Orlica
Góry Orlickie,  Korona Gór Polski,  Sudety

Orlica w Górach Orlickich, szczyt Korony Gór Polski. Trasy wycieczkowe, opis szlaku, dojazd, mapy.

Orlica to najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich leżących w Sudetach Środkowych, który wznosi się na wysokości 1084 m. n.p.m. Jest to szczyt graniczny, którego wierzchołek leży po czeskiej stronie granicy. Orlica nie jest najwyższym szczytem tego pasma górskiego, jest ona najwyższym punktem po polskiej stronie granicy, najwyższym szczytem Gór Orlickich jest znajdująca się w Czechach Wielka Deszna, wznosząca się na wysokość 1115 m. n.p.m. Orlica to jeden ze szczytów Korony Gór Polski, który zdobywa się łatwo, szybko i przyjemnie. Śmiało też można zdobywać ją jednego dnia wraz z innym szczytem Korony znajdującym się nieopodal, z Jagodną. My zdobyliśmy Orlicę właśnie przy okazji wycieczki na Jagodną, czas dojazdu z Jagodnej do Zieleńca, gdzie rozpoczynają się szlaki na Orlicę to jakieś 20 minut, szkoda więc było nie skorzystać z okazji. Gwarantujemy że wycieczka ta jest łatwa i przyjemna i na pewno spędzicie na szlaku miłe chwile. Przygotowaliśmy dla was dwie trasy wycieczkowe na Orlicę oraz krótki opis obu wycieczek. Zapraszamy!

Szlaki na szczyt Orlicy

Na szczyt Orlicy prowadzi kilka łatwych szlaków turystycznych. Nas najbardziej interesują dwie opcje wycieczki, obie rozpoczynają się na terenie Zieleńca. Są to trasy łatwe, przyjemne i nie wymagające większego wysiłku. Poniżej znajdziecie nieco bardziej szczegółowy opis obu proponowanych przez nas tras wycieczkowych:

Trasa z Zieleńca
Czas: 2 godziny. Dystans: 6,3 km. Suma podejść: 220 m.

Najłatwiejsza trasa prowadząca na szczyt Orlicy ze Schroniska PTTK „Orlica” w Zieleńcu. Szlak, który polecamy wam na krótką acz ciekawą wycieczkę na szczyt Orlicy. Trasa ta poprowadzi was zielonym szlakiem łagodnie wspinającym się ku górze, który wiedzie po szerokiej leśnej drodze. Jest to wariant wycieczki, który sprawdzi się w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze roku. Szlak, którym będziecie wędrować idealnie nadaje się na przyjemny spacer we dwoje, rodzinną wycieczkę z dziećmi, jest też świetnie przystosowany pod początkujących turystów oraz dla osób starszych. Trasę tę opisaliśmy bardziej szczegółowo w dalszej części artykułu.

Kolor szlaku
Punkt startowySchronisko PTTK „Orlica” w Zieleńcu
Odległość do celuok. 3,2 km.
Długość całej trasyok. 6,3 km.
Czas przejściaok. 2 godziny
Stopień trudnościBardzo łatwy
Punkty GOT9

Trasa przez Masarykovą Chatę
Czas: 3,5 godziny. Dystans: 11,5 km. Suma podejść: 355 m.

Dłuższa, za to ciekawsza trasa z Hutniczej Kopy przez Masarykovą Chatę czeskimi szlakami turystycznymi. Trasa dla osób, które chcą spędzić nieco więcej czasu na szlakach Gór Orlickich, lub zdobyły już ten szczyt wędrując zielonym szlakiem i szukają czegoś nowego. Prowadzi ona z Zieleńca z Hutniczej Kopy do Domu Turysty Masarykova Chata w Czechach, skąd dalej na szczyt Orlicy prowadzi czerwony szlak turystyczny. Jest to również trasa łatwa, lekka i przyjemna, do tego miejscami można oglądać piękne widoki po czeskiej stronie Gór Orlickich. Jest to również trasa dla każdego, cała wycieczka będzie nieco dłuższa od proponowanej wyżej, a jeżeli chcecie wiedzieć o niej nieco więcej to zachęcamy was do dalszego czytania.

Kolor szlakuszlak niebieskiszlak czerwony
Punkt startowyPod Hutniczą Kopą
Odległość do celuok. 6,8 km.
Długość całej trasyok. 11,5 km.
Czas przejściaok 3,5 godziny
Stopień trudnościŁatwy
Punkty GOT13

Parkingi pod Orlicą

Obie trasy wycieczkowe na Orlicę rozpoczynają swój bieg w Zieleńcu. Jest to część miasta Duszniki-Zdrój i znany ośrodek narciarski leżący w Górach Orlickich i graniczący z Czechami. Po dojechaniu na miejsce znajdziecie kilka dogodnych miejsc do zaparkowania swojego samochodu. Poniżej zamieściliśmy propozycje dwóch parkingów, które świetnie sprawdzą się jako punkt startowy na proponowane przez nas trasy wycieczkowe. Pierwszy z proponowanych parkingów znajduje się przy Hotelu Zieleniec, jest to bardzo duży plac, na którym w okresie letnim jest mnóstwo wolnych miejsc. W okresie zimowym parking ten jest zwykle bardzo mocno oblegany przez osoby przyjeżdzające do Zieleńca na narty.

Drugi, dużo mniejszy parking, znajduje się naprzeciwko pensjonatu Przystanek Alaska Zieleniec przy zielonym szlaku. Jest on bardzo mały, mieści się na nim raptem kilka aut. Oczywiście najłatwiej wolne miejsca parkingowe znajduje się o wczesnych godzinach porannych.

Na Orlicę ruszamy z Zieleńca

W tej części artykułu skupimy się na trasie wycieczkowej prowadzącej zielonym szlakiem na szczyt Orlicy. Wejście na szlak znajduje się przy Kamieniu Rübartscha. Heinrich Rübartsch to znany w tym regionie oberżysta i prekursor turystyki i narciarstwa, zwany Liczyrzepą z Orlicy. Wybudował on w 1882 roku na szczycie Orlicy 16 metrową wieżę widokową, obok której postawił gospodę Gasthaus zur Hohen Mense. Na początku XX wieku na Orlicy wybudował nowe, duże schronisko górskie Hohe Mense-Baude, które prowadził aż do śmierci. Był on postacią niezwykle popularną i malowniczą, znaną w środkowych i wschodnich Niemczech. Lokalna ludność nazywała go Liczyrzepą (niem. Rübezahl) z Orlicy lub kłodzkim Liczyrzepą, a najczęściej nazywano go ojcem Rübartschem. Na jego cześć przy wejściu na zielony szlak postawiono kamień z tablicą pamiątkową, przy której rozpoczyna się droga na szczyt Orlicy.

Szlak na Orlicę
Wejście na zielony szlak z Zieleńca

Od Kamienia Rübartscha zielony szlak wprowadzi was pomiędzy drzewa na dobrze utrzymaną leśną drogę. Droga ta będzie wam towarzyszyć aż do granicy polsko-czeskiej. Wędrówka zielonym szlakiem to praktycznie sama przyjemność, podejście jest bardzo łagodne, pod granicę polsko-czeską przy spokojnym tempie marszu powinniście dojść po około 40 minutach. Czas będą wam umilać piękne widoki na Góry Bystrzyckie i Kotlinę Kłodzką. Kiedy dotrzecie już do granicy i będziecie chcieli odpocząć, będzie tam na was czekały stolik i ławeczka. Na tym szlaku nie ma żadnych utrudnień terenowych, cały czas będziecie maszerowali po szerokiej drodze. Kiedy dotrzecie do skrzyżowania szlaków i ławeczki to znak że na szczyt już niedaleko.

