Góry Łużyckie,  Sudety

Luż (Lausche) w Górach Łużyckich. Korona Sudetów. Dojazd, szlaki, mapy.

Luż (Lausche) to najwyższy szczyt w Górach Łużyckich, w Sudetach Zachodnich, który leży na granicy czesko-niemieckiej. Szczyt ten wznosi się na wysokość 793 m. n.p.m. i wchodzi w skład Korony Sudetów. Na Lużu znajduje się przepiękny punkt widokowy, z którego można podziwiać wspaniałe widoki na pobliski Olbersdorf, Jonsdorf, na Bogatynię czy Żytawę. Przez Luż przebiega granica państwowa czesko-niemiecka. Czeska część góry leży na terenie powiatu Česká Lípa, zaś niemiecka część należy do południowej części powiatu Görlitz. Szlaki prowadzące na Luż zaliczają się do grona łatwych do pokonania i nie wymagają jakiegokolwiek przygotowania kondycyjnego. Trasę na ten szczyt spokojnie można pokonać w około godzinę czasu, z tego powodu Luż jest chętnie wybierany jako cel weekendowego spaceru przez okolicznych mieszkańców, w tym osoby starsze. W tym wpisie zamieściliśmy kilka przydatnych informacji, które pozwolą wam zaplanować waszą wędrówkę na Luż. Znajdziecie tu wskazówki na temat dojazdu i parkingów oraz krótki opis wycieczki od strony czeskiej. Jeżeli zdobywacie odznakę Korony Sudetów lub po prostu szukacie ciekawego miejsca na wyjazd w Sudety, to koniecznie dopiszcie Luż do waszych planów wycieczkowych. Zapraszamy!

Szlaki na Luż

Trasa z Horní Světlá
Czas: 1 godzina. Dystans: 2,8 km. Suma podejść: 130 m.

Trasa z z Horní Světlá prowadzi na Luż od strony czeskiej. Wycieczka rozpoczyna się na parkingu przy Chacie Luż w miejscowości z Horní Světlá. W Chacie Luż możecie chwilę odpocząć po długiej drodze, napić się czegoś ciepłego i zjeść pyszny posiłek. Następnie należy wejść na czerwony szlak turystyczny, który zaprowadzi was prosto na szczyt Lużu. Szlak ten jest łatwy do pokonania i przede wszystkim jest krótki. Jeżeli więc jesteście w tych okolicach tylko przejazdem, to polecamy wam wybrać się na Luż właśnie z Czech. Wejście na Luż i zejście z powrotem na parking nie powinno zająć wam więcej niż godzinę czasu. Bardziej szczegółowy opis tego szlaku znajdziecie w dalszej części wpisu.

Kolor szlakuszlak czerwony
Punkt startowyMařenice – Horní Světlá
Odległość do celuok. 1,4 km.
Długość całej trasyok. 2,8 km.
Czas przejściaok. 1 godzina
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT

Trasa z Großschönau – Waltersdorf
Czas: 1,5 godziny. Dystans: 3,6 km. Suma podejść: 295 m.

Trasa z Großschönau – Waltersdorf prowadzi na szczyt Lużu po niemieckiej stronie granicy. Jeżeli nie planujecie odwiedzać Czech i szukacie jak najkrótszej drogi dojazdowej z terenu Polski to polecamy wam wybrać się na Luż właśnie tą trasą. Wycieczkę rozpocznijcie na jednym z parkingów samochodowych przy ul. Hauptstraße. Gdy zaparkujecie już wasze auto szukajcie oznaczeń żółtego szlaku turystycznego. Szlak ten zaprowadzi was do skrzyżowania szlaków, gdzie łączą się szlaki żółty, zielony oraz niebieski. Na drogowskazach szukajcie nazwy Lausche – tak po niemiecku nazywa się Luż. Trasa ta jest nieco dłuższa, niż ta po stronie czeskiej, podejście jest jednak łagodne, a po drodze czeka na was mnóstwo pięknych widoków.

Kolor szlakuszlak żółtyszlak zielony
Punkt startowyGroßschönau – Waltersdorf
Odległość do celuok. 1,8 km.
Długość całej trasyok. 3,6 km.
Czas przejściaok. 1,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT

Dojazd i parkingi na Luż

Wybierając się na wycieczkę na Luż, aby dojechać na miejsce najwygodniej będzie skorzystać z własnego samochodu. Dojazd autem z Wrocławia zajmuje około 3 godziny jadąc autostradą A4 w kierunku Zgorzelca, gdzie następnie należy odbić na południe w stronę Bogatyni i kopalni Turów. Tutaj przekraczamy granicę polsko-niemiecką i wjeżdżamy do Żytawy, a następnie kierujemy się na Olbersdorf i Jonsdorf. Teoretycznie da się tu również dojechać z pomocą komunikacji zbiorowej, ale według tego, co udało nam się znaleźć w Internecie podróż taka będzie trwała ponad 9 godzin. Jeżeli wolicie zdobyć Luż od strony czeskiej to droga do granicy polsko-czeskiej będzie taka jak do Niemiec, z tą różnicą, że przy kopalni Turów należy skręcić w stronę miasta Liberec, a następnie drogą ekspresową nr. 13 w Czechach jechać w stronę Marenic. Dlaczego warto wybrać się na Luż z Czech? Ponieważ po drodze możecie jeszcze zaliczyć dodatkowy szczyt jakim jest Jeszczed. Poniżej załączamy linki do mapy z zaznaczonymi parkingami dla każdej z tras:

Darmowy parking w miejscowości Horní Světlá

Ruszamy z Horní Světlá

Wycieczkę na Luż rozpoczynamy po czeskiej stronie granicy w miejscowości Horní Světlá. Samochód zostawiamy na darmowym parkingu, który znajduje się tuż przy wejściu na czerwony szlak turystyczny prowadzący na szczyt. Przy okazji, jeżeli jesteście zmęczeni podróżą to warto wejść na chwilę do przylegającej do parkingu Chaty Luż. Jest to niewielkie schronisko górskie w Górach Łużyckich, gdzie serwowane są pyszne dania kuchni czeskiej, desery oraz lokalne piwo i inne zimne napoje. Obiekt ten oferuje również noclegi i jest często odwiedzany zarówno przez czeskich jak i niemieckich turystów. My w Chacie Luż zatrzymaliśmy się tylko na chwilę aby napić się gorącej kawy po długiej podróży. Po króciutkim odpoczynku ruszyliśmy w stronę czerwonego szlaku prowadzącego na szczyt. Oznakowanie szlaków w Czechach delikatnie różni się od oznakowania szlaków w Polsce. Czeskie znaki są mniejsze, samo oznakowanie jest jednak podobne, dwie białe linie otaczające z góry i z dołu kolorową linię w środku. Często też w Czechach standardowemu oznaczeniu szlaków towarzyszy wiele różnych dodatkowych symboli, jak na przykład trójkąty, kwadraty czy koła. Wchodząc na Luż na pewno natkniecie się na symbol czerwonego trójkąta w białym kwadracie – symbol ten oznacza drogę na szczyt.

Górska Chata pod Lużem
Możecie tu napić się czegoś dobrego i zjecie tu pyszne dania kuchni czeskiej
Oznakowanie szlaków w Czechach delikatnie różni się od tych spotykanych w Polsce

Podejście na Luż

Szlak prowadzący na Luż po stronie czeskiej jest łatwy, ale nie znaczy to że nie ma na nim żadnych podejść. W końcu wybieramy się na górską wycieczkę, więc wchodzenie pod górę jest niejako wpisane w ten rodzaj aktywności. Pierwsze ciekawostki na szlaku czekają na was już po przejściu kilkuset metrów. Po drodze czeka na was niewielka wiatka turystyczna, nieopodal której znajdziecie studnie głębinową. Ze studni tej cały czas wylewa się woda źródlana, która jest zdatna do picia. My na wycieczki zabieramy ze sobą filtr do wody i zawsze staramy się przelewać przez niego wodę z takich źródełek dla zwiększenia bezpieczeństwa. Nie znaleźliśmy jednak nigdzie informacji, że woda ta jest szkodliwa czy w jakiś sposób zanieczyszczona. Na drzewie nieopodal studni będą namalowane trójkątne symbole, które wyznaczają prawidłową drogę na Luż. Samo podejście nie jest wymagające, szlak wspina się do góry łagodnymi serpentynami. Jest on jednak kamienisty, a bliżej szczytu pokryty sporej wielkości odłamkami skalnymi. Podczas podchodzenia na szczyt będziecie za to mieli okazję pooglądać pierwsze ciekawsze widoki na czeską stronę Gór Łużyckich. Wejście na Luż nie powinno zająć wam więcej niż pół godziny, a czerwony szlak z miejscowości Horní Světlá wyprowadzi was prosto pod wieżę widokową, która znajduje się na szczycie.

Oznakowanie studni, z której można czerpać wodę
Fragment podejścia na Luż
Pierwsze ciekawsze widoki na szlaku na Luż

Szczyt Lużu

Na szczycie czeka na was kilka ciekawych atrakcji, które będą nagrodą za cały wysiłek włożony w podejście na Luż. Wspominaliśmy już, ze szczyt ten leży na granicy czesko-niemieckiej. Na samym jego środku ustawiony jest specjalny kamień, który wyznacza punkt szczytowy i to tu przebiega granica między tymi dwoma państwami. Po jednej stronie kamienia umieszczono napis w języku czeskim (Luž) wraz z herbem powiatu Česká Lípa. Na drugiej stronie kamienia znajduje się napis w języku niemieckim (Lausche) wraz z herbem powiatu Görlitz. Tradycja nakazuje, aby będąc na Lużu wpisać się do tutejszej księgi gości. Księgę tą znajdziecie w niewielkim metalowym schowku, który umieszczony jest tuż obok wspomnianego wyżej kamienia szczytowego. Nieco dalej będziecie mogli wejść na betonowy punkt widokowy, z którego świetnie widać szlak biegnący po niemieckiej stronie granicy, oraz z którego rozpościera się przepiękna panorama na Góry Łużyckie. Największą atrakcją, jaką możecie zwiedzić na Lużu jest jednak metalowa wieża widokowa.

Kamień wyznaczający punkt szczytowy Lużu
Punkt widokowy na Lużu znajduje się za ławeczkami
Podejście na Luż od strony niemieckiej widziane z punktu widokowego

Wchodzimy na wieżę widokową

Największą atrakcją na Lużu jest znajdująca się tam metalowa wieża widokowa. Wieża ta została oddana do użytku w 2020 roku z okazji Dnia Górnych Łużyc. Na szczyt wieży prowadzą stalowe schodki, które wyprowadzą was na sporej wielkości platformę widokową. Z platformy można podziwiać wspaniałe widoki na Góry Kruszyńskie, Góry Łużyckie, Deciński Śnieżnik, Góry Izerskie oraz Karkonosze. Przy dobrej pogodzie świetnie widać również Budziszyn oraz kopalnie w Turowie. Wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny i jest ona czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Abyście lepiej mogli zorientować się, na co obecnie patrzycie, na barierkach umocowane są tablice ze zdjęciem regionu i podpisanymi szczytami oraz miastami. Dla widoków, jakie rozpościerają się z Lużu warto wyjść z domu i wybrać się w podróż w Góry Łużyckie. Po zwiedzaniu szczytu, kiedy nacieszycie oczy krajobrazami i odpoczniecie od trosk dnia codziennego, przyjdzie w końcu pora na zejście ze szczytu. Do samochodu, który zostawiliście na parkingu wrócicie po własnych śladach tak samo, jak weszliście na Luż. Po całej wędrówce warto jeszcze zajść do tutejszych restauracji, aby zjeść ciepły i pyszny posiłek, którym uzupełnicie nadwątlone siły. Tutaj zakończymy naszą wspólną wędrówkę na Luż. Mamy nadzieje że wpis wam się podobał i znaleźliście w nim wiele przydatnych wskazówek. Dziękujemy za waszą uwagę i jak zwykle do zobaczenia na szlaku!

Wieża otwarta jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu
Widoki na czeskie Góry Łużyckie
Widoki na niemiecką stronę Gór Łużyckich

Zapraszamy was również na nasz kanał Youtube gdzie znajdziecie film z naszego zdobywania Lużu. Jeżeli film wam się spodoba to zachęcamy was do zasubskrybowania kanału, kliknięcia dzwoneczka i zostawienia łapki w górę 🙂 Link do filmu: #12 Luż (793 m. n.p.m.) – Góry Łużyckie w Czechach | Korona Sudetów


Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze