościół Pokoju w Jaworze – cennik
Bilet normalny – 18 zł*
Bilet ulgowy – 15 zł*
Cegiełka za fotografowanie – 5 zł*
*Przychód z biletów przekazywany jest na Fundusz Renowacyjny Kościoła Pokoju w Jaworze
Kościół Pokoju w Jaworze – godziny otwarcia
1 kwietnia – 31 października
Od poniedziałku do soboty: 10:00 – 17:00
W niedziele i święta: 12:00 – 17:00*
*Nabożeństwa odbywają się w niedzielę i święta o 11:00
1 listopada – 31 marca
Zwiedzanie możliwe jest tylko dla grup po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym bądź mailowym
Ruszamy na zwiedzanie Kościoła Pokoju w Jaworze
Nasza wycieczka do Kościoła Pokoju w Jaworze rozpoczyna się na jaworskim dworcu kolejowym. Kościół Pokoju w Jaworze znajduje się około 750 metrów od jaworskiego dworca kolejowego na terenie Parku Pokoju. Aby zatem dotrzeć na miejsce czeka was krótki spacerek ulicami miasta. Po opuszczeniu budynku dworca skierujcie się w prawo i podążajcie ulicą Dworcową aż do skrzyżowania z ulicą Poniatowskiego. Następnie odbijcie w lewo na ulicę Stefana Wyszyńskiego i maszerujcie nią dalej prosto aż do ulicy Grunwaldzkiej i na plac Wolności, przy którym znajduje się wejście do Parku Pokoju. Całą trasę od dworca kolejowego do Kościoła Pokoju w Jaworze da się pokonać w około 10-15 minut spokojnym spacerkiem. Jeżeli na zwiedzanie Kościoła Pokoju wybierzecie się samochodem to zamiast jechać na Plac Wolności skierujcie się na ulicę Wyszyńskiego i na ulicę 1 Maja, przy której to znajduje się wjazd na niewielki parking samochodowy przylegający do Parku Pokoju. Po dotarciu na miejsce, zanim wejdziecie do wnętrza Kościoła Pokoju w Jaworze polecamy wam najpierw zwiedzić cały teren Parku Pokoju. Park Pokoju to dawny cmentarz przykościelny, który po rekultywacji w 1972 roku został ponownie zadrzewiony i wyposażony w spacerowe alejki. Dzisiaj wybierając się na spacer po Parku Pokoju będziecie mogli podziwiać cały budynek Kościoła Pokoju z różnych perspektyw, co pozwoli wam znaleźć najlepsze miejsce na pamiątkową fotkę z waszej wycieczki. Wokół Kościoła Pokoju w Jaworze ustawione są też zabytkowe kamienne płaskorzeźby, które na pewno zainteresują amatorów atrakcji o charakterze sakralnym.



Kościół Pokoju w Jaworze – zwiedzanie
Po zwiedzaniu terenu Parku Pokoju czas na zwiedzanie wnętrza Kościoła Pokoju w Jaworze. Główne wejście do Kościoła Pokoju w Jaworze znajduje się vis a vis alejki, którą wchodziliście do Parku Pokoju od strony Placu Wolności. Po przekroczeniu progu Kościoła Pokoju zostaniecie przywitani przez obsługę kasy biletowej i poproszeni o zakupienie biletu wstępu na atrakcję. Po zakupieniu biletów miła Pani z obsługi wprowadzi was następnie do wnętrza Kościoła Pokoju i puści dla was nagranie w postaci audio-przewodnika. Przez następne 10-15 minut audio-przewodnik opowie wam fascynującą historię na temat dziejów i historii Kościoła Pokoju w Jaworze, a wy w tym czasie będziecie mogli spacerować po zabytkowym budynku podziwiając całe jego wspaniałe wnętrze. Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, skąd bierze się popularność Kościołów Pokoju to odpowiedzią jest tu właśnie możliwość zwiedzania ich bogato zdobionego wnętrza. Wewnątrz Kościoła Pokoju w Jaworze czekają na was wspaniałe zdobienia sakralne w stylu barokowym. Przede wszystkim największe wrażenie robią tu wysokie, wielopoziomowe galerie, które przyzdobione są malowidłami ze scenami biblijnymi. W centrum Kościoła Pokoju w Jaworze znajdziecie pozłacany ołtarz główny, opatrzony licznymi rzeźbami i barokowymi zdobieniami. Nie zabrakło tu też przepięknej ambony z 1670 roku, której balustrada ukazuje postacie ze Starego i Nowego Testamentu. No i jak na porządny kościół przystało są tu też wspaniałe ograny z 1855 roku zbudowane przez firmę ze Świdnicy. Takich smaczków architektonicznych jest tu oczywiście o wiele wiele więcej. Wielką atrakcją przyciągającą do Kościoła Pokoju w Jaworze ogromne tłumy są też organizowane tu cykliczne Koncerty Pokoju. Jaworskie Koncerty Pokoju to wielkie, międzynarodowe wydarzenia muzyczne, podczas których można posłuchać muzyki światowej sławy kompozytorów, orkiestr, chórów i solistów.





Co jeszcze warto zobaczyć w Jaworze?
Kościół Pokoju w Jaworze to oczywiście nie jedyna atrakcja, którą warto zwiedzić w tym urokliwym mieście. Po zwiedzaniu Kościoła Pokoju w Jaworze polecamy wam wybrać się na spacer na jaworski Rynek Miejski. Przy Rynku Miejskim w Jaworze czeka na was kilka ciekawostek historycznych jak Dom Pod Złotym Ulem (znany też jako dom rodziny Lauterbachów) – dom dawnych kolonistów niemieckich z Hesji, którzy osiedlili się na Śląsku w XIII wieku. Na Rynku w Jaworze znajdziecie też wiele odrestaurowanych kamieniczek kupieckich, pod którymi ulokowały się liczne sklepy, kawiarnie i restauracje. Po zwiedzaniu terenu Rynku Miejskiego koniecznie wybierzcie się też w odwiedziny do Muzeum Regionalnego w Jaworze. Muzeum to mieści się w dawnym klasztorze bernardynów z XV wieku, który jest jednym z dwóch zachowanych na Dolnym Śląsku siedzib tego zakonu. W Muzeum Regionalnym w Jaworze zwiedzicie ciekawe wystawy poświęcone poklasztornej sztuce sakralnej, znaleziskom archeologicznym na ziemi jaworskiej, historii jaworskiego rzemiosła oraz „Jaworskim Piernikom” i wiele wiele innych. Po zwiedzaniu wystaw w muzeum polecamy wam wybrać się jeszcze na Zamek Piastowski w Jaworze. Zamek Piastowski w Jaworze to dawna siedziba piastowskich książąt jaworsko-świdnickich, która w okresie średniowiecza pełniła funkcję obronno-mieszkalną. W czasach nowożytnych zamek ten pełnił funkcje wiezienia. Obecnie jest on częścią Muzeum Regionalnego w Jaworze i jest udostępniony do zwiedzania w formie wieży z punktem widokowym. Na koniec waszej wizyty w mieście Jawor możecie jeszcze wybrać się na relaksujący spacer nad zalew Jawornik, obok którego przebiega żółty szlak turystyczny znany jako Szlak Wygasłych Wulkanów. Polecamy!





Zapraszamy was również na nasz kanał YouTube, gdzie możecie obejrzeć relacje z naszych wypraw. Znajdziecie tam wiele ciekawych propozycji wycieczek w polskie góry.
Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.