Początek zielonego szlaku na Orlicę

Wieża widokowa i szczyt Orlicy

Kiedy my zdobywaliśmy szczyt Orlicy trwały tam prace budowlane i wznoszona była nowa wieża widokowa. Nie mieliśmy niestety okazji pojawić się tam ponownie aby zaktualizować naszą bibliotekę zdjęć ze szlaku, dlatego pokażemy wam jak wyglądał plac budowy. Wieża widokowa oczywiście jest już ukończona i udostępniona dla turystów. Po zwiedzaniu wieży widokowej aby dojść do Orlicy, należy po przekroczeniu granicy polsko-czeskiej wejść na wąską ścieżkę znikającą pomiędzy zaroślami, ścieżka ta poprowadzi was prosto na szczyt. Na szczycie Orlicy znajduje się znak wskazujący punkt szczytowy oraz charakterystyczny trójkątny Obelisk Trzech Osobistości. Na trzech ścianach pomnika zostali upamiętnieni: Cesarz Józef II, odwiedził on Orlicę w 1779 roku, John Quincy Adams, który był na szczycie w 1800 roku oraz Fryderyk Chopin, który podobno był na Orlicy w 1826 roku, nie zostało to jednak potwierdzone. Jeżeli szukacie pieczątki Górskiej Odznaki Turystycznej to znajduje się ona na drogowskazie na szczycie. Kolejnym ciekawym miejscem tuż obok szczytu jest znajdujący się po czeskiej stronie granicy przy czerwonym szlaku schron turystyczny, w którym umieszczono trójwymiarowe mapy Gór Orlickich z zaznaczonymi trasami rowerowymi i trasami do narciarstwa biegowego.

Wieża widokowa pod Orlicą jeszcze w budowie
Ścieżka na szczyt Orlicy
Orlica
Szczyt Orlicy

Trasa przez Masarykovą Chatę

Jeżeli wycieczka na Orlicę zielonym szlakiem wydaje się wam za prosta lub zbyt nudna to mamy dla was ciekawą alternatywną trasę. Wędrówkę na szczyt możecie rozpocząć Pod Hutniczą Kopą w Zieleńcu i udać się niebieskim szlakiem w stronę Masarykovej Chaty w Czechach. Jest to górskie schronisko turystyczne położone w kraju kralovohradeckim na zachód od Zieleńca. Schronisko to zostało zbudowane w latach 1924-1925 przez Klub Czechosłowackich Turystów i od tamtej pory jest bardzo popularnym miejscem odpoczynku turystów polskich oraz czeskich. Największą atrakcją schroniska jest duża sala jadalna ze stojącym pośrodku drewnianym słupem z dwoma reliefami. Jeden z nich przedstawia literę „G” i czeskiego lwa, symbolizującego herb Hradca Kralove. Na jednej ze ścian wisi pod sufitem rzeźba ducha Gór Orlickich Rampušáka. Przeciwległy zakątek sali jadalnej zdobi ogromny portret prezydenta Masaryka. Miejsce to cieszy się dobrą opinią odwiedzających go turystów.

Masarykova Chata

Ze schroniska wycieczkę kontynuujemy czerwonym szlakiem wędrując w stronę Połomskiego Kopca, skąd można podziwiać piękne widoki na Czechy. Z Połomskiego Kopca na Orlicę jest już dosłownie „rzut beretem”, a pod samym szczytem czeka na was wspomniany wcześniej schron turystyczny z trójwymiarowymi mapami. Na polską stronę możecie wrócić zielonym szlakiem przez wieżę widokową, szlak ten zaprowadzi was z powrotem do Zieleńca.

Połomski Kopiec
Infrastruktura turystyczna po czeskiej stronie

Jeżeli artykuł się podobał i znalazłeś w nim przydatne informacje to będziemy bardzo wdzięczni za zostawienie nam napiwku 🙂 Dzięki temu będziemy mieli środki na utrzymanie bloga i dalsze jego usprawnianie. Bardzo dziękujemy za Twoje wsparcie!

Chcesz być na bieżąco z naszymi artykułami? Zapraszamy Cię do zasubskrybowania, polubienia naszej witryny na Facebooku oraz obserwowania naszego profilu na Instagramie! Jesteśmy również dostępni na Twitterze, Youtube oraz Pinterest.

0 0 Głosy
Article Rating
Subskrybuj!
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze